Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Color profile u photoshopu

[es] :: Grafički dizajn :: Color profile u photoshopu

[ Pregleda: 1990 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Urkelele
Sistem Administrator

Član broj: 21350
Poruke: 516
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+141 Profil

icon Color profile u photoshopu15.03.2011. u 13:17 - pre 159 meseci
Pozdrav drugari...

Evo, posle izvesnog vremena doslo je na red da resim i taj problem. Radio sam malopre jednu pripremu u Photoshopu ali kada sam je stampao to ni na sta nije licilo (dobro, nije bas da je tako ali nije isto kao na monitoru ). Znam da kolor profili imaju veliku ulogu u prikazu slike u PS, a takodje i za stampu.
Pa da krenem redom. Bas zbog tih razlika u prikazu i stampi uspeo sam da iskukam u firmi novi monitor kako bih imao sto verniji prikaz toga sto radim. Uzeo sam BENQ G2222HDL koji je prikljucen preko DVI izlaza. Medjutim, time nisam resio problem, a sto je najgore, ne znam kako da ga resim. Tu su pocele moje nocne more i gubljenje volje za rad.

Moje pitanje bi trebalo da bude jednostavno: Koji Color Profile da podesim za RGB i CMYK kako bih dobio sto verniju sliku na ekranu i u stampi?

Nesto od podataka:
U Control Panel-u Color profile je G2222HDL DVI (Kao default i jedini)
Photoshop CS4 color profile - svasta nesto i sad ne znam gde sam
Stampac 1: Xerox Phaser 6300DN (Neki PostScript network driver - ako to ima ikakvog znacaja)
Stampac 2: Xerox DocuColor 3535

Kao primer kacim attach koji sam odradio. Slova koja treba da budu drecava u stampi ispadaju nenormalno tamna. Kada sam cackao podesavanja u PS cak sam dolazio do situacije da su mi slova tamna a kada izaberem svetla slova on mi ih vrati na tamna :S

Unapred hvala.
Pozdrav.
qq meni, ja da sam normalan pored vas bih poludeo!
Tek sad znam koliko ne znam...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

skemamen
skeMaMen
graphic & prepress dsgn
Beograd, Zemun

Član broj: 182886
Poruke: 606
*.cma.rs.



+28 Profil

icon Re: Color profile u photoshopu16.03.2011. u 10:46 - pre 159 meseci
Ako stampas u CMYK-u, nikada neces dobiti boju koja "vristi", to mozes samo sa RGB-om. Mada sa bojama pojacanog intenziteta mozes to i sa CMYK-om, ali naravno ne na stampacu. Kolorni profil u Photoshopu treba da ti bude onaj koji je po "defaultu", a uzmi u obzir i da to sto je monitor nov nema nikakvog napretka u tvom problemu. Pogotovo ukoliko nije kalibrisan, a nisi spomenuo da jeste. Drugo, prikaz na monitoru i stampani materijal ce se uvek razlikovati sem ako ne kupis monitor od (lupam) 2.000 eur. Ono gde nastaje tvoj problem nije u kolornom profilu softwera u kojem radis, to je moje misljenje... Ne razumem se u stampace pa o njima ne bi ni pricao... U svakom slucaju, dobiti ono sto zelis zahteva malo profesionalniju opremu...
Ali aj da se javi neko ko zna vise...
>>> Designed to be signed...!
 
Odgovor na temu

Urkelele
Sistem Administrator

Član broj: 21350
Poruke: 516
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+141 Profil

icon Re: Color profile u photoshopu17.03.2011. u 21:25 - pre 159 meseci
Citao sam nesto o toj kalibraciji, ali mi nije bilo bas sasvim jasno. Jel to treba neko specijalno ovlasceno strucno lice da odradi?
Za monitor od 2000e objasni mojoj firmi Znam ja sta je kvalitet, ali sam pretpostavio da ce monitor koji ima DVI ulaz (a pritom prikljucen na DVI izlaz kartice) imati znatno bolju sliku nego bilo koji drugi monitor.
Svestan sam i ja da mora postojati razlike, jer zavisi i na kom se papiru stampa i koji je stampac u pitanju, a nekad cak i od drajvera za stampac. Nego, ovo mi se nikad nije desilo da ja na racunaru stavim u RGB-u npr 0-255-0 a on da mi odstampa kao da je 0-140-0.
Ali jos vise me buni zasto 0-255-0 nije isto sto i 63-0-100-0 u CMYK-u kao sto i pokazuje u PS-u? Ovo se odnosi na prikaz na monitoru.
qq meni, ja da sam normalan pored vas bih poludeo!
Tek sad znam koliko ne znam...
 
Odgovor na temu

koska
London, UK

Član broj: 987
Poruke: 823
178.222.12.*



+61 Profil

icon Re: Color profile u photoshopu17.03.2011. u 22:23 - pre 159 meseci
Pre nego sto se bacis na kalibraciju, moras prvo da razgranicis koje je boje moguce dobiti u stampi, a koje ne.

Posebno te krajnje vrednosti 0 255 0, 255 0 0, 255 0 255 itd. NIKAKO, ali NIKAKO ne mozes dobiti u stampi. Razmisli ustvari, kakve boje mozes da vidis po casopisima, katalozima itd. To su uglavnom nezasicene boje, bez te drecavosti koje uspevas da postignes na monitoru. Idealna konverzija RGB -> CMYK nije moguca.

Kada radis u Photoshopu, u startu ukljuci CMYK ili iskonvertuj fotografiju/pripremu (image -> mode -> cmyk color). To ce ti dati priblizan prikaz izlaska boja u stampi.
Obrati paznju kad ti se otvori u PS-u Color Picker svaki put kada probas da izaberes neku boju koja nije u CMYK spektru pojavice ti se trouglasti znak sa uzvicnikom (Warning: Out of Gamut for Printing) klikom na njega, odabrana boja ce ti biti iskonvertovana u priblizni CMYK ekvivalent.

DVI ulazi na tim jeftinijim monitorima, bar po mom iskustvu, ne prave (neku veliku) razliku u kvalitetu boje u poredjenju sa analognim ulazom, tako da to dodje vise kao marketinski trik.

Na primer ta boja 0-255-0 je drecavo zelena... mislim da ni u prirodi, tj nigde na svetu ne postoji takva nijansa, a kamoli u stampi. CMYK vrednostu koju ti PS daje jeste 63-0-100-0, ali to je zapravo potpuno drugacija RGB nijansa (105-189-69).
Znaci, kada biras boju u PSu, gledaj CMYK vrednosti, ne RGB.

Evo, kao ilustracija, jedna slicica


Dakle, opseg vidljivih boja (Visible Color Gamut) je nemoguce prikazati na monitoru jer monitor koristi RGB sistem (RGB Color Gamut) za prikaz koji ne pokriva sve boje koje mi mozemo da vidimo.
Isto tako CMYK Color Gamut zahvata samo jedan deo RGB opsega i to je ono sto je moguce dobiti u stampi.
Kao prosirenje CMYK opsegu, koriste se neke druge palete kao sto je HKS ili prikazani Pantone, ali necu sada da te plasim time :)
 
Odgovor na temu

Urkelele
Sistem Administrator

Član broj: 21350
Poruke: 516
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+141 Profil

icon Re: Color profile u photoshopu17.03.2011. u 23:01 - pre 159 meseci
E dobro, ovo je vec nesto konkretnije i jasnije...
Imao sam prilike dosta da radim sa bojama, ali sam uglavnom to sto sam radio prikazivao na web-u, televiziji, i monitoru.
Navijao sam ja za neki Philips monitor 22" od 200 i kusur evra, ali mi nije prosao. Ovaj je svakako bolji od predhodnog koji mi je na prosutu boju u pozadini davao nijansu od svetle do tamne boje
HKS i Pantone su mi poznati iz Corel-a koje sam i koristio u nekim slucajevima, ali naravno nisam mogao bas tu boju da dobijem.

U svakom slucaju, bilo je od pomoci... Hvala.
qq meni, ja da sam normalan pored vas bih poludeo!
Tek sad znam koliko ne znam...
 
Odgovor na temu

[es] :: Grafički dizajn :: Color profile u photoshopu

[ Pregleda: 1990 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.