Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SBB kablovski modem + wifi ruter, ADSL wifi modem/ruter - prvog AP vidi, drugog ne

[es] :: SOHO Networking :: SBB kablovski modem + wifi ruter, ADSL wifi modem/ruter - prvog AP vidi, drugog ne

Strane: 1 2

[ Pregleda: 23305 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon SBB kablovski modem + wifi ruter, ADSL wifi modem/ruter - prvog AP vidi, drugog ne18.02.2011. u 15:00 - pre 160 meseci
... a koristim iskljucivo Linux, pa nisam znao gde da stavim temu - u bezicni Linux, kucne mreze, hardver i evo me ovde.

Problem je kratko i sazeto objasnjen u naslovu. Standardni kablovski modem + ruter TP-Link TL-WR740N rade normalno. Pored njih je i Actiontec ADSL modem/ruter, sa 1 Ethernet, 1 USB i wifi izlazom i on radi normalno.

Obe kombinacije koristim naizmenicno pomocu USB adaptera TP Link TL-WN321G. On je fizicki prilicno velik pa mi se prohtelo da nabavim neki manji, da ga ubodem direktno u PC i tamo "zaboravim". Nazalost, ispostavilo se da sama podrska Linuxa USB uredjajima ne znaci da on ima i potreban drajver za taj uredjaj i tako sam poceo da razmisljam o "hardverskoj varijanti" - AP-u.

I tu sam bio u zabludi, stalno sam mislio da je taj uredjaj prvenstveno i/ili jedino prijemnik bezicnog signala a sad sam saznao da on moze imati vise funkcija.

Kupim TP-Link TL-WA500G (ovaj post nije reklama za TP uredjaje nego za najjeftinije uredjaje za eksperimente sa neizvesnim ishodom, to je jedini razlog zasto sam kupio sve ove TP uredjaje). Nakon "par minuta od po pola sata" :-) uspem da podesim taj AP da normalno radi sa kablovskim modemom preko rutera TL-WR740N i da na racunaru imam normalan pristup Internetu.

Krenem sa probama sa ADSL modem/ruterom. Nece. Probam sve zivo cega sam se setio i nece nikako. Bezbroj puta reboot AP-a, racunara, totalno gasenje svih uredjaja pa ponovno ukljucenje nakon 10 minta, ne i ne. Pocinje drama. Iskljucim kablovski modem iz TL-WR740N i na njega prikljucim Ethernet izlaz iz ADSL modem/rutera. Mislim da u WR740 postoji brzi setup koji zna sam i da izabere tip konekcije prikljucenog uredjaj. Kablovski modem mislim da je dinamicki a ADSL PPPoE. Tu nekako uspem sa podesavanjem WR740 i prvi put uspem da se pomocu AP povezem sa ADSL modemom.

Ne secam se detalja jer sam vec bio umoran i bas isfrustriran. Ali, po svemu sudeci, nisam uradio ponovo setup WR740 za kablovski kad sam ga vratio na kablovski i onda je sve pocelo da se raspada. AP vise nije video ni kablovski modem (sto se nadam da znam da popravim - WR740 resetovati, pa ponoviti setup). Distribucija na kojoj sam radio sve te probe je pukla nacisto, vise nista nije htelo da se konektuje, cak ni USB adapter nije mogao da se konektuje, jer je stalno iskakala poruka da se "ne vidi ni jedna mreza".

Na srecu, setim se da je to mozda greska samo te distribucije, a imam ih nekoliko na hd, pa krenem sa probama u nekim drugim. Ni jedna nije videl kablovski ali su neke proradile sa USB i tako sam se izvukao a bas sam ocekivao neke vazne poruke.

Danas ujutro sam uradio sledece - odbacio WR740N i u kablovski modem direktno ukljucio Ethernet kabl od 10 metara, koji sam isto tako kupio nedavno za eksperimente, ciji drugi kraj ide u PC. Otvorim onu "puklu" distribuciju, omogucim rad mrezne kartice, podesim na Automatski DHCP i radi! Hvala bogu bar za to, jer to znaci 2 vazne stvari - kablovski modem je u redu, mogu da koristim svoju omiljenu distribuciju jos neko vreme.

U cemu je stvar? Zasto AP ne moze da komunicira direktno sa ADSL wifi ruterom? Koliko sam shvatio, mrezna kartica i AP komuniciraju fiksnom adresom, AP i ruteri takodje i mozda se tu onaj ADSL sa PPPoE ne uklapa? Moje teorisko znanje o svemu ovome je vise nego skromno, zato me molim tako i tretirajte u odgovorima. Sto kaze narod "Nemoj ti meni da objasnjavas, samo mi kazi sta da pritisnem da radi" :-)
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.rs.



+257 Profil

icon Re: SBB kablovski modem + wifi ruter, ADSL wifi modem/ruter - prvog AP vidi, drugog ne19.02.2011. u 12:49 - pre 160 meseci
Ako sam ja tebe razumeo dobro, ti zelis nesto ovako, kao na slici?

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: SBB kablovski modem + wifi ruter, ADSL wifi modem/ruter - prvog AP vidi, drugog ne19.02.2011. u 15:00 - pre 160 meseci
Ne, naizmenicno. Jednom bi tebalo da imam pristup sa kablovskog modema na WR740 pa bezicno na TL-WA500G i kroz Ethernet kabl u racunar i to radi.

Drugi put Actiontec bezicno na TL-WA500G i kroz Ethernet kabl u racunar i to nikako ne mogu da postignem.

Znaci - alternativno - ili jedno ili drugo.

Actiontec je uspeo da se poveze sa TL-WA500G samo kad sam sa WR740 iskljucio kablovski modem iz WAN prikljucka a na njegovo mesto prikljucio Actiontec, isto Ethernet kablom. Odmah da kazem da se Actiontec vidi bezicno na TL-WA500G, dakle ne bi trebalo da je problem u bezicnom prenosu. Tamo ga kao vidi, pa ga izaberem, stavim njegovu enkripciju, znaci sve podesim isto kao sto podesavam za WR740 ali ipak nece da izadje na Internet.

Kad koristim WR740 stavim u podesavanju mrezne na racunaru kao gateway njegovu adresu 192.168.1.1 i radi. Kad koristim Actiontec stavim kao gateway njegovu adresu 192.168.0.1 i nece.

U Actiontecu nema one mogucnosti - stavi modem kao bridge a ruter kao PPPoE jer je to vec tako (valjda?). Glupo mi je da probam neki drugi ADSL modem, bez bezicne, sa jos jednim wireles ruterom, jer i Actiontec vec radi sa spoljnim ruterom ali sa svojim, sta god da je to, nece. Jedino sto mi je tu maglovito je DHCP. Trenutno radim sa kablovskim modemom, sa WR740 na WA500, i u oba je DHCP Enable.

Ne znam kako je u Actiontec, moram jos jednom da pogledam.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.rs.



+257 Profil

icon Re: SBB kablovski modem + wifi ruter, ADSL wifi modem/ruter - prvog AP vidi, drugog ne19.02.2011. u 17:33 - pre 160 meseci
Da, naizmenicno sam i mislio, nisam naglasio da ne mislim da imas wireless vezu ka oba odjednom...

Da bismo ovo namestili moracemo da znamo jos neke podatke, a to je kako je podeseno sve, izuzimajuci kablovski modem.

Dakle, da li ti je na kompjuteru podeseno da IP adrese dobijas preko DHCP ili si podesio staticki, i sa kojim vrednostima?

Takodje nam treba informacija da li je na WR740 omogucen DHCP server ili ne, i koje su njegove vrednosti za LAN (ip adresa, netmask, dns, gateway...), kao i koji mu je SSID. Isto to nam treba i za actiontec adsl ruter - i trebalo bi nam i model, da li je to u stvari GT704WG.

Takodje moras da nam kazes da li si na TL-WA500G ostavio ukljucen DHCP server ili ne.

Generalno dok cekam da mi odgovoris, mozes da probas i da:
Postavis WR740 na isto kao i kod actiontec -a, 192.168.0.1, actiontec ostavis na 192.168.0.1. Ako ces koristiti samo taj jedan racunar, ili rucno podesavati ip adrese na kompjuterima, iskljuci dhcp server na oba.

Posto je wa500g samo AP a ne i ruter, njemu postavis LAN na recimo 192.168.0.2. Iskljucis dhcp na njemu.

Na kompjuteru mozes da postavis IP adresu na npr. 192.168.0.10, netmask na 255.255.255.0, sa gateway-em i dns na 192.168.0.1.

Otvaranjem browsera na 192.168.0.2 odaberes na koju mrezu se nakacis (actiontec ili WR740), i kad se poveze trebalo bi da imas vezu i sa 192.168.0.1, ma koji to od ova dva odabrao da se povezes bezicno.

Ako bi trebalo da radis sa DHCP serverima, tj.da ne moras rucno da podesavas racunare koji ce da se kace, moralo bi drugacije da se uradi.






Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: SBB kablovski modem + wifi ruter, ADSL wifi modem/ruter - prvog AP vidi, drugog ne20.02.2011. u 03:02 - pre 160 meseci
konektuj se sa wa500g na actionteck, stavi ga prethodno u client ili bridge, sta vec imase on, i ostavi na racunaru auto dodeljivanje adresa, actionteck bi trebao kroz wa500g racunaru dodeliti ip i onda imas net

mogao si da uzmes neki load balacning ruter pa da imas oba net-a istovremeno :)
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: SBB kablovski modem + wifi ruter, ADSL wifi modem/ruter - prvog AP vidi, drugog ne20.02.2011. u 09:24 - pre 160 meseci
Hvala na odgovorima.

Jbyn4e tvoj odgovor sam video 10-ak minuta nakon sto si ga poslao i krenuo sam da radim po njemu ali me zdravlje nesto zeza (vise nego obicno) pa mi zato poso ne ide kako treba i zato se nisam javio ranije.

Uspeo sam da promenim adrese kako si predlagao i opet se ponovila slicna situacija - kablovska radi, ADSL ne, sa razlikom da se sada doslovno vidi da AP vidi Actionteca jer sam uspeo da udjem bezicno u setup. Inace Actiontec je model GT701WG, dakle samo 1 Ethernet izlaz, sto sam negde na pocetku i napisao.

I tako sam se mucio do negde oko 22:00h, sa kracim predasima izmedju setova :-) i onda shvatim da ja mucim i sebe i vas sa pogresnim problemom. Ne bi prelaz sa jednog sistema na drugi rucnim promenama adresa bio problem kad bi Actiontec UOPSTE hteo da se konektuje, ali se on do sada nikako nije konktovao bez pomoci dodatnog rutera, sto mi je glupo ako se uzme u obzir da je on integrisani modem + ruter, sta god mu to znacilo.

Znaci, sad sam vratio kablovski sistem na fabricke vrednosti i taj deo cu iskljuciti iz diskusije sve dok mi ne uspe da povezem Actiontec samostalno, ako mi uopste bude uspelo. Pise na sajtu proizvodjaca (a i na modemu) da je to radjeno za Quest, sto nagadjam da je neki provajder i mozda taj gateway ima neke parametre koji ometaju ovo sto ja pokusavam. Mozda bi trebalo da promenim ovo pod 5 ?


Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.rs.



+257 Profil

icon Re: SBB kablovski modem + wifi ruter, ADSL wifi modem/ruter - prvog AP vidi, drugog ne20.02.2011. u 10:08 - pre 160 meseci
A da te priupitamo otkud ti taj actiontec, i koji adsl provajder je u pitanju?

Pitam posto ono crveno na slici pokazuje kao da se nije nakacio na adsl uopste, 0/0 kbps?
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: SBB kablovski modem + wifi ruter, ADSL wifi modem/ruter - prvog AP vidi, drugog ne20.02.2011. u 10:51 - pre 160 meseci
Ne znam kad sam ovo slikao, mozda je Actiontec bio kod racunara, kad sam ga povezao samo Ethernet kablom, da nesto podesavam, ne znam ni sam. Normalno je negde na sredini stana, prikljucen na tel.liniju i struju. Inace se povezuje sa Internetom, radi i bezicni prenos uz USB adapter, samo nece direktno sa AP-om bez dodatnog rutera, pa onda tamo upisem user i pass provajdera i hoce. Provajder mi je Telekom, ali imam klasican user i pass, odavno sam se prijavio kod njih.

Taj Actiontec sam kupio u Hong Kongu, na e-bay, daju i napajanje sa evropskim utikacem, nov, nekoriscen, za neke male pare, cak i sa dazbinama je bio upola jeftiniji od nasih najjeftinijih integrisanih modema + ruter.

Citat:
guslac:mogao si da uzmes neki load balacning ruter pa da imas oba net-a istovremeno :)
He, he, ja i ovo sto svi kazu da je jednostavno ne mogu da podesim sta bi tek bilo sa balancing ruterom, za koga na par mesta pise da je mnogo komplikovano!

(Trentuno se javljam sa kombinacije kabl.modem - bezicni ruter - AP - zica u racunar, fiksna adresa.)

U principu mi nije problem ni da rucno prebacujem kabl sa bezicnog rutera na kablovski modem ili Actiontec, ali mi je malo glupo da bezicni Actiontec ne moze da se poveze bezicno sa AP bez pomoci jos jednog bezicnog rutera. Onda bi bilo svejedno ako bi umesto Actionteca stavio neki obican (ne-bezicni) modem - em je manji, em nema antenu da smeta :-)
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.rs.



+257 Profil

icon Re: SBB kablovski modem + wifi ruter, ADSL wifi modem/ruter - prvog AP vidi, drugog ne20.02.2011. u 11:05 - pre 160 meseci
Ajde molim te slikaj mi status tog actiontec-a... kao na slici ispod


Inace ono sto si pitao pod 5 ne bi trebalo da menjas ako se vec on poveze sa adsl-om, to mu je samo za to.

Btw. jako mi lose objasnjavas sta i gde "tamo" upises i povezes se, uopste mi nije jasno sta gde upisujes i kako.

Bilo bi dobro da kad se zakacis sa tim usb wireless uredjajem da nam das i koje su ti ip adrese na kompjuteru tada, kao i gateway na njemu (verovatno to mozes da vidis iz shell-a sa ifconfig -a i route -n).


[Ovu poruku je menjao Jbyn4e dana 20.02.2011. u 12:17 GMT+1]
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

missortr

Član broj: 210741
Poruke: 364
92.36.156.*



+69 Profil

icon Re: SBB kablovski modem + wifi ruter, ADSL wifi modem/ruter - prvog AP vidi, drugog ne20.02.2011. u 12:15 - pre 160 meseci
nadam se da nisam ovo sve pogresno shvatio, ako jesam ignorisite :-)
Koliko sam shvatio ti hoces nekako ovako s tim da ADSL i TP-Link zamjene mjesta? (na sl.1 moja kucna mreza, ako grijesim ajd nacrtaj neku semu sa nazivima rutera, da se lakse razumije)
a stim da se zamisli ovaj dio:
Citat:
tdjokic: Ne, naizmenicno. Jednom bi tebalo da imam pristup sa kablovskog modema na WR740 pa bezicno na TL-WA500G i kroz Ethernet kabl u racunar i to radi.
Drugi put Actiontec bezicno na TL-WA500G i kroz Ethernet kabl u racunar i to nikako ne mogu da postignem.
Znaci - alternativno - ili jedno ili drugo..

sl.1


________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ako je tako,
Restart tog ADSL (Actiontec) na defaut (ne moras ako radi direktno sa racunarom) znaci njega dobijes na 192.168.1.1 - tako i treba da ostane

Na kompu, pretpostavljam zbog linuxa da je IP adresa automatska (cim radi direktno sa ADSL) naravno podesi konekciju i ostalo po prirucniku, otkaci ADSL ruter

TP-Link (TL-WA500G) restart, direktno povezi sa racunarom pa postavi npr.
Static IP, IP Address: 192.168.1.2, Subnet Mask: 255.255.255.0, Gateway: 0.0.0.0, DHCP Server: Disable. iskopcaj TP-Link (TL-WA500G)

TP-Link (TL-WR740N) restart, direktno povezi sa racunarom pa postavi npr.
Static IP, IP Address: 192.168.1.3, Subnet Mask: 255.255.255.0, Gateway: 0.0.0.0, DHCP Server: Disable. iskopcaj TP-Link (TL-WR740N)

tj. napravi kako si zamislio - citat (uvjek kreci od kompa):

...................................................................................................................
............................................TP-Link (TL-WR740N) ---- kablovski modem
........................................../
komp - TP-Link (TL-WA500G)
........................................ \
............................................ ---- ADSL (Actiontec) ruter
...................................................................................................................


uh, ukljuci u struju TP-Link (TL-WA500G), ne kopcaj ga nigdje mrezom niti bilo kako.

spoji direktno (mrezom) na komp ADSL Actiontec ruter
ok, kucaj 192.168.1.1 ( ADSL Actiontec ruter ) sa njega nadji TP-Link (TL-WA500G) i konektuj na njega (TL-WA500G bi trebao da provjeris sa 192.168.1.2) iskopcaj ADSL Actiontec ruter

spoji direktno (mrezom) na komp TP-Link TL-WR740N
kucaj 192.168.1.3 ( TP-Link TL-WR740N) sa njega nadji TP-Link (TL-WA500G) i konektuj na njega. (TL-WA500G bi trebao da provjeris sa 192.168.1.2) iskopcaj TP-Link TL-WR740N

ukljuci na komp TP-Link (TL-WA500G), ADSL (Actiontec) ruter povezi kako treba sa splliter-om tel. kablom, kablovski modem takodje kako treba pa ga prikopcaj s mreznim na TP-Link (TL-WR740N) Moja pisana sema
to je fizicki sve znaci, mislim da nisam nista preskocio.

ne vidim razlog zasto to ne bi sad trebalo da radi?
Ovaj postupak sam mogao skratiti za par koraka, ali usput sam pisao pa ...
mozda posluzi

L.P.


[Ovu poruku je menjao missortr dana 20.02.2011. u 13:32 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao missortr dana 20.02.2011. u 13:34 GMT+1]
:D
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: SBB kablovski modem + wifi ruter, ADSL wifi modem/ruter - prvog AP vidi, drugog ne20.02.2011. u 12:30 - pre 160 meseci
Prvo - sticajem okolnosti (zbog IE4Linux) radim na jednoj prilicno staroj distribuciji Linuxa, pa jos XFCE varijanta, 2.6.24-28-generic.

Sta gde upisujem - u modeme i rutere i AP najlakse upisujem fabricke vrednosti - cackalicom.

Kako menjam - stavim ih blizu racunara, povezem Ethernet kablom, upisem recimo 192.168.1.254 u browser i trebalo bi da mi se otvori pristup podesavanju AP, pa nece. Onda idem u glavni meni, pa na System pa Network i dobijem ovo "Slika 1". Kliknema na Unlock, upisem pass, Enter. Zatim kliknem na Wired connections pa na Properties. Onda dobijem "Slika 2". 192.168.1.253 je trenutna adresa mrezne kartice (racunara), tako je pisalo u Uputstvu za AP. Njegova adresa je trenutno 192.168.1.254. Gateway na slici - 192.168.1.1 je bezicni ruter za kablovski modem, WR740. To mu je isto fabricka vrednost.

Znaci, sada mogu da pozovem pomocu browsera AP, 192.168.1.254. Tamo biram na koji SSID da se prikljucim, zatim podesim odgovarajucu enkripciju i obicno proradi. Sa podacima na slici 2 radi kablovski pristup preko AP.

USB uredjaj ne radi vise na ovoj distribuciji u kojoj se snalazim. Puko je neki program od silnih eksperimenata i sada vise ne vidi ni jednu mrezu. A na drugim distribucijama koje imam se ne snalazim sa ovim podesavanjima kao sada na ovoj.

Promenio sam ono pod 5 i sad ne svetli lampica Internet.




Da, ocigledno je da sam slike sa Actionteca napravio dok je bio kod racunara, bez veze sa telefonskom linijom. I na ovoj ovde i na onoj u prethodnom postu ima prilicno crvenih polja, to nema veze, on se konektuje normalno.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: SBB kablovski modem + wifi ruter, ADSL wifi modem/ruter - prvog AP vidi, drugog ne20.02.2011. u 13:11 - pre 160 meseci
Citat:
missortr: nadam se da nisam ovo sve pogresno shvatio, ako jesam ignorisite :-)
Suvise si se trudio da bi ignorisali.

Da pojednostavim. U jednom trenutku imam kablovski modem -> WR740 -> WA500 -> Ethernet kabl u racunar i to radi. Iso sam po fabrickim Uputstvima i pogodio sta i kako.

Kad na slican nacin idem sa onim Actiontec ADSL bezicnim modem/ruterom ne radi. Jedini nacin na koji to radi je da ga povezem Ethernet kablom na dodatni bezicni ruter, da u taj ruter upisem user i pass za PPPoE konkeciju i onda radi. To sam probao sa onim ruterom od malopre, WR740.

U medjuvremenu mi je iznenada pukla konekcija, sto mi se ranije nikada nije dogadjalo. Reboot za WR740 i za WA500 pa je nastavilo. Mozda ima negde neki tajmer koji nisam podesio a mozda je slucajna greska, sto mi se ni malo ne svidja.

U nekom Uputstvu za modem/ruter pise "Neka Ethernet kabl ne prelazi 100 metara duzine" - moze i tako. Za sada imam samo 10-metarski kabl, ali mi je on dosta pomogao prilikom ovih eksperimenata. Ako ovo nastavi da puca i da zeza kupicu jos koji komad Ethernet kabla i gotovo.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.rs.



+257 Profil

icon Re: SBB kablovski modem + wifi ruter, ADSL wifi modem/ruter - prvog AP vidi, drugog ne20.02.2011. u 14:05 - pre 160 meseci
Tomice, da li si probao da povezes zicano komp sa actiontec-om i imas li onda internet?

Ja sad pocinjem da kapiram da se tebi taj actiontec uopste ne povezuje sa adsl-om, vec da to preko njega nekako putem pppoe ucini wr740n, ako sam te dobro shvatio.

Jos pitanja: Kako si radio sa tim actiontecom PRE uvodjenja sbb-a? Sta si gde kacio? Da li si dobio neki drugi ruter/modem od telekoma i koji i sta je sa njim sad, posto kazes da si ovaj actiontec kupio?

P.S. missortr, slicna mreza tvojoj je i kod mene kuci trenutno.
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

missortr

Član broj: 210741
Poruke: 364
92.36.156.*



+69 Profil

icon Re: SBB kablovski modem + wifi ruter, ADSL wifi modem/ruter - prvog AP vidi, drugog ne20.02.2011. u 14:17 - pre 160 meseci
Ethernet kabal ti mislim nece pomoci jer ce se desiti
Citat:
tdjokic: U medjuvremenu mi je iznenada pukla konekcija, sto mi se ranije nikada nije dogadjalo. Reboot za WR740 i za WA500 pa je nastavilo. Mozda ima negde neki tajmer koji nisam podesio a mozda je slucajna greska, sto mi se ni malo ne svidja.

ovako Sl1.
ostaje ovaj problem Sl.2:

ako grijesim, javi, prepravicemo ovaj slikoviti prikaz radi lakseg snalazenja tj. i onih koji ce se mozda prikljuciti razgovoru

Da napomenem u ovom slucaju mislim da linux nema nikakve veze sa problemom, tj dovoljno je da ti vidis TP-Link (TL-WA500G) na kraju sve ove price, a u medjuvremenu TP-Link (TL-WR740N) i ADSL (Actiontec) ruter dok iste ne podesis.
upisivanje fabrickih vrijednosti cackalicom - ok

Problem - ADSL (Actiontec) ruter tj. kako konektovati ADSL (Actiontec) ruter i TP-Link (TL-WA500G) preko wireless mreze. Sl.2
Sad se ponavljam, ali nema veze.


TP-Link (TL-WA500G) x cackalica = Static IP, IP Address: 192.168.1.stavi npr. 66, Subnet Mask: 255.255.255.0, Gateway: 0.0.0.0, DHCP Server: Disable (ne treba da bude povezan samo upaljen sve vrijednosti kao gore na defaut)

ADSL (Actiontec) ruter x cackalica = Static IP, IP Address: 192.168.1.neki broj, Subnet Mask: 255.255.255.0, Gateway: 0.0.0.0, DHCP Server: Disable.
Umreziti sa racunarom (kabal) ostvariti konekciju na net i podesiti sve kako treba za normalnu upotrebu.
e sad ne znam kako izgleda kod Actiontec-a, ali moras osvariti konekciju sa TP-Link (TL-WA500G)
.................................................................................................................
mozda bi nam koristila neka slika iz tog dijela da vidimo koje opcije imas ponudjene
(Access Point, Client, Repeater, Bridge (Point to Point), Bridge (Point to Multi-Point))
.................................................................................................................
Pokusaj 1
192.168.1.neki broj, znaci u Actiontec, unjeti MAC adresu za TP-Link (TL-WA500G) npr. 00-19-E0-A4-84-02
ovu adresu uneti u opciju (ako postoji) Repeater, i cekirati opciju Universal Repeater

Pokusaj 2
192.168.1.neki broj, znaci u Actiontec, unjeti MAC adresu za TP-Link (TL-WA500G) npr. 00-19-E0-A4-84-02
ovu adresu uneti u opciju (ako postoji) Client, posle caga kada kazes SaveAndReboot vise neces vidjeti Actiontec (npr. 192.168.1.nn.) a trebao bih da vidis TP-Link (TL-WA500G) 192.168.1.66. a mozda i ne ali ...

posle pokusaja 1 ili 2 ne bi trebalo vise nista, samo fizicki postaviti sve kao na Sl.2 tj., izvuci mrezni kabal iz Actiontec a ubaci ga u TP-Link (TL-WA500G) i to bi trebalo da radi.
:D
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.rs.



+257 Profil

icon Re: SBB kablovski modem + wifi ruter, ADSL wifi modem/ruter - prvog AP vidi, drugog ne20.02.2011. u 14:38 - pre 160 meseci
^^ Ja cu da ti kazem da to tvoje nece moci jer je Actiontec SAMO wireless AP, nista vise. Po njegovom uputstvu, ima samo opcije za ukljucivanje/iskljucivanje wirelessa, unos ESSID i kanala, odabir da li da salje ili skriva SSID,i koji mod (b/g), i odabir vrste zastite i njenih parametara (WEP, WEP+802.1x, WPA). Unos MAC-a je moguc u Wireless MAC authentication koji sluzi da dopusti ili ne pristup nekom MAC-u.

Ono sto hocu da ti kazem je da ce WA501G morati da radi u client modu.
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

missortr

Član broj: 210741
Poruke: 364
92.36.156.*



+69 Profil

icon Re: SBB kablovski modem + wifi ruter, ADSL wifi modem/ruter - prvog AP vidi, drugog ne20.02.2011. u 14:55 - pre 160 meseci
Jbyn4e, mislis da prijedlog 2 nije moguc zbog podesavanja na Actiontec, tj. TP-Link -u (TL-WA500G) treba reci da mu je Actiontec Client a ne obrnuto kako sam ja predlozio?
Tako ce mozda raditi, ali onda ce izgubiti TP-Link (TL-WR740N) Sl.1 tj. vezu sa kablovskim modemom.
kao sto rekoh,
Citat:
missortr
e sad ne znam kako izgleda kod Actiontec-a, ------------
.................................................................................................................
mozda bi nam koristila neka slika iz tog dijela da vidimo koje opcije imas ponudjene
(Access Point, Client, Repeater, Bridge (Point to Point), Bridge (Point to Multi-Point))
.................................................................................................................

pa me to malo zeza

:D
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: SBB kablovski modem + wifi ruter, ADSL wifi modem/ruter - prvog AP vidi, drugog ne20.02.2011. u 15:10 - pre 160 meseci
Uh, mnogo se iskomplikovalo, puci ce mi glava a i racunar je poceo da mi puca.

Dakle - kablovski modem je kablovski modem SBB. O njemu dovoljno.

WR740 je bezicni ruter.
WA500 je AP, meni radi kao klijent.

Actiontec 701 je ADSL modem sa integrisanim ruterom, bar smo tako govorili neko vreme ovde. Ima ulazak za telefonsku liniju, jos jedan prikljucak za telefon, zatim Ethernet prikljucak, USB prikljucak i onaj za napajanje i antenicu.

Osnovni problem je sto mi se Actiontec ne povezuje na Internet a radio je vise od pola godine. Razlog je mozda banalan i bice me mnogo sramota ako je to, ali molim da mi oprostite jer sam mnogo bolestan, od mene i ovoliko dovoljno. Dakle, u toku svih ovih podesavanja, garantovano sam radio par puta povratak na fabricke vrednosti, zatim aktivirao wireless, jer je fabricki deaktiviran, ali se sada prisecam da je mozda trebalo jos jednu onu banalnu vrednost za ADSL malo promeniti pa se onda prikljuci.

Mozda je to i razlog sto je dodatni ruter uspeo da odradi posao koji Actiontec opravdano nije mogao. Odmah saljem ovaj kratak odgovor, jer mi sada puca i distribucija. Trenutno sve ide preko USB adaptera.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.rs.



+257 Profil

icon Re: SBB kablovski modem + wifi ruter, ADSL wifi modem/ruter - prvog AP vidi, drugog ne20.02.2011. u 15:16 - pre 160 meseci
Citat:
missortrJbyn4e, mislis da prijedlog 2 nije moguc zbog podesavanja na Actiontec, tj. TP-Link -u (TL-WA500G) treba reci da mu je Actiontec Client a ne obrnuto kako sam ja predlozio?

Moguce da sam te pogresno razumeo, znaci mislio sam da wa501g radi u AP client modu (radi kao client), a actiontec kao AP posto mu je to jedini mod.
Znaci, u svakom slucaju treba reci wa501g da je on client nekom ap-u (bio taj AP ovaj 740 ili actiontec, nebitno je, u oba slucaja radi kao client). Da 501 radi kao repeater nema potrebe, jer Tomica nece da dalje siri wireless signal.


Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: SBB kablovski modem + wifi ruter, ADSL wifi modem/ruter - prvog AP vidi, drugog ne20.02.2011. u 15:22 - pre 160 meseci
Citat:
missortr: Ethernet kabal ti mislim nece pomoci jer ce se desiti
Veza mi je prvi put u zivotu pukla ovako naprasno bas kad sam bio povezan preko AP bezicno. Kabl sam koristio par dana i nikada nista.

Prvi modem sam kupio odavno, D-Link T100(?) tako nesto, sa Ethernet izlazom, neki cudan modem, pa je konekcija zavisila od OS, tamo se odradjivalo ono "user, pass" itd. Nakon flesovanja i on je postao samostalan, kao ruter. Kasnije prelazim na Telekom, koji silom ugovora daje "opremu" hteo ja ili ne. A imam jos 2 neka druga, isto Ethernet jedan izlaz.

Neko vreme sam imao 2 racunara u dve sobe, do svakog doveo telefonsku zicu, svakom stavio svoj modem i gotovo. Kad jedan radi, drugi ceka i obrnuto.

Pre oko godinu, godinu i po, zainteresujem se za bezicnost. Kupim najjeftiniji bezicni ruter, najjeftiniji USB adapter i srecom uspem da to proradi. Znaci, jedan od onih obicnih modema + bezicni ruter = Internet. Kupim jos jedan USB adapter i sklonim gomilu telefonskih zica i tada su oba racunara imala bezican pristup istovremeno, bez nekog posebnog regulisanja protoka.

Kao rezervu kasnije kupujem Actiontec, a svidelo mi se i sto je sve ujedno. To je sve o tome.

Na misao o AP sam dosao jer sam se rasvestio da je USB dobar dok imas drajver a to je cesto problem vec i sa novom verzijom istog Linuxa. Tako je pocelo.

Idem sada da pokusam da sredim Actiontec, ako je to sto mi je sada proslo kroz maglu.


Evo uspeo sam i ovo da snimim.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.rs.



+257 Profil

icon Re: SBB kablovski modem + wifi ruter, ADSL wifi modem/ruter - prvog AP vidi, drugog ne20.02.2011. u 15:26 - pre 160 meseci
Citat:
tdjokic
Osnovni problem je sto mi se Actiontec ne povezuje na Internet a radio je vise od pola godine. Razlog je mozda banalan i bice me mnogo sramota ako je to, ali molim da mi oprostite jer sam mnogo bolestan, od mene i ovoliko dovoljno. Dakle, u toku svih ovih podesavanja, garantovano sam radio par puta povratak na fabricke vrednosti, zatim aktivirao wireless, jer je fabricki deaktiviran, ali se sada prisecam da je mozda trebalo jos jednu onu banalnu vrednost za ADSL malo promeniti pa se onda prikljuci.


Upravo ovo pokusavam da ustanovim od tebe, a to je da li actiontec ostvaruje adsl konekciju samostalno, ako ne, u stvari na njemu treba da ubacis one podatke za pppoe, tj. username i password :). Gledajuci uputstvo tog actiontec-a gt701wg, zakljucujem da treba da uradis sledece:
ulogujes se na njega (ako se dobro secam, kod tebe je to 192.168.0.1). Odaberes SetUp/Configuration. Odaberes Basic Setup.Kliknes na next na prozoru gde te obavestava da treba da ti bude prikacen na kablove. Na sledecem MSN user ostavis na no, zakacis pppoE a ne pppoA, zakacis ppp autoconnect i otkacis My ISP do not require a username and password. U polja username i password ukucas podatke koje imas od telekoma.Kliknes na next, pa save and restart.

Ako ni nakon ovoga ne svetli zeleno lampica za adsl, onda nesto ne funkcionise dobro, tj. mora jos nesto da se menja.

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: SBB kablovski modem + wifi ruter, ADSL wifi modem/ruter - prvog AP vidi, drugog ne

Strane: 1 2

[ Pregleda: 23305 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.