Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

FM Predajnik, potrebno mi je iskustvo ne neke seme sa neta, a niko nema pojma kako to radi

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: FM Predajnik, potrebno mi je iskustvo ne neke seme sa neta, a niko nema pojma kako to radi

[ Pregleda: 4249 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Stefan781
Stefan Jankovic
Skola
Kragujevac

Član broj: 196825
Poruke: 85
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mp3.ag.rs


Profil

icon FM Predajnik, potrebno mi je iskustvo ne neke seme sa neta, a niko nema pojma kako to radi20.12.2010. u 19:17 - pre 162 meseci
Pzdrav svima
Nedavno sam kupio nekoliko kineskih mikrofona, ne rade nikako...mislim ton im je bljak domet 4-5metara resiver je dobar (makar mislim) malo sam ga prepravio ubacio jedan promenljivi kondeztor i kad pomeram mogu da uhvatim lokalne radio stanice od 105 do 108 posle toga hvatam signal od mikrofona...kad uhvatim neku radio stanicu ton je extra i ne susti ni malo, a kad uhvatim signal od mikrofona ton nije neki (to je zbog mikrofona najverovatnije, kad bi se stavio drugi mikrofon culo bi se bolje 100%) cuje se sum (sto mi se ne svidja) i domet je kao sto sam rekao 4-5m ...

E sad hocu da napravim fm predjnik da ima domet do 100m moze i manje 60-70m da radi na bateriju od 9v,bilo bi bolje da radi na 5v(da bih stavio stabilizator napona 7805, ako to moze) onda kakvu antenu da stavim na taj predajnik a da stane u mirofon,, znaci neka mala (12cm moze da stane unutra u mikrofon)

molim vas odgovorite, ali kao sto sam napisao u naslovu neko ko ima iskustva, neka proverena sema...da ne pravim uzalud nesto

pozdrav
Montarbo 744s jeste jako star, ali nema bolji mixer sto se tice zive svirke
http://i722.photobucket.com/al...224/stefan781/Montarbo744s.jpg
 
Odgovor na temu

starkg
Kragujevac

Član broj: 51088
Poruke: 711
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+89 Profil

icon Re: FM Predajnik, potrebno mi je iskustvo ne neke seme sa neta, a niko nema pojma kako to radi21.12.2010. u 10:11 - pre 162 meseci
Pozdrav kao prvo javice se neko ko zna vise ja i nisam neki strucnjak, prvo bi trebao nabaviti neke knjige koje se ticu ploprovodnika (konkretno tranzistora) i nesto o vf tehnici (tj. oscilatorima) , jako je tesko napraviti nesto ekstra pouzdano ali da zadovoljava potrebe moze, imas ovde ostavljam link da citas.

Sama po sebi antena na tom podruciju jeste oko 75cm zice, jel ti to napajas nekim ispravljacem ili baterijama mikrofon? Mozes ti imati kratku antenu i losiji ucinak jos mikrofon drzis rukom ode stabilnost oscilatora osim ako je oklopljen u metalnu kutijicu mislim da ti je to Imperativ!!!! Sada sto se tice zice mozes spiralno da uvijes u "drsku mikrofona" oko 75cm, naravno ni to nije srecno resenje ali sta da se radi.

Evo ti ovo vidi

http://www.elitesecurity.org/t...-sa-svim-FM-radio-predajnicima
YU1OTW
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: FM Predajnik, potrebno mi je iskustvo ne neke seme sa neta, a niko nema pojma kako to radi21.12.2010. u 13:04 - pre 162 meseci
Nije jednostavno postići taj domet, morao bi da bude za tu daljinu prijemnik sa vanjskom antenom možda i usmerenom,ako predajnik
u mikrofonu nije običan oscilator, morao bi da bude nešto veće snage možda do 0.5w. Računaj na neku manju udaljenost 20-ak metara maximum, za siguran prenos.
Bolje je raditi na višim frekvencijama, na oko 400MHz .
 
Odgovor na temu

starkg
Kragujevac

Član broj: 51088
Poruke: 711
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+89 Profil

icon Re: FM Predajnik, potrebno mi je iskustvo ne neke seme sa neta, a niko nema pojma kako to radi21.12.2010. u 13:29 - pre 162 meseci
Pa da moze na 400Mhz ali teze je napraviti odasiljac pa plus treba i prijemnik, a sta znam oko tih frekvencija,i onako ima problema na 4XXMhz, bese tema pumpe instalacije, jos ce da pevaju :) sala naravno...

lucky88 da nisi malo preterao sa 0.5w za 60-70m pa i 100m ??? pa jos spolje antene i za 400Mhz 0.5w je dosta. Ja sam pravio oscilator koji je isao 250m stabilno (mislim na sum), prijemnik Grundig ocean boy 320.... To je bilo napajano sa 4 baterije 1.5v... Antena obican aluminijumski stap, tranzistor bf199. Za taj mikrofon jesu pogodne vise frekvencije zbog antene ali treba i prijemnik, ovako jedan tranzistor pa i da covek progleda kroz prste, ako budem imao vremena ja cu sigurno napraviti ovo, imam i metalnu kutijicu sa adapetrom i prekidacima eto cisto da imam, ranije sam takim oscilatorima stelovao sky star kartice i to je bilo neverovatno korisno, ovamo telefon slusalice i milina... Samo nemoj dzaba traziti neke vate na FM 88-108, nema potrebe, a bez antene jaci predajnici crkavaju, tu treba vise postovati propise od oscilatora malih snaga.



[Ovu poruku je menjao starkg dana 21.12.2010. u 14:40 GMT+1]
YU1OTW
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: FM Predajnik, potrebno mi je iskustvo ne neke seme sa neta, a niko nema pojma kako to radi21.12.2010. u 13:40 - pre 162 meseci
starkg, ok možda je 0.5w previše. Ako i radi na čistom delu opsega relativno, iznad 100MHz. Zavisi za koje svrhe je to. Za čistu modulaciju
bolje je imati malo više snage,ovde se radi o miliwatima. Ko zna možda je to za nastup na sceni sa mikrofonom u pokretu i tako to.

Sad videh da se radi podešavanje prijemnika pomeranjem frekvencije oscilatora da bi se uhvatio signal mikrofona iznad 105-108MHz
,trebalo bi podesiti i ulazno kolo prijemnika,mada je ono dosta široko,zavisi i od prijemnika, ali malo pomeranje trimer-kondenzatora,ako postoji, biznatno poboljšalo prijem, te možda i zadovoljilo sve zahteve.

poz

[Ovu poruku je menjao lucky88 dana 21.12.2010. u 15:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Stefan781
Stefan Jankovic
Skola
Kragujevac

Član broj: 196825
Poruke: 85
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mp3.ag.rs


Profil

icon Re: FM Predajnik, potrebno mi je iskustvo ne neke seme sa neta, a niko nema pojma kako to radi21.12.2010. u 14:11 - pre 162 meseci
pozdrav , ovako sto se tice pijemnika
izvor napajanja kod prijemnika je trafo 9v nzm kolika strjuja, ali je dosta mali (kineski dobio sam uz ovo kad sam kupio) onda ima grec (diode 1n4004) i ima stabilizator napona 7805, 300mA i kondezator 1000uF
prijemnik ima IC CD1191ACB i ima antenicu kao kod klasicnih radio prijemnika maximalno kad se razvuce 39cm
ove lokalne radi ostanice hvata extra ton je fenomenalan... ako on moze da se pomeri da radi na visim frekfencijama odradio bi to, mislim da moze verovatno se menja ovaj kalem sto je paraleno povezan na promenljivi kondezator

sto se tice predajnika radi na baeriju ud 9v, ali takodje ima stabilizator napona 7805, 300mA, onda ima dva tranzistora S9018 i KSP 10 735, antena je tu bila jedna kratka zica, od 3-4cm napravio sma spitalu od zice debljina 1mm i duzine odo 50cm, ali mislim da nisam nista dobio, opet gubi signal na daljinu...kuciste mirofona je plasticno sto ne bi trebali nista da smeta


a ovaj mikrofon bi koristio za gorore, posto izdajen ozvucenje i imam mikrofone na kablu, a bi mi ovo dobrodoslo, ako ovo uradim

pozz
Montarbo 744s jeste jako star, ali nema bolji mixer sto se tice zive svirke
http://i722.photobucket.com/al...224/stefan781/Montarbo744s.jpg
 
Odgovor na temu

Stefan781
Stefan Jankovic
Skola
Kragujevac

Član broj: 196825
Poruke: 85
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mp3.ag.rs


Profil

icon Re: FM Predajnik, potrebno mi je iskustvo ne neke seme sa neta, a niko nema pojma kako to radi22.12.2010. u 19:35 - pre 162 meseci
nema odg.... valja li ovosto imam, ili da pravim drugi i prijemnik i predajnik? dajte neku semu za predajnik, ali proverenu, sto se tice prijemnika, nadam se da je dobar kad hvata lokalne radio stanice i to extra kvalitet tona

pozz
Montarbo 744s jeste jako star, ali nema bolji mixer sto se tice zive svirke
http://i722.photobucket.com/al...224/stefan781/Montarbo744s.jpg
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: FM Predajnik, potrebno mi je iskustvo ne neke seme sa neta, a niko nema pojma kako to radi23.12.2010. u 06:09 - pre 162 meseci
Ako možeš postavi sliku FM dela tog prijemnika, to bi trebao da bude prijemnik sa klasičnim
folijskim promenjivim kondenzatorom, i dva kalema,jedan od lokalnog oscilatora i drugi od
ulaznog ili antenskog kola. Možda nisi morao da ubacuješ ništa unutra, dovoljno je da se malo razmaknu
namotaji zavojnice da bi se pomerila frekvencija naviše.Pošto izgleda taj mikrofon radi malo iznad difuznog opsega.

Pošto ima šuma u prijemu,verovatno je razdešen ulazni deo prijemnika probaj to da poraviš,postoje na promenjivom kondenzatoru,dodatni trimeri,izgledaju kao mali šrafovi,
sa jednim pomeraš frekvenciju,odnosno stanice na skali a sa drugim se podešava centralna frekvencija ulaznog kola.
Znači probaj koji od ta dva trimera je za šta i pokušaj da podesiš na najjači prijem.
Ne bi trebalo da šušti ako je mikrofon blizu prijemnika.

Možeš da popraviš prijem i ubacivanjem antenskog pretpojačivača u prijemnik,
sigurno će se naći neko sa šemom, ja nemam nijednu trenutno.
 
Odgovor na temu

yz7myg
Radak Bogoljub
QTH Gardinovci KN05BE

Član broj: 48822
Poruke: 707
62.240.0.*



+74 Profil

icon Re: FM Predajnik, potrebno mi je iskustvo ne neke seme sa neta, a niko nema pojma kako to radi25.12.2010. u 09:21 - pre 162 meseci
Ulozi malo para i kupi profi bezicni mikrofon ako mislis da nesto i zaradis od izdavanja razglasa.
YU2MYG
Gledala mi Ciganka u dlan i kaže:
- Do 35. godine nećeš imati para i mučit ćeš se.
Ja je pitam:
- A poslije 35.?
A ona će:
- Će se navikneš na to.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: FM Predajnik, potrebno mi je iskustvo ne neke seme sa neta, a niko nema pojma kako to radi

[ Pregleda: 4249 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.