Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Uzemljenje na Novom Beogradu i FID sklopka

[es] :: Elektronika :: Uzemljenje na Novom Beogradu i FID sklopka

[ Pregleda: 14305 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

risp73

Član broj: 10771
Poruke: 1182
*.teol.net.



+40 Profil

icon Uzemljenje na Novom Beogradu i FID sklopka16.06.2011. u 22:40 - pre 156 meseci
Zna li neko kada su građene stambene zgrade na neparnoj strani
ulice Pariske komune između Studentske ulice i Tošinog bunara i
kako je riješeno uzemljenje?
Interesuje me zbog ugradnje FID sklopke.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Uzemljenje na Novom Beogradu i FID sklopka16.06.2011. u 22:52 - pre 156 meseci
Najbolje da pogledas kod prikljucnog ormana, da vidis imas li posebno onu zutozelenu zicu do ormana. Ako je nulovanje, ona ne bi postojala, ako je pravo uzemljenje, valjda ide od ormana dalje, zajedno sa fazom (fazama) i nulom. Zidanje je zidanje a kako je stvarno uradjeno moze da bude i razlicito od zvanicno deklarisanog nacina.

Kako je u uticnicama? Imas li dve ili tri zice (faza, nula, zemlja)?

Mozda ima i neki drugi nacin, meni nepoznat, ali mi se cini da je to tako. Da se radi o nekom industriskom postrojenju tu ne bih nista govorio, tamo ima svasta, ali po kucama je uglavnom par nacina.

E sad, druga je prica ono izjednacavanje napona po kupatilima, pa "komsiji probija pa dolazi do mene" i ko zna sta sve moze da bude, ali to su vec nestandradni problemi.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-a-5.sezampro.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Uzemljenje na Novom Beogradu i FID sklopka17.06.2011. u 14:58 - pre 156 meseci
kakve veze ima kako je izvedeno uzemljenje , verovatno je temeljni uzemljivac , a i da nije opet je to uzemljivac, ti FID ugradjujes u PRT i bitno ti je samo da posle FID ne bude nigde nulovana instalacija a pre fida ti je i pozeljno nulovanje u PRT-u
 
Odgovor na temu

risp73

Član broj: 10771
Poruke: 1182
*.teol.net.



+40 Profil

icon Re: Uzemljenje na Novom Beogradu i FID sklopka18.06.2011. u 13:52 - pre 156 meseci
Da modifikujem pitanje:
Kako povezati FID sklopku za protočni bojler 18 kW čiji
su grijači (3x6 kW) vezani u trougao, nula se ne koristi?
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Uzemljenje na Novom Beogradu i FID sklopka18.06.2011. u 15:12 - pre 156 meseci
Malo sam trazio po Internetu u vezi ovoga i na sajtu http://en.wikipedia.org/wiki/Residual-current_device sam se prvi put sreo sa tim:
"
Number of poles

RCDs may comprise two poles for use on single phase supplies (two current paths), three poles for use on three phase supplies (three current paths) or four poles for use on three phase & neutral supplies (four current paths)." Ovde se samo navodi moguc broj polova za jednofazne i trofazne potrosace
(sa nulom i bez nule) i ovo nije odgovor na pitanje iz teme, ali je sajt zanimljiv jos iz jednog razloga - detaljno opisuje konstrukciju, princip rada i upotrebe FID-a (RCD-a) i tamo sam naisao na jos neke detalje koji su od koristi. Recimo, prvi put se srecem i u teoriji sa FID-om koji se prilikom nestanka struje iskljucuje i ponovni dolazak struje ne ukljucuje potrosaca. To je dobro za odredjene okolnosti kad bi nekontrolisano ukljucenje masine pretstavljalo opasnost. U praksi mi je to vec poznato, jer imam takav FID.

(Off topic: Slucajno sam bio prisutan u fabrici, u svojoj kancelariji, dok je majstor u susednoj kancelariji hoblovao parket. Nestala struja, majstor nije rukom iskljucio prekidac i otisao na dorucak. Struja se vratila i masina za hoblovanje se sama ukljucila i verovatno bi mu tamo gde je bila napravila rupu u parketu da ja nisam otisao tamo i ugasio je :-) . Da je imao spomenuti FID ja bih bio nepotreban.)

Na nekom drugom forumu, na engleskom, se javio jos jedan covek sa tvojim slucajem, 3-fazni bojler, 230 volti, ali on je teziste pitanja stavio na jacinu osiguraca.

Na osnovu jos nekih diskusija stekao sam utisak da 3-fazni FID bez nule funkcionise jednako kao i ostali FID-ovi - ravnoteza je izmedju 3 provodnika, bilo koji gubitak prema zemlji izaziva nestabilnost i FID iskljucuje. Ne verujem da je u slucaju tvog bojlera uradjeno nulovanje - povezivanje mase na nulu, vise verujem da je za njega vezano uzemljenje, zutozelena zica, koja je negde dalje povezana na propisan nacin - ili nije, to bi moralo da se proveri / izmeri. Ali, u principu bi trebalo da je tako.

Postoje i neke situacije gde 3-fazni potrosac, bez nule, nije simetrican, i onda su tu potrebna neka druga resenja i to nisam bas razumeo, niti se dodatno trudio da razumem.

Verujem da je to tako a da sam ja u tvojoj situaciji uradio bih sledece - nabavio FID, odgovarajuce osetljivosti (30 miliampera) i jacine, minimum 40 ampera, trofazni odnosno uobicajeni sa 4 prikljucka a povezao samo faze na njihovo mesto i onda uzeo sijalicu od 60 vati i povezao je izmedju mase uredjaja i jedne faze. To bi trebalo da izazove dovoljnu neravnotezu da bi FID izbacio, jer je to oko 300 mA. Ako ne izbaci, onda uzemljenje ne valja. Naravno, idealno bi bilo da to uradi neko strucan, sa odgovarajucom opremom i dodatnim znanjem bas iz te oblasti, ali da ti je neko takav dostupan ti se ne bi ni javljao na forum.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3872
62.101.128.89



+334 Profil

icon Re: Uzemljenje na Novom Beogradu i FID sklopka18.06.2011. u 16:51 - pre 156 meseci
Nema veze jel nula postoji ili ne u trofaznom sistemu.
Bitno je da algebarski zbir struja kroz 3 faze i nulu ( postojala ona ili ne ) bude manji ili jendak diferencijalnoj struji sklopke ( 30 ili 300 mA).
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Uzemljenje na Novom Beogradu i FID sklopka18.06.2011. u 18:49 - pre 156 meseci
Citat:
shadow88: ako nema nulu tj ako su grejaci vezani u trougao onda ce morati da uzme FID koji ne zahteva nulu tj nema taj kontakt i fabricki je predvidjen da radi samo na tri faze, jer obicna FID nece reagovati bez nultog provodnika...
Zasto? Teoriski je moguce da se desi da je opterecenje u nekoj obicnoj kuci simetricno na sve tri faze, recimo slucajno se podesilo da na svakoj fazi u jednom momentu gori po jedna identicna sijalica. Onda prakticno kroz nulu ne ide nista, pa taj FID tada funkcionise kao "trofazni [bez nule]".

Prilicno sam gledao po netu te strucnije sajtove i nigde niko nije rekao ovo kao ti. Cak ni na onom wikipediskom sajtu nema posebno naznacenog FID-a za slucaj trofazne instalacije nez neutralnog provodnika, a bas su se tamo potrudili, dali su najraznovrsnije opise i podele.

Naravno, ja ovo ne mogu da podrzim nekim svojim teoriskim znanjem, jer ga jednostavno nemam, samo gledam sta su drugi napisali. Evo, prvi put sam nasao nesto sto se odnosi na 3 faze bez nule, ali opet vazi da RADI. Prikazane su skice kako se povezuje 4-polni FID za monofaznu struju i 3 faznu sa nulom i bez nje. Jedina razlika u povezivanju se odnosi na testiranje - treba obezbediti nulu za sam mehanizam za testiranje.

Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3872
62.101.128.89



+334 Profil

icon Re: Uzemljenje na Novom Beogradu i FID sklopka18.06.2011. u 19:03 - pre 156 meseci
Djokicu u pravu si.
Evo jos realniji slucaj.
Trofazna struja u kuci, nista nije ukljuceno. Dakle kroz nulu nema struje. Probije faza na PE.
Hoce li iskociti FID ili nece?

Dakle obicna FID sklopka radi i kod potrosaca bez nule.
I jos nesto ne moraju grijaci biti u trouglu-a obicno i nisu, nego u zvijezdi cije zvjezdiste visi.

Poz.
 
Odgovor na temu

risp73

Član broj: 10771
Poruke: 1182
*.teol.net.



+40 Profil

icon Re: Uzemljenje na Novom Beogradu i FID sklopka18.06.2011. u 21:01 - pre 156 meseci
Citat:
shadow88: ako nema nulu tj ako su grejaci vezani u trougao onda ce morati da uzme FID koji ne zahteva nulu tj nema taj kontakt i fabricki je predvidjen da radi samo na tri faze, jer obicna FID nece reagovati bez nultog provodnika...

Danima guglam ali nigdje nisam naišao na takvu sklopku !?

Citat:
veselinovic:Dakle obicna FID sklopka radi i kod potrosaca bez nule.

Danas sam kod poznanika vidio Siemens bojler koji je su nedavno montirali profesionalci.
Grijači su vezanim u trougao, nema nule:



Sklopka radi, testirao sam je spajajući otpor 4k7 (50 mA) između faze i slavine.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Uzemljenje na Novom Beogradu i FID sklopka

[ Pregleda: 14305 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.