Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ministarka Matić: Svima u Srbiji brz internet, 100 Mbit/s!

[es] :: ISP :: Ministarka Matić: Svima u Srbiji brz internet, 100 Mbit/s!

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 10355 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Ministarka Matić: Svima u Srbiji brz internet, 100 Mbit/s!06.02.2011. u 11:53 - pre 160 meseci
Vlade Srbije planira da do 2020. godine svim građanima bude dostupan internet s namanjim protokom od 100 Mbit/s, piše u Strategiji razvoja informacionog društva.

Do tada, korisnici brzog interneta u Srbiji – a takvih je negde oko četvrtine – trenutno moraju da se zadovolje s prosečnom brzinom od jedva 3 Mb/s.

Taj podatak nas svrstava na 91. mesto u svetu po brzini internet protoka. Ali, kad su takve top liste u pitanju, već smo se navikli.

Uostalom, postoje delovi zemlje kojima je san makar i najmanja moguća brzina, drugi, pak, sanjaju bolji signal mobilne telefonije, a neki – da se ratosiljaju dvojnika na fiksnom telefonu.

Finska je prošle godine postala prva zemlja na svetu koja je pravo na pristup brzom internetu proglasila za – osnovno ljudsko pravo. To podrazumeva da najmanja dozvoljena brzina interneta bude 1 megabit u sekundi. Za Fince otuda podatak da se u nekim delovima Srbije na „net” i dalje može izaći jedino putem dajal-ap konekcije, može da zvuči kao vest iz arheologije. A što se tiče osnovnih ljudskih prava, mi još dobrano kuburimo i s onim izvornim...

"Novim Zakonom o elektronskim komunikacijama ukinuta je prepreka za ulazak na tržište i poslovanje novih operatora za sve vrste usluga. Tako će od 1. janura 2012. građani imati mogućnost da usluge telefonije i objedinjene pakete usluga (telefonija, internet, TV) kupuju od većeg broja operatora. Među njima se nalaze i kablovski operatori , koji sopstvenom infrastrukturom već danas pokrivaju veliki broj domaćinstava", najavljuje ministarka.

Matić navodi da je konkurencija u oblasti maloprodaje internet usluga dosta dobra, nešto lošija u oblasti kablovske distribucije i mobilne telefonije, dok je najniža u oblasti fiksne telefonije i veleprodaje pristupnih kapaciteta za ADSL.


izvor: http://www.b92.net/biz/vesti/s...02&dd=06&nav_id=490855
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Ministarka Matić: Svima u Srbiji brz internet, 100 Mbit/s!06.02.2011. u 12:02 - pre 160 meseci
Ma ajde, ona pogledala koja joj brzina piše na laptopu pa kada je videla 100Mbps, pitala da li tako može i ostalima pa je onda obećala. ;) Obećanje samo pokazuje da ne zna kojom se to brzinom menja jer bi onda saznala kako je bilo pre devet godina pre nego obeća kako će da bude kroz devet. Sada već postoji ponuda 60Mbps, ne svima i ne svuda a ne mogu ni svi da priušte ali se to opasne brzo menja. Sećam se da je pre nekoliko godina (mnogo manje od 9) bilo 64 pa 128 a šuškalo se o 2Mbps i svi smo odbijali mogućnost da to i kod nas ponude. Usput su svi garantovali da im nikada neće biti potrebno više i da će to da bude plafon. A sada su 6 ili 8Mbps sasvim realni.
Ja bih ladno obećao gigabitne protoke pa i to sa rezervom da ne bude ono ... kome će ikada da bude potrebno više od 640KB memorije. ;)
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Ministarka Matić: Svima u Srbiji brz internet, 100 Mbit/s!06.02.2011. u 17:42 - pre 160 meseci
Mene mnogo en yanima sta ce biti 2020. Nek ona nama lepo obeca sta ce biti ove godine ili dogodine. Ja se na bih bunio ni za 8 mbps.
 
Odgovor na temu

bobiska
Beograd

Član broj: 10393
Poruke: 1074
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+90 Profil

icon Re: Ministarka Matić: Svima u Srbiji brz internet, 100 Mbit/s!06.02.2011. u 19:33 - pre 160 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Mene mnogo en yanima sta ce biti 2020. Nek ona nama lepo obeca sta ce biti ove godine ili dogodine. Ja se na bih bunio ni za 8 mbps.

Nemoj tako matori, tebi će to vreme da prođe mnogo brže nego ovim klincima
 
Odgovor na temu

zivanicd
Dejan Zivanic
KLADOVONET ISP
Kladovo

Član broj: 137218
Poruke: 1129
*.CyberCity.KladovoNet.Com.

Sajt: www.kladovo.net


+139 Profil

icon Re: Ministarka Matić: Svima u Srbiji brz internet, 100 Mbit/s!13.02.2011. u 00:53 - pre 160 meseci
Rumuni su za 5 godina dosli na 100Mbps.

Treba samo uvesti regulativu na trzistu.

Kada EPS ili neka drzavna firma bude provukla optiku do svake zgrade i krenula da je rentira operaterima (kao sto radi Telekom sa ADSLom),
veoma brzo ce tih 100Mbps postati realnost.


 
Odgovor na temu

virus_crew

Član broj: 104968
Poruke: 737



+39 Profil

icon Re: Ministarka Matić: Svima u Srbiji brz internet, 100 Mbit/s!19.02.2011. u 22:49 - pre 160 meseci
EH pa EPS bi i trebao po njihovim najavama iz 2008 da prodaje net u maloprodaji do kraja kako su rekli 2011 godine ce sve biti spremno za pustanje u rad, ali nesto nisam siguran vec prodje 2 meseca te famozne godine, niko nista o tome, ako treba da navedem izvore kazite ali mislim da se toga svi secamo, ali jedno je sigurno da oni mogu da ponude brzine od 100Mb ladno jer su bar kod mene u kraju stavljali sve nove kablove i izmedju ostalog su i optiku stavljali pored svih kablova, tako da ako stvarno drzava to dozvoli mi to realno mozemo i danas da imamo a ne za 9 goddina, e boze sta lupi nasa ministarkas i ostane ministarka telekomunikacija, kakva ministarka takvi i telekomunikacije, strasno....
 
Odgovor na temu

frigyi

Član broj: 276943
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Ministarka Matić: Svima u Srbiji brz internet, 100 Mbit/s!22.02.2011. u 13:36 - pre 160 meseci
U madjarsku kod UPC ISP nude net od 120/10 Mbit/s (od toga je zagarantovano 30720/4096 kbit/s) za 6000 ft ~ 2300 din, a to je sadasnjost a ne buducnost. Jos par puta podignu cene kod nas za najmanji paket pa cemo imati cene kao sto komsije imaju za najveci paket. Interesantno da kod njih padaju cene, i sa niskim cenama imaju zaradu.
 
Odgovor na temu

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.rs
Via: [es] mailing liste

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Re: Ministarka Matić: Svima u Srbiji brz internet, 100 Mbit/s!23.02.2011. u 04:57 - pre 160 meseci
Litvanija:
• Najveci FTTH (Fiber to the home) udeo u celoj Evropi (18% krajem 2009).
• Druga na "fastest Internet connection in the world" prema rezultatima Speedtest.net-a (i DL i UL!). Rumunija je 7-a, Bugarska je 15-a. Srbija je na 93. mestu zemanja, a po brzini UL-a je na 117. mestu!
• Ima ADSL monopol drzavnog operatera.
• Pocetkom 2009. bar dva ISP-a ponudila su brzine do 200 mbit/s u standardnom paketu za kucne korisnike!

Estonija, takodje ex-SSSR republika, cesto se naziva, E-stonia, jer je 2/3 stanovnistva dobilo besplatan WiFi Net pre 2008-e. Drzava nije finansirala vec firme, a projekat je zapoceo entuzijasta, ne biznismen Veljo Haamer, o cemu se moze naci dosta na Netu.
 
Odgovor na temu

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Ministarka Matić: Svima u Srbiji brz internet, 100 Mbit/s!28.03.2011. u 11:38 - pre 159 meseci
Citat:
zivanicd: Rumuni su za 5 godina dosli na 100Mbps.

Treba samo uvesti regulativu na trzistu.

Kada EPS ili neka drzavna firma bude provukla optiku do svake zgrade i krenula da je rentira operaterima (kao sto radi Telekom sa ADSLom),
veoma brzo ce tih 100Mbps postati realnost.



Ja mislim da je u Rumuniji prisutno odsustvo regulative ;-) Sto naravno donosi dobrobit krajnjem korisniku :-)


http://blogs.broughturner.com/emerging-markets/


To quote Jim:

I was in Romania this summer and they had a fascinating approach to the last mile: run your own fibre. It was really funny to see the massive numbers of fibre strands running all over Bucharest, hung willy-nilly from lampposts, power poles, balconies, traffic signals, weather vanes, and pretty much any structure that one could figure out a way to attach a cable to. Messy? Yes. Unregulated? Effectively, yes (you simply sneak up the pole late at night). The upshot of all this is that most of the urban centres in Romania have massive amounts of bandwidth right to the residence. It is common to be able to download data as fast as the NIC in the PC is able to consume it. They have access to last-mile bandwidth that we in North America can only dream of, for the same cost as we get DSL.
Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

telemajstor
IT ing
Novi Beograd

Član broj: 193724
Poruke: 60
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Ministarka Matić: Svima u Srbiji brz internet, 100 Mbit/s!31.03.2011. u 00:42 - pre 159 meseci
Evo još malo slika iz glavnog grada Bukurešta od jesenas da potvrdim tu priču
Imate li češalj da se uredim malo ?
Eh ti prekidi pa moram da smotam malo ?
 
Odgovor na temu

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Re: Ministarka Matić: Svima u Srbiji brz internet, 100 Mbit/s!31.03.2011. u 01:57 - pre 159 meseci
Haha, pa ovo je nemoguce! I oni su u EU?
 
Odgovor na temu

hidemyip

Član broj: 282561
Poruke: 24
*.adsl-a-5.sezampro.rs.



+7 Profil

icon Re: Ministarka Matić: Svima u Srbiji brz internet, 100 Mbit/s!31.03.2011. u 05:47 - pre 159 meseci
I oni i bugari?!
 
Odgovor na temu

hidemyip

Član broj: 282561
Poruke: 24
*.adsl-a-5.sezampro.rs.



+7 Profil

icon Re: Ministarka Matić: Svima u Srbiji brz internet, 100 Mbit/s!31.03.2011. u 06:00 - pre 159 meseci
Pre par godina sam bio u poseti bratu u Kanadi. On ima optički kabal postavljen do kuće. Kada sam ga pitao kolika mu je brzina, pogledao me je sa čuđenjem. Nema pojma jer vam tamo kompanije koje se time bave postave ono što je u tom momentu najbolje jer im je cilj da imaju uvek zadovoljnog korisnika. Pošto je brat zadovoljan, nikada nije ni razmišljao koja je to brzina.
Koliko je sve to kod nas prevarantski postavljeno, znate i sami. Ne znam u kojim zemljama provajderi prave još takve razlike između dowload i upload brzine. Koliko je to jadno, mogu navesti moj primer. Imam kod oriona max paket što je u mom slučaju download oko 13Mbps a upload ne prelazi 0,85Mbps?!
Ne razumem, em što su usluge najskuplje u okruženju em nam stalno nešto uskraćuju. Zašto nazivaju paket max ako je upload ograničen?
 
Odgovor na temu

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Ministarka Matić: Svima u Srbiji brz internet, 100 Mbit/s!31.03.2011. u 13:09 - pre 159 meseci
Citat:
hidemyip: I oni i bugari?!



Nazalost za par godina ce biti oni,bugari, i albanci :)

[Ovu poruku je menjao DusanSukovic dana 31.03.2011. u 15:45 GMT+1]
Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
Odgovor na temu

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Ministarka Matić: Svima u Srbiji brz internet, 100 Mbit/s!31.03.2011. u 14:24 - pre 159 meseci
[quote]telemajstor: Evo još malo slika iz glavnog grada Bukurešta od jesenas da potvrdim tu priču
Imate li češalj da se uredim malo ?
Eh ti prekidi pa moram da smotam malo ?[/quote



Ni u Japanu nije bas puno to lepse:


http://www.dannychoo.com/post/...apan+Optic+Fiber+Internet.html







Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Ministarka Matić: Svima u Srbiji brz internet, 100 Mbit/s!31.03.2011. u 15:01 - pre 159 meseci
Upravo tako. Ovi sto pravdaju situaciju u Srbiji nekim slikama iz okruzenja mogu da nastave tako a ja i jos nekoliko miliona stanovnika Bugarske i Rumunije cemo da koristimo udobno optiku.

p.s. Ja vec vise od 3 godine koristim optiku i NIJEDNOM nisam imao prekid veze.
 
Odgovor na temu

Dr.sima

Član broj: 6237
Poruke: 478



+119 Profil

icon Re: Ministarka Matić: Svima u Srbiji brz internet, 100 Mbit/s!31.03.2011. u 15:52 - pre 159 meseci
Kome realno treba brzi internet od 16Mbps za kućnu radinost? Ako izuzmemo torente, rapidshare i sl. kao izvor nedozvoljenog piratskog materijala i ovaj (a ne veći) protok realno nema za šta da se iskoristi...
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Ministarka Matić: Svima u Srbiji brz internet, 100 Mbit/s!31.03.2011. u 15:59 - pre 159 meseci
HD video? Video veza sa partnerima u inostranstvu, slanje podataka, programa i pruzanje usluga on line?
 
Odgovor na temu

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Ministarka Matić: Svima u Srbiji brz internet, 100 Mbit/s!31.03.2011. u 15:59 - pre 159 meseci
Citat:
Dr.sima: Kome realno treba brzi internet od 16Mbps za kućnu radinost? Ako izuzmemo torente, rapidshare i sl. kao izvor nedozvoljenog piratskog materijala i ovaj (a ne veći) protok realno nema za šta da se iskoristi...



Iz godine u godinu raste potreba za vecim bandwithom, (da li bi youtube funkcionisao 1995?), a rapidshare i torrente koriste
ljudi i za legalnu distribuciju.
Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Ministarka Matić: Svima u Srbiji brz internet, 100 Mbit/s!31.03.2011. u 16:04 - pre 159 meseci
^ Tako je pricao i neki lik iz telekoma ili nekog ministarstva pre samo par godina, da brze od 768kbps ne treba nikome, a eno vidite u Kanzas Sitiju, Google ima za cilj da red velicine u brzini pristupa internetu pomeri sa megabita na gigabite.

Nije fora u tome kolko ces sta potrositi, ali po meni nije fora platiti da bi cekali, nego platiti da sve sto vam treba bude tu kad vam treba... Ja sam isto interneta trosio i na 2Mbit kao i sad na 6 i 8Mbit kolko imam - doduse sad volim youtube recimo u full HD da pustim, kad znam da vec radi... Pakete sa 850-1280kbps uploada koristim upravo zato sto kad nesto radim ne volim da cekam, pustim nesto da se uploaduje (100-200-300MB) i znam da ce da se zavrsi brzo, a ne da se pola vremena svede na cekanje...

Sta fali komsijama u Bugarskoj i Rumuniji? Ja mislim da retko ko od njih trosi vise od 200 - 300 GB mesecno interneta, ali ljudi jednostavno nemaju potrebu za time, njima je sve tu, odmah i sad, ne moras da planiras kad ces i da li ces nesto da skines ili uploadujes.

U tome je glavna poenta.

A kad smo vec kod kablova, pa nasi cable operateri koriste vec "bandera - krov - bandera - prozor" metodu, kao i oni u Rumuniji i Bugarskoj, samo sto tamo ide optika a kod nas zastareli coax kablovi...

Evo ja jedan od internet linkova (brzi od dva) dobijam preko 801.11a etherneta, u planu je 802.11n - kad vec ne mogu da dobiju dozvolu za optiku, "razvlace" wireless, jer ADSL ima svoje limite, a o VDSL-u i slicnim tehnologijama jos niko ne razmislja, iako je sad pravo vreme da se krene u tu pricu.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

[es] :: ISP :: Ministarka Matić: Svima u Srbiji brz internet, 100 Mbit/s!

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 10355 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.