Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Postoji li veza ili odnos izmedju elektromagnetnih i zvučnih talasa i dali može da postoji?

[es] :: Fizika :: Postoji li veza ili odnos izmedju elektromagnetnih i zvučnih talasa i dali može da postoji?

[ Pregleda: 1083 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

LAJKOVIC
fotoartist
Beograd

Član broj: 273894
Poruke: 2
95.180.61.*



Profil

icon Postoji li veza ili odnos izmedju elektromagnetnih i zvučnih talasa i dali može da postoji?28.11.2010. u 12:37 - pre 162 meseci
Ne bavim se fizikom (žao mi je), ali postavljam ovo pitanje ljudima koji se njome bave u nadi da će mi pomoći u istraživanju da li postoji direktan odnos izmedju slike i zvuka, konkretno da li postoji slaganje odredjenih boja i odredjenih zvučnih frekvencija ...Primer bi bio : kad bi emitovali (sliku), neke boje, da li je moguće izračunati koji će zvuk ili ton odgovarati toj boji tj.kojoj zvučnoj frekvenciji ...?
szz
 
Odgovor na temu

Fermion
ucenik

Član broj: 273771
Poruke: 237
*.mbb.telenor.rs.



+13 Profil

icon Re: Postoji li veza ili odnos izmedju elektromagnetnih i zvučnih talasa i dali može da postoji?28.11.2010. u 13:28 - pre 162 meseci
Zvuk je mehanički talas i za svoje prostiranje traži supstancijalnu sredinu, dok elektromagnetni ne. To je glavna fundamentalna razlika.

Dakle direktna suštinska veza ne postoji.

Ipak evo i malo prostog računa.

Vidljiva svetlost je deo spektra elektromagnetnog zračenja, i ta svetlost koja odgovara klasičnim bojama ima talasne dužine od oko 380-760 nm.

Frekvencija se odatle izračunava formulom:


Pri tom je c brzina svetlosti, a talasna dužina. Za vakuum (što otprilike odgovara i vazduhu) je približno

Otuda je frekvencija svetlosti za .

Čovek čuje zvuk čije su frekvencije u opsegu 20-20000 Hz, pa je frekvencija svetlosti daleko iznad toga.

Naravno, ni da smo dobili rezultat unutar tog opsega ne znači da bismo elektromagnetne talase mogli čuti, ovaj račun je samo ilustracija razlike frekvencija.

Elektromagnetni talasi se prostiru tako što promena električnog polja indukuje magnetno, i obrnuto, promena magnetnog indukuje električno. Mehanički talasi, pa i zvuk prostiru se tako što se energija talasa prenosi sa jedne čestice supstance na drugu. Otuda važi to što sam na početku poruke u vezi sa tim da je supstancijalna sredina potrebna za prostiranje zvuka, ali ne i svetlosti.

Ipak, neka veza se može uspostaviti preko energije. Recimo apsorpcija svelosti daje energiju sistemu koju on može transformisati, pri čemu će se ona prenosi zvučnim talasom. Međutim takvu vezu možeš uspostaviti između bilo kojih energija, recimo svetlosne i hemijske, jer se one mogu transformisati jedna u drugu.

Ako se pitanje odnosi na to da li nekom zvuku fizički odgovara neka boja, onda je odgovor ne. Isto tako važi i obrnuto, boji ne odgovara zvuk. Ali to se odnosi na fizički smisao, dakle neka boja se ne javlja sa nekim zvukom, niti je zvuk propraćen bojom.

Ako pitanje treba da oslika brojnu vezu, onda je odgovor da, ali ona nema značaj u fizičkom smislu. Pošto svakom zvuku odgovara neka talasna dužina i s obzirom da se ona može definisati i za svaki elektromagnetni talas, jasno da postoji i zvučni i elektromagnetni talas neke talasne dužine (frekvencije). Postoji zvuk od 100 Hz, a postoji i elektromagnetni talas iste frekvencije. Ipak ti elektromagnetni talasi ne spadaju u opseg vidljive svetlosti, kao što je gornjim računom pokazano.





 
Odgovor na temu

LAJKOVIC
fotoartist
Beograd

Član broj: 273894
Poruke: 2
95.180.61.*



Profil

icon Postoji li veza ili odnos izmedju elektromagnetnih i zvučnih talasa i dali može da postoji?28.11.2010. u 16:02 - pre 162 meseci
Najlepše hvala na odgovoru koji ste mi poslali . U teorijskom smislu to bi bilo ono što sam tražio ali mene zanima još i da li možemo u praktičnom smislu da povežemo neki zvuk tj.muziku u nekom muzičkom videu sa prikazanim scenama u kojima dominira neka boja ...a u smislu formiranja ličnog osećaja prema sceni tipa svidja mi se ili nesvidja mi se ...
szz
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Postoji li veza ili odnos izmedju elektromagnetnih i zvučnih talasa i dali može da postoji?

[ Pregleda: 1083 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.