Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Masovni uvoz polovnih racunara sa zapada

[es] :: PC Konfiguracije :: Masovni uvoz polovnih racunara sa zapada

Strane: 1 2

[ Pregleda: 27439 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

iizuzetan

Član broj: 186478
Poruke: 375
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+16 Profil

icon Masovni uvoz polovnih racunara sa zapada20.04.2011. u 09:56 - pre 157 meseci
Svedoci smo da su se pojavile enormne kolicine polovnih racunara i ostale tehnike na niskom buvljaku i po oglasima tipa pakom oglasa, limundo, halo oglasi, niski oglasi itd. Posto sam iz Nisa pitao sam coveka (obicno su to romi) odakle mu toliko mnogo racunara, jel to iz neke igraonice, a on mi je reko da nije vec da su to doterali iz Nemacke. Ja sam bas pitao onako informativno radi, kako su uspeli da doteraju toliko racunara (bilo ih je dvadesetak) kad koliko je meni poznato zabranjen je uvoz polovne tehnike? On je odgovorio da nema poima u vezi zakona ali doterani su kamionom i da je carinik video robu i da je reko da je carina 500 evra. Oni su mu platili i kamion je usao u Srbiju. Pitao sam ga takodje koliko su vec kamiona uvezli, on je reko da su vec desetak kamiona uvezli oni , ali da zna jos ljude iz citave Srbije koji takodje bez problema doteruju racunare iz citave evropske unije. Takodje sam ga pitao kako se to organizuju u Nemacku da sakupe toliko racunara, a on je reko da je to najmanji problem. Samo odes kamionom u bilo kom Nemackom otpadu i oni ti daju racunare koliko ti je volja apsolutno besplatno. Na kraju rekao je da nije problem kolicina nego je problem sto veci kamion i smejao se.

Dakle poenta je da sve vise postajemo evropska deponija tehnike pa bih da pitam da li je to promenjen nas zakon u vezi zabrane uvoza polovne tehnicke robe iz inostranstva?

Evo i mali dokaz:




[Ovu poruku je menjao iizuzetan dana 20.04.2011. u 11:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+3778 Profil

icon Re: Masovni uvoz polovnih racunara sa zapada20.04.2011. u 14:35 - pre 157 meseci
Gde je dokaz?
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6609
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+536 Profil

icon Re: Masovni uvoz polovnih racunara sa zapada20.04.2011. u 16:15 - pre 157 meseci
Treba napraviti razliku između polovne komponente (računara) i komponente koja je umesto na reciklaži završila u oglasima kao neispitana.
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+165 Profil

icon Re: Masovni uvoz polovnih racunara sa zapada20.04.2011. u 21:00 - pre 157 meseci
Cak i da je to tacno.Toliko kamionski nije moguce nabaviti reciklirano.Tj. da ti neko da za DZ.A i treba toga da se naskupi a da lezi tu na tom otpadu ili bolje receno nemacki mistplatz-u.Posto kako rece ti cigo radi sa tim,a oni (romi)rade vecinom na zapadu po tkz. mistplatz-evima iciscenje odrzavanje.Tako se bar zove u Austriji..slika dole..Pa su se verovatno usemili..
Viidjao sam ja nekih 5-10 racunara,monitora.Ali to je vecina PIII PIV,i monitori nedaj boze.Mislim ako oni uspeju to kod nas da prodaju svaka im cast.
I to se ne dovozi kamionom vec organizovano kombijem.Gde carina za taj krs dobije neku sitnu "cast" i ajd zdravo.
Ipak za transport je mnogo veca dokumentacija potrebna.Ovde je u pitanju sverc,u saradnji sa carinom itd.To je sad neka dr.tema.




 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: Masovni uvoz polovnih racunara sa zapada20.04.2011. u 23:06 - pre 157 meseci
Deki, nije mi jasno kako to mislis da nije moguce toliko a da je za DZ, ako sam te lepo shvatio. Svejedno, ne bese li u Nemackoj i Austriji pravilo da TI koji doneses robu na otpad PLACAS za odlaganje tog otpada?

Ili sam ja dezinformisan? Onda je lako momcima napraviti dil. A ovo za carinu, interesuje me koju carinu je platio 500 evrica. Nasu, nemacku, madjarsku.....koliko ga izadju sve te carine? Kako mu se isplati bogamu!

Misko, pali kamion!!!!
PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6609
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+536 Profil

icon Re: Masovni uvoz polovnih racunara sa zapada20.04.2011. u 23:17 - pre 157 meseci
Koliko mrtvih grafičkih karti (evga 8800GTX na primer, veoma je popularna u ovoj priči) može da stane u kamion?

Ako svaku prodaš za 10€ pod parolom "radi ali ne daje sliku" naivnima koji misle da u rerni mogu da je ožive i posle prodaju za nekoliko puta veći iznos, 500€ je sića u odnosu na profit. :)


 
Odgovor na temu

medvedic
Dejan Todorovic
Nis

Član broj: 38499
Poruke: 145
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 171484320


+3 Profil

icon Re: Masovni uvoz polovnih racunara sa zapada21.04.2011. u 00:29 - pre 157 meseci
Tako je bilo i uvek ce biti sve dok se nasi ljudi ne pozovu pameti pa da svoje polovne racunare cene malo drugacije. Polovne ploce kostaju izmedju 2500 i 3000 din. Nove ploce sa 3 godine garancije samo 1000 do 1500 vise. Zato oni koji nemaju para da menjaju celu konfiguraciju obilaze pijac... Pomenuta 8800 grafika u nasoj zemlji NE POSTOJI u ispravnom stanju a da nije vec duvana. To svi mi znamo.


Ipak sa druge strane bio sam svedok kada je moj prijatelj preko nekog rodjaka iz nemacke obezbedio 3 komada hp brand racunara sa 19`` monitorom i tastaturom i misem za sitne pare. Negde oko 75e po komadu. Kvalitet tog racunara je neopisiv u odnosu na neku kantu iz nasih velikih prodavnica koja vec posle 3 dana greje, zuji itd. Da mi je racunar potreban za neke osnovne stvari sigurno bih kupio tako nesto pa i za 100 i vise e nego da da dam 300 za nesto sto mi nije potrebno a uz to mnogo kraceg veka.

Zato svaka ovakva prica ima vise strana. U mom komentaru se nista ne odnosi na one koje racunarske komponente vade iz kanti i sa djubrista i to ovde uvaljuju sirotinji. TO je kriminal i o tome treba da raspravljaju nadlezne institucije a ne mi.
koliko god gledao sumu ili drvece medu uvek vidis
 
Odgovor na temu

Cola
Slađan Čolić
Banja Luka

Član broj: 23736
Poruke: 160
80.87.240.*

Sajt: www.knjigaimena.com


+5 Profil

icon Re: Masovni uvoz polovnih racunara sa zapada21.04.2011. u 08:29 - pre 157 meseci
Kako god bilo priča se svodi na sledeće
- oni se rešavaju stvari koje im ne trebaju (bilo da su za baciti, bilo da su malo zastarile pa ih niko ne kupuje više)
- za to dobijaju novčanu sredstva
- mi uvozimo nekvalitetne stvari (mislim ima tu i dobrih ali ne najboljih da buduemo realni inače nebi bili u ovoj kategoriji)

Isto je bilo tokom ratnih godina (a možda i sada) kada je strancu bilo isplatnije da pokloni auto nego da izdvoji recimo 200e da taj auto odveze na odgovarajući otpad (jer kod njih nema bacanja auta u rijeke ko kod nas). Taj isti auto se kod nas porda bar za 1000e i šta mi dobili smeće, pare otišle iz države...


 
Odgovor na temu

bg gaspar

Član broj: 283676
Poruke: 88
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+10 Profil

icon Re: Masovni uvoz polovnih racunara sa zapada21.04.2011. u 08:39 - pre 157 meseci
Pre desetak godina sam upoznao čoveka koji je zaradio lepe pare na tehničkom otpadu iz Nemačke. Čovek je zaposlen u robnoj kući Quelle i radi na transportu tehničke robe. Kada isporuči Tv ili nešto od kućne tehnike, predloži kupcu da mu za male pare stari uređaj prebaci na otpad za tehniku, (strogo je zabranjeno odlaganje kraj kontejnera kao kod nas).
Te uređaje je potom skladištio i kada nakupi količinu za kamion sve je dovozio ovamo i potom to prodavao putem oglasa ili na buvljaku. Sve u svemu, zaradio je lepe pare.
možda je i u ovom slučaju nešto slično?
Koliko se sećam, uvoz polovne tehničke robe je zabranjen pre dve-tri godine?
Pretvaramo sami Srbiju u deponiju!
 
Odgovor na temu

iizuzetan

Član broj: 186478
Poruke: 375
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+16 Profil

icon Re: Masovni uvoz polovnih racunara sa zapada21.04.2011. u 09:24 - pre 157 meseci
Citat:
Binary Mind: Gde je dokaz? :)


Evo danas jos veceg dokaza navatao sam tipa koji prodaje na pakom oglasima hrpu tih polovnih racunara iz Austrije. Zapravo to je organizovano on ih ovde prodaje a ima ljudi koji dovoze, da ne kazem uvoze i to DA DA kamionima iz Austrije. Tamo takodje ipak izgleda da postoje romi na Austrijskim i evropskim buvljacima koji rade i koji sortiraju i vade iz otpada te racunare. Dakle taj organizovani kriminal, da ga tako nazovem "buvljak mafija", ima tri nivoa organizacije. Pitao sam i njega i on mi je reko da dolaze kamionima a placaju na NASOJ carini od 200 do 500 evra po kamionu. U stvari nije hteo odma da mi kaze ali kasnije sam nagovorio druga i sa drugog telefona je on razgovarao sa njim. Napravili smo pricu kao da i mi zelimo da otkupimo po toj ceni koju on daje te razunare da bi mi po Beogradu prodavali. Covek se navatao na tu pricu i eto otkrio nam sve jer smo mu rekli da moramo znati odakle mu tolika kolicina jer ne zelimo da kupujemo ukoliko je kradjena roba. On nam je reko da je roba "cista", doterana (citaj uvezena) iz Austrije i da cim proda odma za dan dva opet doteruju tako da je reko da ce imati malte ne stalno na lageru racunare kad god nam zatreba. A evo covek okacio na pakom oglasima jutros, mozete i sami otici na tom sajtu i videti (prva strana na tim oglasima):



[Ovu poruku je menjao iizuzetan dana 21.04.2011. u 10:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+165 Profil

icon Re: Masovni uvoz polovnih racunara sa zapada21.04.2011. u 09:37 - pre 157 meseci
malo off
eto kako se dolazi do poente price.A ima tema na ES gde klinci provale sifru admina i budu skembani,a pojedini likovi masovno u saradnji sa ... rade posao.
btw neke stvari su bile poznate i pre 20god.koje su i danas na delu.Pa se menjale vlasti i nikom nista..


 
Odgovor na temu

iizuzetan

Član broj: 186478
Poruke: 375
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+16 Profil

icon Re: Masovni uvoz polovnih racunara sa zapada21.04.2011. u 09:50 - pre 157 meseci
A evo izgleda da nisam prvi zapoceo tu temu u Srbiji :) LINKLINKLINKLINK
 
Odgovor na temu

Suns

Član broj: 240388
Poruke: 375
*.dynamic.sbb.rs.



+39 Profil

icon Re: Masovni uvoz polovnih racunara sa zapada21.04.2011. u 14:39 - pre 157 meseci
Kome mnogo da da kriminalcu pardon carinku 500€ po kamionu šta mislite kakvu muku tek imaju ove duvandžije, 1€ po boksu i teraj
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Masovni uvoz polovnih racunara sa zapada21.04.2011. u 16:40 - pre 157 meseci
@iizuzetan,

Nikakav zakon nije promenjen, u Srbiji je formalno zabranjen uvoz polovne tehnicke robe odavno.

Formalno je zabranjen i uvoz heroina - pa i to mozes da kupis na veliko ako se potrudis malo da pronadjes kontakte. E ako je to moguce, sta mislis koliko je manji problem provuci neku elektroniku?

Dakle, cela ta prica "vidite sta se radi" nema puno smisla - sverca je bilo uvek, i uvek ce ga biti...

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

BitiPrvi
BitiPrvi
Novi Sad

Član broj: 149856
Poruke: 166
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oglasi-besplatni.in.r..


+9 Profil

icon Re: Masovni uvoz polovnih racunara sa zapada21.04.2011. u 16:46 - pre 157 meseci
Ja u tome ne vidim problem.
Svakako zaostajemo decenijama za zapadom.
Uzgre, prave se postrojenja za reciklažu monitora, računara i svog ostalog "tehničkog otpada" tako da ja u tome ne vidim ništa loše, već tražim dobre strane....
I bez "masovnog" uvoza, naše deponije su već pune starih monitora...
Elem, samo nek uvoze.
Što više robe, više kvalitetnih komponenti i više materijala za reciklažu
 
Odgovor na temu

Promotion
Novi Sad

Član broj: 283579
Poruke: 17
212.200.65.*

Sajt: www.Zabalj-Opstina.com


Profil

icon Re: Masovni uvoz polovnih racunara sa zapada21.04.2011. u 17:39 - pre 157 meseci
E ako je masivan onda nije šala
Iskreno ne znam šta je ovde pitanje?
Odkad je ove države i granice, i granica, uvek je bilo šverca.
Nekad se uvozile farmerke, nekad kafa, sad računari.
Šta je tu čudno
Iskreno nemam ništa protiv.
Jeste ilegalno ali kao što prethodnik reče treba gledati pozitivnu stranu stvari..
Tehnička roba pojeftinjuje, cena komponenata u ovoj krizi može drastično da se snizi, a i reciklažni kapaciteti se polako pune
Long live the šverc
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Masovni uvoz polovnih racunara sa zapada21.04.2011. u 17:43 - pre 157 meseci
Pozitivna stvar pre svega je da ti ljudi, koji to rade, imaju prihode koji im placaju zivot - a nisu na nekoj "sisi" i ne zive od socijalne pomoci.

Pre ili kasnije ce granice sa EU i ovako i onako morati da se uklone, pa nece biti potrebe ni za svercom.

Na kraju krajeva - kada ta oprema prestane da bude upotrebljiva u Srbiji, zavrsice negde u Africi... putevi racunara su odavno utabani :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

lemiar

Član broj: 100753
Poruke: 499
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Masovni uvoz polovnih racunara sa zapada21.04.2011. u 19:31 - pre 157 meseci
Ciga te voza racunari se ti sto on doterava placaju, toga nema na otpadu za dz kao i ostale komponente. A pricu o careniku necu da komentarisem jer je laz kao kuca tolka cena nije za kamion te robe nego mnogo manje ;)
 
Odgovor na temu

BitiPrvi
BitiPrvi
Novi Sad

Član broj: 149856
Poruke: 166
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oglasi-besplatni.in.r..


+9 Profil

icon Re: Masovni uvoz polovnih racunara sa zapada21.04.2011. u 22:41 - pre 157 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Pozitivna stvar pre svega je da ti ljudi, koji to rade, imaju prihode koji im placaju zivot - a nisu na nekoj "sisi" i ne zive od socijalne pomoci.

Pre ili kasnije ce granice sa EU i ovako i onako morati da se uklone, pa nece biti potrebe ni za svercom.

Na kraju krajeva - kada ta oprema prestane da bude upotrebljiva u Srbiji, zavrsice negde u Africi... putevi racunara su odavno utabani
[quote][.

Naravno
Točak istorije se okreće.
Za nekoliko godina , recimo 10, svako će sa sobom da nosi računar umesto mobilnog telefona, u kome će biti integrisano sve;)

 
Odgovor na temu

technotize
Linux System & Network Administrator

Član broj: 238671
Poruke: 215
95.180.91.*



+31 Profil

icon Re: Masovni uvoz polovnih racunara sa zapada22.04.2011. u 00:29 - pre 157 meseci
Šta li bi tek sve moglo da se vrati sa hardova tih kompova. Možda ni ne mora da se vraća, sve je i dalje tu. Pokreneš Outlook Express, a on krene na neki POP3. Opališ Internet Explorer ili Firefox, a ono zapamćena šifra za Gmail, Yahoo mail, itd. A tek My Documents...
 
Odgovor na temu

[es] :: PC Konfiguracije :: Masovni uvoz polovnih racunara sa zapada

Strane: 1 2

[ Pregleda: 27439 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.