Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izgradnja kuce u Svajcarskoj

[es] :: Vodič za emigraciju :: Izgradnja kuce u Svajcarskoj

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7780 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.abxsec.com.



+69 Profil

icon Izgradnja kuce u Svajcarskoj31.01.2011. u 09:30 - pre 160 meseci
Posto ove godine planiram da pravim kucu, zanima me da li neko ima iskustva s'tim, pogotovu kada su banke tj. hipoteke u pitanju?
Da li nesto mozda moze da se odbije od poreza (osim 3. Säule), iskustvo sa bankama (npr. Migros Bank ima ubedljivo najmanji zins) i slicno...?

Hvala unapred!
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Izgradnja kuce u Svajcarskoj31.01.2011. u 11:57 - pre 160 meseci
Hoces ovde da pisemo, ili hoces na PP, ja sam upravo danas poslao svu dokumentaciju za kupovinu kuce
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.abxsec.com.



+69 Profil

icon Re: Izgradnja kuce u Svajcarskoj31.01.2011. u 12:19 - pre 160 meseci
Bolje ovde, mozda jos nekoga interesuje. Naravno, kod poverljivih informacija slazem se za PP...

Inace, ja sam plac rezervisao ("kaparisao") i do leta imam vremena da se odlucim za hipoteku. Zadnje 2 godine sam uplacivao 3. Säule i to odbio od poreza, pa planiram da i te pare ulozim kao eigenmittel (zajedno sa pension-kassom + ustedjevinom)...
Najvise me zanima za koju si se varijantu hipoteke odlucio, kod koje banke, na koji period i da li si ulozio 3. Säule/pension-kassu?

 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Izgradnja kuce u Svajcarskoj31.01.2011. u 12:42 - pre 160 meseci
Ja uzimam kompletno novu kucu, tj pocinje sa zodanjem krajem februara i treba do kraja godine da bude gotova.

Ja nisam nista vise osim kesa da banci, iz nekoliko razloga. Ja imam jako malu penzion kassu posto sam kratko ovde, moja zene ima ali nismo to hteli da diramo, (imamo kao opciju) i 3 säule nismo ni ja ni ona uplacivali. Tako da je kod nas situacija jako prosta ja dajem kes (za 20%) i ostalo uzimam kredit.

E sad moj kum je uzeo kucu pre godinu ipo dana i on je dao penzion kasu i njegovu i zeninu i dao je 3 säule. Ali se on mnogo zajebaao oko toga. on je nekih 10-11 godina uplacivao 3 säule od oko 11000 franaka za njih dvoje godisnje, sto bi bilo kako je on racunao negde oko 120.000 franaka, ali on nije mogao sve to da ulozi kod banke, jer 3 säule nije htelo da mu da sve pare neko ja mislim negde oko 63-64% su mu samo vratili jer je odlucio da uzima pare pre 65 godine i onda se na to odbije riziko koji su imali itd. tako da je on uzeo oko 60000 sfr, na to se neplaca porez jer ulazes u nekretninu. on je tada uzimao fixnu hipoteku na 5 godina i kao sto vidis zajebaao se. sad je 2,5 a tada je bilo oko 4,0%,

Ja imam dve opcije jedna je 1,39 a jedna je 1,27 ali nisu ista ulaganja tj nije isti pocetni ulog tako da jos lomim glavu sta da radim.

Pocecemo da uplacujemo 3 säule od ove godine iz razloga sto to mozemo da prebacimo posle na otplatu 1.hypo. tako da mi otprilike to dodje kao da otplacujem 1.hypo a imam i 3.säule za svaki slucaj, ja mislim da je sada oko 6600 godisnje dozvoljeno da se uplati za to.

Kod banke ti je jos bitno kako oni placaju tog sto zida, ako ne zidas sam. Da li mu oni placaju u transama ili mu placaju sve odjednom. To ti moras sa njim da vidis naravno ako ti sam ne zidas kucu, ali onda ti moras da uzimas bau kredit ja mislim da to nije isto.
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.abxsec.com.



+69 Profil

icon Re: Izgradnja kuce u Svajcarskoj02.02.2011. u 09:06 - pre 160 meseci
Citat:
elmagico
Ja nisam nista vise osim kesa da banci, iz nekoliko razloga. Ja imam jako malu penzion kassu posto sam kratko ovde, moja zene ima ali nismo to hteli da diramo, (imamo kao opciju) i 3 säule nismo ni ja ni ona uplacivali. Tako da je kod nas situacija jako prosta ja dajem kes (za 20%) i ostalo uzimam kredit.

Kod pensionkassse i 3.säule ima 2 opcije: Verpfändung ili vorbezug. Da li si mozda upoznat koja je varijanta bolja?

Citat:
elmagico:
E sad moj kum je uzeo kucu pre godinu ipo dana i on je dao penzion kasu i njegovu i zeninu i dao je 3 säule. Ali se on mnogo zajebaao oko toga. on je nekih 10-11 godina uplacivao 3 säule od oko 11000 franaka za njih dvoje godisnje, sto bi bilo kako je on racunao negde oko 120.000 franaka, ali on nije mogao sve to da ulozi kod banke, jer 3 säule nije htelo da mu da sve pare neko ja mislim negde oko 63-64% su mu samo vratili jer je odlucio da uzima pare pre 65 godine i onda se na to odbije riziko koji su imali itd. tako da je on uzeo oko 60000 sfr, na to se neplaca porez jer ulazes u nekretninu. on je tada uzimao fixnu hipoteku na 5 godina i kao sto vidis zajebaao se. sad je 2,5 a tada je bilo oko 4,0%,

Ja sam uplacivao u 3. säule samo zadnje 3 godine po oko 13'000 (znaci oko 40'000), tako da bih mogao da ulozim sve. Inace, ima banaka koje prihvataju samo 50% u penzion kasi i 3 .säule, a rest mora da bude kes (npr. kod Migrosa je tako, dok kod raiffeisen uopste nije bitno)

Citat:
elmagico:
Pocecemo da uplacujemo 3 säule od ove godine iz razloga sto to mozemo da prebacimo posle na otplatu 1.hypo. tako da mi otprilike to dodje kao da otplacujem 1.hypo a imam i 3.säule za svaki slucaj, ja mislim da je sada oko 6600 godisnje dozvoljeno da se uplati za to.

Znaci, 1. hypo mozes da otplacujes sa 3.säule?! Kako to ide?

Citat:
elmagico:
Kod banke ti je jos bitno kako oni placaju tog sto zida, ako ne zidas sam. Da li mu oni placaju u transama ili mu placaju sve odjednom. To ti moras sa njim da vidis naravno ako ti sam ne zidas kucu, ali onda ti moras da uzimas bau kredit ja mislim da to nije isto.

Mislim da moram da uzmem bau kredit, nisam siguran. Inace, kucu pravi Swisshaus...
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Izgradnja kuce u Svajcarskoj02.02.2011. u 10:29 - pre 160 meseci
za ove dve varijante nemam nikakve informacije, kao sto sam ti rekao ja ne dajem ni pensionkasu ni 3 säule, ja dajem cist kes.

E vidis ovo sto si rekao da si uplacivao 3 godine po 13000 hiljda i da imas negde oko 40000, to moras da proveris, kakav ugovor imas sa njima, jer ti sad kada hoces da podignes to oni ti nece dati sve pare, jer ako si u ugovoru potpisao da ces to da dignes od 60-65 on ce ti oni izracunati njihov riziko i isplatiti ti oko 40-60% tog iznosa. ali to moras da vidis u ugovoru sta si potpisao.

ti kad uzmes kucu na kredit imas hypo1 i hypo2, hypo1 moras da otplatis do 65 godine, e sad ti sam odredjujes da li ces da otplacujes svake godine xxxx ili ces na kraju u 65 da uplatis sve odjednom, posto imas pravo da koristis 3säule za otplatu kredita kao i za kupovinu kuce, onda imas i opciju da sada pocnes da uplacujes 3 säule i da im kazes da hoces da kad dodjes u 65 oni automatski sve prebace na hypo1, ili da oni svake godine iznos koji ti uplatis prebace na hypo1. sto je mozda i bolja opcija, nrp. svake godine uplacujes 10.000 na 3säule i za 30 godina imas 300.000 kazes im da ti otpalte hypo1 i ostalo dizes, ili napravis ugovor ako npr. imas hypo1 200.000 onda i pre da otplatis ili bilo koju varijantu, tako su meni rekli u banci. Ja ti pricam ovo iz mog slucaja ja imam 30 godina i ako svake godine budem uplacivao 8.000 franaka onda cu sa 65 da imam negde oko 280.000 franaka i sa tim parama cu otplatiti hypo1. Uz to sam sve vreme imao i 3säule za svaki slucaj. Ali sve ovo moras da vidis sa bankom koja te finasira, jer oni imaju opciju da i kod njih otvoris 3säule.

Ja sam isto prvo razmisljao da njih angazujem ali, sam na kraju shvatio da su u nekim stvarima dosta skupi. i da je bolje da uzmes nekog ko zida vise kuca jer su neki troskovi onda mnogo manji. Npr. Swisshaus ti zida samo tvoju kucu na placu i ti moras sam da platis sve prikljucke u mom slucaju je bilo od oko 120.000 a kad neki izvodjac zida 3-4 kuce onda se do deli na sve vas. U mom slucaju ovaj covek zida 11 kuca, tj celo jedno naselje i onda to dodje mnogo manje, jer ce samo jednom da raskopava ulicu i sve sto ide uz to. U tvom slucaju ce oni to raditi samo za tebe i automatski ti je skuplje. Ja sam bio zainteresovan za Caliana, ja mislim da se tako zove ako nisu nesto menjali jer sam to pre godinu dana gledao. Koju ti kucu planiras ako nije tajna.

Jesi ti sa njima vec sve dogovorio ili jos nisi, jel znas pravila za zidanje kuce sa % zelene povrsine i te opcije.
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.abxsec.com.



+69 Profil

icon Re: Izgradnja kuce u Svajcarskoj02.02.2011. u 12:41 - pre 160 meseci
3.säule sam napravio kod raiffeisenbank i oni su mi i savetovali da tako uradim, posto mogu tih 13.000 godisnje da odbijem od poreske osnovice.
A kod koje si banke napravio hipoteku?

Ok,1. hipoteka se moze finansirati iz 3. säule. Znaci, ako ja uplacujem 13'000 godisnje u 3.säule i tim parama otplacujem hypo 1, mogu to da odbijem od mesecne rate. Npr. ako je hypo 1 na mesecnom nivou 1'500 chf, a 3. säule 1'083 chf, znaci onda bih kesom morao da placam za hypo 1 samo 417CHF (1500-1083)?!?

To je novo naselje, placevi se sad parcelisu, pravi se ulica... tako da je bilo svejedno koga cu da izaberem. Jednostavno, Swisshaus mi je dao najbolju ponudu i ulivaju mi dosta poverenja. Sto se tipa kuce tice, u pitanju je modifikovana verzija Edane.
Kod koga si ti uzeo kucu i koju, ako nije tajna ?
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Izgradnja kuce u Svajcarskoj02.02.2011. u 13:33 - pre 160 meseci
Sad si me bacio u opasno razmisljanje, kod mene to nije tako, ili sam ja nesto pogresno shvatio:

Hypo1: 200000 - 1.60% (zins)= 3.200
Hypo2: 500000 - 2.5% (zins)= 12.500

Hypo1+Hypo2= 15.700 pro Jahr / 12 = 1309 pro Monat

Ti placas ovde samo zins na kredit i to ti je 1309 mesecno, a Hypo1 moras da otplatis do 65 godine. Znaci ako si uzeo kredit i Hypo1 ti je 200.000 onda do 65 moras da to otplatis + redovno placas ove kamate koje imas. E sad npr. kredit na 30 godina to znaci da 200.000/30 godina = 6666 godisnje. Znaci pored ovih 15.700 (ili 1309 mesecno) ti na godisnjem nivou moras da platis jos 6.666 da bi do kraja ugovora (30godina) otplatio hypo1, e sad ti mozes umesto tih 6666 godisnje sto placas hypo1 da placas 3 säule i da onda na kraju ili na svake 2-3-5 godina prebacis pare na hypo1. Znaci ti ne uzimas kes pare od 3.säule nego samo prebacujes zato je dobro da imas 3 säule kod banke koja ti je dala kredit. Ovako sam ja shvatio, nisam 100% siguran, ali bicu do petka kad cekam odgovor od banke o odobrenju kredita.

Nisam jos ni kod jedne jer cekam odgovor pa koja se prva javi, Kantonalna ili Sarasin.

To je super opcija, i u tom slucaju swisshaus je ok, ali kad hoces da samo tebi prave na tvom placu onda sam placas prikljucke i ono sto sam ti ranije pisao.

kod mene je slicna situacija samo sto se naselje od 11 kuca nastavlja na stari deo, ja nemam tip kuce jer je to sve uzeo jedan privatni arhitekta da zida i ja sam sa njim potpisao ugovor tj predugovor jer cekam banku, on ce da zida svih 11 kuca, e sad ko za njega izvodi radove to jos uvek ne znam, znam samo da je opcija kljuc u ruke, sve oni rade. Naravno unutrasnji enterijer ja biram (tipa kuhinja, kupatilo, plocice, parket itd.), ali otprilike je ove velicine kao tvoja samo sto imam garazu sa 2 parking mesta i +2 parking ispred kuce i nije ovaj tip, krov je pod 25 stepeni tako da dodje podrum, sprat, 1 sprat i potkrovlje koje je negde oko 30m2 upotrebljivih.

Ja sam hteo celu kucu sam da zidam, ali sam odustao posle iskustva koje je imao ovaj moj kum sa majstorima, (naravno on je hteo sve sa ex-yu majstorima da odradi) da bi ga izaslo jeftinije a na kraju ce biti bolje da je uzeo CH firmu da mu sve uradi (+garancija, +rokovi) tako da sam ja digao ruke od svega i pitao samo za datum kad se useljavam.

Jesi se odlucio za podne grejanje ili normalno, ja se jos oko toga razmisljam.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Izgradnja kuce u Svajcarskoj02.02.2011. u 13:35 - pre 160 meseci
Sad si me bacio u opasno razmisljanje, kod mene to nije tako, ili sam ja nesto pogresno shvatio:

Hypo1: 200000 - 1.60% (zins)= 3.200
Hypo2: 500000 - 2.5% (zins)= 12.500

Hypo1+Hypo2= 15.700 pro Jahr / 12 = 1309 pro Monat

Ti placas ovde samo zins na kredit i to ti je 1309 mesecno, a Hypo1 moras da otplatis do 65 godine. Znaci ako si uzeo kredit i Hypo1 ti je 200.000 onda do 65 moras da to otplatis + redovno placas ove kamate koje imas. E sad npr. kredit na 30 godina to znaci da 200.000/30 godina = 6666 godisnje. Znaci pored ovih 15.700 (ili 1309 mesecno) ti na godisnjem nivou moras da platis jos 6.666 da bi do kraja ugovora (30godina) otplatio hypo1, e sad ti mozes umesto tih 6666 godisnje sto placas hypo1 da placas 3 säule i da onda na kraju ili na svake 2-3-5 godina prebacis pare na hypo1. Znaci ti ne uzimas kes pare od 3.säule nego samo prebacujes zato je dobro da imas 3 säule kod banke koja ti je dala kredit. Ovako sam ja shvatio, nisam 100% siguran, ali bicu do petka kad cekam odgovor od banke o odobrenju kredita.

Nisam jos ni kod jedne jer cekam odgovor pa koja se prva javi, Kantonalna ili Sarasin.

To je super opcija, i u tom slucaju swisshaus je ok, ali kad hoces da samo tebi prave na tvom placu onda sam placas prikljucke i ono sto sam ti ranije pisao.

kod mene je slicna situacija samo sto se naselje od 11 kuca nastavlja na stari deo, ja nemam tip kuce jer je to sve uzeo jedan privatni arhitekta da zida i ja sam sa njim potpisao ugovor tj predugovor jer cekam banku, on ce da zida svih 11 kuca, e sad ko za njega izvodi radove to jos uvek ne znam, znam samo da je opcija kljuc u ruke, sve oni rade. Naravno unutrasnji enterijer ja biram (tipa kuhinja, kupatilo, plocice, parket itd.), ali otprilike je ove velicine kao tvoja samo sto imam garazu sa 2 parking mesta i +2 parking ispred kuce i nije ovaj tip, krov je pod 25 stepeni tako da dodje podrum, sprat, 1 sprat i potkrovlje koje je negde oko 30m2 upotrebljivih.

Ja sam hteo celu kucu sam da zidam, ali sam odustao posle iskustva koje je imao ovaj moj kum sa majstorima, (naravno on je hteo sve sa ex-yu majstorima da odradi) da bi ga izaslo jeftinije a na kraju ce biti bolje da je uzeo CH firmu da mu sve uradi (+garancija, +rokovi) tako da sam ja digao ruke od svega i pitao samo za datum kad se useljavam.

Jesi se odlucio za podne grejanje ili normalno, ja se jos oko toga razmisljam.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Izgradnja kuce u Svajcarskoj02.02.2011. u 13:35 - pre 160 meseci
Sad si me bacio u opasno razmisljanje, kod mene to nije tako, ili sam ja nesto pogresno shvatio:

Hypo1: 200000 - 1.60% (zins)= 3.200
Hypo2: 500000 - 2.5% (zins)= 12.500

Hypo1+Hypo2= 15.700 pro Jahr / 12 = 1309 pro Monat

Ti placas ovde samo zins na kredit i to ti je 1309 mesecno, a Hypo1 moras da otplatis do 65 godine. Znaci ako si uzeo kredit i Hypo1 ti je 200.000 onda do 65 moras da to otplatis + redovno placas ove kamate koje imas. E sad npr. kredit na 30 godina to znaci da 200.000/30 godina = 6666 godisnje. Znaci pored ovih 15.700 (ili 1309 mesecno) ti na godisnjem nivou moras da platis jos 6.666 da bi do kraja ugovora (30godina) otplatio hypo1, e sad ti mozes umesto tih 6666 godisnje sto placas hypo1 da placas 3 säule i da onda na kraju ili na svake 2-3-5 godina prebacis pare na hypo1. Znaci ti ne uzimas kes pare od 3.säule nego samo prebacujes zato je dobro da imas 3 säule kod banke koja ti je dala kredit. Ovako sam ja shvatio, nisam 100% siguran, ali bicu do petka kad cekam odgovor od banke o odobrenju kredita.

Nisam jos ni kod jedne jer cekam odgovor pa koja se prva javi, Kantonalna ili Sarasin.

To je super opcija, i u tom slucaju swisshaus je ok, ali kad hoces da samo tebi prave na tvom placu onda sam placas prikljucke i ono sto sam ti ranije pisao.

kod mene je slicna situacija samo sto se naselje od 11 kuca nastavlja na stari deo, ja nemam tip kuce jer je to sve uzeo jedan privatni arhitekta da zida i ja sam sa njim potpisao ugovor tj predugovor jer cekam banku, on ce da zida svih 11 kuca, e sad ko za njega izvodi radove to jos uvek ne znam, znam samo da je opcija kljuc u ruke, sve oni rade. Naravno unutrasnji enterijer ja biram (tipa kuhinja, kupatilo, plocice, parket itd.), ali otprilike je ove velicine kao tvoja samo sto imam garazu sa 2 parking mesta i +2 parking ispred kuce i nije ovaj tip, krov je pod 25 stepeni tako da dodje podrum, sprat, 1 sprat i potkrovlje koje je negde oko 30m2 upotrebljivih.

Ja sam hteo celu kucu sam da zidam, ali sam odustao posle iskustva koje je imao ovaj moj kum sa majstorima, (naravno on je hteo sve sa ex-yu majstorima da odradi) da bi ga izaslo jeftinije a na kraju ce biti bolje da je uzeo CH firmu da mu sve uradi (+garancija, +rokovi) tako da sam ja digao ruke od svega i pitao samo za datum kad se useljavam.

Jesi se odlucio za podne grejanje ili normalno, ja se jos oko toga razmisljam.
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.abxsec.com.



+69 Profil

icon Re: Izgradnja kuce u Svajcarskoj03.02.2011. u 07:38 - pre 160 meseci
Citat:
elmagico: Sad si me bacio u opasno razmisljanje, kod mene to nije tako, ili sam ja nesto pogresno shvatio:

Hypo1: 200000 - 1.60% (zins)= 3.200
Hypo2: 500000 - 2.5% (zins)= 12.500

Hypo1+Hypo2= 15.700 pro Jahr / 12 = 1309 pro Monat

Ti placas ovde samo zins na kredit i to ti je 1309 mesecno, a Hypo1 moras da otplatis do 65 godine. Znaci ako si uzeo kredit i Hypo1 ti je 200.000 onda do 65 moras da to otplatis + redovno placas ove kamate koje imas. E sad npr. kredit na 30 godina to znaci da 200.000/30 godina = 6666 godisnje. Znaci pored ovih 15.700 (ili 1309 mesecno) ti na godisnjem nivou moras da platis jos 6.666 da bi do kraja ugovora (30godina) otplatio hypo1, e sad ti mozes umesto tih 6666 godisnje sto placas hypo1 da placas 3 säule i da onda na kraju ili na svake 2-3-5 godina prebacis pare na hypo1. Znaci ti ne uzimas kes pare od 3.säule nego samo prebacujes zato je dobro da imas 3 säule kod banke koja ti je dala kredit. Ovako sam ja shvatio, nisam 100% siguran, ali bicu do petka kad cekam odgovor od banke o odobrenju kredita.


U pravu si, sredstva iz pension kasse i 3. säule mogu da se koriste za otplatu hypo1 i to tek svake pete godine. Naravno, to je vrlo pametna ideja, s' obzirom da se 13'000 (max. 3 säule pro Jahr) moze svake godine odbiti od poreza...

Citat:
elmagico

Nisam jos ni kod jedne jer cekam odgovor pa koja se prva javi, Kantonalna ili Sarasin.

Meni je Migros banka ponudila mnogo bolju ponudu od raiffeisen, ali tek kad budem imao definitivan plan i ugovor, krecem u cenkanje sa bankama

Citat:
elmagico
kod mene je slicna situacija samo sto se naselje od 11 kuca nastavlja na stari deo, ja nemam tip kuce jer je to sve uzeo jedan privatni arhitekta da zida i ja sam sa njim potpisao ugovor tj predugovor jer cekam banku, on ce da zida svih 11 kuca, e sad ko za njega izvodi radove to jos uvek ne znam, znam samo da je opcija kljuc u ruke, sve oni rade. Naravno unutrasnji enterijer ja biram (tipa kuhinja, kupatilo, plocice, parket itd.), ali otprilike je ove velicine kao tvoja samo sto imam garazu sa 2 parking mesta i +2 parking ispred kuce i nije ovaj tip, krov je pod 25 stepeni tako da dodje podrum, sprat, 1 sprat i potkrovlje koje je negde oko 30m2 upotrebljivih.

I ja mogu da biram unutrasnjost, a i zidove mogu da "pomeram". Pored kuce stavljam duplu, gotovu, garazu (malo vecu, tako da mogu da je koristim i kao radionicu). Inace, plac je samo oko 5 ari, tako da moram da postavim kucu do puta, tj. do onih min. 4 metra, a za garazu je lakse, posto ona moze kod nas da se postavi 2 metra do puta.

Citat:
elmagico
Jesi se odlucio za podne grejanje ili normalno, ja se jos oko toga razmisljam.

Podno grejanje je odlicno resenje, to cu i ja da uzmem.

Inace, evo ovde imas detaljno kako svajcarci (konkretno swisshaus, ali i kod drugih je isto) zidaju kucu: od projekta do useljenja:
http://www.publisher-at-work.ch/publisher/sites/swisshaus_01.php

 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Izgradnja kuce u Svajcarskoj03.02.2011. u 08:10 - pre 160 meseci
Vidis kod mene je 2m od komsija i 2m od ulice potrebno da se uvucem i onda nema problema, mada sve to zavisi i od kantona i on mesta gde zidas da li grad, ili prigradsko naselje.

Ja cekam odgovor od ove banke pa cu onda da vidim sta dalje, i principu sve ti je to isto, ti ionako imas prava na svaka tri meseca da menjas banku i da "refinansiras" kredit, tako da je to najmanji problem, ovaj moj kum je to vec dva puta uradio.

Imam jos nesto da te pitam, kad vec delimo zajednicke "muke", jesi razmisljao mozda o onim "smart home" resenjima, gde ti je sve automatizovano. Ja se dvoumim da li da se upustam u to jer koliko sam ja nesto sracunao ispod 20-25.000 evra to ne moze da se napravi a da izgleda kako treba.
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.abxsec.com.



+69 Profil

icon Re: Izgradnja kuce u Svajcarskoj03.02.2011. u 08:56 - pre 160 meseci
"Smart home" je vrlo interesantna stvar, medjutim nisam siguran da li je isplativo. Jer znas mozda neki konkretan sajt sa cenama?
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Izgradnja kuce u Svajcarskoj03.02.2011. u 09:54 - pre 160 meseci
Ja sam gledao neku nasu firmu koja radi to www.smartko.com i ovde sam poceo pricu sa zihlmann-om posto i oni imaju tu opciju, ovi iz srbije rade sve od instalacije do pustanja u rad, e sad ja hocu samo konfigurisanje jer se u CH vec radi taj EIB standard koji je njima potreban da bi oni napravili dalje ceo sistem, tako da cu sad sa njima a i ovima iz zihlmann-na da vidim ko sta nudi.

Mrezu i to cu sam da postavljam, posto planiram da pravim neku malu bolju kucnu mrezu sa NAS, nekoliko rutera, hocu kod svakog TV da imam HTPC itd, tako da sam to vec sam isprojektovao ali ovo drugo jos ne znam sam da uradim tako da cu morati nekog da angazujem. E sad sta cu sve da radim u tom sistemu jos nisam odlucio, siguran sam samo za grejanje, svetla, video nadzor, ozvucenje, garazu, a za ostalo nemam pojma posto tu imas neograniceno kombinacija. pogledaj ovaj sajt pa ces da vidis, a imas i na www.bang-olufsen.com isto neku kombinaciju sa njihovim stvarima, izgleda mocno.
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.abxsec.com.



+69 Profil

icon Re: Izgradnja kuce u Svajcarskoj03.02.2011. u 12:28 - pre 160 meseci
Mislim da cu, kao i ti, samo dobru mrezu da postavim, kao npr. kod svakog TV-a jedan kabal za SAT i jedan za kablovsku.
Da li si razmisljao gde bi moglo najbolje da se postavi postavi prikljucak za modem? Ja cu najverovatnije da u podrumu postavim jedan schrank i tu ce da mi bude jos i NAS (zbog buke), ruter/firewall, wirelles+devolo...
Najbolje bi bilo kada bi se postavila creva u zidu, tako da bih ja mogao kasnije i sam da po potrebi razvlacim kablove. Sta mislis, da li je to moguce?

Inace, smart home je zaista buducnost, mada trenutno mi je bolje da tih 30.000 chf investiram u potrebnije stvari...
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Izgradnja kuce u Svajcarskoj03.02.2011. u 13:23 - pre 160 meseci
Ja cu za mrezu da razvlacim kablove i to (Datenkabel Kat. 7 S/FTP 4P AWG23 Duplex Ring, ) u svakoj prostoriji po jedna dupla netzwerk uticnica, jer hocu da svaku sobu tj svaki TV povezem na mrezu, tako da mogu da gledam filmove i sve sto downloadujem. Ja sam isto zamislio da sve ide u keller i da odatle pocnem gledao sam neki NAS (D-link) sa FTP i 8Tb memorijom da njega postavim i da sve ide na njega a posle da se sa njega i sve vuce, muzika, filmovi bas sve. Onda postavim kod svakog TV htpc i imas na svakom TV Full HD sliku nekog filma, a ujedno mozes da gledas i slike i sve na tv pustas muziku. Naravno stavicu i jedan bolji rutter "n" da sve moze i wireless da se streamuje, a i da imam dobar signal u dvoristu. Prikljucak za modem isto stavljam tamo gde i celu opremu, jer kad razvuces posle mrezu onda imas i tel uticnicu automatski, mada to sad vise nije ni potrebno jer mozes da uzmes kucnu centralu stavis bazu isto u podrum i onda koliko ti slusalica treba toliko kupis.

Neznam vise ni sam sta je pametno oko svega toga, konsultujem se sa nekim ljudima, pa mi oni samo daju neke ideje koje u princupu nisu lose, kao npr VoIP, mada pored skype ne znam vise ni sta ce ljudima VoIP svaki tel danas moze da ima skype. Bas sam pre neki dan poceo da trazim po netu opremu za mrezu i da probam nesto da isprojektujem.

Upravu si sto se tice 30.000 ali svi kazu da za 5 godina imas te pare nazad, da donosi dosta na ustedi energije i svega, znam da je to lako reci a tesko investirati, sa tim i ja imam problem sto gde god da se okrenem samo pare idu, a covek proklet sve hoce.
 
Odgovor na temu

rfe

Član broj: 131188
Poruke: 76
..9-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Izgradnja kuce u Svajcarskoj03.02.2011. u 19:00 - pre 160 meseci
sto ne uzmete stan lepo ?
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.abxsec.com.



+69 Profil

icon Re: Izgradnja kuce u Svajcarskoj04.02.2011. u 07:11 - pre 160 meseci
Citat:
elmagico: Ja cu za mrezu da razvlacim kablove i to (Datenkabel Kat. 7 S/FTP 4P AWG23 Duplex Ring, ) u svakoj prostoriji po jedna dupla netzwerk uticnica, jer hocu da svaku sobu tj svaki TV povezem na mrezu, tako da mogu da gledam filmove i sve sto downloadujem. Ja sam isto zamislio da sve ide u keller i da odatle pocnem gledao sam neki NAS (D-link) sa FTP i 8Tb memorijom da njega postavim i da sve ide na njega a posle da se sa njega i sve vuce, muzika, filmovi bas sve. Onda postavim kod svakog TV htpc i imas na svakom TV Full HD sliku nekog filma, a ujedno mozes da gledas i slike i sve na tv pustas muziku. Naravno stavicu i jedan bolji rutter "n" da sve moze i wireless da se streamuje, a i da imam dobar signal u dvoristu. Prikljucak za modem isto stavljam tamo gde i celu opremu, jer kad razvuces posle mrezu onda imas i tel uticnicu automatski, mada to sad vise nije ni potrebno jer mozes da uzmes kucnu centralu stavis bazu isto u podrum i onda koliko ti slusalica treba toliko kupis.

Jos nisam imao razgovor sa arihitektom (moram da cekam da opstina zavrsi ulicu, posto je to novo naselje), ali cu obavezno sve dobro da se raspitam. Ne pada mi napamet da vucem naknadno kablove po kuci, busim zidove, bilo sta improvizujem i sl. Moram i jos da vidim sta je tacno uracunato u cenu, a sta ne...

Citat:
rfe: sto ne uzmete stan lepo ?

Kuca ima mnogo vise prednosti u odnosu na stan, a pogotovu kada je nova i kad mozes da utices na raspored.
Sto se cene tice, razlika nije toliko velika, koliko se dobija na kvalitetu stanovanja.
I sto je najvaznije (bar za mene), socijalna struktura ljudi koja gradi kuce je slicna mojoj, tako da cu u komsiluku (nadam se) imati normalne, familijarne ljude...
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Izgradnja kuce u Svajcarskoj04.02.2011. u 07:26 - pre 160 meseci
Ti si jutros bas poranio, ja sam sinoc pricao sa jednim arhitektom i on me ubedjuje da odustanem od ove kuce i da on ima neke placeve za zidanje i da mogu da dobijem vise kvadrata za otprilike iste pare. Sad sam u takvoj zbrci da cu da poludim.

@rfe

Ako si imao mogucnost da zivis u stanu i kuci, onda predpostavljam da znas razliku, ako nisi, onda to nemozes da shvatis, ja sam u Beogradu ziveo u kuci i kad sam dosao u CH i poceo da zivim u stanu ja kao da sam bio zatvoren u kavez, plus sto kaze igor ima kuca jos mnogo prednosti.
 
Odgovor na temu

rfe

Član broj: 131188
Poruke: 76
..5-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Izgradnja kuce u Svajcarskoj04.02.2011. u 10:08 - pre 160 meseci
Citat:
Ako si imao mogucnost da zivis u stanu i kuci, onda predpostavljam da znas razliku, ako nisi, onda to nemozes da shvatis, ja sam u Beogradu ziveo u kuci i kad sam dosao u CH i poceo da zivim u stanu ja kao da sam bio zatvoren u kavez, plus sto kaze igor ima kuca jos mnogo prednosti.


te sam price i ja cuo za prelazak kuca--->stan. Ja sam uvek ziveo u stanu pa ne znam, a kad neko kaze kuca to je za mene sinonim ili siromastva ili prilicnog bogatstva.

kad sam rekao stan mislio sam kako je to puno jednostavnije, a vi jos hocete da zidate kucu. Mislio sam na gomilu propisa, mogu samo da zamislim kako je to sve regulisano u CH i koliko kosta. U svakom slucaju samo napred ...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Izgradnja kuce u Svajcarskoj

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7780 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.