Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanja u vezi izdavanja elektronskog sertifikata

[es] :: E-Poslovanje :: Pitanja u vezi izdavanja elektronskog sertifikata

[ Pregleda: 4693 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milan2011

Član broj: 288458
Poruke: 9
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Pitanja u vezi izdavanja elektronskog sertifikata30.07.2011. u 00:06 - pre 154 meseci
Potrebne su mi neke informacije oko izdavanja elektronskog sertifikata od sertifikacionog tela.
Prvi put trazim izdavanje el. sertifikata i molio bih ljude koje vec imaju iskustva sa time da mi odgovore ako mogu.

Ja sam citao regulativu i neka dokumenta u vezi izdavanja kod nas pa bih postavio par pitanja:
1) da li se elektronski sertifikat razlikuje za fizicka i pravna lica?
Koliko sam uspeo da shvatim, za potpisivanje el. dokumenata pravnih lica potrebno je da se utvrdi da je potpisnik zastupnik pravnog lica. Da bi primalac el. dokumenta bio siguran on to mora nekako da potvrdi. U nekim dokumentima sertifikacionih tela video sam da ako se izdaje el. ser. za lice pripadnika neke organizacije (pravnog lica) da se u CN polje (ili u OU polje) el. sert. upisuje i naziv i PIB firme. Koliko mi je poznato, JMBG fizickog lica nije dozvoljeno upisivati u el. sert.
2) da li sertifikat MUP-a vazi samo za fizicko lice i da li se taj sertifikat moze upotrebiti za elektronsko podnosenje prijava Poreskoj upravi?
3) navedite ocene sertifikacionih tela ili preporucite mi neko?

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Pitanja u vezi izdavanja elektronskog sertifikata30.07.2011. u 00:26 - pre 154 meseci
1) Kvalifikovani sertifikat se uvek odnosi na fizičko lice. Može biti zgodno ako u samom sertifikatu postoje dodatni podaci koje je potvrdilo sertifikaciono telo. Preduzeće takođe može da ceni mogućnost opoziva sertifikata zaposlenih. Međutim, kao što niko od nas nema poseban svojeručni potpis za "lične" i "firmine" poslove, tako je i sa elektronskim potpisom. Ovlašćenje za zasuptanja pravnog lica utvrđuje se nezavisno od samog potpisa. JMBG može da bude sadržan. JMBG mora da bude sadržan u sertifikatu da bi se potpis koji se njime proverava koristio pred državnim organom.

2) Ne postoji kvalifikovani sertifikat koji se ne odnosi na fizičko lice. Upotreba pored zakonskog osnova zavisi i od tehničke opremljenosti pružaoca servisa, a u ovom slučaju može da se koristi. Obrati pažnju da se na ličnoj karti sa čipom podrazumevano nalazi samo sertifikat za autentikaciju. Izradu i upis kvalifikovanog sertifikata za elektronski potpis moraš naknadno da zatražiš.

3) Sertifikaciono telo Pošte ima softver za upotrebu pametne kartice koji radi na Windowsu i Linuxu (ali servis Poreske uprave radi samo na Windowsu). Izdavanje sertifikata u MUP-u je ako ne grešim besplatno za vlasnike lične karte sa čipom, ali par ključeva na ličnoj karti ima najmanju dužinu ključa u odnosu na ostale (što ne znači da je to nešto posebno bitno). Sva četiri registrovana tela ispunjavaju jednake zahteve. Zavisno od drugih zahteva, tehničkih i ekonomskih, sertifikaciona tela mogu da odgovore različitim ponudama.


Pored kvalifikovanih, postoje i obični sertifikati, na primer oni koji se koriste za potvrdu autentičnosti sajtova sa HTTPS protokolom ili sertifikati kojima se proverava potpis programa. Ovi sertifikati ne moraju da glase na fizičko lice, već i na preduzeće, servere, programe i drugu opremu. Takvi sertifikati ne mogu da se koriste za kvalifikovani elektronski potpis.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

milan2011

Član broj: 288458
Poruke: 9
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Pitanja u vezi izdavanja elektronskog sertifikata30.07.2011. u 15:22 - pre 154 meseci
Hvala na odgovoru.

Moja dilema je, posto zelim da koristim el. sertifikat za podnosenje prijava Poreskoj upravi, da li da trazim da se u CN polje el. sertifikata upise moj JMBG odnosno da li je to neophodno tj. da li to trazi Poreska uprava u el. sertifikatu?

Sa druge strane, ako upisem JMBG u el. sertifikat, to postaje javno dostupan podatak, a ja ne zelim da svaki el. dokument koji budem digitalno potpisao sa el. sertifikatom sadrzi i moj JMBG.

Da budem jasniji, u komunikaciji sa drzavnim organima je potreban JMBG po zakonu a van toga nije.

Iz moje perspektive, cini mi se da cu morati da uzmem vise el. sertifikata od razlicitih sertifikacionih tela za razlicite poslove, i to: el. sert. za komunikaciju sa drzavnim organima koji sadrzi JMBG, el. sert. koji ne sadrzi JMBG i eventualno jedan koji ima upisan i naziv moje firme i eventualno jos jedan koji ima naziv firme i JMBG.

 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Pitanja u vezi izdavanja elektronskog sertifikata30.07.2011. u 19:42 - pre 154 meseci
Ne znam tačno ali mislim da je za slučaj Poreske uprave odgovor da se na osnovu JMBG proverava identitet i utvrđuje ovlašćenje.

Ovo bi predstavljalo problem stranim državljanima, zavisno od toga već koji podaci su upisani u APR-u i da li isti postoje u profilu sertifikata. Ne znam kako je to rešeno.

Dok ne bude postojala neka druga zamenska jedinstvena oznaka (OIB, jedinstveni poreski broj,...), JMBG je ovde efikasan. Ne mislim da je to neka posebna drama.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

milan2011

Član broj: 288458
Poruke: 9
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Pitanja u vezi izdavanja elektronskog sertifikata30.07.2011. u 23:35 - pre 154 meseci
Poreska uprava nigde nije dala potpune informacije o el. sertifikatu potrebnom za podnosenje el. prijava.

Oni su svim firmama poslali obrazac PEP na kojem se upisuju osnovni podaci o zastupnicima firme (JMBG, ime, prezime, adresa, telefon, email...) koji se njima onda salje ali nisu naveli da li el. sertifikat treba da sadrzi JMBG ili ne.
Po PRAVILNIKU O TEHNIČKO-TEHNOLOŠKIM POSTUPCIMA ZA FORMIRANJE KVALIFIKOVANOG ELEKTRONSKOG POTPISA I KRITERIJUMIMA KOJE TREBA DA ISPUNE SREDSTVA ZA FORMIRANJE KVALIFIKOVANOG ELEKTRONSKOG POTPISA u clanu 11. stoji:
"Sertifikati koji se koriste u opštenju organa, opštenju organa i stranaka, dostavljanju i
izradi odluke organa u elektronskom obliku u upravnom, sudskom i drugom postupku
pred državnim organom, treba da sadrže JMBG. Sertifikate koji sadrže JMBG ili lični broj
sertifikaciono telo ne sme učiniti javno dostupnim."
sledi da bi sertifikat prilikom komunikacije sa Poreskom upravom trebao da sadrzi JMBG.

Ali ako sertifikat nije javno dostupan kako onda proveriti validnost sertifikata?

Poreska uprava treba da objasni ove stvari, a ne samo da stavi da se sertifikati izdaju u MUP-u, Posti i sl.
Ipak je tek pocelo elektronsko potpisivanje dokumenata.

 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Pitanja u vezi izdavanja elektronskog sertifikata30.07.2011. u 23:47 - pre 154 meseci
Sva četiri sertifikaciona tela izdaju kvalifikovane sertifikate koji sadrže JMBG, u skladu sa sopstvenim politikama sertifikacije. Sa te strane, za korisnike je praktično uputstvo bolje od širokog razmatranja šta bi bilo kada bi bilo.

Sertifikaciono telo ne može da ima javni registar (imenik) sertifikata koji sadrže JMBG, i ova četiri tela to i ne čine. To ne utiče na korišćenje sertifikata i uopšteno elektronskog potpisa.

Poreska uprava kroz veb aplikaciju ili kao deo potpisanog dokumenta dobija sertifikat čiju validnost proverava standardnim tehničkim postupkom. Da bi se proverila validnost sertifikata nije potrebno da postoji javni imenik.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

milan2011

Član broj: 288458
Poruke: 9
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Pitanja u vezi izdavanja elektronskog sertifikata31.07.2011. u 00:03 - pre 154 meseci
Citat:
Goran Rakić: Sva četiri sertifikaciona tela izdaju kvalifikovane sertifikate koji sadrže JMBG, u skladu sa sopstvenim politikama sertifikacije. Sa te strane, za korisnike je praktično uputstvo bolje od širokog razmatranja šta bi bilo kada bi bilo.

Sertifikaciono telo ne može da ima javni registar (imenik) sertifikata koji sadrže JMBG, i ova četiri tela to i ne čine. To ne utiče na korišćenje sertifikata i uopšteno elektronskog potpisa.

Poreska uprava kroz veb aplikaciju ili kao deo potpisanog dokumenta dobija sertifikat čiju validnost proverava standardnim tehničkim postupkom. Da bi se proverila validnost sertifikata nije potrebno da postoji javni imenik.


Sertifikaciona tela izdaju sertifikate koji OPCIONO sadrze JMBG.
Recimo, u prakticnim pravilima MUP-a stoji:
"U atribut „commonName” treba da je upisano puno ime i prezime
potpisnika, jedinstveni identifikator potpisnika unutar sertifikacionog
tela i opciono JMBG. Podaci se upisuju sledećim redom: ime, razmak,
prezime, razmak, jedinstveni identifikator unutar sertifikacionog tela
i na kraju, opciono, crtica i JMBG. Za atribut „commonName“ treba
koristiti UTF8String kodiranje, tako da sva slova iz imena i prezimena
budu verno predstavljena odgovarajućim karakterima.".

Verujem da je u drugim sert. telima to slicno, posto je po zakonu upisivanje JMBG opciono.

Ne znam kako Poreska uprava to proverava, zato i pitam ako neko radi sa el. prijavama da mi da odgovor.
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Pitanja u vezi izdavanja elektronskog sertifikata31.07.2011. u 00:14 - pre 154 meseci
Cenim tvoj entuzijazam ;) Citat je samo prenet iz zakonskog okvira.

Citat:

Politika sertifikacije sertifikacionog tela MUP RS
Kao jedinstveni identifikacini broj korisnika u MUP CA se koristi JMBG (Jedinstveni Matični Broj Građana).


Jedan JMBG dobijaš sigurno, a drugi put ponovljeni JMBG jeste opcioni, pri čemu to ne znači da ti imaš mogućnost izbora. MUP zapravo na ličnoj karti izdaje dva sertifikata. Jedan koji je odmah tu i koji ne služi za kvalifikovani potpis, i drugi koji se izdaje naknadno. Za sada oba imaju ponovljeni JMBG, što u nekom trenutku može da bude i promenjeno jer nije praktično što oba sertifikata imaju isto ime. Njihova pravila jednostavno pokrivaju i takvu mogućnost promene.

Napisao sam ti već gore da Poreska uprava koristi JMBG iz sertifikata za uparivanje sa ovlašćenjem.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

milan2011

Član broj: 288458
Poruke: 9
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Pitanja u vezi izdavanja elektronskog sertifikata31.07.2011. u 00:29 - pre 154 meseci
Citat:
Goran Rakić: Cenim tvoj entuzijazam ;) Citat je samo prenet iz zakonskog okvira.


Jedan JMBG dobijaš sigurno, a drugi put ponovljeni JMBG jeste opcioni, pri čemu to ne znači da ti imaš mogućnost izbora. MUP zapravo na ličnoj karti izdaje dva sertifikata. Jedan koji je odmah tu i koji ne služi za kvalifikovani potpis, i drugi koji se izdaje naknadno. Za sada oba imaju ponovljeni JMBG, što u nekom trenutku može da bude i promenjeno jer nije praktično što oba sertifikata imaju isto ime. Njihova pravila jednostavno pokrivaju i takvu mogućnost promene.

Napisao sam ti već gore da Poreska uprava koristi JMBG iz sertifikata za uparivanje sa ovlašćenjem.


Tacno, u MUP-u upisuju JMBG obavezno kao jedinstveni identifikator, sto mislim ipak da bi trebalo da bude opcija.
JMBG je nesto sto nisam rado davao, broj l. k. je uvek bio uobicajen.

Provericu u ostalim sertifikacionim telima.

 
Odgovor na temu

milan2011

Član broj: 288458
Poruke: 9
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Pitanja u vezi izdavanja elektronskog sertifikata03.08.2011. u 22:44 - pre 154 meseci
Hteo bih da zakljucim ovu temu.

Dobio sam odgovor Poreske uprave na koji nacin proveravaju ovlascenja lica po el. sertifikatu za podnosenje el. prijava:
Poštovani,

Na osnovu JMBG-a iz sertifikata vrši se provera ovlašćenja koja korisnik
ima u jedinstvenom registru poreskih obveznika.
Pristupom elektronskom servisu i unošenjem PIN-a, poreski obveznici
uslovno rečeno prelaze u zonu odgovornosti Poreske uprave, kada će sam
proces podnošenja PDV prijava biti praćen i odgovarajućim porukama
servisa. Pre ovoga, postoji mogućnost postojanja drugih problema, u kom
slučaju predlažemo da se poreski obveznici obrate svojim sertifikacionim
telima, u Vašem slučaju sertifikacionom telu MUP-a Republike Srbije čija
je internet adresa http://ca.mup.gov.rs.
Detaljne informacije u vezi elektronskog podnošenja prijava možete naći na
sajtu Poreske uprave u delu E-poslovanje- Elektronske prijave- Korisničko
uputstvo za korišćenje eksternog portala.

S poštovanjem,
Kontakt centar Poreske uprave Republike Srbije

Na ovom linku se moze videti kompletna prepiska:
http://www.poreskauprava.gov.r...ykontakt.jsp?UID=2011730195059


Zakljucak je da kvalifikovani el. sertifikat treba da sadrzi obavezno JMBG u slucaju komunikacije sa Poreskom upravom.

Sto se tice opcionog upisa JMBG u polje CN u el. sertifikatu, uvidom u prakticna pravila nasih sertifikacionih tela postoje sledeci slucajevi:
1) MUP CA - obavezan upis JMBG-a
2) POSTA CA - obavezan upis JMBG-a
3) HALCOM CA - obavezan upis JMBG-a
4) PKS CA - opcioni upis JMBG-a

Toliko od mene.

[Ovu poruku je menjao milan2011 dana 04.08.2011. u 01:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Poslovanje :: Pitanja u vezi izdavanja elektronskog sertifikata

[ Pregleda: 4693 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.