Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Upotreba srpske latinice u SMS porukama i njihova naplata

[es] :: Mreže i novosti :: Upotreba srpske latinice u SMS porukama i njihova naplata

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 43364 | Odgovora: 233 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.rs.



+257 Profil

icon Re: Upotreba srpske latinice u SMS porukama i njihova naplata08.01.2011. u 08:09 - pre 160 meseci
Mislim da se ovde pogresno optuzuju provajderi, proizvodjaci mobilnih bi trebali biti ti koji su morali da objasne u uputstvima za mobilne da postoje razlike u slanju sms poruka razlicitim kodnim rasporedima. Nisu provajderi krivi sto mobilni to pretvaraju u vise znakova, vec sami mobilni telefoni, tako da se zalite na pogresnom mestu.
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Upotreba srpske latinice u SMS porukama i njihova naplata08.01.2011. u 08:21 - pre 160 meseci
Novac od poruke nije otišao proizvođaču telefona već operateru mobilne telefonije. Biti pravi patriota košta.

[Ovu poruku je menjao stil dana 08.01.2011. u 09:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.rs.



+257 Profil

icon Re: Upotreba srpske latinice u SMS porukama i njihova naplata08.01.2011. u 08:35 - pre 160 meseci
^^
Da, kao sto za tv program placas kablovskom operateru a ne tv kuci, ali se zalis operateru sto tv kuca nije imala neku emisiju i krvi ti je operater.

Dakle, operater je naplatio onoliko koliko je tvoj telefon poslao. Ako je tvoj telefon poslao 2 poruke, logicno je da ce operater naplatiti 2 poruke (nebitno da li je vip, telenor, mts, vodafon, orange ili neki stoti...)
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Upotreba srpske latinice u SMS porukama i njihova naplata08.01.2011. u 08:45 - pre 160 meseci
Nije ti dobra analogija, ako već hoćeš da je upotrebiš. Ti ne plaćaš tv pretplatu Soniju ili Samsungu već onome ko ti doprema tv signal tj. kablovskom operateru.

Da li postoji način da se ćirilična i latinična slova čćđžš itd. šalju normalno tj. da se vlasniku mobilnog ne poveća račun u odnosu na slučaj kada bi koristio "ošišanu" latinicu ?
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Upotreba srpske latinice u SMS porukama i njihova naplata08.01.2011. u 09:18 - pre 160 meseci
Citat:
stil
Da li postoji način da se ćirilična i latinična slova čćđžš itd. šalju normalno tj. da se vlasniku mobilnog ne poveća račun u odnosu na slučaj kada bi koristio "ošišanu" latinicu ?

Naravno da može.

Ako šalješ samo karaktere koji su definisani prvobitnim GSM standardom od pre 25 godina, dakle engleski alfabet, u jednoj poruci možeš da napišeš do 160 takvih slova, i to će ti se tarifirati kao jedna poruka.

Ako hoćeš da pišeš koristeći Srpska, Grčka, Kineska slova, bilo da je u pitanju ćirilica ili latinica, u jednoj poruci možeš da napišeš do 70 takvih slova i to će ti se tarifirati kao jedna poruka.

 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Upotreba srpske latinice u SMS porukama i njihova naplata08.01.2011. u 09:28 - pre 160 meseci
Ili treba da nešto promenimo, ako želimo da se "naša" slova više koriste u svakodnevnoj komunikaciji, a da to ne bude po džepu korisnika.
 
Odgovor na temu

bobiska
Beograd

Član broj: 10393
Poruke: 1074
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+90 Profil

icon Re: Upotreba srpske latinice u SMS porukama i njihova naplata08.01.2011. u 09:50 - pre 160 meseci
Od svega šta sam ovde pročitao, jedino korisno i suština je ono šta je napisao @superfly:

Citat:
Uđi u 'settings' za 'text messages', i u 'character encoding' izaberi 'reduced support'. Voila!


Meni je tako podešeno i kuke i motike mi registruje kao jedan karakter. Zašto mi je to bitno? Zbog bržeg unosa texta putem T9 (predictive text), kada pišem na srpskom. A primaocu, da li stiže ošišano ili ne, to me "ič" ne zanima, a naravno da stiže ošišano. I meni od 99% ljudi stiže ošišano, jer su telefoni valjda po defaultu podešeni na reduced support i to je sreća.


@calexx
Citat:
...da li telefon može da se čuva u tegli vode ... da li ovo mora da kaže prodavac telefona, prodavac kartice, sam operater ili ko?


Loš primer...to uvek kaže proizvođač. Nisi nikada čitao nebuloze na početku knjižice koju dobiješ uz telefon ili uz bilo šta drugo od gedžeta?



[Ovu poruku je menjao bobiska dana 08.01.2011. u 11:10 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.rs.



+257 Profil

icon Re: Upotreba srpske latinice u SMS porukama i njihova naplata08.01.2011. u 10:27 - pre 160 meseci
Citat:
stil: Nije ti dobra analogija, ako već hoćeš da je upotrebiš. Ti ne plaćaš tv pretplatu Soniju ili Samsungu već onome ko ti doprema tv signal tj. kablovskom operateru.

Gde sam ja uopste pominjao Sonija i Samsunga? TV kuca = rts, pink i ostali koji prave program. Kao da se zalis operateru sto tv kuca nije pustila neki program koji je najavila. Isto kao da se zalis mobilnom provajderu zbog toga kako tvoj uredjaj salje sms.

Mozda nije najbolja analogija, ali shvatas sta sam hteo da kazem, nadam se.
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Upotreba srpske latinice u SMS porukama i njihova naplata08.01.2011. u 11:33 - pre 160 meseci
... I am Locutus of Borg, Jbyn4e... Resistance is futile...

> Mislim da se ovde pogresno optuzuju provajderi, proizvodjaci mobilnih
> bi trebali biti ti koji su morali da objasne u uputstvima za mobilne

Ima ovde logike. Nije operater kriv zbog standarda koji je
usvojen i kojeg proizvođači telefona poštuju i primenjuju. Jednostavno,
tako mora ako želiš da koristiš naša slova. Ono što provajderi mogu da
urade jeste da u FaQu stave da je dužina smsa 70 karaktera kada se
kucaju naša slova, onako kao što je Telekom to uradio, ali ako i ne
urade, mislim da ne postoji osnova za tužbu, jer standard govori da je
dužina sms poruke 160 ascii karaktera, ili 70 kada se koriste ostali
non-ascii karakteri. Ovde imate kako izgleda SMS poruka:
http://www.kdev.it/joomla/SMS_...MS_file_format_2006122936.html


... ±±±±±±±±±±±±±®If you want to see word under these chars send me 20$
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

nvukelic
Beograd

Član broj: 61473
Poruke: 285
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: Upotreba srpske latinice u SMS porukama i njihova naplata08.01.2011. u 11:44 - pre 160 meseci
Citat:
stil: Ili treba da nešto promenimo, ako želimo da se "naša" slova više koriste u svakodnevnoj komunikaciji, a da to ne bude po džepu korisnika.

Da, menjaćemo međunarodno usvojeni standard koji funkcioniše već decenijama u svim mrežama mobilne telefonije na svetu, samo zato da bismo mi, nebeski srpski narod, očuvali ćirilicu... Evo sad će, samo što nisu... Tako je, kako je, ako hoćeš da očuvaš ćirilicu, jbg, plati. Btw, ja sve svoje poruke kucam sa punom podrškom jer u okviru paketa imam mnogo više besplatnih poruka nego što mi treba, pa me briga kako se tarifiraju. Dok sam bio na prepaid-u, slao sam ošišanom latinicom.

Citat:
stil:
Da li postoji način da se ćirilična i latinična slova čćđžš itd. šalju normalno tj. da se vlasniku mobilnog ne poveća račun u odnosu na slučaj kada bi koristio "ošišanu" latinicu ?

Ne, ili će stizati ošišana ili će se kodirati na takav način da jedan SMS sadrži 70, ne 160 karaktera. Zavisi od podešavanja u telefonu. Bobiska je objasnio ranije.

 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Upotreba srpske latinice u SMS porukama i njihova naplata08.01.2011. u 11:58 - pre 160 meseci
He he, da menjamo odma standard. Nisam ja to nigde rekao. Samo kažem da u zemlji u kojoj je uobičajeno da se koriste čćžšđ itd. omogućiš da poruke koje sadrže ta slova imaju isti status odnosno broj karaktera i cenu kao i poruka sa ascii karakterima. Jbg. znam da to iziskuje više protoka podataka kad se šalje poruka ali na taj način daješ šansu da se ne dešavaju smešne situacije kao što su one iz vica :

Plavuša šalje SMS prijateljici:
- Sutra idem na sisanje i satiranje.
 
Odgovor na temu

nvukelic
Beograd

Član broj: 61473
Poruke: 285
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: Upotreba srpske latinice u SMS porukama i njihova naplata08.01.2011. u 12:17 - pre 160 meseci
Neka me ispravi neko ko se bolje razume u tehničke detalje, ali mislim da ne postoji način da operater zna da li je poruka toliko dugačka zato što ima u sebi unicode karaktere ili zato što se korisnik raspisao. Ili ako postoji način, ne znam koliko bi bio tehnički zahtevan (da li bi to podrazumevalo "čitanje" svake poruke u potrazi za unicode karakterima?).

A ako je izvodljivo, to bi značilo odricanje od velikog dela "kolača" što nijednom operateru nije u interesu, a mislim da jednog Norvežanina, Austrijanca ili Nemca zabole patka za očuvanje srpskog pisma.
 
Odgovor na temu

MagicMaster
Samozaposlen,
Srbija

Član broj: 94953
Poruke: 696
*.dynamic.sbb.rs.



+76 Profil

icon Re: Upotreba srpske latinice u SMS porukama i njihova naplata08.01.2011. u 12:27 - pre 160 meseci
Citat:
Plavuša šalje SMS prijateljici:
- Sutra idem na sisanje i satiranje.


Znači, prvo će da sisa, pa će da je satru .... :) :) :) :)
 
Odgovor na temu

leprosy

Član broj: 44489
Poruke: 164
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Upotreba srpske latinice u SMS porukama i njihova naplata08.01.2011. u 12:31 - pre 160 meseci
Citat:
nvukelic: Neka me ispravi neko ko se bolje razume u tehničke detalje, ali mislim da ne postoji način da operater zna da li je poruka toliko dugačka zato što ima u sebi unicode karaktere ili zato što se korisnik raspisao. Ili ako postoji način, ne znam koliko bi bio tehnički zahtevan (da li bi to podrazumevalo "čitanje" svake poruke u potrazi za unicode karakterima?).
A ako je izvodljivo, to bi značilo odricanje od velikog dela "kolača" što nijednom operateru nije u interesu, a mislim da jednog Norvežanina, Austrijanca ili Nemca zabole patka za očuvanje srpskog pisma.

I ja kontam da je iz tih razloga sve kako trenutno jeste.
0.70710678118654752440084436210485
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Upotreba srpske latinice u SMS porukama i njihova naplata08.01.2011. u 12:32 - pre 160 meseci
Ranije je izgovor za ne korišćenje čćđšž itd. slova bilo to da proizvođači telefona ne daju podršku za njih, a danas kad tih aparata ima sve više ispada da su operateri mobilne telefonije problem jer prenos poruke računaju prema protoku podataka. Ipak SMS je nastao posle nastanka latiničnog pisma kojeg mi koristimo isto važi i za ćirilicu, pa i za recimo grčki alfabet. Mislim da je primereno da nove tehnologije budu kompatibilne sa postojećom načinom na koji ljudi komuniciraju među sobom.
 
Odgovor na temu

nvukelic
Beograd

Član broj: 61473
Poruke: 285
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: Upotreba srpske latinice u SMS porukama i njihova naplata08.01.2011. u 12:45 - pre 160 meseci
Citat:
stil: Ranije je izgovor za ne korišćenje čćđšž itd. slova bilo to da proizvođači telefona ne daju podršku za njih, a danas kad tih aparata ima sve više ispada da su operateri mobilne telefonije problem jer prenos poruke računaju prema protoku podataka. Ipak SMS je nastao posle nastanka latiničnog pisma kojeg mi koristimo isto važi i za ćirilicu, pa i za recimo grčki alfabet. Mislim da je primereno da nove tehnologije budu kompatibilne sa postojećom načinom na koji ljudi komuniciraju među sobom.


Znači, ipak bi da menjaš standard ?
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Upotreba srpske latinice u SMS porukama i njihova naplata08.01.2011. u 12:52 - pre 160 meseci
Pa ne, standard već postoji. Ja telefonom mogu da u SMS poruci otkucam čćžđš. Problem je to što će to da me više košta e tu operater treba da se prilagodi načinu komunikacije u zemlji u kojoj posluje jer ako to ne uradi pojavljuje se reč diskriminacija odnekud.
 
Odgovor na temu

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Re: Upotreba srpske latinice u SMS porukama i njihova naplata08.01.2011. u 12:53 - pre 160 meseci
Citat:
Od svega šta sam ovde pročitao, jedino korisno i suština je ono šta je napisao @superfly:
> Uđi u 'settings' za 'text messages', i u 'character encoding' izaberi 'reduced support'. Voila!

Ako je tvoje resenje status quo, ne bi trebalo da se slozimo sa minimalizmom. Podrzavam da svako treba i moze da salje SMS sa nacionalnim znacima, znajuci da onda SMS ima 70 znakova a ne 160 i to je to.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Upotreba srpske latinice u SMS porukama i njihova naplata08.01.2011. u 12:57 - pre 160 meseci
Citat:
owim: Ako je tvoje resenje status quo, ne bi trebalo da se slozimo sa minimalizmom. Podrzavam da svako treba i moze da salje SMS sa nacionalnim znacima, znajuci da onda SMS ima 70 znakova a ne 160 i to je to.


Mislim da to nije zadovoljavajuće rešenje pogotovo ako potiče od operatera čiji je vlasnik Država Srbija.
 
Odgovor na temu

bobiska
Beograd

Član broj: 10393
Poruke: 1074
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+90 Profil

icon Re: Upotreba srpske latinice u SMS porukama i njihova naplata08.01.2011. u 13:03 - pre 160 meseci
Citat:
owim: Ako je tvoje resenje status quo, ne bi trebalo da se slozimo sa minimalizmom. Podrzavam da svako treba i moze da salje SMS sa nacionalnim znacima, znajuci da onda SMS ima 70 znakova a ne 160 i to je to.

To je rešenje za sadašnju situaciju uz korišćenje T9 kao što rekoh.

Citat:
stil: Pa ne, standard već postoji. Ja telefonom mogu da u SMS poruci otkucam čćžđš. Problem je to što će to da me više košta e tu operater treba da se prilagodi načinu komunikacije u zemlji u kojoj posluje jer ako to ne uradi pojavljuje se reč diskriminacija odnekud.

A ovako bi trebalo da bude.
 
Odgovor na temu

[es] :: Mreže i novosti :: Upotreba srpske latinice u SMS porukama i njihova naplata

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 43364 | Odgovora: 233 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.