Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta je "Motion-JPEG" kompresija ??

[es] :: Video kompresija :: Sta je "Motion-JPEG" kompresija ??

[ Pregleda: 6977 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zlatousti
Software developer

Član broj: 20465
Poruke: 504
*.mobtel.co.yu



+10 Profil

icon Sta je "Motion-JPEG" kompresija ??11.02.2004. u 01:00 - pre 245 meseci
Da li bi neko mogao da mi objasni sta je zapravo "Motion-JPEG" kompresija? Nameravam da kupim míroVIDEO Studio DC10+ karticu, koja poseduje hardversku MJPEG kompresiju i snima pun PAL signal. Zelim kasnije snimak da prebacim iz vec pomenutog MJPEG formata u DivX, da li je to moguce i da li je procedura komplikovanija i da li kompresija traje duze u poredjenju sa konverzijom MPEG2->DivX ?
Sada imam MSI tv tuner karticu koja hardverski grebuje u MPEG2, pola PAL signala, pa me interesuje da li bi kupovinom pomenute DC10+ kartice dobio nesto, da li bi kvalitet capture-a bio bolji (pri snimanju sa VHS-a)?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7174 Profil

icon Re: Sta je "Motion-JPEG" kompresija ??11.02.2004. u 07:45 - pre 245 meseci
MJPEG je kompresija gde ne postoje "delta" (ili predvidjeni) frejmovi..

Zamisli MJPEG fajl kao gomilu JPEG slika - dakle, svaki frejm je jedna JPG kompresovana slika.

Za razliku od MJPEG, razni MPEG video formati koriste predvidjanje izmedju slika, pa se umesto svake slike ponekad kodira samo razlika izmedju predhodne dve slike i dodatne informacije o pokretu.

Slican efekat MJPEG-u bi u DivX (MPEG-4) fajlu postigao ako bi stavio intra-frame period na svaku sliku, tj. svaki frejm bi bio "intra" - tj. cela slika.


Kvalitet slike zavisi od stepena kompresije - za isti kvalitet MJPEG-u treba vise prostora od MPEG-2 zapisa (logicno, jer po frejmu u proseku zahteva mnogo vise informacija).

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

zlatousti
Software developer

Član broj: 20465
Poruke: 504
*.mobtel.co.yu



+10 Profil

icon Re: Sta je "Motion-JPEG" kompresija ??11.02.2004. u 16:41 - pre 245 meseci
Hvala ti puno na odgovoru, sada su mi stvari po pitanju MJPEG kompresije mnogo jasnije, ali imam jos neka pitanja. Da li mozda znas kako sve to funkcionise u praksi? Dakle, na mom compu prebacivanje sat vremena materijala iz MPEG2 formata (FULL PAL DVD kvalitet) u DivX ( bitrate 1000, 640x480, 25fps, zvuk 128kbita stereo) traje oko 1h i 20min. Konverziju vrsim u VirtualDab-u, za video koristim DivX 5.1.1 codec (bitrate 1000, 1 pass, 640x480, sve drugo ostavim po defaultu), a za audio Lame codec (44KHz, 16b, stereo, 128kbita, CBR).
Interesuje me da li bi mogao video fajl snimljen sa vec pomenutom DC10+ karticom u MJPEG formatu prebaciti u DivX na gore opisan nacin i da li bi konverzija trajala duze i koliko otprilike, u odnosu na konverziju MPEG2->DivX?
Rekao si mi da MJPEG kompresija zauzima vise memorijskog prostora po jedinici vremena od MPEG2 kompresije, a da li bi mi mogao reci koliko je to puta vise za priblizno isto kvalitet slike?
 
Odgovor na temu

Gjagji
PR

Član broj: 11818
Poruke: 288
*.dardanet.net



Profil

icon Re: Sta je "Motion-JPEG" kompresija ??16.02.2004. u 14:23 - pre 245 meseci
Sirov AVI:Mjpeg=6:1 (PicVideocodec quality18)
MJPEG:mpeg2=5:1 (DVD kvalitet vbr max 10000)
mpeg2:divx=5:1 (smanjena rezolucija na 512x384)
Pri svakoj rekompresiji gubis kvalitet, zato se i preporucuje capturing u full rezoluciji i potom direktno konvertovanje u zeljeni format. A sto se tice trajanja kompresovanja, cini mi se da se mjpeg stvarno duze kompresuje ali za to ionako ostavim kompjuter preko noci pa i ne znam koliko je trajalo...
 
Odgovor na temu

[es] :: Video kompresija :: Sta je "Motion-JPEG" kompresija ??

[ Pregleda: 6977 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.