Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

cnc - pomoc elektronika

[es] :: Elektronika :: cnc - pomoc elektronika

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7477 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ozzy80
BGD,Srbija

Član broj: 277326
Poruke: 27
*.mediaworksit.net.



+1 Profil

icon cnc - pomoc elektronika02.02.2011. u 23:44 - pre 161 meseci
Moj tata se vec dobrih 40 godina bavi metalostrugarijom. E sad ja bih da mu na poklon napravim cnc masinu. Znaci da se prisetim malo ono kad sam bio mali pa smo zajedno pravili stvari tako bi i sad. Ja sam zavrsio mtkk smer znaci pravljenje modela i rad u programima nije uopste problem, a cale kao metalostrugar bi bilo koji deo mogao sam da izradi al zato elektronika nam je problem ( mogli bi da pozovemo komsiju da pomogne ali ne moze covek svaki dan da lezi kod mene dok pravim ). Znaci napravili bi velicine 100*50 cm ( ovako veliko samo zbog potrebe povremeno da se iseku limovi). Masina bi radila mozda jednom mesecno znaci cisto za nase potrebe i ako bas nesto bude trebalo u komsiluku. Materijal bi najcesce bio metal i plastika, a ponekad i drvo. Preciznost nemora neka velika al da bude makar kao pri rucnoj obradi prof alatom. Sad koji step motore da uzmem ( Mogao bi iz Irske da dopremim ako su jeftiniji polovnjaci iz kola ), koju elektroniku ( tj sta mi treba ) i sve ostalo sta ce da mi zatreba. Ako moze i okvirno cene. Konstrukcija bi bila sva od gvozdja ili ako treba neki deo da bude laksi samo kazite mogu i nesto od drveta ili plastike.
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
91.148.111.*



+28 Profil

icon Re: cnc - pomoc elektronika03.02.2011. u 01:11 - pre 161 meseci
Aux, ti prvo pa da radiš gvojze, al da ne mora da bude mnogo precizna

Pa CNC je osmišljen radi preciznosti a ne radi mode. Makina će da košta ili malo (mala preciznost) ili 4 puta više (dva puta bolja preciznost, ili .....

Za igranje sa drvetom, konstrukcija mašine može da bude i od drveta (veći deo), ostatak, ipak, mora da bude od metala. Ako hoćeš da obrađuješ metal, mislim da ti je pametnije da apgrejduješ neku stariju glodalicu.

I ne moraju da budu step motori, mogu i servo motori.

Aj sad malo preciznije napiši šta si to smislio, a i da ne bude jednarecenicajedanpasuspadasenabadastajepisachteodakaže.

Savet: gotova (kupovna, proverena) elektronika, bilo za step ili servo motore, navojna vretena sa pripadajućim kugličnim bezzazornim navrtkama (anti backlash).

HTH
 
Odgovor na temu

Ozzy80
BGD,Srbija

Član broj: 277326
Poruke: 27
*.mediaworksit.net.



+1 Profil

icon Re: cnc - pomoc elektronika03.02.2011. u 15:57 - pre 161 meseci
Pa smislio sam da kod caleta instaliramo neki cnc. Nije mi bitna brzina rada al naravno da ne pravi neku malu rupu ili zljeb 5 sati. Pa imam ja glodalicu bosovu bas za metal tako da njoj nece nista trebati. Zatim da li bi mogla neka navojna vretena sto imam stara mislim da im je hod 3mm pa navrtku da zavarim za drzac glodalice pa tako kako se okrece vreteno pokrece i glodalicu. Pravio bi recimo neke priveske kao ovaj , neki deo recimo kao ovaj i neki metalni deo recimo kao ovaj a ponekad i plastiku . Ovo sam samo lupio da bi dao primere. Sad koje snage motore da uzmem i ostalo od elektronike
 
Odgovor na temu

vladobk
penzija
Loznica

Član broj: 27081
Poruke: 389
*.inffo.net.

Sajt: www.melting.rs/bk


Profil

icon Re: cnc - pomoc elektronika03.02.2011. u 16:58 - pre 161 meseci
najpre obezbedi program da znas kakva ti elektronika treba neki rade sa LPT a neki sa COM
 
Odgovor na temu

Ozzy80
BGD,Srbija

Član broj: 277326
Poruke: 27
*.mediaworksit.net.



+1 Profil

icon Re: cnc - pomoc elektronika03.02.2011. u 17:50 - pre 161 meseci
Cekaj objasni kako mislis koji program. Pa ja sam pre radio u pro engineeru al nisam nikad rad slao na cnc da se izradi. Znaci sta bi bilo jeftinije koja varijanta.
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+128 Profil

icon Re: cnc - pomoc elektronika03.02.2011. u 18:07 - pre 161 meseci
vladobk, ne unosi zbrku. sve ima svoj redosled.
 
Odgovor na temu

vladobk
penzija
Loznica

Član broj: 27081
Poruke: 389
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.melting.rs/bk


Profil

icon Re: cnc - pomoc elektronika03.02.2011. u 18:27 - pre 161 meseci
negde je bilo na forumu nabavio lik mac program ali nezna koja elektronika na com port
ako sam delovao zbunjujuce sorry
kcam4 ide na lpt i za to znam kako ide elektronika
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+28 Profil

icon Re: cnc - pomoc elektronika03.02.2011. u 18:43 - pre 161 meseci
Citat:
Ozzy80: Pa smislio sam da kod caleta instaliramo neki cnc. Nije mi bitna brzina rada al naravno da ne pravi neku malu rupu ili zljeb 5 sati. Pa imam ja glodalicu bosovu bas za metal tako da njoj nece nista trebati. Zatim da li bi mogla neka navojna vretena sto imam stara mislim da im je hod 3mm pa navrtku da zavarim za drzac glodalice pa tako kako se okrece vreteno pokrece i glodalicu. %< %< %<


Sliku gorepomenute!

Navojna vretena, stara? Da li su to kolim slučajem metaršrafovi? Ajd, sad, korak 3mm, kakav je navoj: trapezni, kvadratni,...

Motori/elektronika, to zavisi kolika je masa pokretnog dela mašine, koja su vretena upotrebljena, kakve su vođice,...

Citat:
Ozzy80: Cekaj objasni kako mislis koji program. Pa ja sam pre radio u pro engineeru al nisam nikad rad slao na cnc da se izradi. Znaci sta bi bilo jeftinije koja varijanta.


Pro-E ti je CAD. Tebi treba CAM - Computer Aided Manufacturing (možda postoji CAM dodatak za Pro-E - nemam pojma), a treba ti i program koji će da mrda tvoju mašinu.
vladobk je pomenuo Kcam4 koji je na Win platformi kao i Mach3. Na Lin platformi imaš EMC2, a na DOS platformi TurboCNC. (Ona 2 na Win platformi nisu za Dž)
 
Odgovor na temu

Ozzy80
BGD,Srbija

Član broj: 277326
Poruke: 27
*.mediaworksit.net.



+1 Profil

icon Re: cnc - pomoc elektronika03.02.2011. u 19:37 - pre 161 meseci
Trapezni a moze da se nabavi i kvadratni nije problem. Pa bice masa mase drzaca i gloadlice posto bi ovo drugo da se oslanja na lezajeve tako da bi masa bila zanemariva. Kako mislis koja vratila i koja vodjica? Ma mogu da instaliram Linux nije problem. Pokretao bi ga preko laptopa ili desktopa.
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+28 Profil

icon Re: cnc - pomoc elektronika03.02.2011. u 20:11 - pre 161 meseci
Ajde da ne filozofiramo preterano, napravi neku skicu kako si ti zamislio mašinu, da bismo imali odakle da počnemo. Ovako samo trošimo resurse džabe (pr*i*o u prašinu).
 
Odgovor na temu

keledelboy
lazar kelic
nezaposlen
zrenjanin

Član broj: 175840
Poruke: 34
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: cnc - pomoc elektronika03.02.2011. u 21:36 - pre 161 meseci
http://www.planet-cnc.com/

ovo ti moze biti zanimljivo
 
Odgovor na temu

Ozzy80
BGD,Srbija

Član broj: 277326
Poruke: 27
*.mediaworksit.net.



+1 Profil

icon Re: cnc - pomoc elektronika03.02.2011. u 22:04 - pre 161 meseci
Mrzi me sad da crtam a nasao sam na netu neku skicu pa bi ja napravio nesto ovako al od metala.
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+28 Profil

icon Re: cnc - pomoc elektronika03.02.2011. u 22:47 - pre 161 meseci
Xe xe, JGRO drvenjača, može da bude dobra za buškanje štampanih pločica, za obradu metala (osim lakog graviranja, mehaničkog "ecovanja" štampanih ploča) mi ne deluje dovoljno čvrsto. Ako bolje pogledaš, klizači su učvršćeni samo na krajevima što znači da če da se ugibaju u sredini bez obzira na njihov prečnik.
 
Odgovor na temu

Ozzy80
BGD,Srbija

Član broj: 277326
Poruke: 27
*.mediaworksit.net.



+1 Profil

icon Re: cnc - pomoc elektronika04.02.2011. u 12:54 - pre 161 meseci
Ma postavicu ja sa strane jos dodatnih podupora tako da ako mrdne svaka mu cast ( naravno za x osu mislim ), a y bi bila oko 50cm tako da ne verujem da bi se mogla saviti jos ako nabavim neku debelu sipku nema sanse. Ako neko ima neki bolji predlog slobodno dajte skicu nije problem sve moze da se napravi. Nego kako mislis ne deluje dovoljno cvrsto?
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+28 Profil

icon Re: cnc - pomoc elektronika04.02.2011. u 21:00 - pre 160 meseci
Priču o mehanici ne bih da nastavimo ovde, ovo je ipak forum za Elektroniku i probleme oko iste.
 
Odgovor na temu

Ozzy80
BGD,Srbija

Član broj: 277326
Poruke: 27
*.mediaworksit.net.



+1 Profil

icon Re: cnc - pomoc elektronika04.02.2011. u 21:50 - pre 160 meseci
Naravno meni mehanika nije problem ako se bude mrdao ima da ga pricvrstim da nece moci da se pomeri i kad treba da se pomeri, al mislim da nema veze sto je ovo elektro forum posto mi je glupo da otvaram 5 tema za jedno ili dva pitanja. Sutra cu da vidim koja vretena bi mogao nabaviti za free od prijatelja posto ovo sto sam hteo prerdjalo :X .E sad gde ima da se uzmem bez zazorni navoj? I sta mislite da li se isplati uzeti polovne step motore lik prodaje za 1500 iz VW.
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+28 Profil

icon Re: cnc - pomoc elektronika04.02.2011. u 22:07 - pre 160 meseci
Koji steperi: unipolarni/bipolarni, fazni napon/fazna struja, moment? Ako su otvarani (neko menjao lezajeve) bezi sto dalje od njih.
 
Odgovor na temu

Ozzy80
BGD,Srbija

Član broj: 277326
Poruke: 27
*.mediaworksit.net.



+1 Profil

icon Re: cnc - pomoc elektronika05.02.2011. u 14:44 - pre 160 meseci
Nisu otvarani nego prodaje ovako. Nego da cas pitam sta mislite da li je preterao ovaj lik cenu ili vredi toliko CNC KOMPLET
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+28 Profil

icon Re: cnc - pomoc elektronika05.02.2011. u 21:06 - pre 160 meseci
Citat:
mickox: Ozzy , ovde samo gubiš vreme , ovi su neozbiljni .Traži pomoć na drugim mestima !!!!
pozz.

Sta ti mislis da su pitanja o tipu motora koji covek hoce da upotrebi za masinicu koju bi da napravi neozbiljna?
Drajveri za Unipolarne i Bipolarne motore se razlikuju.
Zavisno od velicine masine i nacina kako se pogone ose (navojno vreteno, zupcasti kajis, vrsta klizaca) zavisi i "velicina" potrebnog motora. Ista zavisi i od toga sta ce da se obradjuje, odnosno kojlike sile i brzine su potrebne sa "glodanje" materijala, koje je snage radni motor, kolika je max brzina radnog motora (RPM).

Moje pominjanje uvijanja sipki koje po JGRO konstrukciji predstavljaju klizace nije bez osnova. I Fi 30 celicna sipka ce sa 5kg opterecenja po sredini (posto je oslonjena samo na krajevima) da se uvije.

Na kraju ce da ispadne dobitna kombinacija kupovina nekog kosookog 9060 i us dodatak jos koje stotine € da Ozzy ima VEOMA upotrebljivu CNC masinu.
 
Odgovor na temu

mickox
Mico Dunic
direktor na svom imanju
Kragujevac

Član broj: 63622
Poruke: 34
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: cnc - pomoc elektronika05.02.2011. u 21:57 - pre 160 meseci
Nalazimo se na forumu elektronika i čovek traži pomoć u tom pravcu ,
a vi gospodo odoste u mašince , dali JGRO izdržava 2 ili 5 kg nije bitno
,lepo je napisao da ga mrzi da crta , pa bi ličila na tako nešto .
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: cnc - pomoc elektronika

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7477 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.