Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3915887 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

član

Član broj: 287386
Poruke: 884



+800 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.02.2014. u 09:51 - pre 124 meseci
Citat:
valjan:Nemam pojma, ali znam da će moja deca morati ponovo na proveru kad napune 18, tako da mi se čini da ti provera ne gine...

koliko ti deca sada imaju godina i odakle ti takva informacija?
 
Odgovor na temu

dejanab92
subotica

Član broj: 315762
Poruke: 248
*.adsl.eunet.rs.



+398 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.02.2014. u 11:27 - pre 124 meseci
Citat:
husar:
Prijatelj (inace Madjar) i ja (inace Hrvat) smo bili u Madjarskoj pre nekoliko nedelja i pokusali da predamo papire.

Pokusali smo u Segedinu i Maku, nije bilo nikakve sanse da prodjemo. Ucimo madjarski vec neko vreme i nije bas da ne znamo nista, recimo neki A2 nivo, ali to ni izbliza nije bilo dovoljno. Jednostavno su nas sasekli, koristili su mnogo kompleksnije reci, nego u svakodnevnom govoru, recenicne konstrukcije su bile prilagodjene visokom nivou poznavanja jezika, mumlali su prilicno, a brzo pricali da imam utisak kako bi i oni kojima je madjarski maternji imali problem.

Jos nesto, mene su u Maku ispitivali dugo - bukvalno mi deluje kao da su trazili nesto sto ne znam da bi me vratili. Postavljeno mi je 5 pitanja od dana u nedelji, do detaljnih opisa hobija, da bi sve bilo prosto neverovatno kada mi je postavljeno pitanje koje knjige volim da citam, koji su mi omiljeni pisci i da obrazlozim?!?

I nakon svega toga, receno mi je da je jedna godina ucenja suvise malo vremena, da ucim jos najmanje godinu dana, pa da probam ponovo.

Meni deluje, kao da su od nove godine zauzeli stav da moras znati madjarski na nivou b2 ili c1, najmanje, kako bi mogao da se nadas prolazu. U svakom slucaju, provera, ukoliko su papiri primljeni u Madjarskoj - ne gine.

Ne znam da li je ovo zbog izbora, jer su i Orbana prozivali iz opozicije kako deli drzavljanstva zbog glasova i onima koji ne znaju jezik i da li ce ovo potrajati, ali ako ostane ovako - na drzavljanstvo ce moci da racunaju samo oni koji madjarski govore tecno.

Voleo bih da sa nama na ovom forumu podele iskustva ljudi koji su uspeli od nove godine da prodju (i gde) a da ne govore madjarski veoma dobro.

Szia!


Ja sam vec detaljno napisala svoje iskustvo, da si malo prelistao video bi :),ali evo ukratko cu ti napisati.
Ja sam predala u janaru u Segedinu,gde ste bili ja sam bila u Rakoczi ter, sve zavisi od sluzbenika ima ih vise zahtevni i manje,npr moje iskustvo je cim sam usla unutra bila sam maksimalno opustena,govorila sam sebi prodjem ili ne prodjem bice sta bude, sluzbenica me pitala neke stvari ali vise sam ja nju ispitivala pitala sam je negde 4 ili 5 pitanja,i pored toga sam pricala sa drugaricom dok je ona ukucavala nesto u kompijuter,pre svega sam se izvinula na mojoj losoj gramatici i samim time sam pokazala da se trudim da naucim i prosla sam bez preblema ne pricam maternji madjarski iz Bosne sam i ucim jezik nekih godinu ipo dana,a ti da si na A2 nivou veruj mi da bi prosao.
Inace jutros su mi stigle one dve knjige i cd,kao sto jedan clan rece nikad dosta matrijala za ucenje, jako su zanimljive ima slika i svega tako da nije monotono, ima dosta stvari kojih znam vec ali dobro mi dodju da vezbam pravopis i gramatiku. Preporucila bih svakom da uzme.
 
Odgovor na temu

dejanab92
subotica

Član broj: 315762
Poruke: 248
*.adsl.eunet.rs.



+398 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.02.2014. u 11:57 - pre 124 meseci
Citat:
Laki024:
Posto imam dvojno drzavljanstvo, da li neko zna ako idem u shopping u madjarsku da li imam pravo na povrat AFE ( pdv-a ), ukoliko robu iznosim iz madjarske sa srpskim pasosem?


Imam dosta prijatelja koji imaju i madjarski i srpski pasos i bez problema dobiju afu na srpski a onu su mi pricali da ako madjari skontaju da imas i madjarski pasos isto cinis krivicno delo i dobijes kaznu,mada nisam cula da su jos ikog otkrili,samo se cuvaj na srpskoj granici jer sad ovi traze koliko dobijes afe u madjarskoj da dadnes na carinu pre nego sto uneses u Srbiju,ja radim sa afom,i svaki put prodam pricu da nosim kuci meni i rodbini od decka i puste me da prodjem bez da placam carinu, a inace bas deru za tu carinu od skora.
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.02.2014. u 12:27 - pre 124 meseci
Povracaj poreza se ceni po tome gde zivite a ne ciji pasos imate (pasos je samo dokaz toga da zivite negde drugo). http://ec.europa.eu/taxation_c...avellers/leave_eu/index_en.htm
 
Odgovor na temu

electricity001

Član broj: 318876
Poruke: 60



+47 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.02.2014. u 13:07 - pre 124 meseci
Citat:
Zorbel:
Citat:
marijajb:
silke su razliite ja sam videla par jedna je u prirodi nesto kao nacionalni par sa jezerom planinom konobom ljudi i zivotinje ,jedna sa gradskim trgom takodje dosta ljudi i svi su u nekim aktivnostima ,a treca koju sam videla ja sa zeleznickom stanicom.traze da znas recenicom da opises sta vidis na slici dovoljna je jedna aktivnost na primer covek ceka voz i dok ceka cita novine ili deca trce oko fontane i igraju se i jedu sladoled ili covek peca na jezeru ili pas cuva krave ovce i konje na livadi tako nasto ali da je recenica potpuno,moj problem je bio sto sam samo znala pojmove ali ne i da sestavim recenicu

Na mnogo mesta sam pročitao, a i čuo u društvu da su učestale ove slikovnice za opisivanje.

Ukoliko neko ima ovakve slike neka mi pošalje pa ću na osnovu njih napraviti neke opise, postaviti pitanje šta ko radi i sl, i dati odgovor na ista. Verujem da će mnogima pomoći, a i meni takođe da vežbam jer uskoro idem na zakletvu.

poslao sam Vam privatnu poruku Zorbel, vidim niste je još pogledali...
 
Odgovor na temu

shejtan-

Član broj: 313682
Poruke: 46
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+57 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.02.2014. u 13:15 - pre 124 meseci
Citat:
Nemanja:
Citat:
Laki024:
Posto imam dvojno drzavljanstvo, da li neko zna ako idem u shopping u madjarsku da li imam pravo na povrat AFE ( pdv-a ), ukoliko robu iznosim iz madjarske sa srpskim pasosem?


Dok god se ne prijavis u Segedinu, mozes da povracujes PDV. Bitna je adresa zbog poreza a ne nacionalnost. Nema veze koji pasos koristis.


U madjarskom pasošu ti nije upisana adresa i još bih voleo da viim tog ko je napravio u madjaskoj povrat afe ili pdva sa madjarskim pasošem pa čak i sa hrvatskim nemozes u madjarskoj radti povrat afe bez obzira na srbijansu adresu u hr pasošu.Madjari još uvek neprave problem za afu makar nisam čuo da je iko imao problema zbog dvojnog drzavljanstava.
Lično sam bio prisutan kada je kolega pohušao da overi povrat pdva na hrvatskoj granici sa srbijanikm pasošem.I carinik ga poronadje u računaru da poseduje i hr drzavljansto i pita ga šta je ovo:a on kaze kao nezna da nema pravo i pita ga kako je pre moglo:kad ovaj osuo palju po njemu KAKO JE PRE MOGLO? KAD?HOĆEŠ SAD KOD SUDIJE ODMA?pokrio se ušima i nije ni pokupio onaj papir sa računom samo pasoš uzeo i pobegao!Tako da ko poseduje hr drzavljansto neka nepokušava!Kod madjara još uvek prolazi.Sve ovo pričam iz ličnog iskustva idem svake nedlje u madjarsku po robu i nije ono reko mi ovaj ili čuo sam negde!A sad naravno da će neko pametan reći pa vazno je gde ziviš ili vazno je da izneseš robu iz zemlje ali nije tako kako bih bilo logično nego je ovako kako sam napisao.
Postoji i mogućnos da radiš povrat pdva tj afe sa bilo kojim pasošem ali moraš u tom slučaju izvadti u špedicji eksportne papire(10e)(nisi ograničen na 20kg sira i pedest čokolada itd.. i kako to sve ide za afu ko je radio zna) i sasvim je drugačiji postupak da sad nepišem o tome jel nije tema afa nego madj.....
 
Odgovor na temu

Laki024

Član broj: 161293
Poruke: 585
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+64 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.02.2014. u 14:33 - pre 124 meseci
Citat:
dejanab92:
Citat:
Laki024:
Posto imam dvojno drzavljanstvo, da li neko zna ako idem u shopping u madjarsku da li imam pravo na povrat AFE ( pdv-a ), ukoliko robu iznosim iz madjarske sa srpskim pasosem?


Imam dosta prijatelja koji imaju i madjarski i srpski pasos i bez problema dobiju afu na srpski a onu su mi pricali da ako madjari skontaju da imas i madjarski pasos isto cinis krivicno delo i dobijes kaznu,mada nisam cula da su jos ikog otkrili,samo se cuvaj na srpskoj granici jer sad ovi traze koliko dobijes afe u madjarskoj da dadnes na carinu pre nego sto uneses u Srbiju,ja radim sa afom,i svaki put prodam pricu da nosim kuci meni i rodbini od decka i puste me da prodjem bez da placam carinu, a inace bas deru za tu carinu od skora.


Ja kada sam video kakve su cene hrane na Tompi, a i robe siroke potrosnje, cc 30% je u proseku jeftinije sve nego u Srbiji na najjeftinijem hypermarketu, dosao sam do zakljucka da se u Srbiji ni ne isplati kupovati nista.

Da to si u pravu, mada 100eur moze da se prenese po osobi, znaci ako idete 2-3 mozes da vratis afu i bez problema da preneses u vrednosti od 200-300eur preko granice legalno.
 
Odgovor na temu

danilodanilo

Član broj: 321510
Poruke: 1
*.cpe.vektor.net.



Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.02.2014. u 16:32 - pre 124 meseci
Pozdrav svima.Pratim vec duze vreme ovaj forum i imam par pitanja.Da li je
neko predao zahtev za drzavljanstvo u Mako ili Moko nisam siguran kako se
tacno zove mesto?Blizu je kod Segedina.Koliko je cekao za odgovor?P.S.da li
neko zna brojeve telefona na kojima mogu da dobijem informaciju dokle su
stigli sa mojim predmetom i tome slicno??Da li uopste daju takvu
informaciju,tipa kad mogu da se nadam odgovoru.Vidjao sam ranije neke
brojeve ali sad nikako ne mogu da ih nadjem jer ima puno komentara [?].Hvala u napred.
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.02.2014. u 17:12 - pre 124 meseci
Citat:
shejtan-:A sad naravno da će neko pametan reći pa vazno je gde ziviš ili vazno je da izneseš robu iz zemlje ali nije tako kako bih bilo logično nego je ovako kako sam napisao.


"Kako bih bilo?" Aha da sad ti verujemo, tako je kako si napisao lol

Dakle povrat poreza se ceni po "residence" a ne po "citizenship" a taj tvoj je pao na klasicnu foru, prosto Hrvati nece da mu vrate pare, a on ne zna svoja prava i tako je laka meta. Da mu je odgovorio "da hajmo kod sudije da vidimo zasto mi pretite zbog toga sto koristim svoje zakonsko pravo" umesto sto je pobegao ostavivsi i stvari za sobom vrlo brzo bi carinik promenio plocu.

Are you eligible to claim a VAT refund?

You are eligible for a VAT refund if:
•You normally live outside of the EU
•If you live outside of the EU and you are working / studying in the
UK, you may still be eligible if you can prove you are leaving the EU
for more than 12 months
•EU residents may also qualify if you leave the UK for a destination
outside of the EU and do not return to the EU within 12 months.

In all cases you must:
•Be able to prove that you belong to one of the categories
above by showing the customs official your passport, visa
or other documents
http://www.heathrowairport.com...unds/vat-refund-leaflet_EN.pdf

Any person who comes within the definition of a traveller in the 'Useful terms and definitions' section of this leaflet – for practical purposes this generally means tourists visiting Ireland from countries outside the European Union (E.U.), other non-resident travellers, and also Irish or E.U. citizens who are leaving to take up residence outside the E.U. for at least 12 consecutive months.
http://www.revenue.ie/en/tax/v...hopping-tourist.html#section14

A traveller is a person whose domicile or habitual residence is not situated within the E.U. and includes a person who is normally resident in the E.U. but who, at the time of the supply of the goods intends to take up residence outside the E.U. in the near future and for a period of at least 12 consecutive months.
http://www.revenue.ie/en/tax/v...hopping-tourist.html#traveller

If you live outside the EU

If you are an overseas visitor, to qualify for a VAT refund you must:

- live outside the EU
- leave the UK for a destination outside the EU with the goods you have bought by the end of the third month after the month when you bought them
- show customs officials the goods, your receipts for them and a completed VAT refund document when you leave the EU

If you live in the EU

If you live in the EU, you may be able to obtain a VAT refund if you are planning to leave the EU for at least 12 months.

You must:

- leave the UK for a destination outside the EU - with the goods you have bought - by the end of the third month after the month when you bought them (for example, goods purchased on 3 February would have to be exported by 31 May)
- stay outside the EU for at least 12 months
- show customs officials the goods, your receipts for them and a completed VAT refund document when you leave the EU
http://www.hmrc.gov.uk/vat/sec...onsumers/overseas-visitors.htm
 
Odgovor na temu

Izver
Budapest

Član broj: 303378
Poruke: 38
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+63 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.02.2014. u 17:55 - pre 124 meseci
Citat:
valjan:
Nemam pojma, ali znam da će moja deca morati ponovo na proveru kad napune 18, tako da mi se čini da ti provera ne gine...


Imaš li neki link gde piše da će deca novih državljana morati na proveru jezika kada postanu punoletna? Meni to zvuči vrlo sumnjivo - ko bi sprovodio te provere, službenik u ambasadi, u oštini, matičar? Ili neko treći? Koliko sam razumeo konzula na zakletvi, rekao je da čak i naša buduća deca postaju državljani, bez ikakvog uslovljanja.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.02.2014. u 19:52 - pre 124 meseci
Ma nema sanse, nikakve provere nece biti za decu koja su doila drzavljantvo bez provere na osnovu roditelja. Isto tako uslov za supruznike je 5 godina sa bar jednim detetom i 10 godina braka bez dece. To mogu da potvrdim iz prve ruke jer moja supruga sada predaje preko mene, u braku smo 9 godina i imamo jedno dete.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

shok1973
Indjija

Član broj: 321522
Poruke: 3
178.79.54.*



+1 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.02.2014. u 20:29 - pre 124 meseci
Drugar mi je preporucio da se registrujem na ovaj forum kako bih postavio pitanje i vrlo moguce dobio odgovor na njega.
Evo o cemu se radi:ja nisam predavao niti imam prava za madjarsko drzavljanstvo ali moja bivsa zena jeste.Predala je i za nju i za naseg sina
za kojeg sam ja tada dao saglasnost.U medjuvremenu smo imali sudski spor i ona je postala samostalni vrsilac roditeljskog prava.
Zbog tog sudjenja vise nismo u dobrim odnosima,a ja vise ne zelim da mi sin dobije madjarsko drzavljanstvo.Cuo sam da ce ona na
kontu te presude da ostvari njemu madjarsko drzavljanstvo,a opet mi drug kaze kako je citao ovde na forumu da mora drugi roditelj
da potpise kad se dodeljuje.Bio bih veoma zahvalan ako bi mi neko uspeo odgovoriti.
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 884



+800 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.02.2014. u 20:49 - pre 124 meseci
Citat:
shok1973:Zbog tog sudjenja vise nismo u dobrim odnosima,a ja vise ne zelim da mi sin dobije madjarsko drzavljanstvo.

ne želiš da ti sin dobije mađarsko državljantvo da bi se na taj način svetio ženi! sad hoćeš ti da je za*ebeš, da joj pokvariš planove!
ako ti je stalo do toga da ti dete bolje prođe u životu, onda zaboravi na sujetu i pusti da dobije mađarsko državljanstvo jer svakako ne može da mu to škodi. imaće pravo da se školuje u EU, kasnije da možda i radi tamo bez ograničenja itd. nemoj to da radiš...

 
Odgovor na temu

dejanab92
subotica

Član broj: 315762
Poruke: 248
*.adsl.eunet.rs.



+398 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.02.2014. u 20:50 - pre 124 meseci
Pa pusti nek ti dete dobije drzavljanstvo da ima bolji zivot kasnje,nemoj bes prema zeni istresati na detetu i unistavati njegovu buducnost... Dete treba da je na prvom mestu.
 
Odgovor na temu

Izver
Budapest

Član broj: 303378
Poruke: 38
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+63 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.02.2014. u 20:51 - pre 124 meseci
Stvar je gotova, ako si dao pristanak prilikom predaje papira, na zakletvi nije potrebno tvoje prisustvo, potpis i sl.
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.02.2014. u 20:54 - pre 124 meseci
Pa i ne treba joj ta presuda, ako si joj potpisao saglasnost ona moze na osnovu nje. Jedini nacin je da posaljes pismo u ambasadu ili eventualno Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal sa svim podacima i izjavom da je saglasnost povucena. Najbolje bi bilo da prvo nazoves telefonom ambasadu.

E sad da li moze da se pozove na presudu, kako Madjarska gleda na slucajeve kada su roditelji razvedeni i samo jedan ima starateljsko pravo, to ne znam, da li su i tada potrebni potpisi oba roditelja ili ne. Ovde je bila jedna zena koja je jurila potpis bivseg muza cini mi se. Mada i tad tvoja bivsa zena moze lako da krivotvori tvoj potpis, tako da je u svakom slucaju pametno da im das tu izjavu. Ukoliko oni gledaju na to tako da je u tom slucaju njen potpis dovoljan onda ne mozes nista.
 
Odgovor na temu

shok1973
Indjija

Član broj: 321522
Poruke: 3
178.79.54.*



+1 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.02.2014. u 21:14 - pre 124 meseci
Nisam bas najbolje objasnio.Ja sam dao saglasnost,ali da preda zahtev za dobijanje madjarskog drzavljanstva.To sam joj npismeno
dao dok smo jos bili u fer odnosima.Ona jeste samostalni
vrsilac roditeljskog prava,ali ja imam pravo na vikende sa sinom.Kako mi drugar kaze,ja treba da potpisem na zakletvi.
A ja ako potpisem,ona malog odvodi zauvek i ja ne znam da li cu ga ikada vise videti.Ja zelim njemu lep zivot,ali zelim i vikende sa njim.
Nadam se dasam vam bar malo opravdao moj strah.
Hvala vam svima sto zelite da mi pomognete odgovarajuci.
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
93-86-191-254.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.02.2014. u 21:36 - pre 124 meseci
Citat:
shok1973: Nisam bas najbolje objasnio.Ja sam dao saglasnost,ali da preda zahtev za dobijanje madjarskog drzavljanstva.To sam joj npismeno
dao dok smo jos bili u fer odnosima.Ona jeste samostalni
vrsilac roditeljskog prava,ali ja imam pravo na vikende sa sinom.Kako mi drugar kaze,ja treba da potpisem na zakletvi.
A ja ako potpisem,ona malog odvodi zauvek i ja ne znam da li cu ga ikada vise videti.Ja zelim njemu lep zivot,ali zelim i vikende sa njim.
Nadam se dasam vam bar malo opravdao moj strah.
Hvala vam svima sto zelite da mi pomognete odgovarajuci.

Kaze nas narod posle j,,,,nja nema kajanja.
Idemo redom onog trenutka kada si dao saglasnost da dete sa suprugom moze podneti zahtev,ti si dao saglasnost da i dete dobije drzavljanstvo,
E sad ako stvarno zelis svom detetu dobro ali Stvarno onda zaboravi te tvoje fraze zena ga odvodi zauvek,ne vodi ga u rat nego u bolji zivot,koji ovde ni za tvog a ni za njrgovog zivota nece biti,pa makar ti bio i prvi podpredsednik///////..........
Znaci poljubi to dete,ostavi svoj ego i sujetu sa strane i nadji resenje da se cujete i vidite ima tehnologije danas.A sve ostalo prepusti vremenu pa sta bude bice.....
mada ima jedna prednost koja je u stvari mana ali ti ces to gledati kratkorocno,a to je da bez tvog prisutva dete nece moci dobiti pasos(bar sam i ja morao ici sa suprugom da potpisem da deca prave pasos,e sada ne znam kako ide kada supruga dobija tj,ima starateljstvomnozda joj i netreba tvoja saglasnost)

[Ovu poruku je menjao jedy023 dana 20.02.2014. u 22:50 GMT+1]
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.02.2014. u 23:01 - pre 124 meseci
Dok dete poraste i srpski pasos ce valjda biti EU pasos :) Ali da, kada si potpisao saglasnost to je to, nece te niko zvati na zakletvu. Jedina opcija ti je da povuces saglasnost dok ne prodje zakletva.

A pasos moze da izvadi i jedan roditelj ako prilozi pravosnaznu sudsku odluku - "jogerős bírósági határozat".

Sto se tice odvodjenja deteta u stranu drzavu bez saglasnosti drugog roditelja, nije tako jednostavno kako neki ovde prezentuju, u mnogim drzavama se to smatra otmicom cak i nakon razvoda, to se veoma veoma ozbiljno shvata, postoji i medjunarodna konvencija bas za to pitanje (potpisnici su sve evropske drzave), i za to se raspisuju Interpolove poternice. Kakav je tacno zakon u Srbiji ne znam, ali evo vredi procitati ovaj tekst http://www.expatwomen.com/expa...ce-ewan-cambell-macdougall.php Dakle velika je verovatnoca da bi tvoja bivsa zena bez obzira i da je jedini vrsilac roditeljskog prava cinila krivicno delo otmice ako bi bez tvoje saglasnosti ili sudske odluke otisla da zivi u drugu zemlju. U sustini po zakonu ni preko srpske granice ne bi trebalo da puste dete i jednog roditelja ni na letovanje bez saglasnosti (doduse ovo je danas prevazidjeno, kontrola se vrsi kod izdavanja pasosa jer deca imaju samostalne pasose) ali naravno znamo kako sve funkcionise. Cak i da obavestis MUP ne mozes da zamislis na sta lice neki od granicnih prelaza, kao poljski WC tako da bi u svakom slucaju mogla da napusti zemlju.

E sad konacna preporuka ti je da lepo odes kod advokata koji se bavi tim konkretno. Mozes da se raspitas i u ministarstvu pravde.

[Ovu poruku je menjao agora11 dana 21.02.2014. u 00:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.02.2014. u 23:12 - pre 124 meseci
Citat:
član:
koliko ti deca sada imaju godina i odakle ti takva informacija?


3 i 5 godina, a tako su mojoj ženi rekli u CMH kad je pripremala papirologiju. Što bi rekao Đole Balašević, "ako su lagali nju i ja lažem vas"...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3915887 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.