Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi web hostinga

[es] :: Hosting :: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi web hostinga

[ Pregleda: 3971 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Max Payne
Max Payne
Beograd

Član broj: 58800
Poruke: 333
77.46.216.*



+6 Profil

icon Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi web hostinga19.11.2007. u 20:38 - pre 199 meseci
Ovo su veoma prosta pitanja, ali ko pita ne skita, ono sto se kaze
Nemam nikakvo iskustvo u hostovanju sajtova, pa bih molio nekoga samo malo da mi ovo pojasni:
prvi put sam preko GoDaddy.com zakupio jedan domen. Baram ja mislim da jesam, jer mi pokazuje tamo u mom panelu.
E sad, to je samo domen. Imam nameru sada da zakupim i hosting, i to resseler acount kod jednog provajdera, ne kod godaddy-ja jer sam cuo da su losi.
I kako sad taj domen koji sam zakupio da aktiviram mislim da za njega vezem prostor na tom serveru? Da li to ima veze sa onim mesto na godaddy-ju gde treba da upisem name servere?
I kako ja da budem siguran da sam zaista zakupio taj domen? Ako tamo pise, to je to, jel tako, i vise niko ne moze da mi to preuzme?
Znam da su prosta pitanja, ali nikad ovo nisam radio.
Unaprad hvala.
 
Odgovor na temu

kebic
Novi Sad

Član broj: 69732
Poruke: 453
*.eunet.yu.



+1 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi web hostinga19.11.2007. u 20:58 - pre 199 meseci
Citat:
Max Payne: Ovo su veoma prosta pitanja, ali ko pita ne skita, ono sto se kaze :)
Nemam nikakvo iskustvo u hostovanju sajtova, pa bih molio nekoga samo malo da mi ovo pojasni:
prvi put sam preko GoDaddy.com zakupio jedan domen. Baram ja mislim da jesam, jer mi pokazuje tamo u mom panelu.
E sad, to je samo domen. Imam nameru sada da zakupim i hosting, i to resseler acount kod jednog provajdera, ne kod godaddy-ja jer sam cuo da su losi.
I kako sad taj domen koji sam zakupio da aktiviram mislim da za njega vezem prostor na tom serveru? Da li to ima veze sa onim mesto na godaddy-ju gde treba da upisem name servere?
I kako ja da budem siguran da sam zaista zakupio taj domen? Ako tamo pise, to je to, jel tako, i vise niko ne moze da mi to preuzme?
Znam da su prosta pitanja, ali nikad ovo nisam radio.
Unaprad hvala.


Domen usmeravas ka hostingu tako sto uneses name servere koje ti da hosting provajder kod kojeg zakupis hosting prostor.
E sad ja ni sam nisam siguran koga da ti preporucim pa je bolje da pregledas teme na ovom forumu i vidis iskustva drugih i teko onda se odlucis za hosting (reseler)
Da proveris jel domen tvoj odes na http://www.domaintools.com/ i proveris na koga je domen registrovan i ako je na tebe to ti je sasvim dovoljno.
 
Odgovor na temu

Max Payne
Max Payne
Beograd

Član broj: 58800
Poruke: 333
*.adsl.verat.net.



+6 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi web hostinga19.11.2007. u 21:20 - pre 199 meseci

Hvala lepo, ovo sam sad shvatio. I proverio na ovoj adresi, lepo su sve moje podatke stavili na web, od adrese i broja stana, do broja mobilnog, i email adrese. Pa zar su morali bas sve da stave na net?
Nego, sad ukucah adresu tog sajta ciji sam domen zakupio, kad ono otvara mi se web sajt sa nekom godaddy.com stranicom gde pise "This page is parked free..." i tako dalje i cela stranica mi je puna nekih linkova. Kapiram da su to oni uradili, ali ja to necu. Jel ima neki nacin da to otkazem?
 
Odgovor na temu

Noe
Stanisa S
PTR

Član broj: 6010
Poruke: 306
87.250.47.*

Sajt: www.istanco.rs


+6 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi web hostinga19.11.2007. u 23:05 - pre 199 meseci
Au .. :)

Ako nisi hteo da tvoji podaci budu vidljivi mogao si da iskoristis opciju na godaddy:

"Make your .com, .biz, .info, .name, .net, .mobi, or .org domain PRIVATE for just $6.99/yr" i sa dodatnih $6.99 tvoji podaci bi bili skriveni od ociju javnosti.

Sto se ovog sa parkiranjem tice, godaddy podrazumevano stavlja svoje parking nameservere na novoregistrovane domene - ako nisi napravio profil tako da odmah stavlja tvoje nameservere (sto naravno nisi ucinio jer ih jos i ne znas :)), ali to u svakom trenutku mozes promeniti. Jednostavno treba da upises nameservere koje si dobio od tvog reseller hostinga. Neki reselleri ti omogucavaju da koristis sopstvene NS , ( to je mislim kod godaddy besplatno) ali sigurno se neces odmah snaci sa tim kad nisi sa ovim dosad :)
 
Odgovor na temu

Max Payne
Max Payne
Beograd

Član broj: 58800
Poruke: 333
*.adsl.verat.net.



+6 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi web hostinga20.11.2007. u 09:57 - pre 199 meseci
Citat:
Noe: Au .. :)

Ako nisi hteo da tvoji podaci budu vidljivi mogao si da iskoristis opciju na godaddy:

"Make your .com, .biz, .info, .name, .net, .mobi, or .org domain PRIVATE for just $6.99/yr" i sa dodatnih $6.99 tvoji podaci bi bili skriveni od ociju javnosti.

Sto se ovog sa parkiranjem tice, godaddy podrazumevano stavlja svoje parking nameservere na novoregistrovane domene - ako nisi napravio profil tako da odmah stavlja tvoje nameservere (sto naravno nisi ucinio jer ih jos i ne znas :)), ali to u svakom trenutku mozes promeniti. Jednostavno treba da upises nameservere koje si dobio od tvog reseller hostinga. Neki reselleri ti omogucavaju da koristis sopstvene NS , ( to je mislim kod godaddy besplatno) ali sigurno se neces odmah snaci sa tim kad nisi sa ovim dosad :)


Aaa, takoooooo. :) Vidim ima i upgrade opcija, pa ovo mogu i da izmenim pretpostavljam.

Nego sto se tice ovog parkiranja, pise tamo u opcijama:
"Select "Default Hosting Nameservers" for your GoDaddy.com-hosted site, "Default Parked Nameservers" for your GoDaddy.com parked page, or "Custom Nameservers" to supply your own values."
Znaci ako moj sajt nije hostovan kod godaddyja ova prva opcija ne vredi, ova druga opcija mi automatski stavlja njihovu stranicu na moj sajt, a trecu opciju jos nemam. Bas im je neka fora. Hteo sam samo da zakupim domen, a ne da njih reklamiram preko mog domena.
 
Odgovor na temu

Noe
Stanisa S
PTR

Član broj: 6010
Poruke: 306
*.smin.itsisp.net.

Sajt: www.istanco.rs


+6 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi web hostinga20.11.2007. u 16:12 - pre 199 meseci
Pa nije to bas neka fora, ti jednostavno treba da imas operativne nameservere pre podnosenja zahteva za registraciju domena. Posto ih nemas godaddy ti daje soptvene za dzabe, ( neki registri ovu uslugu naplacuju) a zauzvrat otvara se njihova parking stranica.
 
Odgovor na temu

Max Payne
Max Payne
Beograd

Član broj: 58800
Poruke: 333
77.46.216.*



+6 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi web hostinga20.11.2007. u 19:29 - pre 199 meseci
Ok, danas sam uzeo hosting, reseler acount. Posto moj sajt ima .co.yu ekstenziju pretpostavljam da prvo treba da se obratim na nic.yu da izvrsi prebacivanje domena, kao sto pise u ovoj temi http://www.elitesecurity.org/t...omaceg-hostinga-na-strani-kako.
Sad imam problem sa otvaranjem naloga. Kapiram da ne mogu jos da koristim moje name servere jer to jos nemam, ali mogu da koristim za nove naloge name servere mog hosting provajdera.
I tako sam otvorio novi nalog za drugi web sajt, domen sam uzeo kod godaddyja. Medjutim, kada preko ftp pristupim tom novom sajtu nemam kao ranije jedan www direktorijum nego gomilu nekih fajlova. Verovatno nisam dobro nesto uradio. Softver je neki cPanel11 whm. Ima li neko uputstvo kako se sada otvaraju sajtovi preko tog programa?
Imam mogucnost hostovanja neogranicen broj sajtova, sada treba da provalim kako da taj domen koji sam kupio kod godaddyja vezem za odredjeni prostor na serveru mog hosting provajdera.
Svaka pomoc dobrodosla
 
Odgovor na temu

kebic
Novi Sad

Član broj: 69732
Poruke: 453
*.eunet.yu.



+1 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi web hostinga20.11.2007. u 20:43 - pre 199 meseci
Druze whm je reseller panel a poret toga imas i cpanel i tamo imas www dir.
Znaci za pritup cpanelu kucas sajt/cpanel i to je to i naravno koritis user pass koji si stavio kad si kreirao nalog za odredjeni domen.
I prvo kreiraj nalog za taj co.yu domen a tek onda zatrazi promenu name servera ili ce ti u suprotnom nic.yu to odbiti pa ces posle morati da ponavljas proces preregistracije na cemu ces izgubiti dosta vremena.
I kad prebacis co.yu sa starog provajdera zatrazi od njih da obrisu taj stari nalog (mislim na starog provajdera) jel to moze da ti pravi problem kasnije sa postom i sa vidljivoscu sajta.

Pozz
 
Odgovor na temu

Max Payne
Max Payne
Beograd

Član broj: 58800
Poruke: 333
*.adsl.verat.net.



+6 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi web hostinga20.11.2007. u 20:58 - pre 199 meseci
Citat:
kebic: Druze whm je reseller panel a poret toga imas i cpanel i tamo imas www dir.
Znaci za pritup cpanelu kucas sajt/cpanel i to je to i naravno koritis user pass koji si stavio kad si kreirao nalog za odredjeni domen.
I prvo kreiraj nalog za taj co.yu domen a tek onda zatrazi promenu name servera ili ce ti u suprotnom nic.yu to odbiti pa ces posle morati da ponavljas proces preregistracije na cemu ces izgubiti dosta vremena.
I kad prebacis co.yu sa starog provajdera zatrazi od njih da obrisu taj stari nalog (mislim na starog provajdera) jel to moze da ti pravi problem kasnije sa postom i sa vidljivoscu sajta.

Pozz


Odlicno! Polako napredujem i kapiram stvari Hvala svima na pomoci.

Uspeo sam da udjem na cpanel ovako kako si mi rekao sajt/cpanel. Medjutim, i tu ima mnogo opcija, a ne samo www dir, koga inace i ne vidim. Hocu da kazem kad ja sad nekom prodam hosting paket, hteo bih coveku da dam samo sifru za ftp pristup. Ili mora ovako?

Ovo sto kazes nalog za co.yu, ja imam co.yu sajt vec par godina hosting je kod verata, ne znam da li si na to mislio.
 
Odgovor na temu

kebic
Novi Sad

Član broj: 69732
Poruke: 453
*.eunet.yu.



+1 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi web hostinga20.11.2007. u 21:43 - pre 199 meseci
Vidi cpanel sam salje podatke korisniku na mail kada mu ovoris nalog za hosting.
Sto se tice yu domena bas sam na to mislio kada ga prebacis kod sebe da zatrazis od verata da obrise stari nalog to vazi i za ostale yu domene ako ih budes hostovao kod sebe.
I sto se tice sifre koju korisnik dobije to je za pristup cpanelu i tamo podesava svoj mail i ftp pristup ako hoce a moze iste podatke za pristup panelu da koristi i za ftp stim sto mu je ftp.sajt.com server
 
Odgovor na temu

Max Payne
Max Payne
Beograd

Član broj: 58800
Poruke: 333
*.adsl.verat.net.



+6 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi web hostinga21.11.2007. u 11:06 - pre 199 meseci


Ok, to mi je sve jasno, nego ne provaljujem gde treba da uploadujem fajlove, gde je onaj www folder gde treba da stavim index.html i ostale fajlove.

I da li ja kad nekom prodam hosting mogu da podesim da klijent dobije samo ftp pristup direktno u taj www folder, ili ce svaki klijent morati da ima pristup svom cpanelu?
 
Odgovor na temu

pancevac2006

Član broj: 120316
Poruke: 559
*.adsl.beocity.net.



+1 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi web hostinga21.11.2007. u 13:10 - pre 199 meseci
Pa najbolje je da putem ftp pristupa uploadujes web sajt, odnosno fajlove.

Ako nemas www direktorijum onda je to verovatno public_html
 
Odgovor na temu

nindza@
WwW - Nis,Bg

Član broj: 57064
Poruke: 367
91.150.121.*



+6 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi web hostinga21.11.2007. u 17:10 - pre 199 meseci
Pozz

Citat:
Max Payne: Ok, to mi je sve jasno, nego ne provaljujem gde treba da uploadujem fajlove, gde je onaj www folder gde treba da stavim index.html i ostale fajlove.


Mozes imati sledece nazive

www,
httpdocs,
public_html,

Citat:
Max Payne:
I da li ja kad nekom prodam hosting mogu da podesim da klijent dobije samo ftp pristup direktno u taj www folder, ili ce svaki klijent morati da ima pristup svom cpanelu?


Svaki User ima svoj ftp, tako sto ukucaca ftp://domen.com i svoj user i svoj pass za svoj login, i on samo ima pristup svom prostoru, sto si mu ti prethodno preko odredjenog paketa odobrio.


Ako zelite nesto da promenite na bolje, krenite da razmisljate kako bi ste to uradili . . .
 
Odgovor na temu

kebic
Novi Sad

Član broj: 69732
Poruke: 453
*.eunet.yu.



+1 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi web hostinga21.11.2007. u 17:19 - pre 199 meseci
Dreba dodati da je mozda dir. htdocs
 
Odgovor na temu

Max Payne
Max Payne
Beograd

Član broj: 58800
Poruke: 333
77.46.216.*



+6 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi web hostinga22.11.2007. u 20:32 - pre 199 meseci
Shvatio sam i ovo, hvala svima na pomoci. Imam jos par pitanja:

- Desava mi se da pre podne mogu, a popodne ili uvece ne mogu da pristupim cPanelu kad ukucam www.sajt.com/cPanel. To je verovatno problem do hostinga, jel tako?

- Kada sam uzimao reseler acount, upisao sam da hocu da koristim name servere sa nazivom mog sajta. Moj sajt je na .co.yu domenu. Dok ne odradim pomenuto prebacivanje na nove name servere, da li za ostale sajtove za koje otvorim nalog kucam name servere mog hosting provajdera, ili mogu da kucam te moje koje cu koristiti ubuduce, koje sam izabrao prilikom registracije?

- u tom public_html direktorijumu kada sam prvi put usao, nasao sam jos gomilu nekih fajlova. Da li je bezbedno sve to pobrisati, jer mi to stvara totalnu zbrku.

Hvala jos jednom.
 
Odgovor na temu

kebic
Novi Sad

Član broj: 69732
Poruke: 453
*.eunet.yu.



+1 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi web hostinga23.11.2007. u 08:29 - pre 199 meseci
Prvo ovako za cpanel probaj da pristupas preko porta a to je sajt:2083

A za name servere prvo moras da ih regisrujes sto nije isto sto i registracija domena, pa tek onda mozes da ih koristis za ostale domene koje budes hostovao kod sebe.

Sve fajlove koji se nalaze osim index. fajla moras da ostavis to su fajlovi za statistiku, logove i slicne stvari.


Pozz
 
Odgovor na temu

Max Payne
Max Payne
Beograd

Član broj: 58800
Poruke: 333
77.46.222.*



+6 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi web hostinga23.11.2007. u 10:38 - pre 199 meseci
Citat:
kebic: Prvo ovako za cpanel probaj da pristupas preko porta a to je sajt:2083

A za name servere prvo moras da ih regisrujes sto nije isto sto i registracija domena, pa tek onda mozes da ih koristis za ostale domene koje budes hostovao kod sebe.

Sve fajlove koji se nalaze osim index. fajla moras da ostavis to su fajlovi za statistiku, logove i slicne stvari.


Pozz


Evo sada ne mogu da pristupim cPanelu ni preko porta 2083 ni sajt/cpanel. To mi je maksimalno cudno, malo mogu malo ne mogu.

A za name servere, to za registraciju, jel to ono sto moram ovde kod nas da uradim kod nic.yu? Da li u medjuvremenu mogu da koristim njihove name servere, mislim od provajdera? Jer ja sam te njihove i upisao tamo kod godaddy-ja, i onda mi je sajt juce radio, danas ne mogu da mu pristupim, i tako malo oce malo nece.
 
Odgovor na temu

kebic
Novi Sad

Član broj: 69732
Poruke: 453
*.eunet.yu.



+1 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi web hostinga23.11.2007. u 11:10 - pre 199 meseci
Lakse ti je da registrujes na internacionalni domen name servere nego da ti to radi nic jel ces imati posle problema oko promene na rs domene, a za to sto ti malo oce a malo ne se obrati njihovoj tehnickoj podrsci.
 
Odgovor na temu

Max Payne
Max Payne
Beograd

Član broj: 58800
Poruke: 333
77.46.222.*



+6 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi web hostinga23.11.2007. u 23:40 - pre 199 meseci
Ipak je nesto kod mene bio problem, ovo sto malo oce malo nece. Posto sam ja u nekoj mrezi itd. da sad ne smaram. Sto ce reci, otvara se sve bez problema. A kao name servere upisao sam one od mog hosting provajdera, znaci da sve radi tako bez problema. A one koje sam ja izabrao, mislim da cu sacekati da se zavrsio ovo sa prelaskom na rs.
Puno hvala svima na pomoci, pozdrav
 
Odgovor na temu

kebic
Novi Sad

Član broj: 69732
Poruke: 453
*.eunet.yu.



+1 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi web hostinga24.11.2007. u 11:52 - pre 199 meseci
Citat:
Max Payne:
Puno hvala svima na pomoci, pozdrav


Sluzimo narodu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Hosting :: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi web hostinga

[ Pregleda: 3971 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.