Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc oko mikrotika??????????

[es] :: Wireless :: Pomoc oko mikrotika??????????

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 6670 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

StefanTomy_M
Stefan WiFi
elektrotehnicar
Kraljevo

Član broj: 281123
Poruke: 57
*.static.nscable.net.

Sajt: www.bsbnet.rs


+1 Profil

icon Pomoc oko mikrotika??????????04.04.2011. u 19:58 - pre 158 meseci
jedno pitanje. Hteo bih da placam jednom provajderu 4 mb od prilike. E sad,da li je moguce da ja tih 4mb naplacujem drugim korisnicima koji koriste moj protok ,i da ih ja registrujem i da im ogranicavam protoke? Da li je moguce i preko cega? Sigurno preko mikrotika ali recite mi detaljno .Hvala puno na razumevanju.Pozdrav
Tomy
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Pomoc oko mikrotika??????????05.04.2011. u 05:09 - pre 158 meseci
Pa naravno da se sve to moze, a mikrotik je i napravljen za tvoj slucaj. Upravo ce odgovarati bas za te potrebe.

Imas na ovom linku sve u sitna crevca objasnjeno. Krajnje jednostavno za ispodesavati.

Sretno u novom biznisu.
 
Odgovor na temu

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: Pomoc oko mikrotika??????????05.04.2011. u 05:46 - pre 158 meseci
ako je u pitanju manji broj korisnika u tvom slucaju 4, to mozes da odradis i preko nekog wireless routera (tpwr542)manji trosak nego mikrotik ....
Long Live Rock 'n' Roll
 
Odgovor na temu

StefanTomy_M
Stefan WiFi
elektrotehnicar
Kraljevo

Član broj: 281123
Poruke: 57
*.static.nscable.net.

Sajt: www.bsbnet.rs


+1 Profil

icon Re: Pomoc oko mikrotika??????????05.04.2011. u 07:10 - pre 158 meseci
E,a cekaj malo mantas...Ako placam 4mb/4mb,da li je moguce onda da nakacim 16 korisnika i svakom po 256/256 kb/s ,to je ukupno 4mb/4mb ???
Tomy
 
Odgovor na temu

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: Pomoc oko mikrotika??????????05.04.2011. u 07:22 - pre 158 meseci
protok mozes da ogranicis po ip adresi verovatno i za tih 16 naj vise sto sam ja radio sa routerom je njih 10 radi i dan danas.po meni moze i mikrotik ali to je veci trosak dosta ,posto to i nije neki protok veliki po meni prvo probaj sa routerom pa i ako ne zadovoljava onda kupi mikrotik ako radi prosao si sa 3000-4000 hiljade dinara malo ozbilniji mikrotik kosta mnogo vise para,router mozes uvek prodati pre nego mikrotik.
Long Live Rock 'n' Roll
 
Odgovor na temu

StefanTomy_M
Stefan WiFi
elektrotehnicar
Kraljevo

Član broj: 281123
Poruke: 57
*.static.nscable.net.

Sajt: www.bsbnet.rs


+1 Profil

icon Re: Pomoc oko mikrotika??????????05.04.2011. u 07:26 - pre 158 meseci
ja mislim da u mikrotiku mogu i da ubacujem naloge pa po username-u mogu da ogranicavam protoke? a i zar mikrotik nije obican racunar pentium 1 ili 2 sa ubacenim operativnim sistemom zvanim kao "mikrotik"???
Tomy
 
Odgovor na temu

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: Pomoc oko mikrotika??????????05.04.2011. u 07:35 - pre 158 meseci
na mikrotiku mozes raditi PPPoE,PC I ne mozes koristiti za mikrotik naj bolje nesto iznad 300 MHz ali sve zavisi da li koristis licnirani mikrotik ili neku krekovanu verziju..
Long Live Rock 'n' Roll
 
Odgovor na temu

StefanTomy_M
Stefan WiFi
elektrotehnicar
Kraljevo

Član broj: 281123
Poruke: 57
*.static.nscable.net.

Sajt: www.bsbnet.rs


+1 Profil

icon Re: Pomoc oko mikrotika??????????05.04.2011. u 07:39 - pre 158 meseci
jedan prodaje mikrotika,koristio mu je kao klient samo za njega. Da li da kupim to od njega ili da uzmem taj tpwr542 ? I da li taj tp wr542 moze da ogranicava protoke po korisnickom imenu?
Tomy
 
Odgovor na temu

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: Pomoc oko mikrotika??????????05.04.2011. u 07:50 - pre 158 meseci
rekao sam ti da radi QoS po ip adresi znaci prvo moras uraditi Address Reservation za svakog klijenta i onda ograniciti jer u suprotnom nece ici posto ip adresa nece uvek biti ista za bilo kojeg korisnika.tebi treba mikrotik koji radi ap mod a to je MikroTik RouterOS 3.x L4 licencom - wireless router / firewall / AP / client / bridge / wds ne znam da li postoji piratska verzija ovog sistema,mada ako vec zelis tik kupi neki 433 neku karticu to ti je oko 15000 min sve zavisi od kartice ali tu onda ide i kablovi i napajanje pa neko kuciste ....
Long Live Rock 'n' Roll
 
Odgovor na temu

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
cable-178-148-241-212.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: Pomoc oko mikrotika??????????05.04.2011. u 10:01 - pre 158 meseci
Mikrotik to radi besprekorno, samo je pitanje šta ti tačno treba od konfiguracije računara, u zavisnosti od toga kako će internet da stiže do tebe, i kako će da odlazi do krajnjih korisnika. Jedan ulaz, i jedan izlaz su minimum, a žica ili bežično je dalja odluka.

Jer, ako želiš da svoje korisnike povežeš kablom, onda imaj u vidu da oni već na računarima imaju potrebnu opremu (lan priključak) ali kabl može da bude dugačak do 100 metara; ako želiš da ih povežeš bežično, onda tvojim klijentima treba oprema za bežično, koja baš i nije mala cifra (barem pci kartica + antena = 30e).

Takođe, ono što se kupuje kao internet za kuću 4mbit, nije tzv. pravih 4mbit, jer nije zagarantovan protok, i nije neograničen broj konekcija, a to znači sledeće:

-protok: nije zagarantovan, što znači da pojedini sajtovi rade brzinom 4mbit, pojedini 0.4, + u razno doba dana različita brzina... Rekao si 16 korisnika po 256k=4M, a zamisli scenario gde 8 korisnika odjednom hoće da koristi max, a doba dana je takvo da je zagušenje, pa je saobraćaj brzine tek oko 1.5M => objasni mikrotiku gde da rodi onih 512k što mu fali da podmiri korisnike....

-konekcije: kada platiš kućni internet, em što ti je ograničena brzina, em što su ti ograničene konekcije; konekcije posmatraj kao mini-tunele koje otvaraju programi koji imaju potrebu za rad sa mrežom, da bi ti doneli podatak koji želiš - za svaki podatak po konekcija... uprošćeno, mozilla otvori 4 konekcije kada otvaraš google mail, i drži ih otvorenima dok si na mailu - ali oni se hvale time kako su broj potrebnih konekcija sveli na minimum; mislim da oni sajtovi na kojima je moguće praviti svoje fotoalbume otvaraju konekcija po jednu za svaku sličicu na toj strani koju gledaš, a i ES mislim da otvara bar 30, zbog svih onih reklama... Sad zamisli scenario gde tvojih 8 korisnika krene na elitesecurity odjednom, a tvoj provajder (svi su tu negde) skresao net na 200 konekcija => rezultat je da se nikome ES neće učitati do kraja, već će pojedine slike da se load-uju beskonačno... a ostali sajtovi, da ne govorimo - pa sajt blica je naporan dozlaboga.

Cir internet košta, i to košta debelo - kod PTT-a je 4Mbit CIR (4/4, naravno) 21k dinara mesečno, plus što moraš Telekonju da platiš iznajmljenu liniju, a to mislim da je preko 10k dinara mesečno - dok će ti Beotel još i dozvoliti da uzmeš bežično sa njihovog čvorišta... Sve u svemu, skupo.

Ono što svi rade, kada se bave time da postanu provajderi interneta, je da rade tzv. overselling, to jest prodaju više nego što imaju - i SVI DO JEDNOG to rade => postoji lepa reč za to, a zove se agregacija - to jest, koliko puta više je prodato korisnicima od onoga što se ima; normalne agregacije u ovoj državi su 1/30, kod pojedninih idu i više; dakle, tvojih 4mbit može da se posmatra i kao 80 korisnika po 512k, sa agregacijom 1/10, ali je za ovo potrebna i barem jedna mala klasa IP adresa, zagarantovani protok, primarni DNS unutar te klase - u lokalu, i redundantni link - kad padne primarni, da se korisnicima uspori net, a ne potpuno prekine...
______________________________

Podaci su pred tobom, a odluka je na tebi ;)
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
 
Odgovor na temu

StefanTomy_M
Stefan WiFi
elektrotehnicar
Kraljevo

Član broj: 281123
Poruke: 57
*.static.nscable.net.

Sajt: www.bsbnet.rs


+1 Profil

icon Re: Pomoc oko mikrotika??????????05.04.2011. u 14:25 - pre 158 meseci
tih,muke moje. Brate,svasta mi ti isprica :) Hvala ti na recima ali ja ovo sto cu sada da radim nisam nikad do sada. Ja sam to ovako zamisljao....
Da uzmem cistih 4mb od jednog provajdera koji vec ima baznu stanicu blizu mene i da mu placam mesecno i da stavim mikrotika i da okrenem korisnike ka tom mojem mikrotiku i onda bi trebalo da bude sve u fullu posto uzimam cistih 4 mb. .... ... ... ?
Tomy
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Pomoc oko mikrotika??????????05.04.2011. u 15:01 - pre 158 meseci
A ugovor sa provajderom kojim ti dozvoljava da to radis? A registracija kod RATEL-a? A takse za prsitupne tacke? A logovanje inernet saobra'aja korisnika za potrebe BIA?
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Pomoc oko mikrotika??????????05.04.2011. u 15:25 - pre 158 meseci
Ih Pedja, sto si na kraj srca, nemoj plasiti covjeka
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: Pomoc oko mikrotika??????????05.04.2011. u 15:39 - pre 158 meseci
Na stranu sve te pravne zackoljice ali zasto mislis da bi ljudi bili glupi da uzimaju od tebe te male paketice interneta ako vec taj provajder postavlja baznu stanicu i imace sigurno povoljnije cene nego sto ti mozes da ponudis a da imas neku korist?
U tehnicke detalje zasto to nece raditi kako treba necu ulaziti posto je objasnjeno u prethodnom postu.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Pomoc oko mikrotika??????????05.04.2011. u 15:52 - pre 158 meseci
Citat:
Ono što svi rade, kada se bave time da postanu provajderi interneta, je da rade tzv. overselling, to jest prodaju više nego što imaju - i SVI DO JEDNOG to rade => postoji lepa reč za to, a zove se agregacija - to jest, koliko puta više je prodato korisnicima od onoga što se ima; normalne agregacije u ovoj državi su 1/30, kod pojedninih idu i više; dakle, tvojih 4mbit može da se posmatra i kao 80 korisnika po 512k, sa agregacijom 1/10, ali je za ovo potrebna i barem jedna mala klasa IP adresa, zagarantovani protok, primarni DNS unutar te klase - u lokalu, i redundantni link - kad padne primarni, da se korisnicima uspori net, a ne potpuno prekine...


Tacno tako. U mom zaseoku wireless provajder nas razbija losim net-om. Znaci subotom ili neradnim danima kada su ljudi uglavnom kod kuce za racunarom, nemoguce je surfati, znaci gore od dial up-a. Covek uveo i paket od 1mb, a ne moze ni sa 256 Mbp/s da opsluzi korisnike, katastrofa :(

Iskoristio bih ovu temu, ako se @StefanTomy_M ne ljuti, pa bih pitao, da li je moguce i sta mi treba od opreme, nekakvog modula i sl. da uvedem ADSL na centrali koja je digitalna, ali ne podrzava. Da li je to ikako moguce izvesti i sta bi trebao da nabavim, naravno, osim da kupujem novu centralu u mom zaseoku koja ima oko 3000 brojeva:)
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

StefanTomy_M
Stefan WiFi
elektrotehnicar
Kraljevo

Član broj: 281123
Poruke: 57
*.static.nscable.net.

Sajt: www.bsbnet.rs


+1 Profil

icon Re: Pomoc oko mikrotika??????????05.04.2011. u 21:04 - pre 158 meseci
ne znam sta da radim..... Nije mi problem za antene ni za mikrotik,jer cu sektorske i yagice na napravim a mikrotik da kupim ali ne znam sta cu za dalje...neko prica jedno a neko drugo... :/
Tomy
 
Odgovor na temu

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
cable-178-148-241-212.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: Pomoc oko mikrotika??????????05.04.2011. u 22:48 - pre 158 meseci
^^Šta da radiš? => uposli čoveka koji zna sa mrežama, u narodu poznatiji kao network administrator.

Mada, ja ako se dobro sećam, u tvom gradu je Tron toliko jak da je Bobana iz Excalibura bacio u zatvor... zar ne? Da li onda ima mesta pod suncem za još jednog provajdera, tj. tebe?
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
 
Odgovor na temu

StefanTomy_M
Stefan WiFi
elektrotehnicar
Kraljevo

Član broj: 281123
Poruke: 57
*.static.nscable.net.

Sajt: www.bsbnet.rs


+1 Profil

icon Re: Pomoc oko mikrotika??????????06.04.2011. u 13:43 - pre 158 meseci
zar je boban isto to radio kao sto bi i ja hteo? cini mi se da je on krao net i slao drugima????
Tomy
 
Odgovor na temu

StefanTomy_M
Stefan WiFi
elektrotehnicar
Kraljevo

Član broj: 281123
Poruke: 57
*.static.nscable.net.

Sajt: www.bsbnet.rs


+1 Profil

icon Re: Pomoc oko mikrotika??????????06.04.2011. u 13:50 - pre 158 meseci
ja zelim da se dogovorim sa bsbnet-om i da mu placam protok i ja da prosledim drugima. Sta je tu kaznjivo? ne razumem . Kakve ima slicnosti sa ovim iz exkalibura???
Tomy
 
Odgovor na temu

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: Pomoc oko mikrotika??????????06.04.2011. u 14:51 - pre 158 meseci
nema tu nicega kaznjivog samo sto bilo koji provajder nece pristati na tako nesto ako vec u tom delu ima svoju baznu stanicu ili vise istih..a ako nema i cuje da tu ima potecionalnih korisnika stavice je on ,a nece dati tebi da to odradis umesto njega....
Long Live Rock 'n' Roll
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Pomoc oko mikrotika??????????

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 6670 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.