Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Promena administratora sajta

[es] :: Web aplikacije :: Promena administratora sajta

[ Pregleda: 2400 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lada33

Član broj: 287680
Poruke: 5
*.adsl-1.sezampro.rs.



Profil

icon Promena administratora sajta11.07.2011. u 00:54 - pre 154 meseci
Nedavno sam poznaniku poverila izradu web sajta. Hosting i domen sam kupila na svoje ime, a njemu sam dala šifre da bi mogao da izradi sajt. Sajt je urađen, ali je nedavno došlo do nekih problema i mimoilaženja i želim da prekinem saradnju. Promenila sam šifru koja se koristi za logovanje na control panel sajta (domen i hosting), jer se bojim da bi mogao nešto menjati na sajtu po svojoj volji, a to ne bih želela.

Međutim, kako se uopšte ne razumem u web dizajn, programiranje i slično - postavljam ovu temu da vas pitam da li je potrebno imati još neke šifre za sajt? Naime, kad odem u control panel ja ne vidim sam sajt niti mogućnost da se na njemu nešto menja, npr. dodaju tekstovi, slike i sl. Gde se to nalazi i kako se do toga dolazi? Je l' programer to drži pod nekom svojom šifrom negde i kako do toga doći? Je li dovoljno da sledećoj osobi dam samo šifru za domen i hosting i ona će moći da održava sajt i dodaje nove materijale ili mi dizajner mora dati neko svoje dodatno odobrenje?

Verovatno mi je pitanje neverovatno glupo, ali stvarno sam zabrinuta da se sutra mogu probuditi - a sajt iščezao ili se nalazi u nekom meni nepoznatom izdanju i htela bih to da izbegnem. Sajt je već završen i plaćen po dogovoru.
 
Odgovor na temu

Ljubiša Begović
Ljubiša Begović
Beograd

Član broj: 203776
Poruke: 510
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: www.besplatne-igrice-igre..


+31 Profil

icon Re: Promena administratora sajta11.07.2011. u 01:03 - pre 154 meseci
Osim pristupa cPanelu, postoji i administratorski deo koji se odnosi na sam sajt, ali to samo u slučaju ako je sajt rađen u nekom CMS-u (Wordpress, Joomla, Drupal... ili neki drugi slobodan ili komercijalni CMS).
Ako je sajt rađen kao čist HTML/CSS onda ne postoji admin deo. U tom slučaju svi fajlovi mogu da se menjaju preko cPanela, da se dodaje novi sadržaj, jer se manipulacija vrši u samim html fajlovima, a u cPanelu postoji File Manager. cPanel podaci važe takođe i za ftp pristup sajtu, ali ako je to zamenjeno onda je ok, osim ako eventualno nije napravljen zaseban ftp nalog, što se može proveriti u cPanelu, pod FTP.
Ako nije rađen u nekom CMS-u onda taj neko mora da dostavi i te podatke (administratorsko korisničko ime i lozinku).
Da li znaš preko čega je rađen sajt? Koji sajt je u pitanju?
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Promena administratora sajta11.07.2011. u 01:07 - pre 154 meseci
Pa zavisi kako je sajt osmisljen. Ako je neki CMS vrlo je moguce da postoji admin nalog.
Zeznut problem ako sumnjas da ti se moze svetiti. O tome se razmislja pre prestanka "saradnje" ili se ona prekine u miru uz dogovor.
 
Odgovor na temu

lada33

Član broj: 287680
Poruke: 5
*.adsl-1.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Promena administratora sajta11.07.2011. u 01:20 - pre 154 meseci
Ljubiša, pokušala sam da Vam pošaljem privatnu poruku sa linkom na sajt i dodatnim objašnjenjima, ali to nije moguće, jer moram biti član 7 dana da bih mogla da šaljem privatne poruke...

Kako da saznam preko čega je rađen sajt? Postoje li ti podaci negde u control panelu za koji imam šifre ili moram pitati dizajnera/programera?
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Promena administratora sajta11.07.2011. u 02:33 - pre 154 meseci
Može da se sazna pregledom koda sajta kroz "File browser" u cPanelu.

Ako je neki poznati CMS, može da se pogodi i prostim odlaskom na sajt. Često piše u podnožju ili je jasno prema strukturi linkova mada to može i da zavara.

Kao što je rečeno, pored šifre za cPanel, kroz cPanel mogu da se naprave i posebni nalozi za pristup FTP ili bazi podataka. Te naloge bi trebalo zatvoriti ili promeniti lozinku. U slučaju baze podataka, moguće da postoji nalog preko koga se sajt povezuje na bazu, tada će promenom lozinke u cPanelu sajt prestati da radi i nova lozinka mora da se upiše i u kodu sajta.


Nakon svega, treba proveriti i da li je zlonamerni programer kojim slučajem ostavio i neka „zadnja vrata“ za pristup sajtu pregledom kroz izvorni kod sajta.

Ipak treba znati da svaka takva zloupotreba ne bi bila u skladu sa zakonom. Ako je sajt propisno plaćen, ne verujem da bi se neki kolega programer sa tim igrao.

http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

lada33

Član broj: 287680
Poruke: 5
*.adsl-1.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Promena administratora sajta11.07.2011. u 23:29 - pre 154 meseci
Kontaktirala sam firmu kod koje imam web hosting i oni su mi rekli da ubacim i šifru u neki FTP nalog da se to ne bi moglo menjati, a (sad već bivši) dizajner i programer je rekao da će prebaciti administratorske privilegije sajta na novi username i poslati mi informacije. Pošto sam ja već promenila šifru za hosting + domen i FTP, da li to ima ikakvog uticaja na to prebacivanje administratorskih privilegija, tj. da li mu moram dati nove šifre ili je to sasvim nezavisno? Hvala na odgovoru. :)
 
Odgovor na temu

Stefan Jocic
System Administrator

Član broj: 177868
Poruke: 1299
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 409508405


+27 Profil

icon Re: Promena administratora sajta12.07.2011. u 13:38 - pre 154 meseci
A ja bih pokretača teme zamolio da javno ostavi link do sajta, jer je to generalno siguran način da se reši problem (više ljudi, više znanja).
 
Odgovor na temu

[es] :: Web aplikacije :: Promena administratora sajta

[ Pregleda: 2400 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.