Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Paradoks paralelograma

[es] :: Matematika :: Paradoks paralelograma

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 15187 | Odgovora: 64 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

poligonX

Član broj: 270447
Poruke: 21
*.torservers.net.



+6 Profil

icon Re: Paradoks paralelograma01.05.2011. u 18:46 - pre 158 meseci
Hm...vidim da nisi procitao celu temu. Boxxter je naveo Curryev paradoks.

http://www.elitesecurity.org/t...-matematicke-filozofske-logike
 
Odgovor na temu

igorpet

Član broj: 18898
Poruke: 553
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+46 Profil

icon Re: Paradoks paralelograma01.05.2011. u 18:50 - pre 158 meseci
Citat:
poligonX: Hm...vidim da nisi procitao celu temu. Boxxter je naveo Curryev paradoks.
http://www.elitesecurity.org/t...-matematicke-filozofske-logike

Primer nije bio ubedljiv i osporen je kao paradoks
Ja sam dao jacu argumentaciju
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Paradoks paralelograma01.05.2011. u 19:13 - pre 158 meseci
Citat:
igorpet: sa kojom verovatnocom mozemo tvrditi da vise ne postoji ni jedan paradoks?


Pitanje je vrlo zanimljivo i pokušaću da na njega odgovorim.

Današnja matematika je zasnovana na aksiomatskoj teoriji skupova (obično se uzima ZFC sistem), koja je zasnovana na predikatskom računu prvog reda, koji je zasnovan na svojim aksiomama i pravilima izvođenja. Dakle, imamo pravila izvođenja predikatskog računa prvog reda, aksiome predikatskog računa prvog reda i aksiome teorije skupova. Svi ostali pojmovi (osim skupa) su definisani preko pojma skupa.

Paradoks bi bio način da se po tim pravilima izvede neka formula i negacija te formule ili ekvivalentno da se dobije npr. formula konačnom primenom pravila izvođenja predikatskog računa prvog reda na aksiome predikstskog računa prvog reda i teorije skupova. Takva (eventualna) mogućnost se zove protivrečnost teorije skupova.

Današnji matematičari (uz možda neke vrlo retke izuzetke) čvrsto veruju da je matematika neprotivrečna, odnosno da takvo izvođenje nije moguće, jer bi u protivnom menjali zasnivanje matematike. Međutim, tu neprotivrečnost niko nije dokazao prihvatljivim sredstvima. Štaviše, Kurt Gedel je dokazao da takav dokaz nije ni moguć istim takvim sredstvima, pa samim tim ni slabijim. Štaviše, dokazao je da je bilo kakav eventualni pokušaj zasnivanja matematike unapred osuđen ili na protivrečnost ili na nepotpunost uz nemogućnost dokazivosti neprotivrečnosti istim, odnosno slabijim sredstvima.

Kakve su onda perspektive za ispitivanje neprotivrečnosti zasnivanja matematike? Pa, matematičari svakoga dana dokazuju sve veći broj teorema. Ako bi paradoks postojao, postoji mogućnost da bi ga se neko setio. Međutim, to se nije desilo. To je jedna vrsta empirijske potvrde da paradoksa nema, ali naravno, ne i matematički dokaz (kakav po Gedelu nije ni moguć).

Sa druge strane, ako uz ZFC pretpostavimo postojanje slabo nedostižnih kardinala (WIC), odnosno pojačamo sredstva za dokazivanje, onda možemo da dokažemo (takvim, jačim sredstvima) da je ZFC neprotivrečan sistem.

Međutim, ko nam garantuje da je ta teorija neprotivrečna. Možda je ZFC protivrečna teorija, pa samim tim i ovakvo proširenje, pa pomenuti dokaz ne znači mnogo. Možda je pritom izvođenje protivrečnosti u ZFC toliko teško da ga se niko nije setio, ali bi onda u izvođenje kontradikcije u jačem sistemu ZFC+WIC bilo lakše. Ipak, ni izvođenja kontradikcije u tom sistemu se niko nije setio.

OK, možda je i to teško. Hipotezu o slabo nedostižnim kardinalima možemo zameniti još jačom hipotezom o postojanju jako nedostižnih kardinala (SIC), pa bi izvođenje protivrečnosti u sistemu ZFC+SIC bilo još lakše i bilo bi još lakše izvesti protivrečnost, odnosno bilo bi još izvesnije da se neko toga seti. Međutim, ni toga se niko nije setio.

Ako SIC zamenimo hipotezom o postojanju merljivih kardinala (MC), onda možemo dokazati da je ZFC+SIC neprotivrečna teorija. No, onda bi i ZFC+MC bila protivrečna teorija sa još lakšim načinom dolaženja do kontradikcije, jer smo pojačali sredstva, pa bi bilo još verovatnije da bi se neko setio takvog izvođenja kontradikcije. Međutim, ni toga se niko nije setio.

E, sad, postoje još veći tipovi kardinala u smislu da postojanje kardinala većeg tipa povlači da postoji ispod njega kardinal manjeg tipa, odakle sledi da se postojanje većeg povlači neprotivrečnost teorije skupova sa postojanjem manjeg kardinala. Postoji desetine tipova kardinala u toj hijerarhiji. Ni uz pretpostavku postojanja najvećih od njih niko još nije uspeo da izvede kontradikciju, što znači da je "običan" ZFC najverovatnije stvarno neprotivrečan.

U svakom slučaju, ako neko i pronađe protivrečnost unutar nekog od tih sistema, to neće biti nivo euklidske, pa ni neeuklidskih geometrija, jer je taj deo vrlo čvrsto zasnovan preko realnih brojeva, koji se na kraju zasnivaju preko prirodnih, već će se takva (eventualna) protivrečnost nalaziti u mnogo apstraktnijim slojevima.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Paradoks paralelograma01.05.2011. u 19:23 - pre 158 meseci
Citat:
igorpet: Ne, banovani su jer nisu znali da navedu primer a tvrdili su da paradoksi postoje
Ja sam naveo cak 2 primera, pa se nadam da nisam kandidat za banovanje :)


Ne, nisu banovani zbog toga, već iz drugih razloga. Primera radi, na toj temi se boxxter pozivao spisak referenci od kojih po svoj prilici nijednu nije ni nabavio, a nekmoli pročitao.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

igorpet

Član broj: 18898
Poruke: 553
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+46 Profil

icon Re: Paradoks paralelograma01.05.2011. u 19:32 - pre 158 meseci
Nedeljko, o ovome sto si napisao ja ne mogu argumentovano da diskutujem jer moj nivo znanja nije na tom nivou (bolje reci mnogo je ispod).
Ali postoji odredjena samosvesnost koju mogu iskoristiti da barem pricam o ovome (naravno, bez neke posebne argumentacije)

Ali ako je neko (tj. vise njih) posle 1.000 godina opovrglo npr. Euklidsku geometriju a bilo je ja mislim i drugih primera, ja bih ipak uzeo sa rezervom da danasnje teorije nece neko da opovrgne (ili bolje reci pronadje specijalne slucajeve kad ne vaze) za npr. 1.000 godina.
Nasa spoznaja o vremenu i prostoru i mestu u sirem kosmosu u kome zivimo nije jos uvek potpuno proucena i shvacena pa samim tim ja polazim od pretpostavke da se ne moze tvrditi da ovo sto je do sada otkriveno vazi uvek, svugde i u svim prilikama i ne vezano samo za nas prostor i vreme.
Ocigledno je da cetvrta dimenzija nije i poslednja dimenzija koja postoji, pa ce mozda ljudi kroz odredjeno vreme shvatiti (biti svesni) da u stvari zive u pet ili sest dimenzija i pitanje je da li ce sve ovo vaziti i tada.

Ja o ovome mogu diskutovati tek na laickom nivou, ali mislim da ljudi koji o ovome mogu govoriti na strucnom nivou mogu se prbrojati na prstima ruke.

[Ovu poruku je menjao igorpet dana 01.05.2011. u 20:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Paradoks paralelograma01.05.2011. u 20:23 - pre 158 meseci
Lepo je što razmišljaš o tome. Međutim, ne mogu da se složim sa tim da je euklidska geometrija opovrgnuta. Naprotiv, dokazana je njena neprotivrečnost. Druga je stvar što su ljudi shvatili da su pored nje moguće i druge geometrije. To ne znači da euklidska ne valja (naprotiv, i dan danas se uči i primenjuje), već samo da su moguće i druge.

Poređenje radi sa današnjom matematikom bih napravio ovako: U narednih 1000 godina će biti otkrivene nove važne matematičke teorije koje danas ne poznajemo, ali to ne znači da današnje ne valjaju.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

poligonX

Član broj: 270447
Poruke: 21
*.torservers.net.



+6 Profil

icon Re: Paradoks paralelograma01.05.2011. u 20:36 - pre 158 meseci
Citat:
igorpet: Primer nije bio ubedljiv i osporen je kao paradoks :)
Ja sam dao jacu argumentaciju ;)


Gde je osporen kao paradoks? Ko je dao matematicku formulaciju Curryevog paradoksa? Mislio sam da je to otvoreno pitanje u matematici. Daj neki link.

Kao i u temi gde su prozvali one koji ispituju beta verzije windows-a, volim ponekad da stanem na stranu onih koji ulazu energiju u ovaj forum. Makar ih banovali, i prozivali da nemaju pojma, ili nazivali "zaludnim popovima koji krste jarice".
 
Odgovor na temu

igorpet

Član broj: 18898
Poruke: 553
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+46 Profil

icon Re: Paradoks paralelograma01.05.2011. u 20:45 - pre 158 meseci
Citat:
Nedeljko: Lepo je što razmišljaš o tome. Međutim, ne mogu da se složim sa tim da je euklidska geometrija opovrgnuta. Naprotiv, dokazana je njena neprotivrečnost. Druga je stvar što su ljudi shvatili da su pored nje moguće i druge geometrije. To ne znači da euklidska ne valja (naprotiv, i dan danas se uči i primenjuje), već samo da su moguće i druge.

Poređenje radi sa današnjom matematikom bih napravio ovako: U narednih 1000 godina će biti otkrivene nove važne matematičke teorije koje danas ne poznajemo, ali to ne znači da današnje ne valjaju.

Da, pogresno sam se izrazio, utvrdjeno je da ne vazi bas uvek i u svim prilikama (mislim da je peti postulat u pitanju).
A ja samo sumnjam da ce za 1.000 godina sadasnje teorije vaziti bez ogranicenja (mislim pojedine, ne bas sve).
To je ono sto ja mogu samo nagadjati, a to bas i nije neka matematika pa mozda je bolje da ovde stanem.

Mozda bi Fermijev paradoks bio nesto sto bi bilo analogno nekim mojim tvrdjenjima i sumnjama (http://sr.wikipedia.org/sr-el/...%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D1%81)
Mada neka moja licna ubedjenja su da pojedinci u rukama imaju veca znanja nego cime svet trenutno raspolaze i oni ne zele da ih stave na raspolaganju iz razlicitih razloga, ali ovo vec prevazilazi ovaj forum tako da samo iznosim svoje misljenje bez namere da se diskusija nastavi u ovom pravcu.
 
Odgovor na temu

igorpet

Član broj: 18898
Poruke: 553
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+46 Profil

icon Re: Paradoks paralelograma01.05.2011. u 20:50 - pre 158 meseci
Citat:
poligonX: Gde je osporen kao paradoks? Ko je dao matematicku formulaciju Curryevog paradoksa? Mislio sam da je to otvoreno pitanje u matematici. Daj neki link...

Pa u istoj temi u Nedeljkovoj poruci ... http://www.elitesecurity.org/p2689782
Ne ulazim u istinitost iskaza, sam zakljucuj ...
A moj odgovor je bio vise saljive prirode ... nadam se da ste primetili
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Paradoks paralelograma01.05.2011. u 21:31 - pre 158 meseci
Citat:
igorpet: utvrdjeno je da ne vazi bas uvek i u svim prilikama (mislim da je peti postulat u pitanju).
A ja samo sumnjam da ce za 1.000 godina sadasnje teorije vaziti bez ogranicenja (mislim pojedine, ne bas sve).


Teorija, ako je aksiomatski zasnovana, počiva na nekim polaznim pojmovima i polaznim stavovima (aksiomama). Model jezika je svaka interpretacija polaznih pojmova. Model teorije je model njenog jezika u kome važe sve njene aksiome. U tom smislu su samo neki modeli jezika teorije ujedno i modeli teorije. Kada bi bili svi, aksiome bi bile nepotrebne (ako se ne radi o formalnom sistemu, već o "običnom" aksiomatskom sistemu). Aksiome su tu upravo da se iz svih modela jezika izdvoje neki. Kod praktičnih primena neke matematičke teorije imamo neku interpretaciju polaznih pojmova i moramo proveriti da li su pri toj interpretaciji zadovoljene aksiome te teorije. Upravo je to kriterijum primenljivosti te teorije u tom slučaju.

U tom smislu nijedna teorija ne važi bez ograničenja. Pogrešno je uverenje da teorija tvrdi da su njeni stavovi univerzalno tačni. Teorija zapravo garantuje da su svi stavovi teorije tačni u svakom modelu u kome važe sve aksiome te teorije, a aksiome se pre primene teorije moraju proveriti.

Primera radi, u teoriji izračunljivosti se obično razmatraju sistemi izračunljivosti ekvivalentni sa Tjuringovim mašinama, kojima računari kakve imamo samo približno odgovaraju jer za razliku od Tjuringovih mašina imaju konačnu memoriju.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

igorpet

Član broj: 18898
Poruke: 553
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+46 Profil

icon Re: Paradoks paralelograma01.05.2011. u 22:20 - pre 158 meseci
Mislio sam na ovo:
Citat:

Zbir uglova u trouglu, zajedno sa pojmovima peti postulat, tj. shvatanjem paralelnosti, zatim ugao i odnos obima i prečnika kruga je jedna od najbezazlenijih tema iz geometrije, a sa druge strane to je jedno od najkrupnijih mesta celokupnog razvoja matematike.
U Euklidovim Elementima, knjiga I navodi se sledeća teorema

Teorema 32
U trouglu, ako se jedna stranica produži, tada je spoljašnji ugao jednak zbiru dva unutrašnja a suprotna ugla, a takođe zbir sva tri unutrašnja ugla trougla je jednak dva prava ugla.

Dokaz ove teoreme je posredno zavisan od V postulata, što za posledicu ima da u neeuklidskim geometrijama važi drugačija zakonitost. Zbir uglova u trouglu, u zavisnosti od vrste zakrivljenja prostora, može biti veći ili manji od dva prava ugla.


A sve ovo jer:
Citat:

Euklidska geometrija je u filozofskim i metafizičkim diskusijama vekovima navodjena kao primer savršene organizacije ljudskog mišljenja i njegove rigorozne formalizacije. Zasnovana na definicijama osnovnih objekata i pet aksioma, ili postulata, ona je pokazala kako se sve druge tvrdnje i teoreme geometrije mogu iz ovih formalno-logički izvesti. Rečju, Euklidska geometrija je navodjena kao ideal ljudske racionalnosti, destilovano razumevanje prostornih dimenzija i odnosa, a vrhunac i cilj svake naučne teorije bi trebao da bude njena finalna aksiomatizacija po uzoru na geometriju. (Ovo je postignuto u klasičnim disciplinama fizike - mehanika, termodinamika, elektrodinamika, itd., se mogu na ovaj način formulisati).

Mi osnovne geometrijske pojmove - tačka, prava, ravan i njihove odnose - predajemo djacima u osnovnoj školi, jer su ovi koncepti intuitivno jasni čak i deci koja su tek početnički pismena. Peti Euklidov postulat, na primer, kaže da, ako u ravni imamo pravu P, i tačku A van nje, onda se kroz tu tačku A može konstruisati samo jedna prava koja je sa pravom P paralelna. Ovo je intuitivno jasno i osnovcima.

Ili, kao drugi primer, tvrdnja da je najkraće rastojanje izmedju dve tačke prava linija se intuitivno razume kao "ako treba da predjem put odavde do tamo, onda mi je najkraće da idem pravo''.

Medjutim, upravo je Peti Euklidov postulat vekovima bio predmet preispitivanja (svi su izgledi da ni sam Euklid nije bio njime zadovoljan) jer se smatralo da je on tvrdnja koja se može iz ostala četiri postulata izvesti kao teorema i nije ga potrebno postavljati kao aksiom. Tek je tokom XIX veka pokazano da ovo nije tačno - Peti postulat je nezavistan od ostala četiri, i mi, barem formalno-logički gledano, imamo slobodu da ga formulišemo kako želimo. U tom smislu postoje tri mogućnosti: ako imamo pravu P, i tačku A van nje, onda se kroz tačku A može konstruisati:

1.) Samo jedna prava koja je sa pravom P paralelna

2.) Nijedna prava koja je sa pravom P paralelna, ili

3.) Više pravih (beskonačno mnogo njih, zapravo) koje su sa pravom P paralelne

Svaka od ovih opcija nam daje nezavistan aksiomatski sistem sa svim formalno-logičkim posledicama i teoremama koje unutar njega slede. Prva opcija nam daje standardnu Euklidsku geometriju, dok nam druge dve daju ne-Euklidske geometrije. Konkretno, druga opcija daje eliptičku geometriju (još zvanu i Riemannova geometrija), dok treća daje hiperboličku geometriju.

Mislim da smo se razumeli, tako da mozemo da stanemo ovde, ipak je tema o necem drugom

[Ovu poruku je menjao igorpet dana 02.05.2011. u 08:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

poligonX

Član broj: 270447
Poruke: 21
*.torservers.net.



+6 Profil

icon Re: Paradoks paralelograma02.05.2011. u 08:44 - pre 158 meseci
Citat:
igorpet: Pa u istoj temi u Nedeljkovoj poruci ... http://www.elitesecurity.org/p2689782
Ne ulazim u istinitost iskaza, sam zakljucuj ...
A moj odgovor je bio vise saljive prirode ... nadam se da ste primetili :)



Pa taj Nedeljkov odgovor i jeste za salu i za smeh.
 
Odgovor na temu

Sini82

Član broj: 234605
Poruke: 479
62.101.141.*

Jabber: Sini82@elitesecurity.org


+33 Profil

icon Re: Paradoks paralelograma02.05.2011. u 11:13 - pre 158 meseci
^
Kako kome.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.dynamic.sbb.rs.



+33 Profil

icon Re: Paradoks paralelograma02.05.2011. u 11:28 - pre 158 meseci
Citat:
poligonX: Pa taj Nedeljkov odgovor i jeste za salu i za smeh.


Ja nisam video neki smesan odgovor ovde. Prosto npr. recenica

Februar ima 28 dana.

nije iskaz. Iskaz je recenica koja moze imati samo jedno od dva svojstva

1) tacna je
2) netacna je

Februar moze imati i 29 dana, tako da boldovana recenica nije iskaz.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Paradoks paralelograma02.05.2011. u 11:35 - pre 158 meseci
Iskazi su

Svaki februar u gregorijanskom kalendaru ima 28 dana

i

bar jedan februar u gregorijanskom kalendaru ima 28 dana.

Karijev paradoks je ilustracija jedne od nesavršenosti prirodnog jezika. U prirodnom jeziku ne možemo znati da je rečenica iskaz samo po konstrukciji rečenice, bez ulaženja u njeno značenje i analizu tog značenja, dok u formalnom matematičkom jeziku imamo garantovanu ispravnost formula već na osnovu njihove konstrukcije.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

poligonX

Član broj: 270447
Poruke: 21
*.uvt.nl.



+6 Profil

icon Re: Paradoks paralelograma02.05.2011. u 14:24 - pre 158 meseci
Citat:
Sini82: ^
Kako kome.


Citat:
petarm: Ja nisam video neki smesan odgovor ovde. Prosto npr. recenica

Februar ima 28 dana.

nije iskaz. Iskaz je recenica koja moze imati samo jedno od dva svojstva

1) tacna je
2) netacna je

Februar moze imati i 29 dana, tako da boldovana recenica nije iskaz.


Citat:
Nedeljko: Iskazi su

Svaki februar u gregorijanskom kalendaru ima 28 dana

i

bar jedan februar u gregorijanskom kalendaru ima 28 dana.

Karijev paradoks je ilustracija jedne od nesavršenosti prirodnog jezika. U prirodnom jeziku ne možemo znati da je rečenica iskaz samo po konstrukciji rečenice, bez ulaženja u njeno značenje i analizu tog značenja, dok u formalnom matematičkom jeziku imamo garantovanu ispravnost formula već na osnovu njihove konstrukcije.


Karijev paradoks je poznat i po tome sto je objasnjiv i deci iz osnovne skole.

-" Ako je ova recenica istinita, ova tri posta gore su pisana kineskim slovima "
_" Jel ti jasna ta recenica, jel u redu to da ako je ta recenica istinita, onda je i tvrdnja istinita?
-" Pa...da. Tacno je tako. To je istina.
- "Pa onda je ta recenica istinita?"
-" Pa...da. Jeste.
-"Ok. onda su oni gore postovi napisani kineskim slovima."

U cemu je stvar ovde? Ovde je stvar u tome sto ste vi sa lakocom resili otvoren problem u matematici oko koga se dvoume naucnici sa Stanforda, i iz celog sveta. Kad vam je predoceno koliko obimna literatura se bavi tim problemom, vi ste banovali korisnika pod izgovorom da ne razume sta tu pise, a s kilometra se videlo da je cilj bio samo da se ukaze na kompleksnost problema, i koliko naucnika se bavi sa tom materijom, koju ste vi resili u tri recenice. Verovatno smatrate da smo i mi deca, ili debili.



 
Odgovor na temu

Sini82

Član broj: 234605
Poruke: 479
62.101.141.*

Jabber: Sini82@elitesecurity.org


+33 Profil

icon Re: Paradoks paralelograma02.05.2011. u 15:46 - pre 158 meseci
Citat:
http://e.math.unizg.hr/math_e_...plavcic_skrtic_pavrlisak/index

Tokom istorije matematike, od antičkih vremena do danas, pojavljivali su se brojni problemi, kontradikcije i paradoksi, koji su doveli do preispitivanja tada prevladavajućih teorija, poticali traženje novih rješenja, te zaokupljajući misli tadašnjih matematičara ostavili svoj trag u istoriji matematike. Neki od njih samo su logički trikovi, neki su matematički tačne tvrdnje koje se intuitivno čine pogrešnima, a neki su ukazali na nepotpunosti u samim temeljima matematičkih teorija, zahtijevajući vrlo kreativno razmišljanje ne bi li ih se riješilo.

Uopšte paradoksom nazivamo tvrdnju ili grupu tvrdnji koje vode do kontradikcije ili situacije koja je u suprotnosti s intuicijom.

Rezultati pokazuju da je, kad je matematičko zaključivanje u kontradikciji s iskustvima iz stvarnog svijeta, najvjerojatnije je riječ o pogrešci. No, dok ne pronađemo pogrešku, suočeni smo s paradoksom.


Citat:

poligonX:

Pa taj Nedeljkov odgovor i jeste za salu i za smeh.


Kako kome. Kakvi su tvoji odgovori na postavljenu temu? Paradoks paralelograma uopšte nije paradoks, već nečija greška u logičkom zaključivanju, koju smo otklonili. Kada bi tako pristupali rješavanju matematičkih problema, cijela matematika bi bila paradoks.

Ako želiš da raspravljaš o matematičkim paradoksima, otvori novu temu.
 
Odgovor na temu

poligonX

Član broj: 270447
Poruke: 21
*.anonymizer.ccc.de.



+6 Profil

icon Re: Paradoks paralelograma02.05.2011. u 16:30 - pre 158 meseci
Ne, ne pada mi napamet da otvaram novu temu. Ona koja je bila otvorena o tome, zakljucana je, a korisnici su banovani.
Koliko treba da bude sujetan covek, i da samozadovoljno objavi resenje u par nebuloznih recenica, o problemu o kojem je napisano toliko kompleksne i strucne literature, od strane vrhunskih naucnika?
A i vas dvojica ste se tako fino slozili sa njim. Pravite nas majmunima da uzalud trosimo energiju, a za vas su otvorena pitanja u matematici vec resena. Zasto onda da gubimo vreme i da pricamo o tome, kada su vekovne rasprave o dualnosti istine za vas glupost.


Citat:
Nedeljko@ Obzirom da nisu sve rečenice istinite, navedena rečenica se svodi na "Ja sam neistinita", a to nije iskaz jer nema tačno jednu od dve istinitosne vrednosti - tačno ili netačno. Opet nema nikakvog paradoksa. To je samo primer rečenice koja nije iskaz.


Genijalno.


Citat:
petarm: Ja nisam video neki smesan odgovor ovde. Prosto npr. recenica

Februar ima 28 dana.

nije iskaz. Iskaz je recenica koja moze imati samo jedno od dva svojstva

1) tacna je
2) netacna je

Februar moze imati i 29 dana, tako da boldovana recenica nije iskaz.



Ovo je jos bolje.



I zavrsio bih sa ovim:



Citat:
Nedeljko: Karijev paradoks je ilustracija jedne od nesavršenosti prirodnog jezika.


Bas ste kompleksno obradili problem.
Necu vise pisati o ovome. Sve je receno.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Paradoks paralelograma02.05.2011. u 16:54 - pre 158 meseci
@poligonX

A, ti li si boxxter-u!

Citat:
Nedeljko: No, pošto pretpostavljam da si prikupio i pročitao literaturu na koju se pozivaš, molim te da mi citiraš relevantne pasuse iz tih publikacija. Bez toga se ne može argumentovano tvrditi šta u toj literaturi piše, a šta ne.


Dakle, bilo je očigledno da je samo lupio link koji je izguglao i da nije nijednu od tih referenci nikada ni držao u ruci, a nekmoli čitao. Uostalom, to je bio obrazac njegovog ponašanja, što se može videti i ovde:

Citat:
boxxter: Ostala resenja su interesantna primena Carpet-ove teoreme.


Citat:
Bojan Basic: Urnebesno. Dakle, ako je neko dosad i sumnjao da li ti samo prenosiš razne stvari koje iskopaš po Internetu — praveći se da znaš o čemu govoriš, a u stvari ne razumevajući ni najosnovnije pojmove — upravo si izuzetno efektno dokazao da je zaista tako. Ti teoremu koja se na engleskom zove Carpets Theorem, u prevodu teorema o tepisima, ovde nazivaš „Carpet-ova teorema“. Urnebesno.


Citat:
boxxter: He he. Naseli ste. Zato sam i namerno dodao taj post na kraju. Da vidim ko me najvise voli.

Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

poligonX

Član broj: 270447
Poruke: 21
*.torservers.net.



+6 Profil

icon Re: Paradoks paralelograma02.05.2011. u 17:33 - pre 158 meseci
Nisam ja nikakav boxxter. Iskljucujem se. Uzivaj u svom samozadovoljstvu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Paradoks paralelograma

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 15187 | Odgovora: 64 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.