Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Rekli su o matematici i o matematičarima

[es] :: Matematika :: Rekli su o matematici i o matematičarima
(TOP topic, by Bojan Basic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 55301 | Odgovora: 107 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SrdjanR271
Srdjan Radosavljevic
dipl. inženjer informatike

Član broj: 174403
Poruke: 443
*.adsl.eunet.rs.



+88 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima21.01.2011. u 02:12 - pre 161 meseci
Nije film al vredi pogledati.
http://www.youtube.com/watch?v=h-DV26x6n_Q

fractals the colors of infinity
http://www.imdb.com/title/tt0241317/ pojavljuje se Benoit Mandelbrot

BBC-Dangerous Knowledge (o Kantoru, Gedelu, Bolcmanu i malo o Turingu)
http://video.google.com/videoplay?docid=-8492625684649921614
http://video.google.com/videop...614#docid=-1663091361786740235

N Is a Number: A Portrait of Paul Erdös
http://www.imdb.com/title/tt0125425/
A mathematician is a blind man in a dark room looking for a black cat which isn't there.
 
Odgovor na temu

Sini82

Član broj: 234605
Poruke: 479
62.101.141.*

Jabber: Sini82@elitesecurity.org


+33 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima21.01.2011. u 18:28 - pre 161 meseci
Citat:
SrdjanR271:

N Is a Number: A Portrait of Paul Erdös
http://www.imdb.com/title/tt0125425/


Naletio sam i na taj film, ali nigdje ne mogu naći prijevod.
 
Odgovor na temu

SrdjanR271
Srdjan Radosavljevic
dipl. inženjer informatike

Član broj: 174403
Poruke: 443
*.adsl.eunet.rs.



+88 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima22.01.2011. u 03:08 - pre 161 meseci
Ja sam gledao bez prevoda. A sad potrazih i nema nigde.
A mathematician is a blind man in a dark room looking for a black cat which isn't there.
 
Odgovor na temu

Black.Swan
Novi Sad

Član broj: 277853
Poruke: 58
*.mynsn.net.



+3 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima11.02.2011. u 21:05 - pre 160 meseci
Evo i ja cu nesto da kazem o matematici : MATEMATIKO MUKO MOJA


I just want to be perfect.......
 
Odgovor na temu

SrdjanR271
Srdjan Radosavljevic
dipl. inženjer informatike

Član broj: 174403
Poruke: 443
*.adsl.eunet.rs.



+88 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima03.04.2011. u 18:58 - pre 158 meseci
Evo jedan dokumentarni o Andrew Wiles-u i Fermaovoj velikoj teoremi
http://video.google.com/videoplay?docid=8269328330690408516#
A mathematician is a blind man in a dark room looking for a black cat which isn't there.
 
Odgovor na temu

Sini82

Član broj: 234605
Poruke: 479
62.101.141.*

Jabber: Sini82@elitesecurity.org


+33 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima02.05.2011. u 15:10 - pre 157 meseci
Citat:
Marija Anjezi

Algebra i geometrija čine jedinstvenu zemlju u kojoj gospodare tišina i mir.

Citat:
Langranž

Slučajna velika otkrića dešavaju se samo onima koji to zaslužuju.

Citat:
Sofija Žermen

Algebra je pisana geometrija, a geometrija je slikovita algebra.

Citat:
Gaus

Koliko sreće mi donosi bavljenje aritmetikom u vrijeme kad oko sebe ne vidim ništa drugo
osim nesreću i očajanje! Samo u toj nauci, porodičnom gnijezdu i dopisivanju sa prijateljima
mogu da nađem utjehu i zaboravim sveopšte stradanje.

Citat:
Meri Somervil

Ništa me nije moglo ubijediti u jedinstvo Božanstva kao ti čisto misaoni pojmovi matematičke
nauke, koji su postepeno otkrivani čovjeku, a koji oduvijek postoje u uzvišenom sveznajućem
Umu.

Citat:
Meri Somervil

Ponekad nalazim da su matematički problemi teški, ali ja ostajem tvrdoglava, jer ako ne
uspijem danas ja se ponovo vraćam na problem sutra.

Citat:
K. Pirson

Njena statistika (Florens Najtingejl) bila je više nego nauka; ona je uistinu bila
njena religija.

Citat:
Florens Najtingejl

Ja ne mislim da ću postići uspjeh u nečemu što zahtijeva brzinu, više nego u nečemu što
zahtijeva rad.

Citat:
Feliks Klajn

Nastava matematike u školama treba da bude psihološka, a ne sistematična.

Citat:
Meri Everest Bul

Postoji priča o čovjeku u Kembridžu koji je očekivao da bude senior rongler (Senior
Wrangler
- najbolji student godine), ali on je počeo da misli o kvadratnom korijenu iz
minus jedan kao o nečemu stvarnom, sve dok nije izgubio san. Sanjao je da je postao korijen
iz minus jedan i nije mogao da se izvadi; tako se razbolio da uopšte nije mogao da ode na
ispit.

...

Kad vam dođe kvadratni korijen iz minus jedan, ponašajte se prema njemu razumno. Tretirajte
ga logično, isto kao da je šestica ili devetka; samo uvijek imajte na umu činjenice o
sopstvenom neznanju. Nikad nećete saznati o njemu više nego što znate sada, ali ako ga
tretirate razumno, reći će vam mnogo istina o iksovima i ipsilonima, i drugim nepoznatim
stvarima.

Citat:
Sofija Kovaljevska

Često me obuzima mučno osjećanje da je to čemu posvećujem sve svoje misli i sposobnosti
može da predstavlja neki interes za vrlo mali broj ljudi.

Citat:
Karl Vajerštras

Matematičar koji nije pomalo pjesnik neće nikad biti pravi matematičar.

Citat:
Mitag-Lefler

Matematika, više od drugih nauka traži moćnu maštu od onih koji su pozvani da uveličaju
carstvo znanja novim osvajanjima. Nikada jasnoća misli nije sama dovela do otkrića.
Matematički i umjetnički genij se dodiruju i trebalo bi objasniti zašto se ta dva oblika
genijalnosti rijetko razvijaju u istom čovjeku.

Citat:
Karl Vajerštras

Ljudi umiru, ideje ostaju. Dovoljno je da potomstvo pamti Sofiju (Kovaljevsku) zbog
genijalnosti njenog matematičkog i književnog rada.

Citat:
Lav Tolstoj

Ako učitelj voli samo posao, dobar je učitelj. Kad učitelj sjedini ljubav prema poslu i
učenicima, savršen je učitelj.

Citat:
Pavel S. Aleksandrov

Topologija u vrijeme Poenkarea je bila ono što je bila muzika u vrijema Johana Sebastijana
Basha. U vrijeme Emi Neter topologija je postala ono što je bila muzika u vrijeme Volfanga
Amadeusa Mocarta. A u vrijeme Brauera topologija je dostigla nivo muzike Ludviga van
Betovena.

Citat:
Albert Ajnštajn

U svijetu algebre, kojom su se najveći matematičari bavili vijekovima, ona (Emi Neter) je
otkrila metode koji su se pokazale kao veoma značajni za razvoj današnje generacije mladih
matematičara.

Citat:
Džulija Robinson

Mislim da je moja tvrdoglavost u najvećoj mjeri kriva za sve moje uspjehe u matematici.

...

Mislim da sam uvijek imala posebnu ljubav za prirodne brojeve. Za mene su oni uvijek bili
realne stvari. Mi možemo da zamislimo hemiju drugačiju od naše, takođe i biologiju, ali ne
možemo da zamislimo različitu matematiku brojeva. Ono što je dokazano za brojeve, biće
činjenica u svakom univerzumu.

Anegdota

Code:
Bilo je to u vrijeme prvog svjetskog rata. Većina na fakultetu se protivila da se 
Emi Neter izabere za docenta. Govorili su:"Ako jedna žena postane docent, onda može 
postati i profesor, i član univerzitetskog senata. Šta će naši vojnici misliti kad se 
vrate na univerzitet i kad shvate da se od njih očekuje da studiraju uz ženske skute?" 
David Hilbert je na to odgovorio:"Gospodo, ne vidim zašto bi pol kandidata bio argument 
protiv njenog prijema u zvanje docenta. Na kraju krajeva, senat nije javno kupatilo."
 
Odgovor na temu

MarijaKg88
Marija Mihailovic
student
Kragujevac

Član broj: 283512
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima02.05.2011. u 17:53 - pre 157 meseci
Pametan covek,matematika i nije racun!Evo ja sam na trecoj godini faksa(matematika) i jos b od broja nisam videla a sto se tice anegdote 100% pripada Gausu
 
Odgovor na temu

Sini82

Član broj: 234605
Poruke: 479
62.101.141.*

Jabber: Sini82@elitesecurity.org


+33 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima03.05.2011. u 14:03 - pre 157 meseci
http://hr.wikipedia.org/wiki/Anegdota

Anegdota (tako sam naslovio jednu priču iz istorije matematike) ne pripada nikome pa ni Gausu. Evo još nešto za tebe o slavnoj matematičarki, vidim da se mučiš sa apstraktnom algebrom (http://www.elitesecurity.org/t428354-0 , pomoću ti oko zadatka kasnije), dijeliš sa nulom što nije dozvoljeno (http://www.elitesecurity.org/t428509-2 , pogledaj u Analizi 1 aksiome skupa realnih brojeva):

Citat:
Van der Vender

Za Emi Neter, odnosi među brojevima, funkcijama i operacijama postajali su transparentni,
podložni generalizacijama, i produktivni samo kad su odvojeni od konkretnih objekata i svedeni
na opšte konceptualne odnose.
 
Odgovor na temu

Sini82

Član broj: 234605
Poruke: 479
*.torservers.net.

Jabber: Sini82@elitesecurity.org


+33 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima08.07.2011. u 11:46 - pre 155 meseci
Našao sam dosta filmova na internetu (uključujući "Breaking code" i "N is a number", koje smo već u ovoj temi naveli) koji nisu prevedeni na naš jezik. Ovo su još neki od filmova:

Citat:

http://www.math.unl.edu/~bharbourne1/MathInTheMovies.html
http://www.qedcat.com/moviemath/index.html
http://www.imdb.com/list/0sB16SJc2u4/
...
Fermat's Last Tango (2001)
A Hill on the Dark Side of the Moon (1983)
Evariste Galois (1965)
Morte di un Matematico Napoletano (Italian, 1992)
Non ho tempo (1973: No More Time)
Hotel Hilbert (1996)
The Keeper: The Legend of Omar Khayyam (2005)
...


Ako neko ima ljubav prema matematici, dobro zna neki strani jezik, ima vremena i volje da prevodi filmove, predlažem mu da:

1. nađe prevod nekog od gore navedenih filmova ili nekih filmova sa navedenih linkova (ili nekih drugih koji imaju veze sa temom) na neki jezik koji poznaje;
2. prevede ga koristeći neki prevodilac prevoda, npr. http://sourceforge.net/projects/opensub/ , http://www.mironto.sk/download.php ;
3. sredi prevod u istom tom programu ili u nekom od editora npr. http://www.softpedia.com/get/M...Tools/Subtitle-Workshop.shtml;
4. Okači ga na internet na neki od sajtova npr. www.titlovi.com
5. Postavi opis prevedenog filma ovdje na forum.

Ne moraju biti samo filmovi sa navedenih linkova, mogu da budu bilo koji drugi sadržaji o matematičarima ili matematici...

Ne bi koristilo samo članovima forumima, da tako nešto uradimo, nego i svim ljudima koji govore našim jezikom (kako matematičarima tako i nematematičarima kojima bi bilo zanimljivo).

Nemam sada vremena, kasnije kada stignem, pokušaću da nađem ruski prevod nekog od filmova preko http://www.yandex.ru/ i prevedem ga na naš jezik.
 
Odgovor na temu

Sini82

Član broj: 234605
Poruke: 479
*.privacyfoundation.de.

Jabber: Sini82@elitesecurity.org


+33 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima08.07.2011. u 12:27 - pre 155 meseci
Neke od ovih knjiga smo već spomenuli. Navešću ovdje neke knjige i prekopiraću njihove opise.

Knjiga
Code:
EUKLIDOV PROZOR
Leonard Mlodinov

„Razvoj fizike neprekidno potvrđuje da je geometrija moćan konceptualni okvir kojim se 
opisuje i shvata kosmos. U knjizi Euklidov prozor Leonard Mlodinov priča uzbudljivu priču 
o geometriji od antičkih dana do savremene teorije struna koja nas ostavlja bez daha. 
Verovatno nema boljeg načina da se pripremimo za naučne proboje koje donosi budućnost 
nego da ovladamo jezikom geometrije. Svakome ko pročita Euklidov prozor to će biti 
lako i prijatno.“
Brajan Grin, autor knjige Elegantni kosmos

„Mlodinov vodi čitaoca na očaravajuće putovanje kroz istoriju geometrije, od drevnih 
vremena do najnovijih nastojanja da se postavi teorija struna. Knjiga je napisana 
razložno i duhovito.“
Edvard Viten, dobitnik Fildsove nagrade

„Koliko ste puta bili u prilici da držite u rukama knjigu o matematici – o matematici! – 
koju ne možete da ostavite? Evo jedne takve. Uzbudljiva poput trilera, duhovita poput 
komedije, ljupka poput ljubavne priče – Mlodinovljeva knjiga obrazac je kako treba 
pisati o nauci.“
Majkl Gilen, autor knjige Pet jednačina koje su promenile svet

„Euklidov prozor veoma je dobar uvod u geometriju, od Euklida do Ajnštajna. 
Poučno i zabavno.“
Amir Acel, autor knjige Fermaova poslednja teorema

„Uzbudljiva knjiga koja slavi geometriju kao jedno od blistavih sunaca matematike. 
Takođe važna knjiga zato što je to sunce predugo bilo prekriveno gustim oblacima. 
Konačno, šarmantna knjiga koja pojačava zračenje predmeta kojim se bavi, te 
tako greje duh dok ga podučava.“
Dejvid Berlinski, autor knjige Putovanje kalkulusa


Knjiga
Code:
ČOVEK KOJI JE BROJAO
Malba Tahan

Početkom trinaestog veka u Bagdad, tada naučnu i umetničku prestonicu sveta, 
stiže Beremiz Samir, persijski ovčar, obdaren jedinstvenim umećem brojanja i 
računanja. U 34 poglavlja nižu se njegove uzbudljive pustolovine. Svaka od njih 
donosi novu i sve složeniju zagonetku, a Beremiz ih rešava zadivljujuće lako i 
elegantno, stičući poštovanje i ugled. Knjiga Čovek koji je brojao prevedena je 
na preko 30 jezika, a samo u Brazilu, na portugalskom izvorniku, imala je do sada 
neverovatnih 65 izdanja.


Knjiga
Code:
PAPAGAJEVA TEOREMA
Deni Geđ

Još jedan veliki svetski hit u najpopularnijoj ediciji Geopoetike! Ono što je Sofijin 
svet za filozofiju to je Papagajeva teorema za matematiku! Ova neobična istorija 
matematike uklopljena je u napetu, dramatičnu i nepredvidivu priču o mafiji, 
kradljivcima životinja, kidnapovanju, prijateljstvu, ljubavi i otkrivanju velikih tajni. 
Deni Geđ nam predstavlja novu matematiku - čitajuci o zanimljivim životima slavnih 
matematičara, čitaoci dobijaju odgovore na pitanja kako su nastali brojevi, znaci, 
teoreme, dokazi...

Roman Papagajeva teorema se čita u jednom dahu i ne ostavlja nikoga ravnodušnim. 
Oni koji matematiku nikada nisu voleli i razumeli, imaju priliku da promene mišljenje. 
Za one, pak, koji se matematikom bave, ova knjiga je put ka tome da je zavole jos više.


Knjiga
Code:
FERMATOV POSLEDNJI TEOREM
Amir D. Aczel

Više od tri stoljeća Fermatov posljednji teorem bio je jedan od najslavnijih matematičkih 
problema. Teorem ima vrlo stare korijene, još od vremena babilonskih matematičara 
koji su tragali za načinom razbijanja kvadrata nekog broja na zbroj dvaju kvadrata. 
No tek su 1955. god. japanski matematičari uspjeli povezati dvije grane matematike 
i popločati put koji je 40 godina kasnije doveo Andrewa Wilesa do dokaza teorema 
na 200 stranica znanstvenog rada.


Knjiga
Code:
STRIC PETROS I GOLDBACHOVA SLUTNJA 
Apostolos Doxiadis

Nesvakidašnji “matematički triler” Stric Petros i Goldbachova slutnja grčkog matematičara 
i romanopisca Apostolosa Doxiadisa dosad je preveden na više od deset svjetskih jezika, 
a britanski je izdavač ponudio nagradu od $1,000,000 za rješenje matematičkog problema 
oko kojeg se sve vrti.

Stari osamljenik, ruglo obitelji, stric Petros živi u predgrađu Atene, igra šah i obrađuje 
povrtnjak. Tko ga bolje ne poznaje pomislit će da je propustio sve životne prilike. Ali, 
njegov će mladi nećak otkriti da je Petros nekoć bio briljantan i odvažan matematičar, 
koji je posvetio život rješavanju jednog od najtežih matematičkih problema—Goldbachove 
slutnje. 


[Ovu poruku je menjao Sini82 dana 08.07.2011. u 14:08 GMT+1]
 
Odgovor na temu

SrdjanR271
Srdjan Radosavljevic
dipl. inženjer informatike

Član broj: 174403
Poruke: 443
*.adsl.eunet.rs.



+88 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima15.07.2011. u 10:42 - pre 155 meseci
Gledah juče The Keeper: The Legend of Omar Khayyam (2005), nije loš.

Ne mogu nigde da nađem Evariste Galois (1965).
A mathematician is a blind man in a dark room looking for a black cat which isn't there.
 
Odgovor na temu

Sonec

Član broj: 284879
Poruke: 892



+332 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima24.08.2011. u 11:41 - pre 154 meseci
Posto videh da su na ovoj temi ljudi pisali matematicke viceve, da dodaj i ja jedan. Za razumevanje vica potrebno je znati definiciju granicne vrednosti niza, tj.
Definicija. Kazemo da je broj granicna vrednost (limes) niza ako vazi

Naime, ovaj vic nam je ispricao profesor Analize, s obzirom da je mnogima bila zbunjujuca ova definicija (prva godina, ljudi se nisu sretali sa ovakvim definicijama). Naime, vic ide ovako:

Pogunuli istovremeno matematicar i fizicar, i kako red nalaze oni idu u pakao. Ispred vrata od pakla sacekao ih je djavo. On im je rekao da u paklu nije onako kako se prica (mucenja, i sta ti ja znam), i da bi im to pokazao on ce ima dati golu devojku (da rade sta oce sa njom). Pokazao im je prstom na golu devojku (koja se nalazila na izvestnom rastojanu od njih) i rekao im da mogu da joj pridju (i rade vec sta), al da ima jedan uslov, da na pola puta moraju da pritisnu plavo dugme (koje ce se tu nalaziti). I tako, matematicar odma pohita da trci do devojke i da pritiska plava dugmad, a fizicar stoji. Upita ga djavo zasto i on nije krenuo, na sta mu fizicar rece da zna da postoji Zenonov pradoks, Ahil i kornjaca, nemoguce je stici do devojke. Na sta mu djavo rece da je u pravu. I krene fizicar da stize matematicara, da mu kaze da je nemoguce stici do devojke. I nakon izvesnog vremena stize on do matematicara, i upita ga dal on zna za Zenonov paradoks (i tako to), na sta mu ovaj rece: "Meni nije bitno da ja stignem tacno do nje, nego da stignem dovoljno blizu!" Pa da vam ne pokazujem koliko (to je rekao profesor :))

I sad, je ta "duzina" koja je potrebna matematicaru (il fizicaru, svejedno), i bez obzira na svoje predispozicije on je u stanju da uradi sta "zeli", jer on moze pritisnuti plavo dugme dovoljno puta , tako da sa svakim narednim pritiskanje on se priblizio dovoljno blizu devojci .
Leonardo da Vinči

Nema istine u onim naukama u kojima se matematika ne primenjuje.

Milorad Stevanović

Bog postoji zato sto je matematika neprotivurečna.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2789 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima24.08.2011. u 13:17 - pre 154 meseci
Po Zenonovom paradoksu dihotomije kretanje ne može ni početi. Kao što ne može da stigne do devojke, ne može ni da stigne do tačke koja je na početku na pola puta između njega i nje itd.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Sini82

Član broj: 234605
Poruke: 479
*.torservers.net.

Jabber: Sini82@elitesecurity.org


+33 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima04.10.2011. u 22:06 - pre 152 meseci
Citat:
SrdjanR271:
Ne mogu nigde da nađem Evariste Galois (1965).


Ne mogu ni ja da nadjem dosta filmova sa ovih lista, a o prevodima da ne govorim:

http://www.math.unl.edu/~bharbourne1/MathInTheMovies.html
http://kasmana.people.cofc.edu...mp;medium=fl&orderby=title

Citat:
SrdjanR271:
Gledah juče The Keeper: The Legend of Omar Khayyam (2005), nije loš.


Gdje si njega našao?
 
Odgovor na temu

SrdjanR271
Srdjan Radosavljevic
dipl. inženjer informatike

Član broj: 174403
Poruke: 443
*.adsl.eunet.rs.



+88 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima06.10.2011. u 02:40 - pre 152 meseci
Ja to gledam bez prevoda.


Sto se Omara tiče, poslao sam ti pp.

Da li je neko ovo gledao, na RTS 2?

Džordž Bul


Rene Dekart

Bilo je i o Ojleru, ali nema na youtube-u.


[Ovu poruku je menjao SrdjanR271 dana 06.10.2011. u 03:52 GMT+1]
A mathematician is a blind man in a dark room looking for a black cat which isn't there.
 
Odgovor na temu

Sherlock Holmes
Srbija

Član broj: 283065
Poruke: 153
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+23 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima06.10.2011. u 22:28 - pre 152 meseci
Uspeo sam da pogledam kraj emisije. Mislim da je bilo reci o jednom matematicaru koji je pokisao na putu do fakulteta gde je trebao da odrzi jedno veoma vazno predavanje, razboleo se tada, a ubrzo je i umro. Valjda je tako bilo
"Nije mi žao što su ukrali moje ideje, već što nisu imali svoje." Nikola Tesla
 
Odgovor na temu

SrdjanR271
Srdjan Radosavljevic
dipl. inženjer informatike

Član broj: 174403
Poruke: 443
*.adsl.eunet.rs.



+88 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima06.10.2011. u 23:34 - pre 152 meseci
Citat:
Sherlock Holmes: Uspeo sam da pogledam kraj emisije. Mislim da je bilo reci o jednom matematicaru koji je pokisao na putu do fakulteta gde je trebao da odrzi jedno veoma vazno predavanje, razboleo se tada, a ubrzo je i umro. Valjda je tako bilo :)


To je Džordž Bul. Imaš u mom postu iznad link.
A mathematician is a blind man in a dark room looking for a black cat which isn't there.
 
Odgovor na temu

Sini82

Član broj: 234605
Poruke: 479
*.noisetor.net.

Jabber: Sini82@elitesecurity.org


+33 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima07.10.2011. u 22:03 - pre 152 meseci
Hvala Srdjane. Nisam gledao te emisije, prvi put čujem. Sad sam pogledao na youtube.

[Ovu poruku je menjao Sini82 dana 07.10.2011. u 23:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Sini82

Član broj: 234605
Poruke: 479
*.noisetor.net.

Jabber: Sini82@elitesecurity.org


+33 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima07.10.2011. u 22:55 - pre 152 meseci
link1
link2
link3
link4
link5

Imate prijevode, treba samo da ih uključite. Snimak sa prvog linka je o fraktalima, ima dijelova gdje Benoit Mandelbrot govori o sebi. Snimci sa poslednja četiri linka su o računarima i matematici, učenju matematike, nastavi matematike...

[Ovu poruku je menjao Sini82 dana 08.10.2011. u 00:06 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Sini82

Član broj: 234605
Poruke: 479
*.org.b.all.de.

Jabber: Sini82@elitesecurity.org


+33 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima29.10.2011. u 11:51 - pre 151 meseci
Film
Citat:
Enigma (2001)

U martu 1943. godine, u Bletchley Parku, britanskoj tajnoj Stanici X, suočeni su s najgorom noćnom morom. Nacističke su podmornice neočekivano promijenile šifre s kojima komuniciraju međusobno i s njemačkim Glavnim štabom. Saveznički brodski konvoj koji plovi preko Atlantika s 10 000 putnika u direktnoj je opasnosti od napada, a vlasti se obraćaju za pomoć mladom matematičaru i šifrantu Tomu Jerichu (Dougray Scott). Njegovi kolege ne znaju da on mora riješiti i jednu drugu enigmu. Claire (Saffron Burrows), žena koja u koju se zaljubio, nestala je iz Bletchleyja upravo u trenutku kad su vlasti počele sumnjati da bi tamo mogao biti špijun. Za rješavanje obje tajne potrebna mu je pomoć Hester (Kate Winslet), Claireine najbolje prijateljice. Oni su u istrazi Claireinog života korak ispred tajnih službi, ali onda otkrivaju i međunarodnu i ličnu izdaju...
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Rekli su o matematici i o matematičarima
(TOP topic, by Bojan Basic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 55301 | Odgovora: 107 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.