Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?

[es] :: Advocacy :: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 34388 | Odgovora: 202 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?19.12.2010. u 14:44 - pre 162 meseci
Citat:
dragancesu: Kakav god da je chrome os zadovoljice mnoge korisnike, kao i recimo ipad.
Mnogi Linuxi su to vec postigli, neki cak "odmah iz kutije", kao sto je Mint i jos po neki. I imaju vec i sada mnogo vise nego sto bi bila ta nova kombinacija, mada moram da priznam da ipad ne poznajem ni malo ali chrome poznajem i koristim ga povremeno - kad mi se Firefox zaglavi. Mislim da taj pocetni nivo nije problem i da se zato Linux ipak siri medju desktop korisnicima. Mnogi govore "Imam Linux a Windows drzim jos samo zbog [jednog programa]"

Medjutim problem su specificne aplikacije, strucnije (ACAD), pristupi bankama i slicno, nisam bas potkovan u tome ali sam ipak svestan problema jer ga i licno imam (bas ovo oko banaka i obavezne upotrebe IE-a). Tu najvise skripi.

Autor teme je verovatno mislio na taj nivo, a do tog nivoa ce se vrlo sporo stici, ali verujem da ce se stici i ovim putem kojim se sada ide. Vec mnogi proizvodjaci softvera i hardvera javno podrzavaju Linux, ali uglavnom navode za koji Linux je taj njihov proizvod proveren - distribucija i verzija, da ne bi posle bilo zamerki.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.adsl.eunet.rs.



+73 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?19.12.2010. u 16:56 - pre 162 meseci
Citat:
Medjutim problem su specificne aplikacije, strucnije (ACAD), pristupi bankama i slicno, nisam bas potkovan u tome ali sam ipak svestan problema jer ga i licno imam (bas ovo oko banaka i obavezne upotrebe IE-a). Tu najvise skripi.


Mislim da nije, vec navika. Nekad su ljudi kupovali racunar zato sto za njega ima neki program kojeg nema na pc-u, to bese amiga ili mac. Muzicari su kupovali jer je podrzavao midi interfejs za koga pc jos nije znao.

Kad su racunari pocinjali da se prave i ulaze u narod receno je otprilike ovako "danas je hadver skup, a u buducnosti ce softver postati skup". Na svu srecu nije tako strasno, ali ako nekom treba program koji kosta 3000 eur dace i 500eur za racunar (ne znam koliko danas kosta acad, ali mislim da nije najskuplji).

A sto se tice ovo oko banaka stvar je jednostavna. To omogucuje pristup podacima finansijskih ustanova i one se stite na svaki nacin. Jedan od tih je to moze samo preko sertifikovanog softvera pa svi ti programi za ebank imaju tu komponentu. Nije to problem napraviti nego platiti licenciranje koje mnogo kosta, a stvarno ne znam ko bi platio a da nema koristi od toga. Uostalom, i placanje kreditnim karticama na sajtu treba da se odradi preko sertifikovanog softvera koji mnogo kosta, pa je i to jedan od razloga sto se kod nas manje koristi.

Ne znam konkretno koji je udeo prihoda po proizvodima kod M$, ali je verovatno najmanji deo od OS, sve ostali je skuplje.

Kod unixa su mnoge stvari davno resene (od kad postoji, tridesetak godina) a kod win jos skripe. Komunikacija izmedju masina u mrezi je najobicnija stvar, recimo kopiranje sa drugog racunara (bez ftp ili neceg drugog). E, sad, kad su korisnici razmazeni vizuelnim efektima to je druga prica. A slicno je kad tata kaze kao njegovo dete "rastura" racunare. U stvari zna da klikne gde treba i pokrene neki program.

Kad se pojavi jeftin racunar za koji M$ nece biti zainteresovan da pravi softver onda ce na scenu stupiti ono sto mnogi prizeljkuju, kraj dominacije M$. Ali potrajace do tada...

Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

Sale_123
C++ Developer
Wien

Član broj: 23293
Poruke: 219
*.cust.tele2.at.



+120 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?19.12.2010. u 17:49 - pre 162 meseci
Neko je spominjao da jedva ceka da krene legalizacija. Moram priznati da se i ja slazem s tim, ali evo jednog zanimljivog problema:

Recimo konkretno u Bosni, svaka firma koja se bavi prodajom mora da ima fiskalnu kasu. Ja jos nisam cuo da je neka firma napravila softwer za fiskalnu kasu koji radi na linux-u. Mozda bi se i naslo par ljudi koji bi to napravili, medjutim problem je sto svaki softwer za fiskalnu kasu, tj. drajveski dio mora proci certifikaciju od strane poreske uprave ili neke nadlezne institucija (ne znam sad tacno). E sad ta certifikacija nije nista drugo nego uzimanje para. Jer da se radi o pravoj certifikaciji ne bi prosle kase koje stampaju duple iznose, pa moras do storniras racun, ili da ne mozes da izmjenis podatke o klijentu, artiklu, itd. (Radi se konkretno od digit fiskalnoj kase i ja jednostavno nisam vidio vece djubre od softwara)

S obzirom da su ljudi placali kase po 500 do 2000 Eura (koje su usput firme koje su ih prodavale nabavljale iz bugarske za tipa ono 100 Eura), tesko da ce bilo ko sada da uzima novu kasu za linuks cak i kad bi imali izbora. E sad, dozivotno vezani za Windows, ja ne vidim drugog izbora nego fino da plate licencu i da se drze window-a kao pijan plota.

E sad, mozda ce i ovaj put Ivan doci i reci da se proizvodjacima ne isplati da prave softwer za linuks kad ga niko nece koristiti, sto svakako stoji, ali ovaj put Ivane kupci/firme nemaju izbora kao ja sto sam imao kad sam kupovao laptop ;-).

Ovo mi sve lici na opsanu mikrosoftovu taktiku, pustis da se korisnici debelo navuku, pa onda zahtjevas legalizaciju. (Mislim, koliko su oni mocni kao firma, mogli su oni jos i prije 10-12 godina da traze se sprovede legalizacija, ali to bi onda imalo kontra efekat ;-)
...
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?19.12.2010. u 18:02 - pre 162 meseci
Eno Lilly drogerija radi super na Linuxu i nikakvih problema nemaju. Kako su to uradili i kako je sve to proslo sertifikaciju i sl ne znam, ne razumem se bas u fiskalne kase. Za takvu namenu - Linux se isplati ukoliko postoji kvalitetan software za istu. A makar na tom jednom primeru znam da ima.
make love - !war
 
Odgovor na temu

Sulle
Nikola Sunajko
ucenik
Senta

Član broj: 95783
Poruke: 58
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: sunajko.blogspot.com


Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?19.12.2010. u 18:49 - pre 162 meseci
Pretvaranje linuxa u vlasnicki softver toliko nema smisla da je Ivan komentarisao ovu temu samo jedanput.
Of all the things i've lost, I miss my mind the most.
http://sunajko.blogspot.com/
http://www.me2everyone.com/273514
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
87.116.158.*



+45 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?19.12.2010. u 21:06 - pre 162 meseci
Citat:
Sulle: Pretvaranje linuxa u vlasnicki softver toliko nema smisla da je Ivan komentarisao ovu temu samo jedanput.

Ko je pominjao pretvaranje linuxa u vlasnicki softver os sam po sebi ne bi trebao da sadrzi zatvoreni kod ali da imas mogucnosti da instaliras aplikacije koje bi recimo platio. Microsoft treba tuziti jer imaju zatvoreni kod, ali svi dobri advokati vec rade za njih tako da je tesko naci nekog ko bi umeoi to da obrazlozi. To vam je isto kao da iznesete neku crnu kutiju na ulicu i kazete unutra je magicni lek. i namamis ljude da kupe tu kutiju i tako jednog po jednog i ti od toga napravis biznis. e to radi mikoirsoft. Ali microsoft je drugi problem prvi problem jesu "veliki" linuxasi koji se jos uvek prepiru koja je distribucija bolja, koja je laksa, koja je za programere, koja je za ne znam gradjevinare i ostale distribucije specificne namene, ali glupo je na 1% trzista raspravljati koja je distribucija bolja globalno, da li je to ubuntu, fedora, mint, debian ili sta ja znam koji... za masovno trziste treba da postoji univerzalna distribucija koja ce biti iskeshirana i pokrenuta i promovisana kao linux os i da postane pandan za linux, kad se kaze linux da se misli na tu distribuciju a ne na kernel, tj. kernel treba razvijati mnogo brze. i dobro to su moje zelje
ali ja kad bih imao neko milionce recimo 10-20 miliona ja bih to ulozio u neku novu ili postojecu distribuciju, napravio bih bum i osvojio bar 5% trzista, to mi u pocetku ne bi donelo neki prihod, ali bi ljudi poceli masovno da koriste bas taj linux i da se skidaju sa windowsa, na taj nacin bih imao u saci i microsoft i oni bi bili prinudjeni ili da otvore kod ili da smanje cene, ali mislim da bi otvorili kod ako bi poceo da ih ugrozavam, ali ko bi pobedio pa naravno ja jer sam se prvi setio da otvorim kod i hiljade i hiljade, cak milioni ljudi bi pisali programe iz hobija i volonterski, samo najbolji bi prolazili i dalje bili razvijani i to je to, sistem bi poceo da dominira.
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
87.116.158.*



+45 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?19.12.2010. u 21:07 - pre 162 meseci
Citat:
Sulle: Pretvaranje linuxa u vlasnicki softver toliko nema smisla da je Ivan komentarisao ovu temu samo jedanput.

Ko je pominjao pretvaranje linuxa u vlasnicki softver os sam po sebi ne bi trebao da sadrzi zatvoreni kod ali da imas mogucnosti da instaliras aplikacije koje bi recimo platio. Microsoft treba tuziti jer imaju zatvoreni kod, ali svi dobri advokati vec rade za njih tako da je tesko naci nekog ko bi umeoi to da obrazlozi. To vam je isto kao da iznesete neku crnu kutiju na ulicu i kazete unutra je magicni lek. i namamis ljude da kupe tu kutiju i tako jednog po jednog i ti od toga napravis biznis. e to radi mikoirsoft. Ali microsoft je drugi problem prvi problem jesu "veliki" linuxasi koji se jos uvek prepiru koja je distribucija bolja, koja je laksa, koja je za programere, koja je za ne znam gradjevinare i ostale distribucije specificne namene, ali glupo je na 1% trzista raspravljati koja je distribucija bolja globalno, da li je to ubuntu, fedora, mint, debian ili sta ja znam koji... za masovno trziste treba da postoji univerzalna distribucija koja ce biti iskeshirana i pokrenuta i promovisana kao linux os i da postane pandan za linux, kad se kaze linux da se misli na tu distribuciju a ne na kernel, tj. kernel treba razvijati mnogo brze. i dobro to su moje zelje
ali ja kad bih imao neko milionce recimo 10-20 miliona ja bih to ulozio u neku novu ili postojecu distribuciju, napravio bih bum i osvojio bar 5% trzista, to mi u pocetku ne bi donelo neki prihod, ali bi ljudi poceli masovno da koriste bas taj linux i da se skidaju sa windowsa, na taj nacin bih imao u saci i microsoft i oni bi bili prinudjeni ili da otvore kod ili da smanje cene, ali mislim da bi otvorili kod ako bi poceo da ih ugrozavam, ali ko bi pobedio pa naravno ja jer sam se prvi setio da otvorim kod i hiljade i hiljade, cak milioni ljudi bi pisali programe iz hobija i volonterski, samo najbolji bi prolazili i dalje bili razvijani i to je to, sistem bi poceo da dominira.
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?19.12.2010. u 21:13 - pre 162 meseci
^To što to pričaš odradio je otprilike Google sa Androidom.
Za desktop nema tijeh para - Šatlvort je uložio poprilično i evo šta je postigao - nije malo, ali daleeeko od 5%.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?19.12.2010. u 22:50 - pre 162 meseci
Citat:
toplim:  Microsoft treba tuziti jer imaju zatvoreni kod

Koji zakon konkretno krse time?

Citat:
toplim: kad bih imao neko milionce recimo 10-20 miliona ja bih

najverovatnije bankrotirao

Citat:
toplim: osvojio bar 5% trzista, to mi u pocetku ne bi donelo neki prihod

Znas kako kada bih imao samo jedan promil it trzista na par meseci bio bih prezadovoljan po vise osnova, a tebi megalomanu ni 5% nije dovoljno za neki prihod

Citat:
toplim: jer sam se prvi setio da otvorim kod


Cak i pre St. Stallman-a?

Citat:
toplim: milioni ljudi bi pisali programe iz hobija i volonterski


A vecina nakon sto se najede vazduha i napije ljubavi

 
Odgovor na temu

Milos911
Serbia

Član broj: 219127
Poruke: 1230
*.mbb.telenor.rs.



+303 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?20.12.2010. u 00:06 - pre 162 meseci
^^Odustani dok jos mozes. Jer posle citanja tri posta i obrazlozenja dobijem zelju da glavom probijem betonski zid. A toliko sam otupeo da mi je svejedno da li ce puci ona ili ce puci zid... Mislim:
Citat:
toplim: Microsoft treba tuziti jer imaju zatvoreni kod, ali svi dobri advokati vec rade za njih tako da je tesko naci nekog ko bi umeoi to da obrazlozi. To vam je isto kao da iznesete neku crnu kutiju na ulicu i kazete unutra je magicni lek. i namamis ljude da kupe tu kutiju i tako jednog po jednog i ti od toga napravis biznis. e to radi mikoirsoft.

ali ja kad bih imao neko milionce recimo 10-20 miliona ja bih to ulozio u neku novu ili postojecu distribuciju, napravio bih bum i osvojio bar 5% trzista, to mi u pocetku ne bi donelo neki prihod, ali bi ljudi poceli masovno da koriste bas taj linux i da se skidaju sa windowsa, na taj nacin bih imao u saci i microsoft i oni bi bili prinudjeni ili da otvore kod ili da smanje cene, ali mislim da bi otvorili kod ako bi poceo da ih ugrozavam, ali ko bi pobedio pa naravno ja jer sam se prvi setio da otvorim kod i hiljade i hiljade, cak milioni ljudi bi pisali programe iz hobija i volonterski, samo najbolji bi prolazili i dalje bili razvijani i to je to, sistem bi poceo da dominira.

Mislim JBT. Ali stvarno, dodje mi da zaplacem.

@combuster Procitao sam sta si napisao, nisam toliko mnogo upucen u sve to tako da ne bih da raspravljam bzvz. Ipak mislim da sam donekle u pravu :).
 
Odgovor na temu

Stefan Jocic
System Administrator

Član broj: 177868
Poruke: 1299
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 409508405


+27 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?20.12.2010. u 03:11 - pre 162 meseci
Citat:
Microsoft treba tuziti jer imaju zatvoreni kod, ali svi dobri advokati vec rade za njih tako da je tesko naci nekog ko bi umeoi to da obrazlozi.

Svaka privatna firma, kao sto je MS, ima pravo da svoj produkt izda pod bilo kojom licencom, u bilo kom obliku i da naravno odredi uslove korišćenja. Ti nisi dužan da taj proizvod kupiš niti da ga koristis, uvek ima alternative. To što MS ima zatvoreni kod je sasvim ok.

I čemu bi tebi kao nekom ko nije programer source uopšte i koristio?
Citat:
To vam je isto kao da iznesete neku crnu kutiju na ulicu i kazete unutra je magicni lek. i namamis ljude da kupe tu kutiju i tako jednog po jednog i ti od toga napravis biznis. e to radi mikoirsoft.

Microsoft to uopšte ne radi. Da li je MS možda rekao da uz krajnji proizvod ide i source? Nije? E, pa gde je onda prevara?
Citat:
ali ja kad bih imao neko milionce recimo 10-20 miliona ja bih to ulozio u neku novu ili postojecu distribuciju, napravio bih bum i osvojio bar 5% trzista

Pokretač Ubuntu projekta je uložio i više, ali nije uspeo da probije tih 5%. A imali su i imaju odličnu medijsku kampanju.
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
195.78.86.*



+73 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?20.12.2010. u 08:08 - pre 162 meseci
Moramo se sloziti da ima mnogo dobrih distribucija, ali opet nema uspeha sto znaci da nesto fali.

A recimo android koji je od nedavno na trzistu lepo napreduje. Sta ima android sto ubuntu nema? Android market, zar ne?

A novac pokrece svet. Izgleda da nije dobro kad je bas sve dzabe, mnogi veruju da to toliko i vredi.






Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?20.12.2010. u 08:56 - pre 162 meseci
Najpre, Androifd radi ono što treba da radi bez cimanja. Ono što korisniku treba je komfor i lagodan rad. Međutim i sad je po komforu još uvek u nekim stvariam daleko iza sada već propalog Windows Mobile.

Linux kao desktop okruženje još uvek nije došao u takvu fazu.
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.adsl.verat.net.



+166 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?20.12.2010. u 11:38 - pre 162 meseci
Citat:
ali ja kad bih imao neko milionce recimo 10-20 miliona ja bih to ulozio u neku novu ili postojecu distribuciju,


Mislim da sam negde pročitao da je rad uložen u pisanje OpenSUSE-a procenjen na 9 milijardi dolara. Teško da bi išta uradio sa 10-20 miliona.
 
Odgovor na temu

w3bl0rd
Varaždin, Hrvatska

Član broj: 82659
Poruke: 380
213.147.114.*



+26 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?20.12.2010. u 12:03 - pre 162 meseci
E ovaj toplim :)) Hvala ti nasmijo si me samo tako :)) Nadam se da si sarkastičan, inače bi bio poprilično zabrinut :D

Tvrdnja da je Microsoft na linux serverima je kriva, širiš dezinformacije, www.microsoft.com ti je na asp.net-u već dulje vrijeme ovo o čemu ti pišeš je davna prošlost (5+ godina) i glupost. Tvrdnja da MS krši zakon jer ima zatvoren kod je vrh i jedan od žešćih bisera uopće ovdje, a imaš još puno toga... 10-20M je tako sitni buđet za OS da s njim ne možeš ništa napraviti. Ima još puno toga :)) Svaka čast dobar si :))
there's no place like 127.0.0.1
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
87.116.158.*



+45 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?20.12.2010. u 12:53 - pre 162 meseci
Pa dobro, mozda sam u zabludama, ali imam bar volju :)
 
Odgovor na temu

w3bl0rd
Varaždin, Hrvatska

Član broj: 82659
Poruke: 380
213.147.114.*



+26 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?20.12.2010. u 12:59 - pre 162 meseci
To priznam i *THUMBS UP* zbog toga, ali vidim da dosta mrziš MS pa ponekad izneseš neistine, neprovjerene stvari van koje onda zvuče smiješno onima koji znaju o čem se radi, a neinformirani bi mogli shvatiti post ozbiljno i eto gluposti :)) A ja poprilično volim MS, volim i linuxe, ali smatram da još uvijek nisu za prosječnog korisnika interneta. Možda kroz par godina, makar ja nisam već par godina ni linuxe gledo, ali sve mi je jasno :)) Neki problemi predugo traju
there's no place like 127.0.0.1
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?20.12.2010. u 13:42 - pre 162 meseci
Neki problemi, neki razlozi... Thumbs up tebi :)

Citat:

neprovjerene stvari van koje onda zvuče smiješno onima koji znaju o čem se radi, a neinformirani bi mogli shvatiti post ozbiljno i eto gluposti :))


Apsolutno se slazem, poslusaj svoj savet :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?20.12.2010. u 14:10 - pre 162 meseci
Nisam pravio ozbiljnu analizu ali mi se cini da su u ovoj temi ucesnici uglavnom nova lica. A ovakivih tema je bilo i ranije, pa sve objasnjavas a onaj sto ima volju opet tera svoje. Sad smo opet u istom fazonu.

Microsoft je specificna pojava, do sada nezabelezena u ljudskoj istoriji. Oni su smislili proizvod koji se toliko rasirio da je sada nezamenljiv i do neke mere je toplim u pravu oko one crne kutije, ali ne u tehnickom smislu nego u konceptu kao takvom. Svi koriste MS Windows, onda oni iz kompanije MS mogu da rade sta hoce i cesto rade ali ih cesto i tuze i opet cesto i gube na sudu. Ali, za sada je njima to sitnica. Sada zaista MORAS da uzmes Windows, jer i vlast ima Windows, pa cesto nailazimo na ono: "Podaci su dostupni javno, online, potrebno je samo da imate racunar i instaliran Windows." U uputstvu jedne banke cak pise i ovo: "Korisnik je duzan da obezbedi najnoviju verziju operativnog sistema." Znaci, obavezo svi na Windows 7, inace nema elektronskog bankarstva (u toj banci).

Toplim, sto se para tice, nisi se ti prvi setio toga. Ali, evo uzmi Mandrivu kao primer. Oni su skroz u nekim finansiskim teskocama i grcaju, na dlaku su od bankrota, iako imaju milion nekih modela kako privuci korisnike, pretplatnike, sponzore itd. Ponovo cu reci - radi se o OGROMNIM PARAMA koje bi bile potrebne za to sto ti kazes. U Ubuntu su ulozene prilicne pare, ali samo u osnovu, u kostur, u samu distribuciju, cak i tako bogat i dobronameran covek nije mogao da potegne po 100 miliona dolara za Gnome, za KDE, za Open Office i tako redom.

Sajt www.distrowatch.com donira razne programe od 2004 godine: "Since the launch of the Donations Program in March 2004, DistroWatch has donated a total of US$26.380 to various open-source software projects." http://distrowatch.com/weekly.php?issue=20101206#donation Iznos od preko 26 hiljda dolara zvuci prilicno dobro, pogotovu sto je od jednog coveka i sto je poklon, ali svaki donirani program dobio je oko 250 do 300 dolara, ne vise, a to je sitnica za taj konkretni program. Ponavljam, OGROMNE PARE su potrebne, a to je MS uspeo i sad to nam je, sto nam je i jos dugo ce biti.

Sad je ekonomska kriza, sumnjam da ce u njoj neko hteti da eksperimentise sa novim OS-om. Sigurno je sigurno, nece tamo neki direktorcic da reskira svoj polozaj da bi firmi zastedeo 50 dolara po racunaru, boli ga uvo.

Znaci, detaljno smo obradili 3 modela finansiranja razvoja Linuxa - bogatas Mark Satlvort pljunuo gomilu love - malo, komercijalne firme tipa Mandriva, Red Hat, jedva zive od Linuxa, neko bolje, neko losije, ali para za neki ozbiljniji razvoj nema ni u ludilu, dakle love - malo, donacije od pojedinaca pomazu ali je i tu love - malo. Ti predlazes "Trebalo bi, ... , kad bi neko imao, ... , " itd., kao da mi ostai ne znamo da bi to bilo dobro! Ti si se malo razgalamio a ni ti ne znas kako da se dodje do para. Jednostavno nema smisla tako da se pise, kao da su i svi koricnici i programeri i menadzeri svih distribucija Linuxa budale.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.teletrader.com.



+2789 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?20.12.2010. u 15:35 - pre 162 meseci
Za mene se jedan GNU/Linux odavno izdvojio - openSUSE.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 34388 | Odgovora: 202 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.