Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Cudno ponasanje kulera

[es] :: Ostali hardver :: Cudno ponasanje kulera

[ Pregleda: 1815 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Lejkan
Student
Uzice

Član broj: 279227
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Cudno ponasanje kulera08.02.2011. u 07:46 - pre 160 meseci
Svaki put kada ukljucim racunar,cuje se drcanje kulera,koje traje nekih minut i posle se normalizuje.Da li mi kuler polako crkava?I koji je prosecni fan speed? Hvala
Земљом ходи,неба се држи.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Cudno ponasanje kulera08.02.2011. u 08:54 - pre 160 meseci
Nema nekog izricitog pravila. Sad kad si vec spomenuo ocekujem da ce se javiti jos neko pa da osvezim dogadjanja od pre nekoliko nedelja.

Meni se desavalo isto. U toj situaciji se radi sledece - ili kupis novi ventilator (fan) posto se u sirem znacenju reci kuler sastoji od rashladnog tela i ventilatora, pa stari bacis a novi montiras ili skines stari, podmazes, vratis nazad i radi i dalje.

Moj kuler je nezgodne konstrukcije, evo slike. NIJE MOGUCE skinuti samo ventilator, sto je kod mnogih drugih konstrukcija moguce i nije nesto narocito komplikovano. Ja sam mu neko vreme dolivao ulje cevcicom kroz rupu na kucistu (vrlo malo, puno rupa, eksperimentalno), pa je nesto ulja ulazilo u njega, a uglavnom curilo na sto, ali sam se nekako provlacio. Iskreno, bio me strah da cu opet upasti u neke eksperimente, sto kod mene nije retkost, pa se posao razvuce na bezbroj nedelja, cesto i meseci i kosa mi se dizala na glavi od svega, pogotovu sto sam star i bolestan. Onda mi padne na pamet spasonosna ideja: pazljivo odsrafim 4 srafa, uklonim ventilator a umesto njega stavim male komadice aluminijuma sa 2 rupe (nalik na broj osam) - kroz jednu prolaze srafovi koji su ranije prolazili kroz ventilator, i opet lepo drze rashladno telo uz procesor a ventilator se prikaci na one preostale rupe. Zao mi je sto nisam slikao da pokazem ovde.

Uglavnom, mozes (ako mozes) skinuti ventilator, na onom delu koji se vrti nemas sta da trazis, osim da ga ocistis od prasine, a na onom delu koji stoji postoji jedna mala nalepnica u centru ispod koga je nekad plasticni cep, pa ga malim nozem pazljivo izvadis i unutra nalijes neko ulje - za sivacu masinu (ono relativno brzo nestane, jer ako je original ono je zvanicno lako isparljivo, da ne masti tkaninu kod sivenja), za opste podmazivanje, valjda imaju u nekim farbarama u malim flasicama (50 ili 100 grama?), automobilsko - ja trenutno koristim takvo itd. Eventualno se moze sa neke olovke nastrugati malo grafita, sto meksa olovka to bolje, pa ubaciti u onu rupu na telu ventilatora. Vratis ga na svoje mesto i ne bi trebalo da drnda vise.

Smisao ovog podmazivanja, narocito kod nas, nije samo u ustedi par evra za nov ventilator, nego u cinjenici da je najbolje imati identican ventilator, sto nije uvak moguce. Novije ploce imaju ventilatore sa 4 zice za prikljucenje na osnovnu plocu, a u prodaji rezervnih ventilatora takvi su retkost. Zatim imas razne brojeve obrtaja, protok itd.



Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Cudno ponasanje kulera08.02.2011. u 14:47 - pre 160 meseci
Đokić ti dobro opisa, ali 1.Po skidanju ventilatora kommp iznesi na dvorište/terasu dobro očisti i produvaj sve ladnjake i lopatice ventilatora.
Po skidanju etikete ako se sger da lako skinuti skinem elisu osovinicu namažem grafitnim cvetom, sastavim i zboravim da postoji.
ako se neskida lako koristim redovno ulje jer duže drži od "tankih" ulja
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Lejkan
Student
Uzice

Član broj: 279227
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Cudno ponasanje kulera08.02.2011. u 16:43 - pre 160 meseci
Ok,ja sam pre cistio prasinu,al za to podmazivanje nisam znao.Hvala vam!

Земљом ходи,неба се држи.
 
Odgovor na temu

[es] :: Ostali hardver :: Cudno ponasanje kulera

[ Pregleda: 1815 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.