Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux = inovacije?!

[es] :: Advocacy :: Linux = inovacije?!

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 31433 | Odgovora: 183 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!17.04.2011. u 21:57 - pre 158 meseci
Citat:
component: @Nedeljko
Nadam se da se šališ kada kažeš:

"A šta će ti hardverska akceleracija na Linux-u?.......Za šta se to koristi Linux za šta je potrebna hardverska akceleracija?"


Ne, ne šalim se. Očekujem razložan odgovor.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!17.04.2011. u 22:05 - pre 158 meseci
Citat:
Nedeljko: Ne, ne šalim se. Očekujem razložan odgovor.


Pa gnome-shell zahteva da imas podrsku za 3D... Mislim, da se ne lazemo, nije neophodna 3D akceleracija. Ali je svakako pozeljna :) U stvari potrebna nam je koliko i Windowsasima...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!17.04.2011. u 22:22 - pre 158 meseci
Citat:
Nedeljko: Niko da mi odgovori na ovo pitanje

"A šta da radi korisnik OEM Windows-a kad mu isti pukne da ne može da se podigne, a sve što ima su recovery particija i recovery DVD-ovi i jedina mogućnost reinstalacije podrazumeva brisanje celokupnog diska i vraćanje u fabričko stanje?"

Kako spasti podatke pre reinstalacije?

1. Odneti računar u servis. Ako je ovlašćen, a živimo u manjem mestu, to podrazumeva putovanje. Ako nije ovlašćen servis, onda garancija postaje ništavna, a i servisiranje mora da se plati.

2. Recovery console. Ovo je vrlo udobno i efikasno rešenje.

3. Skraćivanje neke particije i instalacija Windows-a negde između. Ovo zahteva kupovinu diska koji košta više od servisa, kao i program za skraćivanje particija, koga nema ni na tom disku.

4. Slično kao pod 3, samo sa Linux-om. Njegov disk ima sve šta treba i ne košta praktično ništa.

5. Linux live.

Linux disk napraviš prvog dana kada kupiš računar i držiš negde u fioci za ne daj bože.


Ispravljam se za tačku 3. Nije neophodno menjati particije. Može se instalirati i na neku postojeću, ali svejedno, potreban je navedeni disk.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!17.04.2011. u 22:34 - pre 158 meseci
Citat:
Nedeljko: Ne, ne šalim se. Očekujem razložan odgovor.

Nisam stigao odmah da ti odgovorim planiram da putujem za praznike pa gledam na Google Earth-u kuda ću i šta ću... ups... Google Earth koristi hardversku akceleraciju (može i bez toga ali se vuuuučeeee)
Obično kad hoću da se opustim pustim neki film i gle, procesor mi nije upopšte nije opterećen sve radi grafička pomoću - hardverske akceleracije (VDPAU).
Nakon što pogedam film trebam nešto odraditi u Sketchup-u (pravim novi raspored u sobi pa mi je lakše da pomeram objekte na ekranu nego ormane ). Da li si probao da radiš u nekom 3D programu bez hardverske akceleracije grafičke?
Na stranu lepi efekti KDE-a i što ponekad odigram neku igricu, ali više ne živimo više u 80-tim pa da ti ovakve stvari ne trebaju za desktop.

A sad ja čekam neki razložan odgovor za što bih želeo da nemam hadversku akceleraciju?


[Ovu poruku je menjao component dana 18.04.2011. u 00:06 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!17.04.2011. u 22:55 - pre 158 meseci
Upravo instalirah Google Earth i radi mi glatko.

Što se filmova tiče, ovo što radi out of the box je sasvim dovoljno. Nikada nisam imao nikakve potrebe za nečim drugim. Mislim, ne živimo u Pentium II eri, pa da je film neki problem. Za procesor me baš briga koliko se opterećuje, jer dok gledam film, ne radim ništa drugo. U svakom slučaju, nije opterećen ni blizu punih kapaciteta da ne bi mogao da radi ništa drugo.

Shectup - prvi put čujem za taj program i izgleda mi kao potpuna besmislica. Kad bi on umesto mene pomerao stvari po sobi, to bi bilo ekstra. Ovako služi samo za zaglupljivanje ljudi koji nisu sposobni da zamisle neki raspored u sobi. Pitam se kako će taj retard da unese model sobe i stvari u računar.

Što se 3D programa tiče, ne znam na koji misliš, a da je u širokoj upotrebi na Linux-u? Ako misliš na Maya/Blender zavrzlame, onda nisi domaćica, već treba da namestiš sistem kako treba za tu specijalizovanu upotrebu ili da angažuješ nekoga ko će to da uradi umesto tebe. Tu Next->Next->Finish argument baš i ne prolazi.

Bez KDE efekata, compiza i beryl-a prosto ne mogu da živim. 2007. sam isprobao compiz na tadašnjoj mašini sa ta 1GB RAM-a. Sve je radilo lepo dok nisam hteo da pogledam film i shvatio da ne mogu jer mi je ostalo oko 70 MB slobodnog RAM-a. Isključio sam compiz i gle, slobodan RAM se udesetostručio.

Koje igre igraš pod Linux-om, koje ne rade bez 3D akceleracije? Mislim, valjaju li išta?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!17.04.2011. u 23:02 - pre 158 meseci
Cenim da je u pitanju Sketchup, a ne "Šektap" :)

Citat:
Linux disk napraviš prvog dana kada kupiš računar i držiš negde u fioci za ne daj bože.

Hm, dođosmo do jedne Windowsove inovacije - Linuxa.
Windows - Jedini OS koji ima drugi besplatni OS kao ispomoć.
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!17.04.2011. u 23:11 - pre 158 meseci
Jeste, Sketchup, greška u kucanju
Dakle, Nedeljko, ti nam ne odgovori zašto neko ne bi želeo da ima hardversku akceleraciju grafičke?
Meni sve odlično radi na svim računarima na kojima imam Linux i ne shvatam tvoj otpor. Treba li proizvođači grafičkih kartica da izbace podršku za 3D ili šta? Treba li Linux da odustane od podrške za hadrversku akceleraciju? Već sve to imamo i savršeno radi i u čemu je problem? Još jednom ponavljam: očekujem razložan odgovor zašto da ne?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!17.04.2011. u 23:20 - pre 158 meseci
Ja nisam rekao da 3D akceleracija ima neke nedostatke, već da za ono za šta se Linux koristi nije neophodna. OK, ako nekome ne treba funkcionalnost, već compiz gluposti i računar mu služi za igranje sa efektima, nema problema. Ja kažem da tako nisam uspeo da odgledam film na računaru sa 1GB RAM-a.

Ja je nemam pre svega zato što me nabavka takvog hardvera ne zanima (kupujem isključivo laptopove, a na njima je 3D kartica značajan izdatak) i zato što mi out of the box sve radi kako treba.

Da, kada bih koristio Blender, naravno da bi mi trebala odgovarajuća konfiguracija, ali to je usko specijalizovana upotreba.

Naravno da Linux ne treba da odustane od 3D akceleracije zbog pomenutih specijalizovanih upotreba (igara koje valjaju zasada baš i nema), to ne treba velikoj većini Linux korisnika.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!17.04.2011. u 23:30 - pre 158 meseci
@combuster
?!?

Nešto ti ne radi? Ako ima nekih nedostataka ja ih nisam primetio (bar ne ništa više nego na Windowsu). Trenutno imam Linux na 4 računara (2 laptopa, 2 desktopa), imam i NVIDIA i ATI kartice. Reci mi gde smo to najtanji da vidim konkretno kod mene kako to radi...
Inače, neki desktop efekti nisu samo tu radi estetike već pridodaju i funkcionalnosti.
 
Odgovor na temu

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
cable-178-148-241-212.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!18.04.2011. u 09:40 - pre 158 meseci
Dobro bre, pa vi se i dalje svađate da li je bolji benzinac ili dizel????
-----------------

Ono što je inovacija Linuxa je definitivno nov biznis model - svako ko želi, može da razvija alat, ili da učestvuje u razvijanju alata; zarađuje se na kursevima obuke, i korišćenju alata.

Majkrosoftov biznis model je takav da se alat razvija unutar korporacije, pa se potom naplaćuje iznajmljivanje alata; majstor posle, uz plaćen alat, i plaćenu obuku po mogućstvu, zarađuje korišćenjem alata.

Ako me dobro služi pamćenje, čika Linus je baš i napisao kod želeći inovaciju u biznis modelu operativnih sistema.

Da li bolje služi plaćeni alat, od besplatnog? Rekao bih, od slučaja do slučaja (prst na čelo svi koji iz windoze ES-u pristupate kroz mozillu/chrome/operu, pre nego kažete da je uvek bolji plaćeni alat).

Da li je bolje dati pare majkrosoftu, ili ih sačuvati za nešto drugo?? Pa zar nije razlika baš od slučaja do slučaja??????

Uvek ću, kao primer, navoditi sledeće činjenice:

*Lilly drogerije - kase rade pod Fedora/Redhat OS-om, sa sve Galeb MP-55 fiskalnim štampačem, i ako sam dobro upućen, VPN konekcijom sa centralnom bazom.
*KFC restorani - kase rade pod Windows CE, i opet Galeb MP-55 fiskalnim štampačem.

A sada, možemo li nazad na temu? Pitanje je inovacija, a ne koji feature gde bolje radi.
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!18.04.2011. u 11:40 - pre 158 meseci
@nedeljko

Meni je koriscenje linuxa bez compiz-a muka, a ne koristim ni jedan svetlucavi efekat. Iscrtavanje prozora je super brzo i glatko za razliku od cistog 2d gde pri npr intenzivnijem skrolovanju na firefoxu cpu zakuca na 100% i sve nekako stuca. Mislim moze da se zivi i bez 3d akceleracije ali ovako je neuporedivo prijatnije.
Inace cudo da ti je i pokrenuo google earth ako nemas 3d.

Jel igra neko urban terror? :D

@component

More nije dobro.. svako malo nesto skripe s drajverima, kasne s podrskom za xserver. Eto Ati pre neki mesec ubacio tear free (ali kao feature :D) pa konacko nema vise onog neprijatnog preloma slike kod brzih promena scena u filmovima.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!18.04.2011. u 12:31 - pre 158 meseci
Citat:
Inace cudo da ti je i pokrenuo google earth ako nemas 3d.

Google Earth savrseno radi i na Androidu(1ghz)..
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7174 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!18.04.2011. u 12:49 - pre 158 meseci
Radi savrseno, pod uslovom da ti telefon ima OpenGL akceleraciju :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!18.04.2011. u 13:06 - pre 158 meseci
Pa, evo moje konfiguracije, s tim da imam 4GB RAM-a:

http://www.cnet.com.au/toshiba...hz-1gb-ram_specs-339288849.htm

Sistem je bio Ubuntu 11.04 beta2.

Skrolovanje kod FF-a je bio problem u nekim starijim verzijama. Probaj četvorku.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!18.04.2011. u 13:07 - pre 158 meseci
Kad smo već kod 3D-a, efekata itd. Da li mi se čini ili u Linux inovacije možemo svrstati i to? Nisam primetio da u Windows-u ili OS X-u mogu po želji dodati ili ukloniti pojedinačne efekte. Custom desktop -> Linux (TM)
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!18.04.2011. u 13:15 - pre 158 meseci
^^


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!18.04.2011. u 13:18 - pre 158 meseci
Pih, šta ti je to?
A Bubbles, Drops, 3D Cube??


 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!18.04.2011. u 13:29 - pre 158 meseci
A to mislis, moras da kupis poseban future windows za to onaj sa bubbles a onda mozes i da ga zadrzis

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!18.04.2011. u 14:17 - pre 158 meseci
Na to sam potpuno zaboravio. Zaista sada mogu da se omoguće/onemoguće efekti i na Windowsu. A zaboravio sam i to da mogu i na Windowsu da koristim KDE
Inače, čudi me da puno ljudi vole da pljuju po efektima desktopa bez obzira koji je sistem u pitanju a i sami ih imaju uključene. Na primer meni jako nedostaje KDE-ov "Present Windows" (mislim da je u OS X to Exposé). Takođe zoom efekat je nešto što često koristim na media centru kada surfujem iz fotelje. Hoću samo da kažem da postoje i korisni efekti, a ne samo sneg, lelujavi prozori i slično. Nemojte da napadate Desktop Cube ili Desktop Wall ako nemaš na svom OS-u virtuelne desktop površine (isto jako korisna stvar).
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!18.04.2011. u 14:31 - pre 158 meseci
Imas i zoom, samo je izmesten iz efekata u accessibility.

I ne pljujem dekstop cube i GUI efekte, meni dexpot radi odlicno jedni sto nije bundled u sam windows. Moram da ga skinem van repoa

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linux = inovacije?!

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 31433 | Odgovora: 183 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.