Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3922158 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 09:32 - pre 112 meseci
Ili ides preko Hrvatske

hehe, ima i taj aspekt koji jos niko nije imao mooda da koristi Madjarska kao clanica EU mora da postuje prava manjina, samim tim je duzna da omoguci svojim drzavljanima, pripadnicima manjina, da sa drzavnim organima komunicira na svom maternjem jeziku. Sto znaci da je vodjenje prevodioca na podnosenje zahteva za pasos sasvim legitimno i da po zakonu nisi duzan njima da kazes i jednu rec na madjarskom. Cak ni ako te prijave i ispituju, ne moras da pricas na madjarskom sa inspektorima, cak iako dodjes do suda nisi duzan da pred sudom dajes iskaz na madjarskom. Samo, stvarno treba imati debela mooda za to
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 09:36 - pre 112 meseci
hehe, pa nije bas tako mmix.

Mislim bilo bi ok da je sve knjiski kako ti kazes, ali znamo svi za intelektualnu ogranicenost policajaca i beskrajnu pakost administracije.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 09:41 - pre 112 meseci
Zato i kazem, treba imati mooda za to
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 09:51 - pre 112 meseci
dobro je imati muda, ali je još bolje ne zezati krizu kad se ne mora.

A bajzuej, državljanstvo se ni ne oduzima na osnovu znanja mađarskog već na temelju sumnje da je stečeno prevarom. Možeš ti povesti i šest ombudsmana sa sobom ali moraš da objasniš kako si uspeo da zaboraviš mađarski !
 
Odgovor na temu

kokadina

Član broj: 326552
Poruke: 5
*.dynamic.kdsinter.net.



+3 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 11:09 - pre 112 meseci
Koliko ste cekali odbijenicu nakon neuspesne predaje u SU?
 
Odgovor na temu

Petar Kralj
svastar
svet

Član broj: 311622
Poruke: 48
*.dynamic.surfer.at.



+98 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 13:18 - pre 112 meseci
Citat:
tbutor:
To jedino ako ucinis neki prekrsaj u madjarskoj pa se kod sudije pokrene postupak za oduzimanje nakon sto se utvrdi da imas drzavljanstvo a ne znas jezik. Ovaj na granici nema vremena da se bakce tvojim jezikom.



Ja sam dosao do informacije da su odredjenim ljudima koji imaju madjarsko drzavljanstvo iz Feniksovog autobusa sada u petak na Horgosu madjarski policajci lupili crveni pecat na stranicu sa fotografijom jer nisu reagovali na pitanja policajaca na madjarskom. Koje to reperkusije sa sobom nosi stvarno ne znam. Pitam izmedju ostalog i zbog sebe jer ne govorim perfektno madjarski a idem i preko tog granicnog prelaza i tim prevoznikom.
 
Odgovor na temu

tbutor
BG

Član broj: 326294
Poruke: 47



+21 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 13:41 - pre 112 meseci
A na crvenoom pecatu pise sta???
 
Odgovor na temu

tpd

Član broj: 305252
Poruke: 133
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 13:56 - pre 112 meseci
Pise "baba Mijojka"
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 884



+800 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 14:09 - pre 112 meseci
Citat:
Petar Kralj:Ja sam dosao do informacije da su odredjenim ljudima koji imaju madjarsko drzavljanstvo iz Feniksovog autobusa sada u petak na Horgosu madjarski policajci lupili crveni pecat na stranicu sa fotografijom jer nisu reagovali na pitanja policajaca na madjarskom. Koje to reperkusije sa sobom nosi stvarno ne znam. Pitam izmedju ostalog i zbog sebe jer ne govorim perfektno madjarski a idem i preko tog granicnog prelaza i tim prevoznikom.

cekaj sad, oduzimaju pasose ili lupaju crvene pecate?

kako god bilo, sto kaze Braksi... ne treba iskusavati srecu.
da ipak ti razmislis o ovome: http://goo.gl/mfaOha :)
 
Odgovor na temu

Petar Kralj
svastar
svet

Član broj: 311622
Poruke: 48
*.dynamic.surfer.at.



+98 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 14:13 - pre 112 meseci
Ja vam iskreno kazem sta sam cuo. Nemam nameru da unosim paniku, samo me interesuje da li jos neko nesto zna o tome. U interesu svih je da nam to drzavljanstvo ostane. Valjda.
 
Odgovor na temu

Mihailoo
svuda po malo
Obrenovac

Član broj: 271622
Poruke: 210
dynamic-109-122-85-129.cpe.vektor.net.



+125 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 14:41 - pre 112 meseci
Ljudi, ja sam vam vec rekao pre jedno mesec dana da je ovo sto prica Pera Kralj tacno.

U tom istom Fenix-u je pandur cimao moju kevu jer nije znala da prica Madjarski dovoljno dobro.

Ona je dobila drzavljanstvo isto kao sto i mi svi ovde pokusavamo.

Tad je prosla samo uz opomenu i ljudi iz busa su joj rekli da je prosle nedelje (prosle od tog trenutka) jednoj zeni oduzet pasos.

Ja nisam bio tamo da bih mogao da kazem da je to tako bilo 100%, kazem vam sta je ona meni rekla.

U svakom slucaju ako ne morate da prelazite Madj. granicu sa Madj. pasosem (naravno ako ne pricate bas dobro) - nemojte.

Ili avionom iz BG ili preko Austrije/Italije je mnogo bolja varijanta po mom misljenju.

Problem je sto se uvek nadje neko pametan sa sarkastishe tipa - jeste biju Madjari ko ne zna jezik, salju u zatvor ili pucaju na ljude koji beze jer su uhvaceni u neznanju i slicna sr*nja...

Ocigledno ima necega ovde jer su ovo 2 potpuno nevezana izvora.

Toliko od mene.


www.madjarsko-drzavljanstvo.iz.rs/ (info sajt za sticanje
madjarskog drzavljanstva)
 
Odgovor na temu

zzz030

Član broj: 311572
Poruke: 272



+61 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 14:52 - pre 112 meseci
Pa to onda treba prijaviti nadleznim institucijama drzave Madjarske. Ja ne verujem da postoji pravni osnov za to sto oni rade osim ako nisu neki drugi prekrsaji u pitanju, a ti ljudi cute. Ko su oni da tebe proveravaju? Da nece mozda i gramatiku da te teraju da napises na papir brzo? Osim ako stvarno nisu doneli takav kontraverzan zakon...
 
Odgovor na temu

emily1980
emily malta
nurse
malta
Qawra,Malta

Član broj: 325770
Poruke: 20
78.133.51.*



+10 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 16:46 - pre 112 meseci
Zar vi zaista mislite da bi neki brkati carinski sluzbenik mogao da vam otme pasos koji ste dobili na osnovu drzavljanstva koji vam je odobrio predsednik madjarske?Kao prvo:vi niste prekrsili nikakav zakon,maticar ili konzul koji je uzeo vase papire je procenio da vase znanje jezika dostize trazeni nivo.Ako se on za*ebao to je njegova greska,vi sa tim nemate nista.Kao drugo,zakon kaze da vi u trenutku apliciranja za drzavljanstvo morate znati jezik a za posle nije nikog briga,to zakonom nije odredjeno.Ja sam 100 % madjarica pa sa muzem na granici pricam srpski i niko me nikad nista nije pitao,moje je pravo da govorim kojim god jezikom hocu.Trece:u Madjarskoj zivi oko 10 000 Srba,drzavljana Madjarske koji su rodjeni tamo,pricaju srpski i verujem da vecina i nema drugo drzavljanstvo osim Madjarskog.Cetvrto:teoretsko pitanje:ja sam drzavljanka Madjarske i ako jednog dana budem imala jos dece oni ce se vec automatski roditi kao drzavljani Madjarske na osnovu porekla i da nikad u zivotu ne progovore ni rec madjarskog.Da bi se oduzelo drzavljanstvo mora se imati veliki razlog za to(ako ste aplicirali sa falsifikovanim papirima,terorizam,ako ste pretnja drzavi,medjunarodna spijunaza,ako ste ratni zlocinac itd.) i tu svakako nije nadlezan neki na*rkani lik sa granice .Moguce da postoji neka provera ali vise obuhvata korumpirane sluzbenike koji su pre par godina upisivali da kandidat zna madjarski za 100 eura i bombonjeru.Moguce i da su carinici besni zbog situacije u Madjarskoj jer oni smatraju da su Orbana prosle godine opet izabrali "novopeceni " Madjari iz Vojvodine i Erdulja zbog zahvalnosti za drzavljanstvo.
Zakon kaze:
When crossing an external border, European Union (EU) citizens and other persons enjoying the right of free movement within the EU (such as the family members of an EU citizen) undergo a minimum check. This minimum check is carried out to establish their identity on the basis of their travel documents and consists of a rapid and straightforward verification of the validity of the documents and a check for signs of falsification or counterfeiting.
Tu ne pise nista o proveravanju jezika i lupanju crvenih pecata.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 17:21 - pre 112 meseci
Emily, nisi sasvim u pravu.

Da krenemo od pocetka. Ovakvo madjarsko drzavljanstvo (MD) je nesto mnogo manje od prava ili cak koncesije (naturalizacije).

Npr svi mi koji imamo drzavljanstvo na osnovu prava (jus sangue) ono nam ne moze biti osporeno. Mozemo biti gluvi, gluvonemi, spaliti zastavu pred skupstinom ili ubiti premijera - drzavljanstvom nam nece biti oduzeto.

Ovaj povrat MD je pak koncesija i to vise restriktivna nego postupak naturalizacije. Restriktivna u smislu sto HU ne mora da vam odobri MD (tu je slicna sa koncesijom) ali i sto u prvih 10 godina moze da vam ga ODUZME, tj pokrene psotupak za oduzimanje ! Jedan od uslova za oduzimanje MD je ako ste ga stekli prevarom.

Madjarska drzava je vec zauzela stav da sve osobe koje i posle dobijanja MD ne budu znale zadovoljavajuce madjarski jezik (recimo prilikom dizanja novog pasosa, prijave deteta ili bilo kog odnosa sa upravom Madjarske) potpadaju pod stavku da su do MD dosle prevarom. Zaista nije realno da se jezik do te mere zaboravi da se bas ne zna ni beknuti, pogotovo na najtrivijalnija pitanja recimo carinika (kuda idete, imate duvan, sta radite u Nemackoj...)

Tacno je da oni tu prevaru ne bi mogli sprovesti bez saucesnistva madjarskog sluzbenika, ali sve jedno krivi su za svoj deo, a sluzbenik ce odgovarati za svoj.

Citat:
When crossing an external border, European Union (EU) citizens and other persons enjoying the right of free movement within the EU (such as the family members of an EU citizen) undergo a minimum check. This minimum check is carried out to establish their identity on the basis of their travel documents and consists of a rapid and straightforward verification of the validity of the documents and a check for signs of falsification or counterfeiting.
Tu ne pise nista o proveravanju jezika i lupanju crvenih pecata.


Ovo se odnosi na to da te EU tj tvoja drzava ne moze odbiti da udjes u nju, ali drzava je apsolutno suverena da sprovede bilo kakvu proveru gradjanina. Da li nosi drogu, eksploziv, da li se vraca iz dzihada, da li se ispovracao na sluzbenika, da li je dobio drzavljanstvo putem prevare, kuda putuje i dr...
 
Odgovor na temu

emily1980
emily malta
nurse
malta
Qawra,Malta

Član broj: 325770
Poruke: 20
78.133.51.*



+10 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 18:01 - pre 112 meseci
Citat advokata iz Madjarske:
" Az utóbbi hónapokban a magyarországi rendőrségen több eljárás is indult egyes honosítási kérelem-átvevő ellen az új BTK 305. § a) pontba foglalt „Hivatali visszaélés” bűncselekményével gyanúsítva. A bűncselekményt az a hivatalos személy követheti el, aki azért, hogy jogtalan hátrányt okozzon, vagy jogtalan előnyt szerezzen, hivatali kötelességét megszegi, figyelmeztet Majoros.

Az tényként kezelhető, hogy olyan külföldi állampolgár is szerzett magyar állampolgárságot, akinek a magyar nyelvtudása nem kielégítő. Ezek a személyek külhoni magyar állampolgárok, akik a magyar állampolgárságot kihasználva az EU-ban vagy máshol dolgoznak. Ahhoz, hogy megállapítsák: a kérelemátadó nem írta és beszélte a magyar nyelvet, a kérelmet annak idején átadó, időközben a köztársasági elnök által jóváhagyott honosítási kérelemmel, útlevéllel rendelkező személyt meg kell hallgatniuk a nyomozóknak.

Ha az illető tényleg nem tud magyarul, nem fog eljönni külföldről vallomást tenni az esetleges jóakarója, a honosítási kérelem átvevője ellen. Általában nem is tudja a magyar rendőrség ezeknek a személyeknek a tartózkodási helyét, ezért ezek a büntetőeljárások könnyen kudarcot vallanak, és néhány kivételével, nem jutnak el az ügyészi szakaszba.

A jogszerűtlenül szerzett magyar állampolgárság 10 éven belül, a fenn leírt procedúrával visszavonható. A magyar útlevél használója – az útlevél lejártáig –– külföldön élvezi annak előnyeit, majd megpróbál szerezni másik kedvező állampolgárságot, ha szüksége lesz rá. A mindennapi élet gyakorlata tehát jócskán felülírja a jogszabályokat.

A kormányhivatal mossa kezeit

Megkeresésünkre Varga Márta, a Csongrád Megyei Kormányhivatal kommunikációs vezetője elmondta: nem az ő hatáskörükbe tartozik az ügy. Korábbi nyilatkozatukra hivatkozva azzal érvelt, hogy az egyszerűsített honosítási eljáráshoz szükséges okmányok benyújtása személyesen történik, a kormányhivatalok munkatársai ilyenkor elbeszélgetnek a kérelmezővel, többek között a nyomtatványon feltüntetett adatokról, a kérelmező életútjáról, családjáról és magyar felmenőiről, iskoláiról, valamint foglalkozásáról, amelyekre a kérelmező válaszol.

Ezek alapján történik a magyar nyelvtudás vizsgálata, amelyet az ügyintéző az elbeszélgetés után aláírásával igazol. A beszélgetés tehát mindenképpen alkalmas arra, hogy a kérelmező nyelvtudásáról hiteles képet kapjanak. Csak néhány mondat betanulásával felkészülni, és a magyar nyelvtudásról számot adni nem lehet. Az sem igaz, hogy bárkinek lehetősége lenne az igénylő dokumentumait továbbítani valamelyik magyarországi önkormányzatnak, illetve helyi irodának, hiszen mindig személyesen kell megjelennie az ügyfélnek és beadnia a dokumentumokat, amit az állampolgársági törvény ír elő, állította korábbi nyilatkozatában Varga Márta, aki megerősítette, Csongrád megyében nem találkoztak az említett visszaélésekhez hasonló esetekkel. A Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság Migrációs Ügyek Osztályához irányított, szerinte ők az illetékesek az ügyben.

Kit terhel a felelősség?

Ott senki sem nyilatkozhatott a központ engedélye nélkül, de az informális beszélgetések során kirajzolódott: valóban „érdekes” ügy van kialakulóban, amelynek során az említett határon túli állampolgárok talán nem fogják elveszíteni korábban már megszerzett magyar állampolgárságukat, de az elképzelhető, hogy a külügyminisztérium –– külhoni képviseletek kezdeményezésére és nyomására –– esetleg megkísérli majd felelősségre vonni a belügyminisztérium érintett dolgozóit, és a végére jár, tulajdonképpen kit is terhel felelősség az említett mulasztásokért.

Az igazi gond akkor következik be, ha néhány év múlva lejárnak a határon túli magyar állampolgárok közokiratai (személyi igazolvány, útlevél stb.), s be kell nyújtaniuk az igényt, újak kiváltására. Akkor majd kiderül, mennyi is az annyi –– néhány száz vagy esetleg több ezer…

tuti
Ako treba prevod mogu kasnije da napisem a dotad ovo dobro dodje za vezbanje jezika ;)
 
Odgovor na temu

tbutor
BG

Član broj: 326294
Poruke: 47



+21 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 18:11 - pre 112 meseci
Emili sa Malte, sve to sto si napisala bi bilo tacno da si rodjenjem stekla drzavljanstvo pa makar bila 100% srpkinja. A posto si ga stekla po specijalnoj proceduri, po specijalnoj proceduri ga mozes i izgubiti.
 
Odgovor na temu

emily1980
emily malta
nurse
malta
Qawra,Malta

Član broj: 325770
Poruke: 20
78.133.51.*



+10 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 18:23 - pre 112 meseci
Naravno da mozes ali samo ako pustis da prodje i nista ne preduzmes da se to ne desi ili se radi o nekom drugom prekrsaju.I svakako vam drzavljanstvo i pasos nece uzeti carinik.Kao prvo:kako on zna kako ste vi stekli drzavljanstvo?U pasosu vam nista ne pise o tome da li ste ga dobili po specijalnoj proceduri ili ne specijalnoj.
 
Odgovor na temu

tbutor
BG

Član broj: 326294
Poruke: 47



+21 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 18:49 - pre 112 meseci
Pa verovatno su osobe kojima se to desilo izuzetno lose znale jezik kada bas ni na najosnovnija pitanja nisu znali da daju neki odgovor. Vise te pitaju na izradi pasosa nego sto neki carinik moze da te pita. A kao sto pise u tom madjarskom tekstu zadnja recenica, i na izradi manje vise se svo razumevanje svodi na koliko stotina ili hiljada forinti treba za izradu :)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 19:22 - pre 112 meseci
easy come easy go...
 
Odgovor na temu

Petar Kralj
svastar
svet

Član broj: 311622
Poruke: 48
*.dynamic.surfer.at.



+98 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 19:51 - pre 112 meseci
Mene samo interesuje koja je motivacija madjarskih policajaca da rade tako nesto. Da li postoji neki nalog, direktiva ili slicno? Ili dobijaju cvarke kad otkriju nekog ko slabo govori madjarski ?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3922158 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.