Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zvucna izolacija u zidu

elitemadzone.org :: TechZone :: Zvucna izolacija u zidu

[ Pregleda: 5251 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Zvucna izolacija u zidu26.07.2011. u 08:26 - pre 155 meseci
Zivim u vecoj garsonjeri koju bih pregradio i dobio spavacu sobu i odvojenu vecu trpezariju od koje bih napravio dnevnu sobu.
Sve to iz razloga, sto lezem jako kasno, pa supruga ustaje pre mene i cim ustane tu vise spavanja nema zbog raznorazne buke... Kasnije kad "dodje" dete verovatno cu da odlepljujem zbog neispavanosti

Ne znam kako da pregradim.

Mozda bih stavio dva sloja rigipsa, a izmedju neku izolaciju. Ali kakvu izolaciju a da ne bude preskupo?
Cuo sam da su kartoni za jaja OK. Jel ima neko iskustva sa njima? Ili recimo kombinacija nekog materijala namenjenog zvucnoj izolaciji i karton za jaja?
 
Odgovor na temu

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.yubc.net.



+67 Profil

icon Re: Zvucna izolacija u zidu26.07.2011. u 09:02 - pre 155 meseci
joj, ja sam to ucio u skoli, ali mi uopste nije bio omiljeni predmet :D

ali ovako - kartoni za jaja ne sluze nicemu...

ako pravis zid, posebno tako iz dva dela, treba da ostavis prostora izmedju njih. probaj i u kontaktu sa podom da ne bude nesto sto moze da prenosi vibracije. da izmedju zida i poda stavis nesto tipa gumu ili tako neki materijal. onda sto tezhi materijal od kog pravis to ce biti jacha izolacija, znaci kad bi mogao od cigli da napravis to bi bilo strava.
generalno, problem su niske frekvencije. ove najvise frekvencije ce zaustaviti maltene i neka ozbiljnija zavesa (bilo kakav porozni materijal).

e, sad, nadam se da ce doci neko strucniji da te uputi tacno koji materijal da uzmes itd.
i ako sam se nesto nalupetao, unapred se izvinjavam :D
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9517
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Zvucna izolacija u zidu26.07.2011. u 09:33 - pre 155 meseci
Postoji dve vrste izolacije od buke:
1. Buka koja je nastala u prostoru (razgovor, TV, ...)
2. Buka koja nastaje u zidu (udarcem u zid).

Tako, izolacija se razlikuje:
Za 1: masivan i težak zid: beton, cigla (što deblji, što teži)
Za 2: zvučna izolacija na mestima udaraca. (što deblje, što mekše)

Realno i praktično NIKAKO ne možeš da dobiješ iole zadovoljavajuću zvučnu izolaciju ako pregrađuješ rigipsom. Silne i relativno skupe tehnike zvučne izolacije umanjiće prenos zvuka za procenat ili dva, ali će i dalje 90% zvuka da prođe.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Zvucna izolacija u zidu26.07.2011. u 10:20 - pre 155 meseci
Ne bih mogao nista drugo zbog cene, a i jednostavnosti. To je garsonjera u kojoj se trenutno zivi. Zidanje ciglama nema sanse...
Znaci kartoni od jaja su izmisljotina... Imam max oko 10 cm prostora za sirinu zida. Da ne bih imao nekih drugih komplikacija (cevi od radijatora, prekidaci i slicno...)

Citat:
Java Beograd: Postoji dve vrste izolacije od buke:
1. Buka koja je nastala u prostoru (razgovor, TV, ...)
2. Buka koja nastaje u zidu (udarcem u zid).

Tako, izolacija se razlikuje:
Za 1: masivan i težak zid: beton, cigla (što deblji, što teži)
Za 2: zvučna izolacija na mestima udaraca. (što deblje, što mekše)


Na kakve udarce u zid mislis? Zvucne talase od TVa i razgovora koji udaraju u zid, prenose vibraciju na zid, pa taj zid dalje prenosi samo niske tonove u drugu prostoriju ili...?
U principu, niko mi nece udarati fizicki u zid...



 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Zvucna izolacija u zidu26.07.2011. u 11:08 - pre 155 meseci
Citat:
Vole Domu:...
ako pravis zid, posebno tako iz dva dela, treba da ostavis prostora izmedju njih. probaj i u kontaktu sa podom da ne bude nesto sto moze da prenosi vibracije. da izmedju zida i poda stavis nesto tipa gumu ili tako neki materijal. onda sto tezhi materijal od kog pravis to ce biti jacha izolacija, znaci kad bi mogao od cigli da napravis to bi bilo strava.
generalno, problem su niske frekvencije. ove najvise frekvencije ce zaustaviti maltene i neka ozbiljnija zavesa (bilo kakav porozni materijal).
...


Dosta tacno ali skupo i komplikovano da se dobro uradi ako se nema iskustva + debljina takvog zida a da ima svrhu bi bila veca nego sto coveku dozvoljava prostor. Inace, 'dobro' se secas! :)


Citat:
Java Beograd: Postoji dve vrste izolacije od buke:
1. Buka koja je nastala u prostoru (razgovor, TV, ...)
2. Buka koja nastaje u zidu (udarcem u zid).

Tako, izolacija se razlikuje:
Za 1: masivan i težak zid: beton, cigla (što deblji, što teži)
Za 2: zvučna izolacija na mestima udaraca. (što deblje, što mekše)

Realno i praktično NIKAKO ne možeš da dobiješ iole zadovoljavajuću zvučnu izolaciju ako pregrađuješ rigipsom. Silne i relativno skupe tehnike zvučne izolacije umanjiće prenos zvuka za procenat ili dva, ali će i dalje 90% zvuka da prođe.


"Buka koja nastaje u zidu (udarcem u zid)." - ne razumem?!

Ovo sto sam boldovao nema veze sa zivotom. Postoji nacin da se uradi zvucna izolacija sa ucinkom od 100% ali to je nepotrebno jer zahteva vise od 10 cm sirine zida a neisplativo za licnu upotrebu. Svaki gipsani zid je ucinkovit kao i svaki zidani zid i samo moze da bude bolji po pitanju izolacije od zidanog (cigla, blokovi...) a laksi za postavljanje i demontiranje. Raspitaj se malo (vidi oglase), cak i nije skupo da platis da ti se uradi. Sto se buke tice, bice kao i svaki drugi zid - kad su zatvorena vrata skoro nista se ne cuje, odnosno, dovoljno je priguseno da ne smeta ako neko spava. Kad bi taj zid prekrio nekom teskom zavesom smanjio bi jos nivo buke koji se cuje iz susedne prostorije, zavisi od materijala - do 30% manje 'buke'. Sam pojam 'buke' je diskutabilan ali predpostavljam da je u pitanju 'klasicna' varijanta zene koja se sprema za posao?! Ako je tako, postoji jos jedan problem koji moras da resis, odnosno zajedno sa suprugom a to je da se sva njena potreba svodi na prostoriju u kojoj ti NE spavas, odnosno sad vec dnevnu sobu! Ako bude imala potrebe da svaki cas ulazi i izlazi (da uzme razne sitnice, vrati razne sitnice jer je odlucila u sekundi da promeni nesto...) onda je dzabe svaki rad na zidu i izolaciji! A svi znamo koliko je cesta pojava da zena ujutru menja sitnicu ili celu koncepciju odevanja... :) Dobro, ja znam, necu da tvrdim da se svima to desava i da svi znaju ali... Ja sam to resio tako sto sam se dogovorio sa suprugom da sve sto joj treba ujutru izmesti iz spavace sobe i da vidis miline... :)

Pozdrav!

PS Imam u stanu nekoliko gipsanih zidova (tu je oko deset cm!) tako da znam o cemu pricam a tamo gde radim (studio) svaka prostorija je 100% zvucno izolovana tako da znam dosta o akusticnoj obradi prostora, moram - takav mi posao!

Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao Sceka dana 26.07.2011. u 12:19 GMT+1]
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

vladd

Moderator
Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Zvucna izolacija u zidu26.07.2011. u 11:22 - pre 155 meseci
Jedan slloj sundjera i jedan sloj stiropora, za prilicno solidnu a jeftinu zvucnu izolaciju. Pride je stiropor odlican toplotni izolator. Problemi su sa vlagom, koja moze da se talozi u sundjeru i zapaljivost stiropora. Jeftino a visedimenzionalno resenje ne postoji.

Poz
 
Odgovor na temu

Hattalasat

Član broj: 60069
Poruke: 388



+38 Profil

icon Re: Zvucna izolacija u zidu26.07.2011. u 13:44 - pre 155 meseci
Kojote imas i azmafon...sidji dole do Iline Vode tj bivseg " Partizana" i pogledaj sta imaju od proizvoda.....
Lead, follow.....or get a fuck out of my way !
 
Odgovor na temu

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.yubc.net.



+67 Profil

icon Re: Zvucna izolacija u zidu26.07.2011. u 21:20 - pre 155 meseci
pa da, to sam i ja kapirao, ako se zena sprema za posao, a pritom ne udara u zidove :D, tu ne bi trebalo da bude niskih frekvencija skoro uopste, sto olaksava celu prichu...
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Zvucna izolacija u zidu27.07.2011. u 18:54 - pre 155 meseci
heh... ma samo cu konacno da prestanem da spavam na kaucu sa njom, da kupim neki francuski lezaj i samo taj lezaj ce biti u sobi i nista drugo. Dakle, samo da izadje iz sobe kad se sprema na posao, i kad ja dodjem sa posla i hocu da dremnem. Odlepljujem od buke, i nije mi potrebna 100%tna izolacija.
Samo sam mislio, kad vec pregradjujem zid, da ne bi bilo lose da ga i izolujem kako treba. Naravno planiramo decu uskoro, pa kad dodje beba, rado bih je zatvorio u tu sobu i da mogu da se opusteno ponasam u dnevnoj da ne brinem da cu da je probudim.

Azmafon? To mi zvuci nesto poznato. Mislim da sam tako nesto video i u Čaru, sa nekom test kutijom i poklopcem u kojoj se nalazio zvucnik. Posto li je kvadrat tog azmafona otprilike?

@Sceka dakle ti preporucujes samo rigips? Kako od 10cm. To su dva sloja sa prostorom izmedju?
 
Odgovor na temu

Hattalasat

Član broj: 60069
Poruke: 388



+38 Profil

icon Re: Zvucna izolacija u zidu28.07.2011. u 07:48 - pre 155 meseci
Azmafon cena zavisi od debljine i on je uglavnom za udarnu buku mada imaju resenja i za ..... nije skup,sidji ti do tehnologa u bivsem " Partizanu" dobices sve sto ti treba od infosa ;-)

P.S. ne radim za Azmu :-)
Lead, follow.....or get a fuck out of my way !
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Zvucna izolacija u zidu28.07.2011. u 12:46 - pre 155 meseci
Citat:
CoyoteKG: heh... ma samo cu konacno da prestanem da spavam na kaucu sa njom, da kupim neki francuski lezaj i samo taj lezaj ce biti u sobi i nista drugo. Dakle, samo da izadje iz sobe kad se sprema na posao, i kad ja dodjem sa posla i hocu da dremnem. Odlepljujem od buke, i nije mi potrebna 100%tna izolacija.
Samo sam mislio, kad vec pregradjujem zid, da ne bi bilo lose da ga i izolujem kako treba. Naravno planiramo decu uskoro, pa kad dodje beba, rado bih je zatvorio u tu sobu i da mogu da se opusteno ponasam u dnevnoj da ne brinem da cu da je probudim.

Azmafon? To mi zvuci nesto poznato. Mislim da sam tako nesto video i u Čaru, sa nekom test kutijom i poklopcem u kojoj se nalazio zvucnik. Posto li je kvadrat tog azmafona otprilike?

@Sceka dakle ti preporucujes samo rigips? Kako od 10cm. To su dva sloja sa prostorom izmedju?


U vezi ovog boldovanog: Sve zavisi od toga kakvo je 'opusteno ponasanje' u pitanju! Gledanje TV-a (volume na keca) uz lagano pice i tihi razgovor sa suprugom resava bilo kakv zid bez ikakve izolacije! Medjutim, ako pod 'opusteno ponasanje' podrazumevas ono sto sam ja pomislio na prvo citanje, eee... tu ti ne pomaze nikakva debljina zida i bilo kakva izolacija a i komsije bi te cudno gledale svaki put kad bi ti u prolazu rekli "Dobar dan, komsija", uz obavezan 'blesavi' osmeh! A, bre, od toga zavisi kako cemo te savetovati! :)) Sala mala, nadam se da se ne ljutis?! :))


A sad ozbiljno. Sad sam izmerio, ukupno imam 4 takva zida. jedan je 10cm, dva su 8cm a jedan je 6cm. Taj od 10cm je izmedju spavace sobe i sobe koja sluzi za garderobu (tu je sve sto supruzi treba ujutru, garderoba, sminka, nakit, obuca...!). Ako je ne vozim na posao i ne probudi me sam cin ustajanja supruge, ni ne primetim da se nesto desava u sobi pored a znam da udje i izadje najmanje desetak puta, ponekad joj nesto ispadne iz ruku, ponekad se nesto iznervira.... Nista od toga ne smeta mom snu, a nisam bas od onih koji spavaju k'o top! I da napomenem, zid je najklasicniji gipsani (rgips) koji se serijski standardno ugradjuje u stanove. Pre nekoliko godina je ortak koji ima slicnu situaciju ali stvarno nenormalno 'lak san' i to resio (isti zid kao moj, od istog materijala i debljine) tako sto je okacio somotsku zavesu preko celog zida i evo i dan danas je ok sto se zvuka tice, nije vise imao problema sa snom, odnosno, nije ga vise budila suprugina jutarnja aktivnost!

Toliko... Nadam se da sam bar malo pomogao! I, opet, nema ljutis na boldovano?! :)


Pozdrav!


EDIT

Da, mislim da je rec o dva ili tri sloja 'necega', nisam siguran, samo znam da je standardni zid za ugradnju kod stanova! 'ebiga, ja to zovem gipsani a od cega je stvarno, nemam pojma, bitno mi je da 'radi po'so'!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Zvucna izolacija u zidu

[ Pregleda: 5251 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.