Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Python da ili ne?

[es] :: Python :: Python da ili ne?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12546 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Python da ili ne?09.02.2004. u 10:51 - pre 245 meseci
Citat:
alex:
Ne brinite, necu nikoga da spalim kao jeretika niti sam iskljuciv da je samo moje misljenje tacno. Moje misljenje je moje misljenje.

Isto tako i ja mislim. Meni se python svidja ali mi se samo ta fora sa indentacijiom ne svidja ali to nije toliko strasno i mozda je zaista bolje. A i kada sam rekao da bih voleo da ima begin-end nisam mislio bukvalno to, vec bih bio zadovoljan i sa { }

Mada ja uopste ne tvrdim da nije bolje ovako kako jeste i zato nema ni potrebe voditi neku glomaznu diskusiju oko toga jer se ionako slazemo oko ostalih stvari a ovo je ionako samo moje misljenje koje nece nista promeniti (a i nemam neku zelju da menjam).

Citat:
srkiju da napomenem da je potpuno tacno da programerski stil ne cini samo indentacija. Ali, pogledaj samo koliko razlicitih stilova pisanja ima za, recimo, C++? Ne pricam o nazivu promenljivih i slicno, vec o stilovima pisanja.

Znam, grozno!

Citat:
Kod pythona ima samo jedan.

E pa bas zbog toga mislim da slobodna indentacija ne bi mnogo promenila stvari jer su ostale stvari dosta striktne pa ne moze neko bas toliko da naruzi kod da bude toliko zeznut za citanje. Mada verovatno ste u pravu da je ovako bolje za pocetnike i meni se python svidja cak iako nije sve po mom ukusu.
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.vdial.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Python da ili ne?09.02.2004. u 11:14 - pre 245 meseci
ne znam zasto se toliko koljete oko indentacije kada je to jedna od onih stvari koje se u timu ili na projektu definisu u samom pocetku, a svakako nije problem propustiti "lose indent-ovan" (navodnici su tu samo zbog toga sto je cesto pitanje lose/dobre indentacije stvar ukusa) nasledjeni kod kroz neki od alata za indentaciju (npr. indent?).
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
*.habil.is

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: Python da ili ne?09.02.2004. u 11:58 - pre 245 meseci
Citat:
srki:
...zato nema ni potrebe voditi neku glomaznu diskusiju oko toga jer se ionako slazemo oko ostalih stvari...


Apsolutno tacno. Necemo dalje ici u diskusiju oko indentacije, jer je to i stvar ukusa a i malo offtopic za ovu temu :)

Znaci, zakljucili smo da je Python daleko najbolje resenje za pocetnike u programerskim vodama.

Da ne bude skroz offtopic, evo i jednog zanimljivog linka: Python Cookbook - veoma interesantni nacini resavanja nekih problema. Zgodno za uporediti sa resenjima iz Perl Cookbook.



Pozdrav,
alex.

Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.vdial.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Python da ili ne?09.02.2004. u 12:44 - pre 245 meseci
bez namere da rushim temu ili kvarim diskusiju, naveo bih i ruby kao dobar izbor:
http://www.ruby-lang.org/en/
cini mi se da mu je sintaksa cistija i nekako prigodnija za pocetnike koji ce jednog dana preci u c++ vode.
jos jedna mala digresija, kada bi prevrteli malo film (ovo se odnosi na generaciju koja je odrasla sa commodore-om i spectrum-om kao omiljenom igrackom) videli bi da programski jezici sa kojima smo poceli nisu bili narocito "pohvalni" sa aspekta ove diskusije. naime, uobicajen redosled je bio basic -> asm -> ...
ono sto zelim da kazem je da nisam siguran koliko ce odredjeni programski jezik napraviti od nekoga dobrog ili loseg programera, a jos manje sam siguran sta znaci dobar ili los programer.
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.et.tudelft.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Python da ili ne?09.02.2004. u 13:10 - pre 245 meseci
Citat:

igrackom) videli bi da programski jezici sa kojima smo poceli nisu bili
narocito "pohvalni" sa aspekta ove diskusije. naime, uobicajen redosled
je bio basic -> asm -> ...


Sasvim si u pravu. Međutim tada (npr. '85) nije moglo bog zna kako da se bira, a svakako nije bilo nekog ko bi mogao da da savet i da usmeri. Gledajući međuvreme od tada do sada i sećajući se zidova o koje sam lupao glavu, čini mi se da (sada) znam kako bih istih problema poštedeo nekog ko tek planira da se upusti u celu stvar. Otud su i saveti ispali takvi kakvi su ispali.

Citat:

sta znaci dobar ili los programer.


To ne znam, ali svakako ćeš se složiti da postoje bolji i gori načini učenja programiranja, ekonomičniji i manje ekonomični, manje ili više smisleni. Mislim da nije problem kada se to već zna da se od dva puta odabere (lično) bolji.

f



 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.vdial.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Python da ili ne?09.02.2004. u 14:00 - pre 245 meseci
slazem se, ali kada sam mislio na bolji ili losiji programer, mislio sam na nesto drugo. imao sam prilike da upoznam dosta zanimljivih ljudi, neki pisu jako cist kod, neki pisu veoma prljav kod ali sa fantasticnim performansama, neki pisu sporo i veoma pedantno, neki uopste ne vole OOP, neki se razbacuju template-ovima gde stignu itd. i svi su u sustini zaista dobri u svom poslu (zavrsavaju ga), ali bi se verovatno potukli da ih stavis na jedno mesto i zapocnes diskusiju na temu dobrog ili loseg koda.
takodje sam primetio jednu zanimljivu tacku u kolektivnoj svesti programera. u bar 70% slucajeva kada programer nasledi neciji kod, dakle ne krece od mrtve tacke vec je upao usred razvoja ukoliko ovaj drugi nije prisutan, bez obzira da li je kod dobar ili los (sa bilo kojeg stanovista), krenuce price sa konotacijom "uff... kakav je ovo kod...".
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Python da ili ne?09.02.2004. u 16:36 - pre 245 meseci
Citat:
caboom:
takodje sam primetio jednu zanimljivu tacku u kolektivnoj svesti programera. u bar 70% slucajeva kada programer nasledi neciji kod, dakle ne krece od mrtve tacke vec je upao usred razvoja ukoliko ovaj drugi nije prisutan, bez obzira da li je kod dobar ili los (sa bilo kojeg stanovista), krenuce price sa konotacijom "uff... kakav je ovo kod...".


Heh pa barem u 70% slučajeva, nasleđuje se kood od loših programera.

Šalu na stranu, po mom mišljenju kvalitet programera je najčešće obrnuto proporcionalan prosečnom broju linija u njegovim metodama (funkcijama, procedurama).

A što se tiče učenja programiranja, jedan jezik nikako nije rešenje. Treba učiti što više što različitijih jezika (platformi, okruženja). I, najbitnije, treba voleti to što se radi. Džaba tebi (ne tebi, caboom ) najbolji jezik na svetu ako sve to radiš samo zbog para.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: Python da ili ne?09.02.2004. u 17:45 - pre 245 meseci
Citat:
jablan:
po mom mišljenju kvalitet programera je najčešće obrnuto proporcionalan prosečnom broju linija u njegovim metodama


Dakle.. Najbolji programer je onaj koji pise nula linija koda - onda je beskonacno dobar :)) Salu na stranu.. ova recenica je malo uzeta iz konteksta nekih osnovnih pravila o programiranju gde se duge f-je ne preporucuju >generalno< jer stvaraju nepregledan kod, sto jeste tacno - ali ne moze da oceni kvalitet programera.

Meni su u timu bitniji tzv "problem solving" skills, tj. mogucnost resavanja problema ako dodje u situaciju da treba da smisli neki algoritam ili da optimizuje neko resenje - obicno se da promeniti stil pisanja ako projekat to zahteva.

Citat:
Džaba tebi (ne tebi, caboom ;)) najbolji jezik na svetu ako sve to radiš samo zbog para.


Sto da ne :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.vdial.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Python da ili ne?09.02.2004. u 17:48 - pre 245 meseci
Citat:
jablan:
Šalu na stranu, po mom mišljenju kvalitet programera je najčešće obrnuto proporcionalan prosečnom broju linija u njegovim metodama (funkcijama, procedurama).


stoji da sa aspekta dizajna i citljivosti metodi ne trebaju da budu veliki (neko to voli da meri "ekranima"), ali to je "kvalitet" koji je lako staviti van konteksta.

Citat:
A što se tiče učenja programiranja, jedan jezik nikako nije rešenje. Treba učiti što više što različitijih jezika (platformi, okruženja). I, najbitnije, treba voleti to što se radi. Džaba tebi (ne tebi, caboom ;)) najbolji jezik na svetu ako sve to radiš samo zbog para.


opet nije resenje ni rasipati se na 20 platformi i 20 programskih jezika u istom trenutku. znam da barem licno nisam nikada nista nisam postigao kada bih pohlepno krenuo na veliku "bazu znanja", tako da pretpostavljam da za sve postoji vreme i mesto. nisam pristalica preskakanja logicnih koraka u ucenju, a "poliglotstvo" dolazi vremenom. znam veoma malo programera koji su se zadrzali na samo jednom jeziku i samo jednoj platformi, zapravo ne znam ni jednog.
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: Python da ili ne?09.02.2004. u 18:32 - pre 245 meseci
Citat:
caboom:
takodje sam primetio jednu zanimljivu tacku u kolektivnoj svesti programera. u bar 70% slucajeva kada programer nasledi neciji kod, dakle ne krece od mrtve tacke vec je upao usred razvoja ukoliko ovaj drugi nije prisutan, bez obzira da li je kod dobar ili los (sa bilo kojeg stanovista), krenuce price sa konotacijom "uff... kakav je ovo kod...".


Posto iskustvom i znanjem ne spadam u one koji mogu da daju savete, samo bih da ovo potvrdim.
Cak mislim da su onih 70% premalo. Ne znam kako je kod drugih programskih jezika, ali sa PHP-om u kojem trenutno najvise radim nasledjivanje tudjeg koda je prava nocna mora.
Cesto mi je lakse da napisem nesto od nule nego da provaljujem kako nesto vec gotovo radi. Srecom pa su tu ljudi koji su to pisali
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

spartak

Član broj: 5625
Poruke: 631
*.beotel.net



+3 Profil

icon Re: Python da ili ne?22.02.2004. u 12:29 - pre 245 meseci
:-) Velicina metoda...

ahm, ja to gledam sa druge strane. Svaki kod koji bi se pojavio vise puta na razlicitim mestima stavim u odvojen metod. Ukoliko se tokom rada pokaze da su potrebni samo odredjeni delovi koda tog metoda a negde ceo kod, izdvojim ih u jos jedan...

Mislim da velicina metoda ne bi trebala da ima veze sa sminkerajem vec sa logikom koju treba da "zatvori" u sebe? Ako je logika kompleksna, to jest iz vise koraka - velik je i metod. Da ne bi baba zvala dedu, deda pustio email psu, pas sms macki a macka... da bi se iscupala repa :-)
 
Odgovor na temu

nebjak
Neboša Jakovljević
Srbija

Član broj: 59516
Poruke: 7
*.vdial.verat.net.

Sajt: lab.terzic.net/~nebjak


Profil

icon Re: Python da ili ne?28.05.2005. u 18:14 - pre 230 meseci
Mozda se kasno ukljucujem, ali evo mog odgovora:

Relativno skoro sam poceo da ucim programiranje, ali od coveka koji je iskusni programer sam cuo da PHP je mnogo los jezik, a python mi se svidja neograniceno!!! Takodje se smaramo PASCAL -om u skoli, jbg malo se uci!!!
nebjak (at) GMail (dot) com
http://lab.terzic.net/~nebjak
 
Odgovor na temu

[es] :: Python :: Python da ili ne?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12546 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.