Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako izračunati površinu trougla u excelu?

[es] :: Matematika :: Kako izračunati površinu trougla u excelu?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 17413 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

srdrazic

Član broj: 187994
Poruke: 509



+13 Profil

icon Kako izračunati površinu trougla u excelu?01.07.2011. u 11:13 - pre 156 meseci
Postoji li mogućnost da se dobije površine trougla prikazanog u slici?
Sve stranice su promenljive a donja stranica je uvek horizontalna.



Teško je biti direktor a još teže ne biti!?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

loto17

Član broj: 184930
Poruke: 110
*.ptt.rs.



+4 Profil

icon Re: Kako izračunati površinu trougla u excelu?01.07.2011. u 13:30 - pre 156 meseci
Ima na googlu jec gotovih primera.
Probaj : calculate area triangle in excel


 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Kako izračunati površinu trougla u excelu?01.07.2011. u 16:48 - pre 156 meseci
Citat:
srdrazic: Sve stranice su promenljive a donja stranica je uvek horizontalna.
Nisam matematičar, ali ako sam te dobro shvatio (koliko mi je ostalo u sjećanju) možeš od tog trokuta kreirati paralelogram pa onda izračunati površinu i podijeliti je sa 2
Ovdje koristiš MATEMATIČKO-TRIGONOMETRIJSKE funkcije

Ako imamo (prema slici)

a=3,6 m
b=2:1 => 1,8 m
kut alfa =18°=> 36°(2x za paralelogram)

formula za izračunavanje površine paralelograma je

Code:
P=a*b*sinus-alfa


P=3,6*1,8*sin36°

Dakle slijedi u ćelijama

A1: 3,6
A2: 1,8
A3: 18
A4: =SIN(RADIANS(A3*2)) (ovdje koristi funkciju SIN/RADIANS jer je broj izražen u stupnjevima)

A5: Površina =(A1*A2*A4)/2

btw: također pogledaj link Trigonometry in Excel

ako sam pogriješio već će me netko ispraviti ;)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

srdrazic

Član broj: 187994
Poruke: 509



+13 Profil

icon Re: Kako izračunati površinu trougla u excelu?01.07.2011. u 19:09 - pre 156 meseci
Odnos stranica 2:1 je dvije visine : jedne dužine (63 deg)
1:1 je jedna visina : jedne dužine (45 deg)
3:1 je tri visine : jedna dužina (72 deg)
Ovo se može u AutoCAD-u izmeriti ali bi morao svaki crtati.
Mislio sam da napravim nekakvu formulu sa tri promenljive vrednosti?
U ovom slučaju postoje tri varijante kao što se vidi ali i ugao Alfa je promenljiv kao i horizontala koja može biti od 2,6-3,6m

Teško je biti direktor a još teže ne biti!?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

srdrazic

Član broj: 187994
Poruke: 509



+13 Profil

icon Re: Kako izračunati površinu trougla u excelu?01.07.2011. u 20:04 - pre 156 meseci
Ako su nam poznati unutrašnji uglovi i jedna stranica, možda se može ovako izračunati površina?
Teško je biti direktor a još teže ne biti!?
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Kako izračunati površinu trougla u excelu?01.07.2011. u 21:42 - pre 156 meseci
Ne bih baš rekao da sam te dobro razumio.
Po meni kut od 18°se ne mijenja. On ostaje uvijek isti bez obzira na dužinu stranice "b" (koje su 1:1:, 2:1, 3:1 u odnosu na "a") kao i dužinu "a" vodoravne stranice trokuta

Ovo što si ti nacrtao po meni nije točno.
Upravo sam nacrtao jedan trokut u AutoCAD-u (prvi sa tvoje slike)

Rezultati su slijedeći:

a=300
b=100 (3:1)
c=322,81

kut alfa u točki A =18°
kut beta u točki B =94°(dok je kod tebe 108 )
kut gama u točki C =68°

prema navedenome 180°= 18+94+68
ako trokut preslikamo i formiramo paralelogram imamo visinu h=99,75

prema formuli za PARALELOGRAM imamo P=a*h (ili a*b*sin-alfa)
dakle P=(300*99,75 )/2 => rezultat površine trokuta bi trebao biti 14963

to je sve od mene na ovu temu (pogledaj attach ako imaš AutoCAD)
btw: doduše i ovaj rezultat se razlikuje od mog prvog ali ???
ili možda da se obratiš na ES-forum za matematiku a što se tiče matematičko-trigonometrijskih funkcija pogledaj gore navedeni link


[Ovu poruku je menjao Ivek33 dana 01.07.2011. u 22:53 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

srdrazic

Član broj: 187994
Poruke: 509



+13 Profil

icon Re: Kako izračunati površinu trougla u excelu?01.07.2011. u 22:09 - pre 156 meseci
Niste dobro shvatili ove odnose stranica recimo 3:1 ili 2:1.

Naime, recimo jedan metar dužine i tri metra visine, kada spojimo te dvije upravne linije dobijemo hipotenuzu pod nagibom koji ima odnos tri visine u odnosu na jednu dužinu i on zatvara ugao sa horizontalom od 72 stepena.
Ugao alfa je promenljiv, u pitanju je u ovom slučaju nagib terena.

Mislim da ću se nekako snaći sa trigonometrijskim formulama, možda sa sinusnom ili osinusnom teoremom.

1. alfa ugao se meri i on će biti poznat
2. ako zadam uslov da je odnos strane recimo 3:1 znaću da je ugao 72 stepena
3. zbir uglova je 180
4. stranica A mi je uvek poznata.

Nadam se da ću nešto napraviti

Teško je biti direktor a još teže ne biti!?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: Kako izračunati površinu trougla u excelu?02.07.2011. u 06:39 - pre 156 meseci
Citat:
srdrazic: Niste dobro shvatili ove odnose stranica recimo 3:1 ili 2:1.

Naime, recimo jedan metar dužine i tri metra visine, kada spojimo


Mislim da od početka brkaš ove dve stvari: stranica trougla i njegova visina mogu biti isto ali to je onda specijalni slučaj koji se zove pravougli trougao.

Odnos dve stranice (pravouglog) trougla je tangens ugla, stoga je dovoljno da izračunaš arctan (npr od (3)=71,56).
Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Kako izračunati površinu trougla u excelu?02.07.2011. u 08:17 - pre 156 meseci
Citat:
srdrazic: Niste dobro shvatili ove odnose stranica recimo 3:1 ili 2:1.
Tvoje slike koje si postavio u prva dva posta i sadašnja pojašnjenja se ne podudaraju (po meni barem kako sam ja shvatio). Prvo imaš slike trokuta sa tupim kutom a traži se površina a sada imaš pravokutni trokut i tražiš nagib? No u ovom tvom prethodnom postu sada je jasnije da ti tražiš taj kut na kojem se pojavljuje nagib
S obzirom da imaš dosta poznatih elemenata nadam se da ćeš uspjeti izračunati
 
Odgovor na temu

srdrazic

Član broj: 187994
Poruke: 509



+13 Profil

icon Re: Kako izračunati površinu trougla u excelu?02.07.2011. u 19:50 - pre 156 meseci
Totalno ste se zbunili.
Mislim da je jasno u prvoj poruci navedeno.

1. U pitanju je tupougli trougao, ugao koji je prikazan kao 18 stepeni je promenljiv (dobija se očitanjem instrumenta na terenu "nagib terena")
2. Stranica u navedenim odnosima vidim da vas zbunjuje, recimo da je ona u tri slučaja fixna, jednom je 72 stepena (3:1), drugi 63stepena (2:1) i treći 45 stepeni (1:1). To je samo izbor bočnog nagiba.
3. Horizontalna stranica se kreće u intervalu od 2,6-3,6 m ; bilo bi poželjno da se može ukucati bilo koja vrednost, kao i za sve promenljive.

Potrebno je izračunati površinu trougla?
Zadnja slika u crnoj boji je odgovor na prethodni post koji je postavio "Ivek33"

Hvala ipak na vašem trudu.
Teško je biti direktor a još teže ne biti!?
 
Odgovor na temu

srdrazic

Član broj: 187994
Poruke: 509



+13 Profil

icon Re: Kako izračunati površinu trougla u excelu?02.07.2011. u 19:54 - pre 156 meseci
Citat:
3okc: Mislim da od početka brkaš ove dve stvari: stranica trougla i njegova visina mogu biti isto ali to je onda specijalni slučaj koji se zove pravougli trougao.

Odnos dve stranice (pravouglog) trougla je tangens ugla, stoga je dovoljno da izračunaš arctan (npr od (3)=71,56).


Ni u kom slučaju se neće desiti pravougli trougao, uvek će biti tupougli.

[Ovu poruku je menjao srdrazic dana 02.07.2011. u 21:46 GMT+1]
Teško je biti direktor a još teže ne biti!?
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Kako izračunati površinu trougla u excelu?02.07.2011. u 23:11 - pre 156 meseci
Citat:
srdrazic: 3:1 ...... Naime, recimo jedan metar dužine i tri metra visine, kada spojimo te dvije upravne linije dobijemo hipotenuzu pod nagibom koji ima odnos tri visine u odnosu na jednu dužinu i on zatvara ugao sa horizontalom od 72 stepena.

Citat:
srdrazic: Ni u kom slučaju se neće desiti pravougli trougao, uvek će biti tupougli.
Pa zar u prvoj tvrdnji nije pravokutni trokut?
I dalje te ne razumijem pa stoga odustajem, nadam se da ćeš uspjeti riješiti problem.
pozdrav
 
Odgovor na temu

srdrazic

Član broj: 187994
Poruke: 509



+13 Profil

icon Re: Kako izračunati površinu trougla u excelu?03.07.2011. u 11:03 - pre 156 meseci
Citat:
srdrazic: Odnos stranica 2:1 je dvije visine : jedne dužine (63 deg)
1:1 je jedna visina : jedne dužine (45 deg)
3:1 je tri visine : jedna dužina (72 deg)
Ovo se može u AutoCAD-u izmeriti ali bi morao svaki crtati.
Mislio sam da napravim nekakvu formulu sa tri promenljive vrednosti?
U ovom slučaju postoje tri varijante kao što se vidi ali i ugao Alfa je promenljiv kao i horizontala koja može biti od 2,6-3,6m


E pa stvarno ja mislim da ne može biti jasnije, iz ove slike se vide konture trouglova sa podebljanom crnom linijom a plava linija unutar nje je samo neka pomoćna linija radi lakšeg prikaza uglova unutar.
Ja ovde ne vidim nigde pravougli trougao?

Teško je biti direktor a još teže ne biti!?
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Član broj: 25683
Poruke: 2268
*.wimax.verat.net.

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: Kako izračunati površinu trougla u excelu?03.07.2011. u 16:03 - pre 156 meseci
Ovo sa odnosom stranica uopšte nisam razumeo. Ajde da preformulišemo zadatak. Odrediti površinu trougla kod koga su poznate stranica a i dva nalegla ugla (alfa, beta). Zadatak je više matematika, jer deo koji se tiče Excela ja krajnje jednostavan, ali ajde da se podseti srednje škole.

h možemo odrediti pomoću elementarne trigonometrije kao na slici , a onda je površina jednostavno P= ah/2


U Excelu jedino obrati pažnju da stepene pretvoriš u radijane, trigonometrijske funkcije očekuju kao parametar ugao u radijanima.



Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Kako izračunati površinu trougla u excelu?03.07.2011. u 18:25 - pre 156 meseci
Citat:
srdrazic:E pa stvarno ja mislim da ne može biti jasnije.......
Ja ovde ne vidim nigde pravougli trougao?
ajde dobro za ovo si u pravu, nijedan od njih nije pravokutan trokut ali također prema toj slici nijedan ne može imati kut alfa od 72°(za tvoj odnos 3:1)
180=18+72+90 => to je pravokutan trokut

Molim te možeš li ti ovdje napisati parametre i dimenzije tog trokuta i kutova koji ima odnos 3:1 (po tvome, sa tim kutom od 72°)
Kakav je to trokut izgledom i dimenzijama?

- odnos 3:1
- "a" horizontalna stranica =300
- kut alfa (nasuprot stranice "a") =72°

traži se:
b, c, beta, gama =?
(ako možeš nacrtati još bolje)
Citat:
Jpeca: Odrediti površinu trougla kod koga su poznate stranica a i dva nalegla ugla (alfa, beta).
Peca, malo sam zbunjen, dodao bi malu ispravku a nadam se da ne griješim, kutovi po meni nisu možda dobro označeni.
Zar nije kut Alfa nasuprot stranice "a", kut beta nasuprot stranice "b" i kut gama nasuprot stranice "c"?
Čisto radi razumijevanja nekih pravila
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Član broj: 25683
Poruke: 2268
*.wimax.verat.net.

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: Kako izračunati površinu trougla u excelu?03.07.2011. u 18:40 - pre 156 meseci
U pravu si Ivek33, ali nemoj da me mučiš da ispavljam sliku. To su ipak samo konvencije, a mislim da je sa slike jasno koji je koji ugao. Ionako smo u "opasnosti" da ovo pređe u forum za matematiku.

[Ovu poruku je menjao Jpeca dana 03.07.2011. u 19:52 GMT+1]
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
 
Odgovor na temu

srdrazic

Član broj: 187994
Poruke: 509



+13 Profil

icon Re: Kako izračunati površinu trougla u excelu?03.07.2011. u 19:01 - pre 156 meseci
Citat:
Ivek33: Peca, malo sam zbunjen, dodao bi malu ispravku a nadam se da ne griješim, kutovi po meni nisu možda dobro označeni.
Zar nije kut Alfa nasuprot stranice "a", kut beta nasuprot stranice "b" i kut gama nasuprot stranice "c"?
Čisto radi razumijevanja nekih pravila ;)


Pa nigde nisam ni rekao da je ugao alfa 72 stepena?!

Teško je biti direktor a još teže ne biti!?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Kako izračunati površinu trougla u excelu?04.07.2011. u 09:52 - pre 156 meseci
Citat:
Jpeca: U pravu si Ivek33, ali nemoj da me mučiš da ispavljam sliku.
Ma nema potrebe da ispravljaš sliku ali čisto radi ostalih čitalaca teme, i razumijevanja standardnih formula

Citat:
srdrazic: Pa nigde nisam ni rekao da je ugao alfa 72 stepena?!
Nisam rekao da se na toj slici nalazi kut od 72°već to da proračunaš parametre sa tim kutom od 72°(3:1) i nacrtaš taj kako tvrdiš "trokut sa tupim kutom" ako možeš

No s obzirom da sam mišljanja kao i Peca, ovo bi trebalo prebaciti u forum Matematika.
Ja odustajem od daljnje rasprave na ovu temu
Pozdrav učesnicima teme.
 
Odgovor na temu

srdrazic

Član broj: 187994
Poruke: 509



+13 Profil

icon Re: Kako izračunati površinu trougla u excelu?04.07.2011. u 12:00 - pre 156 meseci
E ja stvarno ne znam šta više nije jasno?
Prebacio sam temu na matematiku.
Teško je biti direktor a još teže ne biti!?
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Član broj: 25683
Poruke: 2268
194.106.170.*

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: Kako izračunati površinu trougla u excelu?04.07.2011. u 13:32 - pre 156 meseci
Izvini ali nisam razumeo sta nije uredu u resenju koje sam postavio. Kada se ubace parametri stranica i dva ugla povrsina se slaze sa tvojim primerima?

Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Kako izračunati površinu trougla u excelu?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 17413 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.