Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux za poslovno okruženje+

[es] :: Linux :: Linux za poslovno okruženje+

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 28096 | Odgovora: 104 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sasha_bn
Aleksandar Kamenjasevic
Bijeljina

Član broj: 144252
Poruke: 224
89.111.244.*

Sajt: www.scwlan.com


Profil

icon Re: Linux za poslovno okruženje+05.08.2011. u 17:13 - pre 154 meseci
U firmi gde radim na workstation racunarima sam instalirao Ubuntu (od verzije 9.10 do 11.04) Mogu reci da lepo rade. Takodje solidno rade sa hp, canon i lexmark stampacima. Nekad su mi malo problem update-i sistema, jer prosto posle nekog od update-a neki program prestane da fercera na radnoj stanici, ali ima resenje i za to "Ne update-uj ))"
Ubuntu se vrti na razlicitim racunarima od p3 do do "i" serije intela do amd platforme. FS mi je ext3, a aplikacije koje koriste su mail clienti, openOffice, google chrome, takodje koriste winblows sharing i sve radi besprekorno.
Gentoo iskljucivo koristim na serverima, 32 bit - 64bit, optereon - xeon itd u svim mogucim varijantama. Sta da kazem nego da savrseno stabilno rade i previshe brzo FS koji koristim je xfs, kernel kako koji izadje a da je proveren sem na jednom serveru gde moram koristiti 2.6.22 kernel, jer na njemu koristim vmware koji nema podrsku za novije kernele. Jedini mi je problem kod servera sto krv propisam dok nesto podesim (konkretno jedan od servera nisam update odradio 3 ipo godine i onda kad sam krenuo update da radim dobio sam nervni slom zbog recimo, da bi instalirao emerge treba ti emerge itd a plus sve i jedan paket sam morao da rekompajliram )
Meni je ova kombinacija fantasticna i nebi je menjao nizasta na svetu


Poz
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
...134.31-dsl.net.metronet.hr.



+19 Profil

icon Re: Linux za poslovno okruženje+05.08.2011. u 19:15 - pre 154 meseci
Citat:
Sasha_bn: U firmi gde radim na workstation racunarima sam instalirao Ubuntu (od verzije 9.10 do 11.04) Mogu reci da lepo rade. Takodje solidno rade sa hp, canon i lexmark stampacima. Nekad su mi malo problem update-i sistema, jer prosto posle nekog od update-a neki program prestane da fercera na radnoj stanici, ali ima resenje i za to "Ne update-uj :)))"
Ubuntu se vrti na razlicitim racunarima od p3 do do "i" serije intela do amd platforme. FS mi je ext3, a aplikacije koje koriste su mail clienti, openOffice, google chrome, takodje koriste winblows sharing i sve radi besprekorno.
Gentoo iskljucivo koristim na serverima, 32 bit - 64bit, optereon - xeon itd u svim mogucim varijantama. Sta da kazem nego da savrseno stabilno rade i previshe brzo :) FS koji koristim je xfs, kernel kako koji izadje a da je proveren :) sem na jednom serveru gde moram koristiti 2.6.22 kernel, jer na njemu koristim vmware koji nema podrsku za novije kernele. Jedini mi je problem kod servera sto krv propisam dok nesto podesim (konkretno jedan od servera nisam update odradio 3 ipo godine i onda kad sam krenuo update da radim dobio sam nervni slom :) zbog recimo, da bi instalirao emerge treba ti emerge itd :) a plus sve i jedan paket sam morao da rekompajliram :) )
Meni je ova kombinacija fantasticna i nebi je menjao nizasta na svetu :)


Poz :D


zašto si odabrao gentoo za servere?

zar debian nije bolje i elegantnije rješenje?
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
...134.31-dsl.net.metronet.hr.



+19 Profil

icon Re: Linux za poslovno okruženje+05.08.2011. u 19:16 - pre 154 meseci
isprobao sam i pclinuxos sa LXDE okruženjem.

jako brzo i stabilno okruženje.
troši između 100 i 140 mb rama.

 
Odgovor na temu

Sasha_bn
Aleksandar Kamenjasevic
Bijeljina

Član broj: 144252
Poruke: 224
89.111.244.*

Sajt: www.scwlan.com


Profil

icon Re: Linux za poslovno okruženje+06.08.2011. u 15:41 - pre 154 meseci
Zasto je debian bolji od Gentoo?
 
Odgovor na temu

Sasha_bn
Aleksandar Kamenjasevic
Bijeljina

Član broj: 144252
Poruke: 224
89.111.244.*

Sajt: www.scwlan.com


Profil

icon Re: Linux za poslovno okruženje+06.08.2011. u 15:46 - pre 154 meseci
Gentoo je tezi, komplikovan itd, al kad su me svi ostali izneverili gentoo nije :)
koristim ga vec zadnjih 5 godina i za to vreme sam prezadovoljan sa njim, dok me debian izneverio mali milion puta, od tog dana on je za mene "debilan" :D
Poz :D
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux za poslovno okruženje+06.08.2011. u 16:16 - pre 154 meseci
Ako hoces do koske optimizovan server, usko "specijalizovan" - gentoo je super izbor.

Ja iskreno ga ne bih smeo u produkciju za recimo oracle database server ali za sve ostalo - moze, sto da ne. Samo sto moras da razvaljujes i da si bas upoznat sa servisima koje teras kao i sa core linux komponentama, jer tu ja ne bih radio update svega, vec bih samo dodavao kriticne patch-eve koji izlaze i odrzavao ga na tom nivou. Malko je blesavo raditi to pored svih ostalih server oriented distroa (recimo centos, koji sve to rade za tebe) ali sto da ne, za kucni server bih to odradio ne bih se ni dvoumio.

Ti ga koristis na poslu i jbg - svaka ti cast - po meni je to ipak rizik... Ne znam sta vrtite na serverima ?
make love - !war
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
..141.215-dsl.net.metronet.hr.



+19 Profil

icon Re: Linux za poslovno okruženje+06.08.2011. u 16:30 - pre 154 meseci
Citat:
Sasha_bn: Zasto je debian bolji od Gentoo?


ja koristim debian dosta dugo u virtualcu i radi stabilno i pouzdano.

znam da je i gentoo dobar, ali sve sam moraš kompajlirat (pakete).



 
Odgovor na temu

Sasha_bn
Aleksandar Kamenjasevic
Bijeljina

Član broj: 144252
Poruke: 224
89.111.244.*

Sajt: www.scwlan.com


Profil

icon Re: Linux za poslovno okruženje+06.08.2011. u 16:51 - pre 154 meseci
Pa nisam hteo da updatujem sve, nego posle 3 godine pojavila mi se potreba za LVM particijama, pa sam morao da updatujem portage jer za sve nove pakete gentoo-a treba novi portage. E da bi updatuvo portage moram da updatujem glibc a sa njim gcc a sa gcc-om morao sam sve pakete ujedno da rekompajliram a dobar dio i da updatujem i tako sam ostao jedno 5 dana ko budala lupajuci po tastaturi )).
Pa gentoo je nesto najstabilnije sto mi se desilo u zivotu, recimo debian me iznervirao kada sam nekad davno morao da updatujem automake( tad sam se odrekao Centosa, debilnog, slackawara-a mandrive i suse linuxa).
Na serverima imam mysql bazu koja nije primarna, par virtuelnih masina ali uglavnom sluze mi kao storage serveri. Ima par tu stwari koje mi odradjuju automatski neke rutinske stwari ali nebitno.
dl185 g5 sa smartarray p812 1gb cache - on mi je storage sa preko 75 TB raw prostora.
dl385 g5 sa infotrend storage (9 tb raw prostor) on mi je za virtualizaciju.
dl385 g6 mysql
i par jos servera koji su apache php mysql radius itd ...
Desavalo mi se da mi nekad nepozeljne osobe provale password jer oborim firewall a password bude jednostavan pa mi naprave havariju na serverima, ali na gentoo je tako jednostavno zameniti ceo kernel sa svim ostalim bibliotekama binarnim filovima a da ne izgubim podesavanja (od tada vishe nikad nisam ugasio firewall ) )
Ja se nebi smio usuditi staviti CentOS ili debilan
 
Odgovor na temu

Sasha_bn
Aleksandar Kamenjasevic
Bijeljina

Član broj: 144252
Poruke: 224
89.111.244.*

Sajt: www.scwlan.com


Profil

icon Re: Linux za poslovno okruženje+06.08.2011. u 16:56 - pre 154 meseci
Citat:
combuster: Ako hoces do koske optimizovan server, usko "specijalizovan" - gentoo je super izbor.


) Uvek znam sta ocu od servera (sem et tad jednom sto nisam predvideo da ce mi ikad u zivotu trebat na tom serveru LVM )

Probajte gentoo necete zazaliti

Poz
 
Odgovor na temu

Sasha_bn
Aleksandar Kamenjasevic
Bijeljina

Član broj: 144252
Poruke: 224
89.111.244.*

Sajt: www.scwlan.com


Profil

icon Re: Linux za poslovno okruženje+06.08.2011. u 17:05 - pre 154 meseci
Citat:
MarkoBalkan: ja koristim debian dosta dugo u virtualcu i radi stabilno i pouzdano.

znam da je i gentoo dobar, ali sve sam moraš kompajlirat (pakete).


Predpostavljam da je sada bolji od vremena kad sam ga ja koristio )

Btw: ne kompajliras ti pakete nego packet manager )
Zadas mu sta da radi i odes na picu, sok, cevape, pa opet na picu, downloadujes neki movie, odgledas ga dodjes vidis da je zavrsio 46 od 143 paketa vratis se opet to sve ponovis ))
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
..141.215-dsl.net.metronet.hr.



+19 Profil

icon Re: Linux za poslovno okruženje+06.08.2011. u 17:07 - pre 154 meseci
Citat:
Sasha_bn
Ja se nebi smio usuditi staviti CentOS ili debilan :)


a iz kojeg razloga?

 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
..141.215-dsl.net.metronet.hr.



+19 Profil

icon Re: Linux za poslovno okruženje+06.08.2011. u 17:07 - pre 154 meseci
Citat:
Sasha_bn: Predpostavljam da je sada bolji od vremena kad sam ga ja koristio :))

Btw: ne kompajliras ti pakete nego packet manager :))
Zadas mu sta da radi i odes na picu, sok, cevape, pa opet na picu, downloadujes neki movie, odgledas ga dodjes vidis da je zavrsio 46 od 143 paketa vratis se opet to sve ponovis :)))


a da li sve prođe bez grešaka?
 
Odgovor na temu

Sasha_bn
Aleksandar Kamenjasevic
Bijeljina

Član broj: 144252
Poruke: 224
89.111.244.*

Sajt: www.scwlan.com


Profil

icon Re: Linux za poslovno okruženje+06.08.2011. u 17:31 - pre 154 meseci
Citat:
MarkoBalkan: a da li sve prođe bez grešaka?


Dobro pitanje, pa u 90% slucajeva prodje bez greske, ali i te se greske dese nepaznjom, najcesce kad je python u pitanju, kad recimo za neki software ti treba python 3.1 a kod mene u profilu sistema se koristi python 2.7, ali i to se resi jednom komandom npr:
eselect python set 2
Citat:


Available Python interpreters:
[1] python2.7
[2] python3.1 *


naravno bilo je jos nekih drugih slucajeva al u veoma malom broju
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
..141.215-dsl.net.metronet.hr.



+19 Profil

icon Re: Linux za poslovno okruženje+06.08.2011. u 17:56 - pre 154 meseci
a što je sa javom(1.6) i flas-om na gentoo?
 
Odgovor na temu

Sasha_bn
Aleksandar Kamenjasevic
Bijeljina

Član broj: 144252
Poruke: 224
89.111.244.*

Sajt: www.scwlan.com


Profil

icon Re: Linux za poslovno okruženje+06.08.2011. u 18:01 - pre 154 meseci
Ono sto sam do sada probao sve radi lepo, mada iskreno graficko okruzenje nisam koristio preko godinu dana, jer da instaliram graficko ostanem dan ipo. Za to koristim ubuntu :))
 
Odgovor na temu

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
ip77-46-134-243.adsl.beocity.net.

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: Linux za poslovno okruženje+07.08.2011. u 09:32 - pre 154 meseci
Beše me marko-balkan pitao šta vrtim na serverima??

Mako se promenila konfiguracija u poslednja 2 meseca: najviše zato što sam žarko želeo RAIDZ, koji se nudi na meni totalno nepoznatom Suncu, i bliskom mi Đavolu - dakle, pao je izbor na FreeBSD, za jedan server, ostali su i dalje Ubuntu.

*freebsd 8.2:
-postfix
-dovecot
-samba
-nfs server
-cvs
-mysql
-squid
-fetchmail
-bind

*ubuntu 10.04lts
-apache
-roundcube
-squirrelmail
-proftpd
-nfs klijent

Na freebsd-u sam stavio 1 minijaturni harddisk od oko 8gb, kao boot, root i on je UFS; a onda 5x maxtor 80gb (jel sad jasnije zašto mora neki raid ;) u ZFS RAIDZ kombinaciji, sa 1x USB flash od 4gb kao cache za zfs - ubrzava učitavanje čestih malih fajlova i do 10 puta - a čim pre će da padnu i još 2x usb flash u mirror-u, ali kao ZIL - intension log - ubrzava sitne upise drastično, kao što je recimo rad sa bazama, ali ZIL u zfs verziji 15 ne sme da crkne, inače odoše podaci - zato mirror :) a fleševi su nešto skoro džabe, a imaju sjajno vreme pristupa za sitne fajlove :)))) cache drive sme da pandrkne i 100 puta, ako hoće.

A možda bih skroz prešao na freebsd, ali nikako nije htelo sve da se iskompajlira; kad je uspeo apač, nije hteo php; kad je uspeo php, zajebavala me veverica, kad je uspela veverica, nije htela okrugla kocka, i tu sam lepo doneo odluku da se sve to vrti na ubuntutu.

Linux kao desktop, za kuću donekle, a i za office - evo, da ne radim sa prokletinjama od kineskih video-nadzora, koji za sve živo imaju po jednu ActiveX kontrolu u IE - ne bih nikada kupio ni onaj XP koji mi se vrti na laptopu. A i laptop je dual-boot sa ubuntu 11.04 :) a možda uskoro dobije i PCBSD, čisto za probu.

A kao što rekoh, za klijentski rad sam i dalje na Mint Julia - do sada mi se desile dve greške, ustvari 3 ako tako sabiramo:
-odjednom mi nestali aktivni programi iz taskbar-a, šta god da pokrenem - nema; gugl rekao da štikliram neku sitnicu u nekom meniju, i vratilo se nazad :)
-numerička tastatura prestala da kuca brojeve; bližom inspekcijom sam utvrdio da numpad ustvari mrda miša; negde u preferences/keyboard, ili mouse, treba odštiklirati nešto kao mouse keys... nemam pojma kako se to štikliralo, ali moguće da jednostavno sam pritisnuo neku određenu kombinaciju tastera, a da nisam ni svestan...
-kadgod Opera radi Save to, ili Open from NFS share-a, zabode; to i nije Mint kriv, otkad sam upgrade-ovao operu to se dešava; iz lisice i hroma radi sve ok.

A u wine-u: winbox, btest, dnscheck od grc-a, total komander...
--------------------
na onom xp-u sam već navikao da svaki put kad ubodem nov fleš, on kaže unrecognised; izvučem, ubodem opet, i proradi.
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
..139.166-dsl.net.metronet.hr.



+19 Profil

icon Re: Linux za poslovno okruženje+07.08.2011. u 11:29 - pre 154 meseci
Citat:
newtesla: Beše me marko-balkan pitao šta vrtim na serverima??

Mako se promenila konfiguracija u poslednja 2 meseca: najviše zato što sam žarko želeo RAIDZ, koji se nudi na meni totalno nepoznatom Suncu, i bliskom mi Đavolu - dakle, pao je izbor na FreeBSD, za jedan server, ostali su i dalje Ubuntu.

........................




meni se ubuntu ne sviđa.
imam i freebsd u virtualcu, digao sam kde i radio je dobro.
ali nakon x godina korištenja linuxa, osim gnome-a, kde-a, fluxboxa i xfce-a, otkrio sam LXDE okruženje na kojem ću i ostati.

na laptopu imam fedoru, ali tu i tamo se desi da se nešto skrši.




 
Odgovor na temu

BBS
Be Back Soon
ŠUMADIJA DO TOKIJA

Član broj: 40443
Poruke: 1720
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 250629747


+75 Profil

icon Re: Linux za poslovno okruženje+07.08.2011. u 19:19 - pre 154 meseci
@newtesla
ako baciš neki bsd na laptop prenesi utiske

@MarkoBalkan
Kakva je temperatura laptopa pod fedorom i jesi l ibudžio nešto oko kernela
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
31.217.65.*



+19 Profil

icon Re: Linux za poslovno okruženje+07.08.2011. u 20:50 - pre 154 meseci
Citat:
BBS
Kakva je temperatura laptopa pod fedorom i jesi l ibudžio nešto oko kernela


1.pošto imam malo slabiji laptop, radi malo sporije, ali ok, fedora 14 i gnome.
2.nisam
 
Odgovor na temu

Shorezy

Član broj: 52171
Poruke: 1
*.teol.net.



Profil

icon Re: Linux za poslovno okruženje+10.08.2011. u 21:58 - pre 154 meseci
Pipl jedan mali help mi treba(:
Na kom Linux-u bi moga o da pokrenem program za windows recimo Delphi, ili ima neka caka?

Hvala
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Linux za poslovno okruženje+

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 28096 | Odgovora: 104 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.