Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Xubuntu jako spor

[es] :: Linux hardware :: Xubuntu jako spor

[ Pregleda: 1823 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

deri3891

Član broj: 229113
Poruke: 62
188.124.196.*



+2 Profil

icon Xubuntu jako spor05.12.2010. u 11:39 - pre 162 meseci
Konfiguracija:
Dell inspiron 4100
cpu:1GHZ
ram:256MB SDRAM
hdd:20GB
grafika:ATI Radeon 16MB

Distribucija:
Xubuntu 10.04

Dakle instalirao sam sinoc pomenutu distribuciju na stari laptop u nadi da cu imati upotrebljiv OS a ponajvise zbog raznih preporuka koje kazu da se Xubuntu vrti na 128,190 MB bez problema.Ispada da je Windows XP,koji je do tada bio instaliran,bio dosta brzi,zapravo jedini problem su mi bili browseri (IE,firefox,Google Chrome) koji su se "vukli" i sporo otvarali stranice u nedostatku ram memorije.E sad s obzirom na problem sa ram memorijom na XP mislio sam da je zbog toga i Xubuntu spor,cak sam mislio i kupiti jednu plocicu i uduplati memoriju na 512MB ali cini mi se da memorija nema nista sa tim.U trenutku dok ovo pisem sa pokrenutim Firefox-om memorija je na 177 od 244MB,swap na 24 od 714MB dok sam recimo primijetio da pri pokretanju programa memorija se uopste ne podize vec samo CPU usage ide na 100%.
Inace prilikom instalacije sam imao problem,odnosno nakon pokretanja live cd-a i odabira install xubuntu instalacija krene dok se ne pojavi logo a zatim mi izbaci gresku instalation failed i jos neki error vezan za unknown user id. To sam rijesio tako sto sam na ubuntu forumima saznao da postoji nekakv bug u instaleru i da prilikom instalacije treba odabrati acpi off mode,tako sam i uradio i na moje odusevljenje instalacija je uspjesno prosla za nekih pola sata.Prije toga sam pokusavao prvo pokrenuti live session pa onda preko desktop ikonice da instaliram ali na takav nacin instalacija bi trajala satima (4-5) da bi na kraju stala na nekih 95%.
Sta dalje da radim? cudno mi je da sporije xubuntu radi nego xp a trebalo bi biti obrnuto? Je li ipak u pitanju slaba konfiguracija (iako na ubuntu forumima tvrde suprotno kada su u pitanju system requirements) ili nesto drugo ne stima? ako treba da okacim neki log ili da probam neku komandu za vise informacija?
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Xubuntu jako spor05.12.2010. u 11:57 - pre 162 meseci
Nadji neki laganiji browser, uzbl, ili midori, ne znam sta drugo da ti kazem. Konfiguracija jeste dosta spora.
make love - !war
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Xubuntu jako spor05.12.2010. u 12:20 - pre 162 meseci
Ponavljamo se puno, ali nije zgoreg: instaliraj flashblock za firefox. A mislim da i da Opera/Chrome srču manje memorije.
Da li si instalirao drajvere za grafičku?

Windows XP i treba da radi brzo na 256 MB RAM-a, nije to ništa čudno. Na 64 MB može da se instalira, ali radi ubi-bože sporo, a na 256 je sasvim OK.
Takođe, XP je izašao skoro deceniju pre 10.04: bez obzira na laganost Xfce-a, porasli su zahtevi generalno.
 
Odgovor na temu

deri3891

Član broj: 229113
Poruke: 62
188.124.196.*



+2 Profil

icon Re: Xubuntu jako spor06.12.2010. u 22:39 - pre 162 meseci
Hvala vam puno na odgovorima.Rijesio sam problem,ubacio sam jos 256mb ram-a i stavio xubuntu 9.10 tako da sada radi dosta bolje :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux hardware :: Xubuntu jako spor

[ Pregleda: 1823 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.