Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc pocetnik Ubuntu

[es] :: Linux :: Pomoc pocetnik Ubuntu

[ Pregleda: 2521 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Kerim O

Član broj: 206460
Poruke: 59
178.77.7.*



Profil

icon Pomoc pocetnik Ubuntu14.06.2011. u 15:59 - pre 156 meseci
Pozdrav svima. Evo nakanio sam se i instalirao Linux UBuntu distribuciju. Ali imam jedan mali problem.

Instalirao sam Ubuntu pored windows 7ice sa wubi. Instalacija je protekla odlično i linux radi uredu. Nema nekih ne predvidjenih problema.Ali kada sam pravio pomocu wubija user i password za linux stavio sam svoje ime i svoju lozinku.Ali prilikom logina na linux sa tim nalogom, ne dobijam roota uopste. Treba mi pomoc za to.
I ako bi mi jos neko mogao reci kako da nadjem shell u ubuntu.Koristio sam prije knopix live cd i tu sam se mogao snaci za to .

Ukoliko je jedini nacin da se ovo sredi reinstaliranje ovoga,ako je ko imao kakvih iskustava sa tim.U readme fajlu sam pročitao da se samo treba deinstalirati kao i obična windows aplikacija.
Raduje me što sam uspio nekako podesiti konekciju za net.

Hvala
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Pomoc pocetnik Ubuntu14.06.2011. u 16:14 - pre 156 meseci
Nema tu roota uopste. Sudo su u terminalu i onda radis sta ti treba ili sudo [komanda], recimo sudo gedit i onda mozes da editujes fajlove (i da pokvaris nesto, takodje). To je privremeno, tako da kad izadjes i ako zaboravis ono samo od sebe nestane, tako nekako. I za sudo su i za sudo [komanda] ce ti traziti password pa stavis onaj svoj.

Shell je valjda ono sto ja kazem terminal / konzola? Imas u jednom od ona tri menija gore Accessories pa je tu Terminal. Ako nije tako - izvini, ja sam trenutno u Mintu, koji je baziran na Ubuntu i slican, ali nisu identicni + sto ja sa onog trodelnog menija odmah stavim klasicni, gde su sve opcije zajedno.

Takodje se izvinjavam ako taj wubi radi drugacije od "obicnog" Linuxa pa sam nesto rekao pogresno.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Kerim O

Član broj: 206460
Poruke: 59
178.77.7.*



Profil

icon Re: Pomoc pocetnik Ubuntu14.06.2011. u 16:24 - pre 156 meseci
Terminal sam sredio i radi.
Kako nema roota? Pa na live-cd ovima ima a ovdje da nema?Izvinite,početnik sam..

Još ako može malo da mi se objasni oko roota.Ako nemam roota, kako cu onda dodavati npr nove korisnike ?
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Pomoc pocetnik Ubuntu14.06.2011. u 18:06 - pre 156 meseci
To se sve radi sa ono sudo su, oko toga se sve vrti. To je mera zastite od ostecenja, upada, sta ga ja znam cega sve, ali tako su mudri ljudi odredili i to ti je to. Evo ti upustvo za brzu probu. Ides u terminal, napises sudo su, Enter, ono ti trazi password, napises ono tvoje od pocetka, Enter, i dobices prompt ne vise sa ~ nego sa # i u tom momentu mozes svasta da radis, popravis, unistis ... budi vrlo pazljiv.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.mynsn.net.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Pomoc pocetnik Ubuntu14.06.2011. u 18:25 - pre 156 meseci
Citat:
tdjokic: Nema tu roota uopste. Sudo su u terminalu i onda radis sta ti treba ili sudo [komanda], recimo sudo gedit i onda mozes da editujes fajlove (i da pokvaris nesto, takodje). To je privremeno, tako da kad izadjes i ako zaboravis ono samo od sebe nestane, tako nekako. I za sudo su i za sudo [komanda] ce ti traziti password pa stavis onaj svoj.

Shell je valjda ono sto ja kazem terminal / konzola? Imas u jednom od ona tri menija gore Accessories pa je tu Terminal. Ako nije tako - izvini, ja sam trenutno u Mintu, koji je baziran na Ubuntu i slican, ali nisu identicni + sto ja sa onog trodelnog menija odmah stavim klasicni, gde su sve opcije zajedno.

Takodje se izvinjavam ako taj wubi radi drugacije od "obicnog" Linuxa pa sam nesto rekao pogresno.

Samo sitna ispravka, ima roota, ali defaultno je disableovan. Samo mu dodli password i ete ga root. U svakom slučaju sudo fino radi posao...
Citat:
Kerim O: .....

Instalirao sam Ubuntu pored windows 7ice sa wubi. Instalacija je protekla odlično i linux radi uredu. Nema nekih ne predvidjenih problema.Ali kada sam pravio pomocu wubija user i password za linux stavio sam svoje ime i svoju lozinku.Ali prilikom logina na linux sa tim nalogom, ne dobijam roota uopste. Treba mi pomoc za to.
I ako bi mi jos neko mogao reci kako da nadjem shell u ubuntu.Koristio sam prije knopix live cd i tu sam se mogao snaci za to .

...

Hvala

Možeš ovo malo da pojasniš pošto nisi mi nimalo jasan, šta ti znači prilikom logina na linux ne dobijaš roota? Misliš u onom prozoru za logovanje u grafiškom okruženju? Ako je to upitanju, onda je ovo što ti je već rečeno, dakle samo se uloguj i kada ti treba root ovlašćenja sudo naredba...
 
Odgovor na temu

Kerim O

Član broj: 206460
Poruke: 59
178.77.12.*



Profil

icon Re: Pomoc pocetnik Ubuntu14.06.2011. u 18:35 - pre 156 meseci
Prije svega da ti se zahvalim na jednom jako ljubaznom i korektnom odgovoru. Uspio sam da uradim to.Malo sam izguglao oko ove komande.Još me zanima jedno.
Kada se prebacim na roota u terminalu i kroz terminal mogu da pristupim svakom fajlu ili svakom useru kojeg napravim.Ali npr kada pokušam grafički da mu pristupim npr. kada izadjem iz svog home direktorijuma ne mogu da mu pristupim niti da dopisujem niti pravim kakve fajlove u dir-ovima.Kako bih riješio to da otključam da bi to mogao raditi ili sam na neki način limitiran sa ovim preko termniala.
Hvala
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Pomoc pocetnik Ubuntu14.06.2011. u 19:16 - pre 156 meseci
Citat:
Kerim O: Ali npr kada pokušam grafički da mu pristupim npr. kada izadjem iz svog home direktorijuma ne mogu da mu pristupim niti da dopisujem niti pravim kakve fajlove u dir-ovima.Kako bih riješio to da otključam da bi to mogao raditi ili sam na neki način limitiran sa ovim preko termniala.
Hvala
Tu ides malo okolo, naokolo (steta je, sto vise ljudi ne pocne sa Mintom, koji je za nijansu drugaciji od Ubunta; ovi iz Ubutnu se bore za primat u svetu OS-a a Mint pre svega misli na korisnika i tamo ima nekih olaksica. Jedna od meni najkorisnija je da gde god se nadjem u File manageru mogu desnim klikom na misa da pozovem termianl, ne mora peske da se luta).

Da se vratimo na tvoje pitanje - prvo otvoris terminal i tamo napises "sudo gedit", Enter. On ti izbaci tekst editor sa kojim sada mozes da ulazis u razne fajlove. Znaci prvo u program kao root pa posle iz njega otvaras fajl koji ti treba. Ponavljam, tu sada moras biti veoma pazljiv!

Mozes ti te fajlove otvoriti i pogledati i obicnim gedit, pozvanim iz obicnog terminala (~) ili iz iste one grupe Accessories gde je i terminal (?ako je isto i kod Ubutnua) klikom misa, ali neces moci da uradis Save, znaci fajl ce ostati nepromenjen.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Stefan Jocic
System Administrator

Član broj: 177868
Poruke: 1299
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 409508405


+27 Profil

icon Re: Pomoc pocetnik Ubuntu14.06.2011. u 19:59 - pre 156 meseci
Ako hoćeš fajlove da menjaš/brišeš grafičkim file manager-om, samo pokreni isti pod root privilegijama. Do sada je sa Ubuntu-om dolazio Nautilus, sad ne znam da li su ga promenili.

Ako još nisu promenili Natuilus pokreni ovo iz terminala, i onda ćeš moći iz grafičkog režima da menjaš/brišeš fajlove:

~$ gksu nautilus

I da, da bi ovo koristio moraš da imaš instaliran nautilus-gksu paket, ako nemaš:

~$ sudo apt-get install nautilus-gksu
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Pomoc pocetnik Ubuntu14.06.2011. u 22:02 - pre 156 meseci
Ja to nisam znao do sada. Odmah sam otisao u svoj File manager, pa u Help i tamo About i stvarno je Nautilus. Inace sam trenutno na Mint 9, LTS, to je od pre godinu dana verzija. Onda sam se setio jos necega - trebalo je da pokrenem neki fajl koji instalira neke programe, ne mogu da se setim kako se to kaze (skripta?) i nikako nije hteo pa sam mu u Osobinama nasao gde se moze dozvoliti da postane izrsni.

Analogno tome, sad sam potrazio opet osobine nekog direktorija u grafickom File manageru i tamo kaze da je vlasnik root a posto ja nisam ne mogu nista tu da menjam. Ali, ima tamo i Share opcija u kojoj kaze da se moze dozvoliti i drugim korisnicima da tu nesto menjaju i dodaju. To isto nisam znao do sada a skoro da mi nikad nije ni trebalo. Ne znam kako radi, nisam hteo ovako na brzinu nista da cackam, ali eto, ima i to.

Inace, u najnovijem Ubuntu u spisku paketa stoji stabilna verzija Nautilusa, 3.0.2, nije izbacen.

@ Kerim O - ne znam da li ti je poznat sajt iz mog profila, www.distrowatch.com, mnogo je dobar za Linux, ima svasta tamo, pocev od nedeljnika pa do spiska vecine distribucija, sa mnogim podacima o njima.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.mynsn.net.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Pomoc pocetnik Ubuntu15.06.2011. u 09:14 - pre 156 meseci
osim gksu postoji i gksudo, koji je prikladniji za datu namenu :). Dovoljno je samo ući u proprties ikonice (aplikacije) u koju želiš da startuješ i u commandnoj liniji ispred naziva komande naprisati gksudo, npr gksudo gnome-commander i svaki put kada ga startuješ će te pitati za "tvoj" password i svaki put ćeš imati root ovlašćenja.
 
Odgovor na temu

Kerim O

Član broj: 206460
Poruke: 59
178.77.17.*



Profil

icon Re: Pomoc pocetnik Ubuntu15.06.2011. u 18:06 - pre 156 meseci
Hvala svima.Uspješno sam se snašao i radi sve :)
Zanima me još zašto mi ne postoji i kako da nadjem u direktorijumu /var/log poneki fajlovi.Nedostaje mi npr messages, securitiy, kron i tako.Sjecam se da sam prije dobio redovno to i da su mi pružale mnoge korisne informacije.Hvala
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Pomoc pocetnik Ubuntu15.06.2011. u 18:24 - pre 156 meseci
Nisam bas neki strucnjak za te radnje ali imam izvesno malo (retko se upustam u fajlove, osim ako bas moram) iskustvo sa tim. Pise u uputstvu "Nadji to tamo-i-tamo" a nema ga. Onda kopaj po forumima pa kaze "Tacno, sad je premesteno, nije vise tamo nego na drugom mestu." To se desava usavrsavanjem programa i verzija. Malo, malo, pa nesto nestane odnosno se premesti i onda moras malo da se dovijas da otkrijes gde je. Nekad napisu (vecinu) toga u objavi prilikom izlaska verzije, nesto otkriju ljudi sami pa pisu po forumima i slicno. Nije prijatno ali se nekako resi.

Dodje cak i drajver, zvnicna komanda a ne vazi vise zbog promene. Kaze "Upotrebi cupsys", upotrebim - nema ga, probam sa cups - radi. I slicno ... nikad ne znas sta te ceka "iza krivine"
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Stefan Jocic
System Administrator

Član broj: 177868
Poruke: 1299
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 409508405


+27 Profil

icon Re: Pomoc pocetnik Ubuntu15.06.2011. u 23:58 - pre 156 meseci
Uz ubuntu dolazi i log viewer potraži ga po meniju. Ja odavno ne koristim ubuntu pa ti ne mogu reći gde se šta nalazi.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Pomoc pocetnik Ubuntu16.06.2011. u 01:45 - pre 156 meseci
Evo ga u Mintu - Sistem - Administriranje - i odmah je tu, verovatno je slicno i u Ubuntu. Ja to ignorisem pa kad mi se sve zaglupi reinstaliram i gotovo :-)
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Pomoc pocetnik Ubuntu

[ Pregleda: 2521 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.