Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux = inovacije?!

[es] :: Advocacy :: Linux = inovacije?!

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 31414 | Odgovora: 183 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2789 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!15.04.2011. u 12:42 - pre 158 meseci
Takvo rešenje postoji i pod Linux-om, ali zašto odoleti blagodetima repozitorijuma.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!15.04.2011. u 13:27 - pre 158 meseci
Citat:
Goran Rakić: Zato svaka aplikacija isporučuje svoje kopije biblioteka...


Kako je to tacno drugacije od Windows "side by side" sistema?
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!15.04.2011. u 13:37 - pre 158 meseci
Citat:
Goran Rakić: Zato svaka aplikacija isporučuje svoje kopije biblioteka...


Da, ali danas je 15. 4. 2011
Da svaka aplikacija sa sobom vuce 5Gb dupliranih biblioteka samo na moj aktivni disk bi stalo 200. Cela ta pica sa "save the disk space, save the planet" filozofijom je so 90's.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!15.04.2011. u 13:49 - pre 158 meseci
Nije disk u pitanju. Instalacijom zakrpe za openssl, zakrpljeni su svi programi koji je koriste.

Kako to ono drugačije, Adobe Updater, Apple Updater, Check for updates, Java Updater, Updater for My Software,... ako uopšte i imaš sreće da se pojavi nova verzija.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!15.04.2011. u 13:52 - pre 158 meseci
Sto je opet mac sa dve ostrice jer patch moze da zakuca neku aplikaciju i onda i za nju moras da juris patch, so on and so forth, bez potrebe jer je radila savim fino sa svojim isporucenim DLLom.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!15.04.2011. u 14:43 - pre 158 meseci
Bingo.

Samo sto se Linuxasi oslanjaju da uvek ima radne snage koja ce konstantno fixovati sve te probleme.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!15.04.2011. u 14:46 - pre 158 meseci
Nema li? ;)
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

balavi

Član broj: 175011
Poruke: 797
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!15.04.2011. u 14:53 - pre 158 meseci
Citat:
Goran Rakić: Nema li? ;)


nema, dimokovic ide sa njima na pivce pa zna ....
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2789 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!15.04.2011. u 15:20 - pre 158 meseci
Citat:
mmix: Sto je opet mac sa dve ostrice jer patch moze da zakuca neku aplikaciju i onda i za nju moras da juris patch, so on and so forth, bez potrebe jer je radila savim fino sa svojim isporucenim DLLom.


Da, da, koliko mi se to puta desilo? Čekaj, nijednom.

Vidiš, to je kao dupliciranje koda u programu. Otežava održavanje, ne samo zato što je dovoljno bag ispraviti na jednom mestu, nego i zato što se sigurnije ispoljava ako ga ima, pa ga izvesnije pronalaziš i otklanjaš i na kraju dobijaš čistiji kod.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!15.04.2011. u 16:35 - pre 158 meseci
Meni se desilo kad sam hteo da instaliram VMWare Server na Ubuntu 9.10... jos nisu patchovali sve sto treba, pa sam nasao patch script nekog nesrecnika koji je valjda resio problem.

Cudo jedno, nisam skoro nesto tako morao da radim na Windowsu.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!15.04.2011. u 16:44 - pre 158 meseci
Takodje sumnjam da oracle i ibm serveri na lindzi imaju 'dependency' na delove koji zavise od raspolozenja nekog kosjanera, negde, nekada..
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!15.04.2011. u 18:12 - pre 158 meseci
Citat:
dejanet: Takodje sumnjam da oracle i ibm serveri na lindzi imaju 'dependency' na delove koji zavise od raspolozenja nekog kosjanera, negde, nekada..


To je zato sto je API na serverima godinu dana ili vise (minimum) mator... :) Tu kosijaneri ne dolaze do izrazaja :D

Citat:
mmix: Sto je opet mac sa dve ostrice jer patch moze da zakuca neku aplikaciju i onda i za nju moras da juris patch, so on and so forth, bez potrebe jer je radila savim fino sa svojim isporucenim DLLom.


U stabilnim repoima takve stvari se ne dogadjaju jer se celokupan stack i sve zavisnosti proveravaju u testingu dobrano pre nego sto se pomere u stable :) Mislim pazi, dogadjaju se ali je totalno far fetched...

Ja jbg sa tim imam posla na dnevnoj bazi - 50% software-a na masini mi je dev/alpha/rc/snapshot :) Sad trenutno i gomila koda koja nije ni uletela u next :D I povrh svega toga ne reinstalirah Linux vec mesecima (od prve polovine januara tacnije).


make love - !war
 
Odgovor na temu

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
*.dynamic.sbb.rs.



+67 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!15.04.2011. u 23:40 - pre 158 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Meni se desilo kad sam hteo da instaliram VMWare Server na Ubuntu 9.10... jos nisu patchovali sve sto treba, pa sam nasao patch script nekog nesrecnika koji je valjda resio problem.

Cudo jedno, nisam skoro nesto tako morao da radim na Windowsu.


ako dobro razumem , tu si morao da patchujes VMWare server, zar ne ?
koji ionako nisi instalirao s ubuntu repo-a

zar u tom slucaju nije VMWare trebao da izda patch kad vec podrzavaju Linux?

no , to je druga prica , o nestabilnosti kernela , i to jeste problem

isto tako , da MS promeni neki deo kernela od kog vmware zavisi , morao bi da
cekas, zar ne?
sta je ono bilo kad je vista/win7 (nisam siguran koji tacno) izlazio , AV proizvodjaci
nisu mogli da naprave svoje proizvode kako treba jer im MS nije dao specifikaciju ...

 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!15.04.2011. u 23:46 - pre 158 meseci
Ako sam ja razumeo sa VMware je problem bio u nekoj skripti, a ne u kodu.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
*.dynamic.sbb.rs.



+67 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!15.04.2011. u 23:56 - pre 158 meseci
imao sam i ja problema s vmware-om kad sam morao da ga koristim
i jeste muka,
izmeni se neki deo kernela , pa moras da cekas ili official patch od vmware-a
ili neki homebrew da bi kompajliao module kako treba

zato i pominjem nestabilnost linux kernela

bio sam svedok postavljanja jednog Solaris servera koji je bez problema
koristio ~10 godina stare drajvere...

standardan API/ABI, backward compatibility, te stvari definitivno fale
u linux kernelu

primer, par mojih nekih gluposti za 2.4 kernel granu sad nebi umeo da prepisem
da rade na 2.6 bez da procitam par knjiga i gomilu source-a
mada moram istaci da je veliki deo koda poprilicno lepo napisan
(izuzimajuci drajvere za ko zna sta i kod za fajl sisteme (najezio sam se upravo na samu pomisao o FS kodu :)))
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!16.04.2011. u 08:29 - pre 158 meseci
Citat:
EArthquake: ako dobro razumem , tu si morao da patchujes VMWare server, zar ne ?
koji ionako nisi instalirao s ubuntu repo-a


I, dolazimo i do finalnog iritantnog aspekta. Ako nije u repou, ne vredi? "Sve sto ti treba je repo"? Kako je to drugacije od "Sve sto ti treba je iStore?". Pljujete na wallgarden sisteme i hvalite Lindzu kao slobodarsko resenje a opet sebe DOBROVOLJNO ogranicavate na default repo. I sta jos to znaci, ako npr Ubuntu postane popularan cekamo trenutak da Canonical pocne da naplacuje developerima pozicije u repou? Search rangiranja u repou?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!16.04.2011. u 09:20 - pre 158 meseci
Citat:
mmix: I, dolazimo i do finalnog iritantnog aspekta. Ako nije u repou, ne vredi? "Sve sto ti treba je repo"? Kako je to drugacije od "Sve sto ti treba je iStore?". Pljujete na wallgarden sisteme i hvalite Lindzu kao slobodarsko resenje a opet sebe DOBROVOLJNO ogranicavate na default repo. I sta jos to znaci, ako npr Ubuntu postane popularan cekamo trenutak da Canonical pocne da naplacuje developerima pozicije u repou? Search rangiranja u repou?


Po kom to kriterijumu ti stavljas znak jednakosti izmedju Linuxa i wallgarden sistema ? Na linuxu imas izbor da radis sta god hoces, da teras LTS koji je rock solid, najnovija stabilna izdanja ili pak kod koji developeri izmedju sebe testiraju i koji cak nije postavljen na experimental branch-evima. I to je = iStore ?

Ok, nVIDIA nije izbacila 173.xx i 96.xx drajvere za najnoviji xserver 1.10. Vmware ne radi lepo sa najnovijim stabilnim kernelom ? Sve su to binary blob-ovi i sto se mene tice ne moraju ni da postoje. Ne koristim ih. Ako neko zeli da pruzi pravovremenu podrsku za Linux onda ok - ako ne zeli - njegova stvar... Jel WMVare jedini ? Siroko ti polje, vbox, xen, kvm....
make love - !war
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!16.04.2011. u 10:18 - pre 158 meseci
Rekao sam DOBROVOLJNI. Linuxas imas izbor, ali ga uglavnom ne koristi jer ide linijom manjeg otpora da je "sve sto mu treba"™ vec u repou, cime svoju slobodu izbora predaje pod kontrolu repo maintainera.

Zamisli situaciju da recimo Ubuntu drzi 25+% desktop marketa. Odakle ce ici aplikacije? Iz repoa, naravno. Hoces u Ubuntu repo? Plati. Imas konkurenciju u repou? Plati za search poziciju. iStore. Zao mi je ali ceo taj repo sistem jeste mac sa dve ostrice ima kartelski uticaj na konkurenciju u softverskoj industriji, bio on linux repo, apple store ili android marketplace.

A to sto ti ne hajes za binarne blobove nije bas reprezentativni uzorak, zar ne ;) Nisu svi bas u fazonu da kompajliraju poslednju liniju sorsa da bi im nesto uopste proradilo. Cak ni u Linux svetu.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!16.04.2011. u 10:28 - pre 158 meseci
Citat:

Rekao sam DOBROVOLJNI. Linuxas imas izbor, ali ga uglavnom ne koristi jer ide linijom manjeg otpora da je "sve sto mu treba"™ vec u repou, cime svoju slobodu izbora predaje pod kontrolu repo maintainera.

Zamisli situaciju da recimo Ubuntu drzi 25+% desktop marketa. Odakle ce ici aplikacije? Iz repoa, naravno. Hoces u Ubuntu repo? Plati. Imas konkurenciju u repou? Plati za search poziciju. iStore. Zao mi je ali ceo taj repo sistem jeste mac sa dve ostrice ima kartelski uticaj na konkurenciju u softverskoj industriji, bio on linux repo, apple store ili android marketplace.


Repo moze da podigne bilo ko. I ti mozes da biras koji ces repo koristiti. I ubuntu ima Xorg-edgers ppa repo gde se uvek nalazi bleeding edge xorg sa sve pripadajucim zavisnostima. Ovo bi Canonical mozda mogao da spreci kroz izvesna ogranicenja u apt-u - recimo da samo repoi sa odredjenim potpisima mogu biti korisceni - ali to je vec naucna fantastika i ja mislim da se to nece desiti nikad. Mozda budu naplacivali 3rd party software vendorima poziciju u Application store ili kako im se vec ona glupost zove - ali neka od njih i uzimaju pare ako oni vec naplacuju svoj software a zele ga ponudjenog u Ubuntu. To je neki worst case scenario imho...

Sa ovim gore boldovanim se slazem ali i tu uvek ima izbor koji ce repo koristiti. Ako maintainer ne radi svoj posao dobro, ako je ceo sadrzaj repoa nestabilan ili se ne odrzava pravovremeno - bye bye...

Recimo da Ubuntu kaze da uopste nece pakovati gnome-shell da bi progurali Unity. Moguce. Uvek ce postojati gnome-shell ppa repo koji ce neki od gnome-dev-ova odrzavati (ili bilo ko drugi).
make love - !war
 
Odgovor na temu

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
*.dynamic.sbb.rs.



+67 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!16.04.2011. u 11:01 - pre 158 meseci
Citat:
mmix: I, dolazimo i do finalnog iritantnog aspekta. Ako nije u repou, ne vredi? "Sve sto ti treba je repo"? Kako je to drugacije od "Sve sto ti treba je iStore?". Pljujete na wallgarden sisteme i hvalite Lindzu kao slobodarsko resenje a opet sebe DOBROVOLJNO ogranicavate na default repo. I sta jos to znaci, ako npr Ubuntu postane popularan cekamo trenutak da Canonical pocne da naplacuje developerima pozicije u repou? Search rangiranja u repou?


ja to nisam rekao , smao sam istakao da ne moze Ubuntu da bude odgovoran sto VMWare ne radi nakon izmene ...
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linux = inovacije?!

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 31414 | Odgovora: 183 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.