Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Radio dopler predajnik

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Radio dopler predajnik

[ Pregleda: 2033 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

djsextazy
Dejan Panic
student
Pirot

Član broj: 229920
Poruke: 59
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Radio dopler predajnik17.12.2010. u 14:53 - pre 162 meseci
Mislim da znate sta je doplerov efekat, kada se prijemnik priblizava predajniku onda je ucestalost frekfencije veca,

kako da napravim neki prosti predajnik koji bi radio na obicnom radiju od 85MH do 100MH
ili da reaguje na 1kilometar najvise.

nadam se da me razumete sta zelim, i ako ima nedoumica znajte da sam 0 u vezi radio elektronike

Hvala
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Radio dopler predajnik17.12.2010. u 21:30 - pre 162 meseci
Citat:
djsextazy:kako da napravim neki prosti predajnik koji bi radio na obicnom radiju od 85MH do 100MH
Nikako! u pitanju je difuzni opseg.
Nisam siguran da sam razumeo šta želiš postići
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.pppoe.kliknet.rs.



+679 Profil

icon Re: Radio dopler predajnik17.12.2010. u 21:50 - pre 162 meseci
Citat:
djsextazy: nadam se da me razumete sta zelim

Da detektuješ pokrete?
Citat:

MegaHenri
A man is smart. People are stupid.
 
Odgovor na temu

YU2AX
Vršac

Član broj: 268437
Poruke: 260



+48 Profil

icon Re: Radio dopler predajnik19.12.2010. u 02:07 - pre 162 meseci
Nisam siguran da si razumeo kako nastaje Doplerov efekat. Tvoja ideja da koristiš radio talase zato deluje pomalo smešna.

Doplerov efekat nastaje kada se izvor i/ili prijemnik signala kreću dovoljno velikom brzinom u pravcu prostiranja talasa (smer kretanja određuje predznak pomaka frekvencije) da ona utiče na ravnomernost redosleda talasa koji se primaju, odnosno kasnije emitovani talas "sustiže" u određenoj meri predhodni, tako da talasna dužina između njih više ne odgovara stvarnoj emitovanoj frekvenciji. Na radio talasima, koji se kreću približno brzini svetlosti (c), izvor radio signala (npr. tvoj predajnik) pri supersoničnoj brzini od 1 mah izazvao bi pomak frekvencije od oko 100Hz. Na radio difuznom FM opsegu ovako mala promena ne bi ni bila registrovana, pošto FM prijemnici rade sa signalima širine preko 100kHz. O tako kratkoj putanji za postizanje te brzine (1km kako si ti naveo) ne vredi ni komentarisati.

Doplerov efekat mnogo bolje možeš da proučavaš u domenu zvuka ili ultrazvuka. Svako od nas je bezbroj puta čuo kako zvuči motocikl ili automobil koji nam se brzo približava, a kasnije udaljava. Brzina zvuka je mnogo prikladnija za to.
73 de Zele YU2AX
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Radio dopler predajnik

[ Pregleda: 2033 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.