Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux = inovacije?!

[es] :: Advocacy :: Linux = inovacije?!

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 31422 | Odgovora: 183 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!09.04.2011. u 21:45 - pre 158 meseci
Evo ti primer sa softpedia-e koja podržava i Windows i Linux:
CAD softver, windows 88, linux 9

Ili možda ti kao korisnik linuxa imaš neku ideju koji to konkteno besplatan softver postoji na linuxu, a da isti (ili bolji) ne postoji na windowsu...
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!09.04.2011. u 22:13 - pre 158 meseci
Meni softpedia vraca rezultat 2:2 (Freeware vs GPL)

Windows

DoubleCAD XT
DraftSight

Linux

Cademia
PythonCAD

Mada ne znam gde mi se denuo QCad i FreeCAD.

http://en.wikipedia.org/wiki/L...n_source_CAD_software_projects

I to si izabrao najgoru mogucu soluciju sto se tice FLOSS-a, svaka cast, lep odabir... :)

Kao sto rekoh, vecina FLOSS-a ima port i za Windows, ali neki nemaju... Uglavnom to mi malo odudara od daleko kvalitetnijeg i veceg izbora :)

http://linuxappfinder.com/alternatives?page=1
http://www.linuxalt.com/
http://www.osalt.com/

Ovo su Linux alternative komercijalnom software-u na dozi, pogledajte sta je od tog software-a dostupno i na dozi a sta nije - mada ja bih mogao poprilicno da upotpunim te liste posto mi se cine nekompletnim. Istina je da, dok sam koristio Windows, sam uspeo da pronadjem free alternative komercijalnom software-u, sto kroz portove sa linuxa (ili win build-ove floss-a) sto kroz windows native free software - samo se ne slazem sa konstatacijom da ih na Windowsu ima vise i da su kvalitetniji.

Uglavnom odosmo u offtopic, nisam hteo da diskusija ide ovim tokom jer nema veze sa inovativnoscu.
make love - !war
 
Odgovor na temu

balavi

Član broj: 175011
Poruke: 797
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!09.04.2011. u 22:49 - pre 158 meseci
wentura, kazes da " windows ima(š) drastično više besplatnog (i kvalitetnijeg) softvera nego za linux. " pa posle stavis brojke sa softpedie, jel ti to kvalitett uporedjujes preko kvantiteta? Jel si ti koristio te programe i na winu i na Llinuxu pa znass sta valja a sta ne, ili si cisto mlatnuo


je*opo te combuster sa ovim zadnjim postom hehehehe
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!10.04.2011. u 03:53 - pre 158 meseci
@combuster, kao kucni korisnik ne treba ni da znas sta je OS, a kamoli da ucestvujes u njegovom razvoju.
A firme tipa RH & Co. zaradjuju na tvojem radu. Ne treba ti da sredujes neke stvari nego oni sve. Ovako je to samo neplaceni rad nekog programera koji ne shvata koliko vredi.
Tako da stoji - Linux je doveo do toga da je programer exploatisan do te mere da sam sebi sredjuje greske drugih i a drugi na tome zaradjuju ;)
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!10.04.2011. u 05:47 - pre 158 meseci
Citat:
kao kucni korisnik ne treba ni da znas sta je OS


A da lobiraš za neki zakon koji će to da nam zabrani, u našem interesu, kada ne znamo već sami da se zaštitimo?
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

bigvlada
bgd

Član broj: 41095
Poruke: 325
*.beogrid.net.



+94 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!10.04.2011. u 07:13 - pre 158 meseci
Citat:
Kad smo već kod inovacija, čisto da se podsetimo da je i taj PnP prvi put uveden u Linuxu, tačnije Yggdrasil Linux . Par godina kasnije pojavio se i u Win 95-ici ;-)


Amiga je imala autoconfig (po mom mišljenju bolje rešenje od pnp-a) kartice mnogo pre te distribucije. Svako krade ideje od nekog drugog.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!10.04.2011. u 10:12 - pre 158 meseci
Citat:
Dexic: @combuster, kao kucni korisnik ne treba ni da znas sta je OS, a kamoli da ucestvujes u njegovom razvoju.
A firme tipa RH & Co. zaradjuju na tvojem radu. Ne treba ti da sredujes neke stvari nego oni sve. Ovako je to samo neplaceni rad nekog programera koji ne shvata koliko vredi.
Tako da stoji - Linux je doveo do toga da je programer exploatisan do te mere da sam sebi sredjuje greske drugih i a drugi na tome zaradjuju ;)


Kada bi samo znao koliko posla obavljaju kernel developeri - stideo bi se uopste da spomenes svoj "rad". Npr ja da sutra vise nemam vremena da se zezam sa kernel-om, X-om itd.. - to niko ne bi zivi primetio niti bi osetio :) Ali ja + 1000 drugih koji imaju razlicite hardware-ske i kernel konfiguracije - nije da nije bitno.

Ja, ti ili bilo koji drugi Linuxas koristi proizvod koji je sinergija rada gomile programera koje placaju firme tipa RH & Co. To su hiljade i hiljade linija napisanog koda mesecno - koje eto ti imas for free. Kada se taj kod pokaze dovoljno stabilnim - ide u poslovna okruzenja dok za to vreme super posluzi kao bleeding-edge desktop (ovo za desktop je diskutabilno vec, al meni sluzi :D).

Po tebi dakle, sila linux programera bi trebala da razvija operativni sistem, tebi da se sve servira na tacni a da niko od toga nema ni dinara ? Pa i oni moraju da prehrane porodice :)

I vec sam ti rekao (ja mislim tebi) da niko nista ne radi za dzabe, zato sto je volina ili slicno, neke stvari ce ti trebati sutra u poslu i sto vise znas to bolje po tebe.
make love - !war
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!10.04.2011. u 10:29 - pre 158 meseci
Tačno je da masa free programa postoji i na Windowsu, ali jedan dobar deo je u stvari portovan sa Lindže, tj. da nije razvijan u okviru *nix-a, verovatno ne bi ni bio napravljen.
Možda malo paradoksalno, ali upravo "besplatan" razvoj je doveo do toga da ljudi mogu da kažu "odo' na Windows, tamo imam puno toga džabe".

I onda na Windozi instaliraš LibreOffice i Gimp i kažeš "Super su ovi programi, kakve su samo ovo dileje što ih napraviše za dž". :\
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!10.04.2011. u 10:38 - pre 158 meseci
Hehe, malo je tih koji kazu odo' na Windows koliko je onih koji ostaju na njemu zahvaljujuci free software-u. Ali valjda cela ta diskusija oko deljenja koda je jaca od neke pozicije na trzistu i klincenja ko je jaci. A tako i treba da bude.
make love - !war
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!10.04.2011. u 10:47 - pre 158 meseci
Nema veze koliko je tih što "prelaze", poenta je da je masa tih dobrih programa koji rade pod Windozom nastala tako kako je nastala, radom open source zajednice, pa i u Windows-svetu ima itekako vajde od njih. Možda bi se to moglo nazvati šta-znam, nekom posrednom Linux-inovacijom.
E, sad, koliko mi je poznato, masa core-timova ne radi za dž, nego za platu u dobrim firmama, ali je tu i puno testera, sitnih contributora i inih, koji u ukupnoj slici solidno doprinose.

U svakom slučaju, ode tema malo u stranu
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2789 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!10.04.2011. u 12:02 - pre 158 meseci
Citat:
Dexic: @combuster, kao kucni korisnik ne treba ni da znas sta je OS, a kamoli da ucestvujes u njegovom razvoju.
A firme tipa RH & Co. zaradjuju na tvojem radu. Ne treba ti da sredujes neke stvari nego oni sve. Ovako je to samo neplaceni rad nekog programera koji ne shvata koliko vredi.
Tako da stoji - Linux je doveo do toga da je programer exploatisan do te mere da sam sebi sredjuje greske drugih i a drugi na tome zaradjuju ;)


Floskula "Proizvođač je dužan sve da uradi kako treba, a korisnik treba samo da uživa" lepo zvuči, ali u praksi ne prolazi.

1. Windows takođe ima bagova.
2. Mnoge bezbednosne propuste Windows-a su prijavili ljudi van MS-a.
3. MS mlati pare na Windows-u.
4. Da bi se Linux koristio, nije potrebno da se petljaš sa njime ako to ne želiš (apropo "eksploatacije").

U čemu je razlika? Pa, u tome da, ako želiš da juriš probleme, na Linux-u to je posao olakšan dostupnošću izvornog koda.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!10.04.2011. u 12:16 - pre 158 meseci
I raznoraznih bug trackera, gomile mailing lista itd...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!10.04.2011. u 12:32 - pre 158 meseci
Citat:
Dexic: Ovako je to samo neplaceni rad nekog programera koji ne shvata koliko vredi.
Tako da stoji - Linux je doveo do toga da je programer exploatisan do te mere da sam sebi sredjuje greske drugih i a drugi na tome zaradjuju ;)


a udio takvih u sveukupnom source kodu linux kernela je 18% prema ovom clanku, ostatak su placenici.

ili ovo: http://apcmag.com/linux-now-75-corporate.htm

[Ovu poruku je menjao Impaler dana 10.04.2011. u 14:04 GMT+1]
NO FATE
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!10.04.2011. u 12:53 - pre 158 meseci
Citat:
Impaler: a udio takvih u sveukupnom source kodu linux kernela je 18% prema ovom clanku, ostatak su placenici.

ili ovo: http://apcmag.com/linux-now-75-corporate.htm

cim nesto zvuci kao bajka, postoje dobre sanse da to i je bajka.

Sasvim dovoljno. Na Windows-u je to 0%. Prijaviti problem (Windows) i dzabe ga resavati kako bi drugi na tome zaradili (Linux) nije isto.

Citat:
Nedeljko: Floskula "Proizvođač je dužan sve da uradi kako treba, a korisnik treba samo da uživa" lepo zvuči, ali u praksi ne prolazi.

1. Windows takođe ima bagova.
2. Mnoge bezbednosne propuste Windows-a su prijavili ljudi van MS-a.
3. MS mlati pare na Windows-u.
4. Da bi se Linux koristio, nije potrebno da se petljaš sa njime ako to ne želiš (apropo "eksploatacije").

U čemu je razlika? Pa, u tome da, ako želiš da juriš probleme, na Linux-u to je posao olakšan dostupnošću izvornog koda.

Razlika je da ja ne zelim da radim tudji posao, i gomila ljudi koji to rade na Linuxu u stvari uzimaju posao drugome ;)

Citat:
combuster: Kada bi samo znao koliko posla obavljaju kernel developeri - stideo bi se uopste da spomenes svoj "rad".

Hmm, pa da vidimo - ja radim kao kernel programer 12 godina. Jbg to nije dovoljno da znam kako je biti kernel programer :(

Citat:
Ali ja + 1000 drugih koji imaju razlicite hardware-ske i kernel konfiguracije - nije da nije bitno.

Da, i zato je Linux koliko decenija kasnio (i dalje kasni) za Windows-om oko podrske svakakvih konfiguracija? Te ne radi ovo, te nema driver za ono... mislis da bi firme placale Windows licence da im se Linux vise isplati?
Kako bese, German foreign office je shvatio da NE MOZE da koristi Linux? :D


Citat:
Po tebi dakle, sila linux programera bi trebala da razvija operativni sistem, tebi da se sve servira na tacni a da niko od toga nema ni dinara ? Pa i oni moraju da prehrane porodice :)

Od kud ti ovo izvrtanje reci-koje-ja-nisam-izgovorio-cak?:)
Pa treba da rade programeri koji su placeni a placaju ih firme koje zaradjuju na Linuxu (RH & Co). Znaci treba da budu ljudi zvanicno zapolesni u takvim firmama (ili otusorsovani programeri u drugim firmama) koji su PLACENI a ne random ljudi koji za svoj trud nisu placeni.

Citat:
I vec sam ti rekao (ja mislim tebi) da niko nista ne radi za dzabe, zato sto je volina ili slicno, neke stvari ce ti trebati sutra u poslu i sto vise znas to bolje po tebe.

Ako te budu platili za to konkretno onda OK. Ali sa druge strane ako to ne radis za firmu koja zaradjuje na Linuxu, znaci da ta firma nije placena za nesto sto je ona uradila (tako sto je tebe platila da to sredis).
Sve u svemu, vrtimo se oko toga da RH & Co exploatisu druge ;)
 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!10.04.2011. u 13:08 - pre 158 meseci
Citat:
Dexic: Sasvim dovoljno. Na Windows-u je to 0%. Prijaviti problem (Windows) i dzabe ga resavati kako bi drugi na tome zaradili (Linux) nije isto.
imash/bilo je i takvih na windowsima, bash sto se tice security-a neki od njih sad rade za pare u microsoftu.
NO FATE
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!10.04.2011. u 13:10 - pre 158 meseci
Kažem ja, lobiraj za zakon koji će da to lepo sve da zabrani. Zamisli, bezobrazluk, hoće ljudi da rade i podele nešto sa zajednicom. Predlažem i korak dalje, zabrani ne samo slobodan nego i besplatan softver. Zamisli neki neupućeni programer napravi freeware program, i drugi to koriste, eksploatišu. Ti i država morate tome da stanete na put, odmah!
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!10.04.2011. u 13:16 - pre 158 meseci
Citat:
Goran Rakić: Kažem ja, lobiraj za zakon koji će da to lepo sve da zabrani. Zamisli, bezobrazluk, hoće ljudi da rade i podele nešto sa zajednicom. Predlažem i korak dalje, zabrani ne samo slobodan nego i besplatan softver. Zamisli neki neupućeni programer napravi freeware program, i drugi to koriste, eksploatišu. Ti i država morate tome da stanete na put, odmah!
tko uopce zeli zabranit besplatni software. uvijek ce bit neki postotak ljudi koji ce radit nesto za đabe. al ne moze svi ljudi svo vrijeme radit za dž
NO FATE
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!10.04.2011. u 13:20 - pre 158 meseci
Joj stigli trolovi :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!10.04.2011. u 13:29 - pre 158 meseci
Citat:
Dexic
Sve u svemu, vrtimo se oko toga da RH & Co exploatisu druge ;)


U principu da, ali cisto filozofski.

To se mozda odnosi na jednocifren broj developera koji volontiraju i rade nesto na Linux kernelu za sebe/dzabe. Oni su nebitni u velikoj semi - a, na kraju krajeva, to rade svojom voljom, dakle njihova stvar.

Sve ostalo, tj. ogromna vecina Linux kernel razvoja je direktno finansirana od strane Intel-a, Google-a, Red Hat-a i jos nekoliko kompanija koji de-facto cine okosnicu razvoja istog.

Sve te kompanije koji su glavni kontributori Linux kernelu su profitni entiteti i to rade iskljucivo zato sto im se isplati - tacno je da oni moraju da kontribuiraju taj kod u open-source komunu i da time potencijalno "neko drugi profitira" - ali kada se tome doda ono sto dobijaju (license-free OS, otvoreni kernel koji mogu da prilagode svojim potrebama), rezultat je pozitivan - zato to i rade, inace bi ih investitori izbacili na ulicu. Prilicno sam siguran da kernel developeri koje placa RH, Intel ili Google imaju odgovarajuce plate za svoj rad tj. verovatno i vece od proseka za taj posao.

Sto se tice podrske i kompletnosti, propustas da je glavni deo razvoja Linux kernela namenjen sasvim drugoj vrsti uredjaja (embedded/CE/mobile/...) a ne desktop PC okruzenju. Ja cu se uvek sloziti sa konstatacijom da je Linux kao PC desktop platforma neopeglan i iza Windowsa po mnogo cemu, ali mi je prilicno jasno da to uopste nije ni primarno trziste Linuxa danas.

Ako to uzmemo u obzir, broj hardverskih konfiguracija koje Linux podrzava je drasticno veci od svih Windows proizvodnih linija (NT/CE/WP7...).

Iskreno, sto se desktopa tice - mnogo ce jos vode proteci Dunavom dok Windows ne bude zamenjen necim adekvatnim za PC potrebe.

Ali, sto se tice svih ne-kriticnih embedded/CE/mobile platformi tice... Linux je postao de-facto standard.

Sto se same inovacije u kernel-u tice - pitanje je koliko danas uopste ima velikih inovacija tu. Linux jeste zaostajao po inovacijama tokom 90-tih i u prvoj polovini prosle decenije sto se kernela tice (niti, overlapped I/O, NUMA arhitekture, napredniji sistemi sigurnosnih privilegija...) - ali je sad situacija prilicno jednaka, i vrlo verovatno vise inovativnih stvari biva uradjeno u Linux kernelu, ne zato sto su Linux kernel developeri inventivniji, nego zbog samog broja hardverskih platformi kojima je primarni OS Linux danas.



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2789 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!10.04.2011. u 13:40 - pre 158 meseci
Ma, pustite ga, vidite valjda da je Dexic najobičniji trol, kome ne vredi odgovarati. Pogledajte ovo smeće:

Citat:
Dexic: Razlika je da ja ne zelim da radim tudji posao, i gomila ljudi koji to rade na Linuxu u stvari uzimaju posao drugome ;)


I nikako da se seti da je dovoljno da prestane da ga radi.

Citat:
Dexic: Hmm, pa da vidimo - ja radim kao kernel programer 12 godina. Jbg to nije dovoljno da znam kako je biti kernel programer :(


Ako je stvarno MS-ov kernel programer, onda nije čudo što troluje protiv Linux-a, a ako je Linux kernel programer, onda mu je krivo što radi za dž, ako je to slučaj i nikako da se seti da prestane da ga radi, živeći u tripu kako to tako mora.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linux = inovacije?!

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 31422 | Odgovora: 183 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.