Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nekoliko pocetnickih (da ne kazem glupih) pitanja

[es] :: Wireless :: Nekoliko pocetnickih (da ne kazem glupih) pitanja

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4237 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MilosOskar
MilosOskar
Student
Beograd

Član broj: 272010
Poruke: 269
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Nekoliko pocetnickih (da ne kazem glupih) pitanja24.06.2011. u 23:13 - pre 156 meseci
"Jurcao" sam dosta po forumu i skoro da sam dosta i skapirao ali me jos uvek bune neke osnovne stvari, zato bih vas molio da mi odgovarate na sto jednostavniji nacin, hvala unapred!

1. Sta je bazna stanica ?
2. Sta je Acces point (AP) ?
3. Koja je razlika izmedju Ap moda i Client moda ?
4. Koji protok interneta dovesti na WAN port nekog wireless rutera da kad bih nakacio 10 klijenata, da svi imaju istu brzinu od recimo 1mbps/128 kbps ?

Za sada toliko... :)
 
Odgovor na temu

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih (da ne kazem glupih) pitanja25.06.2011. u 05:32 - pre 156 meseci
odgovor na jednostavan nacin:

1.je skup vise pristupnih tacki
2.je uredjaj koji vrsi vise funkcija tj modova
3.klijent mod prima signal,ap mod emituje
4.pomnozi 1mbps/128 kbps x 10= 10Mbps/1.28 Mbps
Long Live Rock 'n' Roll
 
Odgovor na temu

MilosOskar
MilosOskar
Student
Beograd

Član broj: 272010
Poruke: 269
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih (da ne kazem glupih) pitanja25.06.2011. u 14:39 - pre 156 meseci
Super, hvala puno na odgovorima, 3. i 4. odgovor sam skontao skroz!

1. Sta je pristupna tacka?
2. Pretpostavljam da kad ste rekli za Ap da vrsi vise funkcija, da ste mislili na Ap mod i Client mod ?
3. Da li su mi u tom slucaju neophodna dva rutera ( jedan da prima a drugi da emituje) ili moze jedan koji obavlja oba moda/funkcije ?

Nasao sam kutiju od svog sadasnjeg rutera, dakle o ovom ruteru se radi http://www.tp-link.rs/Proizvod...0Wireless%20LAN/TL-WR542G.aspx , ja sam na njemu sada podesio da ne moze niko da se konektuje na mrezu ukoliko ne zna password, e sad zanima me ukoliko ja nakacim 4-5 klijenata ja bih morao da im kazem taj pass, a tu postoji mogucnost da za taj password sazna mnogo vise ljudi u komsiluku, kako da sprecim to ili kako da dozvolim da se konektuju samo odredjeni ljudi ???

P.S. Ako moze opet sto jednostavnije! ;)

Hvala unapred!

 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
94.228.238.*

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih (da ne kazem glupih) pitanja25.06.2011. u 14:45 - pre 156 meseci
Stavi MAC filter - tj napravi da mogu da se konektuju samo konkretni uredjaji.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

MilosOskar
MilosOskar
Student
Beograd

Član broj: 272010
Poruke: 269
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih (da ne kazem glupih) pitanja25.06.2011. u 15:06 - pre 156 meseci
@ Slobodan

Sta da stavim kao MAC Address ?
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
94.228.238.*

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih (da ne kazem glupih) pitanja25.06.2011. u 16:50 - pre 156 meseci
Pogledaj MAC adrese uredjaja koje koriste tvoje komsije - imas u spisku nakacenih klijenata, ubaci ih, i onda ce samo oni moci da se kace.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

MilosOskar
MilosOskar
Student
Beograd

Član broj: 272010
Poruke: 269
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih (da ne kazem glupih) pitanja25.06.2011. u 19:11 - pre 156 meseci
Kada se ulogujem "na" ruter (192.168.1.1) na Home stranici mi pise Local Area Network - 3 Computers Connected, e sad tu vidim IP Adrese klijenata a nigde ne vidim da pise nesto MAC ili sl... Moze jedino da bude ova kombinacija brojeva i slova koja stoji odmah pored Imena klijenta, odnosno imena racunara (primer: joka-2c0f98e736 ) ??!
 
Odgovor na temu

themungos
projektant
Ruma

Član broj: 286451
Poruke: 23
178.79.4.*



Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih (da ne kazem glupih) pitanja25.06.2011. u 19:35 - pre 156 meseci
Kad smo vec kod pitanja, a da ne otvaram nov topic, evo sta zance ovi modovi:
ADSL MODE 1. Auto Sunc-UP
2. ADSL2+
3. ADSL2
4. G.DTM
5.T1.413
6. G.lite

ADSL Tupe ANNEX A/L, ANEXX A, ANNEX L, ANNEX M, ANNEX A/I/J/L/M.

Hvala, unapred.
TD
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih (da ne kazem glupih) pitanja25.06.2011. u 20:53 - pre 156 meseci
standardi po kojima ADSL tehnologija funkcionise, najbitniji parametar kod standarda je koju brzinu moze da izvuce na kojoj udaljenosti, to imas sve na wikipediji
 
Odgovor na temu

MilosOskar
MilosOskar
Student
Beograd

Član broj: 272010
Poruke: 269
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih (da ne kazem glupih) pitanja25.06.2011. u 21:17 - pre 156 meseci
6. post na gore, postavio sam neka pitanja, aj nek mi odgovori neko ko zna, samo sto jednostavnije, pokusavam da naucim neke stvari...

Hvala unapred! ;)
 
Odgovor na temu

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
ip212-200-157-154.adsl.beocity.net.

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih (da ne kazem glupih) pitanja26.06.2011. u 15:15 - pre 156 meseci
MAC adresa izgleda ovako: 00-23-19-26-1E-BB - to jest, 6 puta po dvoznačna kombinacija slova i brojeva. Zbog preglednosti se koriste dvotačke, ili povlake, a ponekad ništa pa je sve zbijeno.

To je "serijski broj" uređaja - definišeš u wireless podešavanjima da mogu da se kače samo određeni serijski brojevi, i onda ti password i ne treba ;)

a sad, lep odgovor na tvoje pitanje iz 1. posta:

1-bazna stanica je kompletan skup pristupnih tačaka, odlaznog linka, i napajanja za sve to;
2-AP je pristupna tačka koja odašilje signal da je spremna da prihvati klijente, a onda osluškuje da li neki klijent želi da se nakači; naravno, ako zadovoljava uslove;
3-ovo gore je AP - klijent se obraća pristupnoj tački sa parametrima za povezivanje - ako ih je pogodio, dobrodošao je: najveća razlika je u tome što na jednu AP može više klijenata, dok na jednog klijenta može samo jedan AP - inače, komunikacija je uvek dvosmerna (svi oni rade primopredaju), ali ne istovremeno, nego ili prima, ili šalje (half duplex - kao toki-voki)
4-Protok... pitanje za milion dolara: ako klijenti troše po malo, biće im dosta i 1024/128, pa će svi imati po 1024/128 u svom trenutku... to se zove agregacija: najveći problem je što, da bi ti nekome nešto garantovao oko internet konekcije, i onaj od koga ti zakupljuješ mora tebi da garantuje nešto: takav internet se zove CIR, a košta kao bubreg u zemlji Srbiji.
-------------

Mnogo se ljudi lože na brzinu kojom podaci stižu, umesto da gledaju koliko je potrebno da se prvi odgovor vrati: golub sa 4 USB-a od 32GB oko nogu je na kilometar razdaljine brži od optike, ali čekanje smara.... Kapiraš? Hitar i okretan net daje osećaj kvaliteta.
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
 
Odgovor na temu

MilosOskar
MilosOskar
Student
Beograd

Član broj: 272010
Poruke: 269
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih (da ne kazem glupih) pitanja26.06.2011. u 15:27 - pre 156 meseci
Ok, hvala...

E sad, u vezi tih MAC adresa, skapirao sam donekle, samo jos jedan problem, imam recimo nakacena dva korisnika cije MAC adrese sam ukucao i isao tamo na Allow itd, kako da nakacim novog korisnika kad ne znam njegovu MAC adresu a nije nakacen pa ne mogu da je vidim ???
 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.3.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih (da ne kazem glupih) pitanja26.06.2011. u 16:39 - pre 156 meseci
Nije jednostavnije da pitas svog klijenta koju mac adresu ima ?

naredba u dosu ti je ipconfig /all

i neka potrazi svoju wireles kartu i kaze ti mac adresu..



 
Odgovor na temu

MilosOskar
MilosOskar
Student
Beograd

Član broj: 272010
Poruke: 269
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih (da ne kazem glupih) pitanja26.06.2011. u 16:49 - pre 156 meseci
Hvala puno! Nasao sam... ;))
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1144
*.ninet.rs.



+26 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih (da ne kazem glupih) pitanja26.06.2011. u 17:11 - pre 156 meseci
Ako ne ometam diskusiju nadovezao bih se pitanjem:Npr imamo deset korisnika na jednom rb 433,ako sam dobro razumeo dok se salje zahtev primanje je onemoguceno...ok a sta se u tom trenutku desava sa ostalih 9 klijenata,da li oni cekaju dok se ne isporuce svi paketi ovom prvom i sve tako u nizu ili kako to vec u praksi radi pogotovu ako prvi jos i gubi po neki paket kada mu se oni nahnadno isporucuju,na ovom odgovoru hocu da razumem zasto ne bi trebalo vise od 25 klijenata na jendnom AP-u.
 
Odgovor na temu

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih (da ne kazem glupih) pitanja26.06.2011. u 18:19 - pre 156 meseci
ne mozes uporedjivati access point i mikrotik jer ap je uredjaj za kucnu upotrebu i za SOHO mreze i nema toliko podesavanja da se bas ovako ne bi desavalo.mikrotik je nesto savim drugo posto ga imas onda ti je razlika veoma poznata..banalan primer:da se korisnik sa losom konekcijiom i nekako nakaci na mikrotik od bi tog klijenta npr uklonio sa mreze ako ne bi ispunjavao zadate parametre (npr access list i signal strenght range) i onda ne bi dolazilo do velikog broja dropovanih paketa od strane tog klijenta sto nije slucaj sa obicnim access pointom gde bi taj korisnik ostao nakacen i mucio celu mrezu...jer ako je signal los tu se dogagadja bas to dropovanje paketa zato bolje spreciti u startu nego leciti....
Long Live Rock 'n' Roll
 
Odgovor na temu

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
ip212-200-157-154.adsl.beocity.net.

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih (da ne kazem glupih) pitanja27.06.2011. u 08:54 - pre 156 meseci
@mantas: najveća razlika između fabričkih, kućnih AP-ova i AP koji radi pod mikrotikom je samo u količini informacija koje je mikrotik spreman da ti pokaže, i dozvoli da promeniš/našteluješ; najbolji primer je možda ACK_timeout, koji je kod kućnih AP-ova zakucan na malu vrednost, a kod mikrotika se može pročitati vrednost, i naštelovati.

@glackop: Da, laički posmatrano: dok jedan priča, drugi ćute i slušaju, i čekaju svoj red. Malo složenije: jedan priča, ali mu je vreme ograničeno, kad zaćuti, priča sledeći; ako se dvojica sudare, zaćute na vreme koje sami odluče, a uvek odlučuju drugu vrednost (pseudorandom), a za to vreme slušaju; ideja je da uvek odluče da ćute različito, pa onda uvek neki progovori prvi, a drugi čuje, pa odćuti - pa ne bude kolizije.

Ali, kada imaš mnogo klijenata, imaš i mnogo sudara/kolizije, pa se mnogo vremena potroši na ćutanje. Još kad je zagušen spektar, pa se kolizije dešavaju jer pričaju istovremeno klijenti sa različitih AP-ova.... Fora je da taj što priča, priča jedini, ili barem dosta glasnije od ostalih koji pričaju u tom trenutku, da bi ga baza razumela, jer svi oni pričaju samo sa bazom, a ne međusobno.
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
 
Odgovor na temu

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih (da ne kazem glupih) pitanja27.06.2011. u 09:06 - pre 156 meseci
@newtesla

nisi bas dobro procitao:
Citat:
ne mozes uporedjivati access point i mikrotik jer ap je uredjaj za kucnu upotrebu i za SOHO mreze i nema toliko podesavanja da se bas ovako nesto ne bi desavalo

ostatak teksta je samo primer kao sto si i ti naveo jedan...
Long Live Rock 'n' Roll
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih (da ne kazem glupih) pitanja27.06.2011. u 17:02 - pre 156 meseci
pogledaj na wikipediji CSMA/CD da ne izmisljamo ovde vrucu vodu
 
Odgovor na temu

svetionik76
Valjevo

Član broj: 121882
Poruke: 101
*.opera-mini.net.



Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih (da ne kazem glupih) pitanja29.06.2011. u 20:53 - pre 156 meseci
Da li svi mobilni telefoni sa podrskom za wifi mogu da koriste javne wifi hotspotove?
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Nekoliko pocetnickih (da ne kazem glupih) pitanja

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4237 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.