Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa ruterom i kablovima

[es] :: SOHO Networking :: Problem sa ruterom i kablovima

[ Pregleda: 1648 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

neomckane
Novi Sad

Član broj: 276560
Poruke: 7
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Problem sa ruterom i kablovima18.01.2011. u 14:36 - pre 161 meseci
Ovako stoje stvari. Pazario sam TP-Link TL-WR1043ND. Prikacio kablovski modem, povezao na komp, i sve sljaka..
Medjutim, problem je nastao kad sam hteo da povezem i drugi racunar, koji je u drugoj prostoriji. Kupio sam 10m kabla, prikopcao, i nista. Na ruteru se ne pali lampica sa brojem tog prikljucka, dok se na racunaru pali i gasi narandzasta lampica na ethernet konektoru. A konekcija se cas ukljuci i pise "connected to..", pa posle 1 sekunde pise "network cable is unplugged", pa opet "connected", i tako stalno..
Pomislio sam da je problem u kablu. Odneo, zamenio, i opet ista stvar. Nije problem u tom drugom kompu jer se ista stvar desi kada i ovaj prvi preko tog kabla povezem na ruter, sve isto. Ali, kabl je ispravan jer mogu preko njega direktno da povezem komp i kablovski modem, i tad radi normalno.
Pomislio sam da nije mozda problem u duzini kabla, zbog rutera, sta znam. Medjutim, sa drugim kablom od 15m sve radi normalno, bez ikakvih problema. Razlika izmedju ta dva kabla, osim duzine, je i u debljini, ali sam i uocio da je su na duzem kablu prve dve zice na jednom konektoru obrnute, pa pretpostavljam da je u pitanju cross-over.
Dakle, ocigledno je da je problem u kablu, a ne u ruteru ili kompu.

Koje je resenje? Sta da radim?

Da se vratim u tu istu prodavnicu i trazim cross-over?
 
Odgovor na temu

neomckane
Novi Sad

Član broj: 276560
Poruke: 7
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Problem sa ruterom i kablovima18.01.2011. u 18:15 - pre 161 meseci
..resen problem. Vratio sam kabl, kupio drugi, skoro duplo skuplji, i sad radi bez problema..
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Problem sa ruterom i kablovima18.01.2011. u 18:34 - pre 161 meseci
Nisi nam rekao najvazniju stvar - taj novi, da li je cross-over ili direktan? Ako je direktan a dobro ti je radio onaj od 15 metara cross-over onda je sustina resenja bas u kvalitetu kabla, ne u nacinu povezivanja. Da li direktan ili cross je danas cesto nevazno, jer mnogi uredjaji to znaju sami da prepoznaju, zato je vazna ova nedostajuca informacija.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

neomckane
Novi Sad

Član broj: 276560
Poruke: 7
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Problem sa ruterom i kablovima18.01.2011. u 18:48 - pre 161 meseci
Da, problem je bio u kvalitetu kabla. Jer, ovaj novi (koji sam vratio) je bio direktan. Isto kao i ovaj najnoviji koji obavlja posao.
Ovaj ruter sam prepozna da li je crossover, tako da i jedno i drugo moze da "svari".
Nov sam poprilicno kada je povezivanje u pitanju, pa nisam znao sta moze da igra koliko vaznu ulogu.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Problem sa ruterom i kablovima18.01.2011. u 18:56 - pre 161 meseci
Mnogi smo ovde novi, zato je vazna svaka mrvica znanja ! Hvala za info.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Problem sa ruterom i kablovima18.01.2011. u 19:07 - pre 161 meseci
Ne mogu oba da budu direktna a da su na jednom obrnute prve dve žice. Ako to znači da su na jednom konektoru narandžasta pa belo-narandžasta a na drugom je to obrnuto, onda je kabl neispravan. Ako je to pravljen kabl, onda ih pravi neki samouki majstor.

Za svaki slučaj, ajde pogledaj sve kablove pa napiši ovde tačan raspored žica u njima. Najbolje je ako su svi isti, onda imaš manje posla. ;) Loše odrađeni kablovi se ponašaju baš kao onaj iz prve poruke ali ako je i ovaj malo loš, može da se desi da kasnije počne da brlja. Bolje da na vreme sprečiš.

Koliko je to uopšte koštalo ako ti dupla cena znači nešto pošto bi kablovi trebalo da budu baš jeftini?
 
Odgovor na temu

neomckane
Novi Sad

Član broj: 276560
Poruke: 7
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Problem sa ruterom i kablovima18.01.2011. u 19:27 - pre 161 meseci
Ajd ovako, navescu sve kablove koje imam. Pa cu navesti "poreklo" i njihovu trenutnu funkciju.

Trenutno aktuelni (svi su fabricki):
- direktni 1m - dosao uz ruter - veza Ruter-PC1
- direktni ~2m - dosao uz modem - veza Ruter-Kablovski modem
- direktni 10m - kupljen danas - veza Ruter-PC2

Skupljaci prasine: :D
- direktni? 15m - kupljen pre oko 6 godina - veza PC1-AP (do pre 5 hodina)
posto je taj sumnjicav, evo rasporeda boja:
1 kraj: Bela - Zelena - Bela - Bela - Plava - Narandzasta - Ljubicasta - Bela
2 kraj: Zelena - Bela - Bela - Bela - Plava - Narandzasta - Ljubicasta - Bela
Taj kabl je u potpunosti funckionalan, i tada kada je koriscen, i sada prilikom probe. Rucne je izrade, rekao bih.

A sto se tice ta dva direktna kabla koja sam naveo u prethodnom postu, radi se o onom od 10m koji sam kupio juce (pa danas zamenio i kasnije vratio) i novi od 10m koji sam kupio nesto kasnije.
Onaj prvi, kupljen u Lim-ITu, placen je 399 dinara, i neka leva marka je u pitanju, mislim da cak nema ni naziv. Taj se pokazao kao neispravan, jos uvek ne znam zasto. 5 puta sam proveravao zicu po zicu i sve je ispravno i korektno. Dobro je pa je gospodja u navedenoj prodavnici jako ljubazna te se izvinjavala zbog "neispravnosti" i potom mi vratila novac.
Onda sam u PC Practic-u kupio ovaj koji radi perfektno. Takodje je u pitanju 10m direktni, ali je proizvodjac Belkin - FastCAT 5e Snagless Networking Cable. Cena je 690 dinara.

Razlika izmedju toj Belkin i onog noname je, prvenstveno, u debljini. Onaj noname deluje kao da su zice tri puta tanje, a pritom nisu ni onako uvrnute, da tako kazem. Takodje, kontakti na Belkinovom kablu su pozlaceni, sto verujem da moze da pravi razliku.

To bi bilo to. Izgleda da ovakvom ruteru jednostavno ne odgovaraju jeftini kablovi. Mozda je u pitanju veci otpor, manja provodljivost..
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Problem sa ruterom i kablovima18.01.2011. u 19:48 - pre 161 meseci
U normalnim kablovima nema ni belih ni ljubičastih žica, ako dobro vidiš boje onda je to ko zna kakav kabl. Debljina ne bi trebalo da se razlikuje, pa je možda ko zna kakav kabl košrišćen. Kako si video da su žice uvrnute?
Koji je raspored na tom najnovijem kablu?
 
Odgovor na temu

neomckane
Novi Sad

Član broj: 276560
Poruke: 7
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Problem sa ruterom i kablovima18.01.2011. u 20:15 - pre 161 meseci
Kako to nema belih zica? Pa valjda sve zice dolaze u paru, obojena i bela..
..a ne znam sto mrezni kabl ne bi imao ljubicastu zicu. Mozda je to neka malo tamnija crvena - bordo, pa vuce..
A znam da su zice uvrnute jer se oseti pod prstom, i primeti se na izolaciji manja naboranost.
Deluje da ima razlike u debljini jer taj noname nema uvrnute zice a nekako ima lufta ispod izolacije.
A sto se tice rasporeda na ovom najnovijem kablu, ide valjda ovako nekako:
bela - narandzasta - bela - plava - bela - zelena - bela - ljubicasta
S'tim sto je svaka bela zica takodje obojena i ovom bojom naredne zice
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Problem sa ruterom i kablovima18.01.2011. u 21:32 - pre 161 meseci
Ne dolaze bele nego šarene, svaka sa svojim parom. Plava i belo-plava, zelena i belo-zelena ... inače bi se lako pomešale. Teoretski može da bude bela pa pošto su uvrnute, onda se zna koja je koja ali je ipak lakše kada je obeleženo.
Ok, onda je to braon boja ... ali ne bi trebalo da budu redom nego ... belo-zelena - plava - belo-plava - zelena ... prvi i poslednji par su isti. Raspored je dobar pa će valjda sve da radi na dalje i ubuduće.
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: Problem sa ruterom i kablovima

[ Pregleda: 1648 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.