Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?

[es] :: Advocacy :: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 34383 | Odgovora: 202 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?18.12.2010. u 17:22 - pre 162 meseci
@Milos

Citat:

I tako, da ne ispadne da offujem (mada se ovaj post savrseno uklapa u karakter teme), da kazem da mislim da bi korisnici imali mnogo koristi kad bi se neka distribucija izdvojila i standardizovala mnoge stvari, koje su sad ovakve kakve su... Ali posto je malo verovatno da ce se to desiti, linux ce i dalje ostati kao sto neko rece sistem koji ce koristiti oni kojima ce sluziti za neke ne tako uobicajene stvari za prosecnog korisnika. Naravno uvek ce biti onih koji ce ga koristiti samo zato da bi bili drugaciji, a ne zato sto im realno treba...


Za pesmice svaka cast. Samo da te pitam, koje konkretno koristi bi imali korisnici kada bi se neka distribucija izdvojila i standardizovala "mnoge stvari". I koje su to stvari koje treba standardizovati a koje bi konkretno uticale na krajnjeg korisnika. I ono boldovano - jel uobicajene stvari ne mozes da radis na linuxu ? A za poslednju recenicu se slazem.
make love - !war
 
Odgovor na temu

Milos911
Serbia

Član broj: 219127
Poruke: 1230
*.mbb.telenor.rs.



+303 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?18.12.2010. u 17:46 - pre 162 meseci
Znas kako, ja znam samo ono sto sam procitao ovde na forumu, i ono malo sto sam iskusio koristeci linux. Koliko sam uspeo da ispratim, pisanje drajvera za linux je uradjeno navrat-nanos, i uz svaku novu verziju sistema (cak i kad je mala promena u pitanju), moraju da se menjaju i drajveri. E sad, neko je ovde pisao da je to zbog toga sto je ne znam sta u linuksu lose isplanirano, pa starije verzije drajvera skoro nikad nisu kompatibilne sa novijim verzijama sistema. Kad bi se pojavila neka distribucija koja bi radila 100% na svakom racunaru, i bila idiot frendly, broj korisnika bi se sigurno mnogo povecao. Ovako, prosecan korisnik (kome je bitno da moze da pusti muziku, film i ode na facebook) je zbunjen gomilom slicnih, komplikovanih distribucija, i u fazonu je "zasto bih se ja mucio sa svim tim, kad imam instaliran win sa tri klika".
Evo sad trazeci osobu koja je napisala ono na sta sam ja mislio sa boldovanom recenicom, ispade da si to ti:
Citat:
Linux je namenski operativni sistem. Negde za ciljane korisnike, negde za ciljane arhitekture, negde za ciljane sisteme. I zato ih je toliko.

____
Skoro je drug instalirao ubuntu, i poceo lepo da se snalazi sa njim. Uzmem ja od njega disk, ubacim, krene da ga butuje i izbaci konzolu. Kod njega lepo podigne live sistem, pa iz njega krene instalacija. Odnesem kod drugarice disk, opet konzola. Kod druga podigne live. A windows 7 je instaliran sa istog diska na sva 4 kompa. Mislim, nisam ja pocetnik u racunarstvu, umem da uradim sve oko instalacije i podesavanja windowsa (yay me, za instalaciju trebaju 3 klika :) ), umem da cackam neke naprednije stvari, ali zasto bih se mucio sa konzolom da bih instalirao linux, zasto bih jurio drajvere i kompatibilne programe na netu, kad u windowsu imam sve na 3 klika? Jeste da je sistem piratski, ali sta sad da se radi :) .
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
87.116.158.*



+45 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?18.12.2010. u 17:54 - pre 162 meseci
Pemse su vrh.
Da odgovorim combusteru moje misljenje, ovaj dosadasnji razvoj ni malo nije beznacajan svi ti silni kodovi ce necemo posluziti, ali ja bih voleo da se jedna distribucija jasno izdvoji i da bude jednostavno bliža korisnicima koji se ne razumeju u komandnu liniju, koju treba skoro totalno izbaciti. A program za linux da ima standardnu instalaciju, kao windows programi, neki ce reci stalno se ugledate na windows, pa naravno da se ugledamo, ili ugledaju, zato sto je windows prvi u desktop oblasti. Treba uciti od boljeg. Ali treba ubaciti i novine koje windosowci ne mogu da implementiraju.
Gimp treba razvijati, kao i audi softver recimo amarok ili bilo koji, da video bude podrzan totalno a ne da mi flash snimci seckaju. To nije posao samo za linux to je i volja ostalih proizvodjaca hardvera i softvera da se pridruze. A mislim da hoce, ali ne znam kad. Licno mislim da hakeri, hekleri i crackeri vise vole linux. pa nek stupe na snagu. Jedino tako moze linux da opstane i ojaca svoju poziciju. Tako da ne pristajem na legalizaciju microsoft proizvoda. Adobe, macromedia, nero i sta ja znam to je ok. Ali da os bude legalan i skup a ne pruza nista to ne. Sta ja mogu da radim na kompu sa kupljenim os koji se zove vindovs. nista. treba gledati iz tog ugla. Linux mora da ubedi velike proizvodjace softvera da prave softver za njih a ne da koristimo wine koji sto puta usporava program. isto tako i drajveri i sve ostalo, a da biu se to desilo, mora jedna distribucija da se izdvoji to i jeste put kojim linux ide. Da li ce to biti spontano za 100 godina ili pogurano za desetak to zavisi od volje i sta ja znam cega.
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.st3.cable.xnet.hr.



+25 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?18.12.2010. u 18:23 - pre 162 meseci
Brate sta ste ga razvalili.

Ovo vezano za Microsoft je zacarani krug. Sve je pocelo od UNIX warsa i nemogucnosti debilnih korporacija da se dogovore oko UNIX standarda za IBM PC/AT (pa kasnije Intel 386) arhitekturu, koja je, iako tehnoloski inferiorna, lagano pocela trat sve u SOHO segmentu radi otvorenosti. Jeste, Atari 1040STe je neusporedivo bolji od neke 286tice iz tog doba, ali je cinjenica da je svaki tajvanac mogao da pravi ekspanzijske module za 286-ticu cisto zato sta je arhitektura otvorena. Anyways, u tom dobu, Microsoft je uzeo dominaciju za IBM PC, DOS i Windows tada (2.0, 3.0, 3.11) su imali ogromnu softversku bazu, dostupnost programerskih alata od pocetnickih (Logo, GW-BASIC), sve do IDEa i RADova poput Borlandovog Turbo C-a i Visual Basica su osiguravali mogucnost kodiranja jednostavnih programa i kompliciranih aplikacijskih paketa.

Iz svega navedenog IBM PC arhitektura uzima dominaciju u SOHO marketu, samim time Microsoftove platforme uzimaju dominaciju na trzistu operativnog sistema istih. Nemojte se zavaravat - i pocetkom devedesetih je bilo "alternativa", 386BSD, BSDi, pa inicijalne verzija FreeBSDa/NetBSDa, Linux je jos tad bio za kurac i u laganom embrio stadiju, Xenix, AT&T SVR4 je imao i386 port, OS/2 Warp, da bi sredinom devedesetih cak dosli i profesionalni OS-ovi koji su bili miljama superiorni Windowsima, kako arhitekturalno, tako i po user-friendlynessu i multimedijalnim mogucnostima poput BeOS-a...i svi navedeni sistemi, osim BSDa i Linuxa, su esencijalno propali.

Vrlo jednostavno, PC je postao computer of choice za kucanstva i male firme, a to je ogroman kolac trzista. Microsoft je imao dominantni OS za to. Programeri su se poceli izucavat iskljucivo na Microsoftu, sta je lose, al je realno...zasto bi fakultet izucavao programiranje pod Solarisom i IRIXom, kad 99% studenata se nece nikad susrest sa Sun-ovim ili SGI-ovim workstationovima? Kad je IBM PC upao u networking eru, Microsoft je napravio serverski os (NT), koji je i dalje bio inferioran UNIXu (nikad se necu slozit sa hipotezom da VMS ima bolju arhitekturu od UNIXa, a to mogu i argumentirat), ali je prosto imao bolju integraciju sa klijentima.

Dakle, za kurac vam vrhunski somelier u kaficu u kojem vecina klijentele pije kafu i caj. Isto tako, NT je bolje "opsluzivao" prosjecni Win32 klijent nego UNIX. Simple as that.

Dolazimo do fakte da vecina programera programira na Microsoft platformama, da vecina SOHO masina vrti Windows klijente i da sve vise i vise firmi uzima Windows servere zbog bolje integracije sa klijentima. U ovom momentu inzinjeri i administratori pocinju "preferirat" Microsoft platforme jer se isplati. Na jednu veliku firmu koja ima UNIX arhitekturu dolazi 50 malih sa Windows serverom.

@toplim, razumijem tvoje "frustracije", realno govoreci meni Windowsi strasno idu na kurac, mislim da su lose projektirani i jos gore implementirani, i mislim da je Microsoft firma koja ima odvratne navike i koja je cijelu bransu gadno unazadila. Medjutim, logicno je da su u poziciji u kojoj jesu, vidim da ne razumijes istorijske i tehnoloske aspekte ove price. Tek kad izucis takvu materiju onda ces shvatit da su oni, nazalost, nezamjenjivi. Radi se o tome da sutra Linux/UNIX/whatever dobije apsolutnu hardversku i softversku podrsku ovog svijeta, i dalje bi trebalo 20 godina da preuzme trziste Windowsa. Treba odgojit cijelu novu generaciju programera, administratora, korisnika i ostalih, jer je filozofija i nacin rada diametralno drugacija.

S druge strane, taj takozvani user-friendly aspekt Windowsa uopce nije user-friendly nego su se ljudi navikli na takav rad.
I dalje mogu argumentirat zasto je recimo WindowMaker koji je baziran na NeXT filozofiji puno vise user-friendly nego bilo kakav Windows GUI. Ili 3dwm/Indigo Magic. Medjutim, ljudi su naviknuti na Windows GUI. Njihov problem, njihova stvar, medjutim to nije argument da li je nesto user friendly ili nije.



Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?18.12.2010. u 18:33 - pre 162 meseci
Bez para ništa ne ide napred. Linux je mileo (u pogledu šire upotrebe kod narodnih masa) dok nije dosao Ubuntu, a Ubuntu se pojavio zahvaljujući Marku Satlvortu i njegovim parama.

Ne mogu ljudi koji pišu softver da prate Linux, kad izlazi svaki čas nova verzija jedne distribucije, a distribucija ima 673 (na www.distrowatch). Ja se držim Minta, odnosno Ubuntu-a, i već sam nekoliko puta naveo da mi se dogadjalo da ono što radi na staroj verziji ne radi na novoj, bilo drajver za štampač bilo nešto drugo. Ogromne su pare uložene u bezbroj programa za Windows i to će Linux dostići ili teško ili nikada jer nema odakle da ih plati.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?18.12.2010. u 18:40 - pre 162 meseci
Citat:

pisanje drajvera za linux je uradjeno navrat-nanos, i uz svaku novu verziju sistema (cak i kad je mala promena u pitanju), moraju da se menjaju i drajveri.


Pisanje drajvera za linux nije uopste uradjeno navrat-nanos, za razliku od Windowsa gde OEM-i pisu drajvere po odredjenom modelu by MSFT na Linuxu OEM podrska negde postoji - negde ne postoji a taj model se menja vrlo brzo sto ima svojih i prednosti i mana. Primera radi, sandy bridge izlazi u Januaru, 2D/3D podrska stize tacno na vreme a kvalitet drajvera ce se verovatno poboljsati tokom vremena. Ni na Windowsu nije sve i sjaj, koliko su se korisnici Barts Pro chipova maltretirali sa 10.10 catalyst-ima ? Tek je sa 10.12 verzijom podrska kompletirana.

Zar se ne menjaju drajveri i za Windows kod bump-a major verzije ? Cak sta vise u 90% slucajeva sve radi out of the box na Linuxu, radi i na Windowsu ali u istom tom procentu + sto vecina korisnika zeli da skine najnovije proprietary drajvere i instalira ih rucno. Onda sta je sa repovima koji ostaju posle deinstalacije/instalacije novih drajvera, pa moraju da se koriste svakakvi alati za wipe-ovanje ostataka. Sta je sa registry bazom i pravilnim uklanjanjem kljuceva iz nje ? Sto se stabilnosti tice, jel neko zaboravio BSOD-ove, nisu ni za sedmicu oni "strani". E super u stvari nema toliko BSOD-ova koliko ranije ali ima instant gasenja masine gde ako proprckas malo po msconfig-u i ukljucis automatsko iskljucivanje racunara radi "prevencije ostecenja" eto ti BSOD-ova opet. Pametno sakrivanje gresaka u operativnom sistemu / drajverima i prebacivanje krivice na hardver, temperature, napajanja i tako kojecega.

Citat:

Ovako, prosecan korisnik (kome je bitno da moze da pusti muziku, film i ode na facebook) je zbunjen gomilom slicnih, komplikovanih distribucija, i u fazonu je "zasto bih se ja mucio sa svim tim, kad imam instaliran win sa tri klika".


I Ubuntu instaliras sa pet klikova pa sta. Cak sta vise, koliko je meni poznato, kodeke opet moras da skidas i instaliras na windowsu dok pojedine Linux distribucije (npr Mint) to sve vec imaju ukljuceno. Nije ubuntu/mint komplikovan nego je facebook generacija RETARDIRANA informaticki. Da sam ja postavljao pitanja nekad kao sto danas meni postavljaju - bio bi ismejan i niko u stvari ne bi zeleo da razgovara samnom a kamoli da sam bitan u celom IT ekosistemu kao sto su oni danas, buduci da kao primer navodimo one koji pustaju muziku film i ode na facebook. Vecina nema zelju da nauci bilo sta, bitno je da kliknu na jedno specificno mesto na desktopu i da im se odmah pojavi ulogovani face - i to je sansa Linuxa, moze to i na njemu a koga boli patka za drajvere.

Jbt, kada sam prvi put instalirao Linux secam se da nije proslo dva dana od prvog instaliranja i da sam vec kompajlirao kernel zato sto sam morao. Kako ? Pa citala se dokumentacija, istrazivalo se, sat i po vremena se kompajlirao na K6II @400Mhz klokovanom a koda je bilo neuporedivo manje nego danas. Ali zaboga, sad ce jos malo 12 godina od tad i posle cele te evolucije i priblizavanja korisnicima - Linux je i dalje komplikovan. Kome ? Kakvim informaticarima ? Kojoj ciljnoj grupi ?

Citat:

Skoro je drug instalirao ubuntu, i poceo lepo da se snalazi sa njim. Uzmem ja od njega disk, ubacim, krene da ga butuje i izbaci konzolu. Kod njega lepo podigne live sistem, pa iz njega krene instalacija. Odnesem kod drugarice disk, opet konzola.


Lose narezan disk... Nekompatibilna arhitektura... Nedovoljni hardverski resursi. Ko zna sta je, od banalnih problema pa do onih zeznutijih (mada bih rekao da je banalan cim na dve masine nece).

@toplim

Citat:

koji se ne razumeju u komandnu liniju, koju treba skoro totalno izbaciti.


Izbaci je ti iz glave, komandna linija ti se ne otvara sama niti je potrebna uopste korisnicima. Isto kao i cmd.exe na Windowsu.

Citat:

da video bude podrzan totalno a ne da mi flash snimci seckaju.


Obrati se Adobe-u direktno. Mada su se mozda dozvali pameti pa su ubacili podrsku za video akceleraciju u najnovijem flash-u i za Linux.

Citat:

Licno mislim da hakeri, hekleri i crackeri vise vole linux.


Licno mislim da to uopste nije tacno i da 95% script kiddies-a koriste Windows, lakse im je.

Citat:

Linux mora da ubedi velike proizvodjace softvera da prave softver za njih


Ko konkretno ? Linus Torvalds ? Mark Shuttleworth ? Operativni sistem sam po sebi ne moze da ubedi nikog. I kakve koristi direktno bi Ubuntu imao ako Adobe izbaci Premiere za Linux ? Ako koristis wine da bi koristio Windows programe koji su ti potrebni, to znaci da ti je bolje da koristis Windows. Ni ja ne bi bio lud da koristim dodatni krs layer-a ako ne moram za neki software - negde je Windows bolje resenje.

/edit:

@Milos

Ono sto sam rekao bilo je u kontekstu - zbog cega toliko distribucija, ne u kontekstu - Linux je operativni sistem za specificnu namenu a nije namenjen za standardnu desktop upotrebu.
make love - !war
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
87.116.158.*



+45 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?18.12.2010. u 19:17 - pre 162 meseci
Naravno da ima para pa microsoft je na linux serverima.
 
Odgovor na temu

Stefan Jocic
System Administrator

Član broj: 177868
Poruke: 1299
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 409508405


+27 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?18.12.2010. u 19:18 - pre 162 meseci
Citat:
Izbaci je ti iz glave, komandna linija ti se ne otvara sama niti je potrebna uopste korisnicima. Isto kao i cmd.exe na Windowsu.

+1
Citat:
I kakve koristi direktno bi Ubuntu imao ako Adobe izbaci Premiere za Linux ? Ako koristis wine da bi koristio Windows programe koji su ti potrebni, to znaci da ti je bolje da koristis Windows. Ni ja ne bi bio lud da koristim dodatni krs layer-a ako ne moram za neki software - negde je Windows bolje resenje.

Zapravo Adobe (official source) već uveliko prati interesovanje Linux korisnika, i vrlo je moguće da ćemo u neko skorije vreme videti Adobe Creative Suite za Linux.
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
87.116.158.*



+45 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?18.12.2010. u 19:27 - pre 162 meseci
Sve u svemu, ja bih bas voleo da ova legalizacija krene punom parom, pa da vidimo ko ce sgve koristiti windows, ali sto je najgore nece krenuti po kucama nego po firmama. Ali u buduce kao i sad sve je to moguce iszvesti preko servera, koliko znam lako se proverava da li je os legalan ili nije. nelegalno izbaciti, bez update, bez podrske bez mogucnosti koriscernja interneta. Ali microsoftovci to nece da rade bas da ne bi smanjili broj korisnika, nego rade po sistemu bilo bi dobro da platis a ako neces nema veze samo se ti navikni na nas sistem.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?18.12.2010. u 19:33 - pre 162 meseci
@Stefan Jocic

Jel' to nesto dzabe ili ? :D

Citat:

"The plan is to monitor the GetSatisfaction posts from here on out to determine what kind of market there would be for Adobe software on Linux."

As such we’ve removed the form links from the original article above.


LOL ! Pitanje je koliko njih ce da plati 1-2K$ za to :D Kako bre ti medju floss-ovcima da odredis koji market share bi bio za program koji se placa i to debelo.

Klasican bsh*t, jos ce da se to okrene u fazonu - jel vidite koliko linux korisnika bi zelelo Adobe blahblah ali nece moci ove noci :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?18.12.2010. u 19:45 - pre 162 meseci
Citat:
toplim: Sve u svemu, ja bih bas voleo da ova legalizacija krene punom parom, pa da vidimo ko ce sgve koristiti windows, ali sto je najgore nece krenuti po kucama nego po firmama. Ali u buduce kao i sad sve je to moguce iszvesti preko servera, koliko znam lako se proverava da li je os legalan ili nije. nelegalno izbaciti, bez update, bez podrske bez mogucnosti koriscernja interneta. Ali microsoftovci to nece da rade bas da ne bi smanjili broj korisnika, nego rade po sistemu bilo bi dobro da platis a ako neces nema veze samo se ti navikni na nas sistem.



I? Biznis plan, je biznis plan.

I ja podrzavam Linux, i ne volim bas Microsoft, ali mislim da sam ovde video jedne od najsmesnijih argumenta na tu temu :))

Inace... windowsi (bar oem verzija) je relativno jeftina (ali ipak, tu meni smeta da ne postoji obavezna opcija da moze da se uzme bez OS-a). OpenOffice, LaTeX, mysql i sl. radi i na Windowsima.

Ono sto meni treba na Linuxu, i razlog sto ga koristim svuda (a da windowsi toga nemaju), je potpuno beskorisno za 99.9% usera...
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Stefan Jocic
System Administrator

Član broj: 177868
Poruke: 1299
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 409508405


+27 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?18.12.2010. u 20:32 - pre 162 meseci
Citat:
Jel' to nesto dzabe ili ?

Naravno da neće biti besplatno. Inače verujem da zaista razmatraju o Linux verziji. Kada pogledaš to je i logično. Imaš firmi koje bi tu na licencama za OS uštedele priličnu svotu novca, a pri tom mogli da koriste profesionalne alate koji su im potrebni.

Možda ne za dve godine, ali bliže nego što mislimo.

Citat:
LOL ! Pitanje je koliko njih ce da plati 1-2K$ za to

Ni svi Windows-aši ne plaćaju licencu

Citat:
ali sto je najgore nece krenuti po kucama nego po firmama.

Ako misliš na provere od strane IT inspekcije to je počelo još pre dve godine.

Citat:
ali mislim da sam ovde video jedne od najsmesnijih argumenta na tu temu )

Najsmešnijih + najsmešnijih na svetu!
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?18.12.2010. u 20:45 - pre 162 meseci
Citat:

Imaš firmi koje bi tu na licencama za OS uštedele priličnu svotu novca


Na tu cifru 100$ OEM Win je smesan. + sto ne verujem da ce ljudi ulagati tolike pare u prvenac tog tipa na Linuxu. Ja mislim da teorijske sanse nema da do toga dodje, al' videcemo.
make love - !war
 
Odgovor na temu

Stefan Jocic
System Administrator

Član broj: 177868
Poruke: 1299
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 409508405


+27 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?18.12.2010. u 22:35 - pre 162 meseci
Pa nije baš tako. Neko ko ima veću firmu zahteva i više licenci Adobe-ovih proizvoda (za više računara), i kada sabereš sve to izađe ti taman cifra da kupiš još jedan Creative Suite. :)

A takva računica opet nije zanemarljiva.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?18.12.2010. u 23:12 - pre 162 meseci
Pa mnogo je gora od one gde nisi bacio 15-20K $ u slucaju da se adobe popishmani ili ne pruzi kvalitetan Linux support :) Recimo ovo je konkretna situacija gde se apsolutno slazem da Linux nije isplativ.
make love - !war
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?19.12.2010. u 00:07 - pre 162 meseci
http://www.elitesecurity.org/p2765226 ovo si dobro rekao, narocito se na mene odnosi pocetak, odnosno mislim da je drugi paragraf.

Ja sam se 100 puta iznervirao sa Linuxom i "zaklinjao" se sebi da cu se vratiti na Windows (kupiti legalni, naravno - sta je to u poredjenju sa 20-ak kompleta hardvera, racunarcic za racunarcicem, kako su se razvijali a ja verno pratio i platio) ali cim se malo ohladim i setim se svih sitnica sa kojima sam se zezao na Windowsu ispadne da mi dodje isto, samo sto me u Linuxu tehnicki nervira jedno a tamo bi me tehnicki nerviralo drugo a dodatno me u Windowsu nervira onaj podilazeci ton vecine objasnjenja, uputstava itd., koja me tretiraju priblizno kao idiota. Da ne pricam da su tamo podesavanja cesto i teza nego u Linuxu, samo zavijena u lepse menije, ali bez obrazlozenja sta je sta i zasto moras "da pritisnes" bas na tamo nesto da bi ti krajnji program radio.

Citat:
combuster: Pa mnogo je gora od one gde nisi bacio 15-20K $ u slucaju da se adobe popishmani ili ne pruzi kvalitetan Linux support :) Recimo ovo je konkretna situacija gde se apsolutno slazem da Linux nije isplativ.
E, ali pazi, ako se popismani ili daje losu podrsku, onda smo na potpuno drugom terenu, na onom na kom advokati zaradjuju vile i jahte :-). Ako nesto platis onda proizvodjac ne moze na pocetku da napise "Korisnik ovo koristi na sopstvenu odgovornost i nema nikakve garancije da ce da radi" itd. To je onda pravi biznis i tamo nema trte, mrte.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
87.116.158.*



+45 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?19.12.2010. u 08:20 - pre 162 meseci
Citat:
Stefan Jocic: Zapravo Adobe (official source) već uveliko prati interesovanje Linux korisnika, i vrlo je moguće da ćemo u neko skorije vreme videti Adobe Creative Suite za Linux.


Jeeeeste, nego da ne postoji neki interni sporazum koji imaju microsoft i adobe macromedia i sta ja znam ko sve.
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
93.159.76.*



+19 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?19.12.2010. u 11:34 - pre 162 meseci
Citat:
toplim: Jeeeeste, nego da ne postoji neki interni sporazum koji imaju microsoft i adobe macromedia i sta ja znam ko sve.


zato će, nadam se , ms jednog dana propasti
 
Odgovor na temu

Stefan Jocic
System Administrator

Član broj: 177868
Poruke: 1299
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 409508405


+27 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?19.12.2010. u 13:45 - pre 162 meseci
Citat:
toplim: Jeeeeste, nego da ne postoji neki interni sporazum koji imaju microsoft i adobe macromedia i sta ja znam ko sve.

Da tako nešto postoji ne bi bilo verzije MacOS X.
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.opera-mini.net.



+73 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?19.12.2010. u 14:13 - pre 162 meseci
Bilo bi lako da je MS jedini igrac, tu je jos i intel. Dugo vec postoje projekti za jeftin racunar i os. Sto se prvog tice tu je vec upao intel sa atomom. Ima mnogo procesora na trzistu ali nisu dominantni. Svasta se pise pa i da kinezi prave svoj procesor. I onda to prihvati google i napravi jeftin racunar. To mi se cini verovatno. Kakav god da je chrome os zadovoljice mnoge korisnike, kao i recimo ipad. Sve u svemu neko ko ima pare i moze da se odrekne ms/intel kompatibilnosti.

Mada predstoji i korak da se nesto unificira kod linux distribucija recimo gui. Ko to uradi postaje lider i radi se dalje po njegovom.
Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 34383 | Odgovora: 202 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.