Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pravilno odlaganje baterija kada ih ne koristimo

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Pravilno odlaganje baterija kada ih ne koristimo

[ Pregleda: 2478 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Blue82
dipl. ecc.

Član broj: 165981
Poruke: 838
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+322 Profil

icon Pravilno odlaganje baterija kada ih ne koristimo09.11.2010. u 18:17 - pre 163 meseci
Imam bateriju za aparat: Li-jon bateriju EN-EL10

E sada u uputstvu mogu da pronadjem sledece

Citat:

Baterija je sklona da curi kada je u potpunosti prazna. Da bi izbegli oštecenje proizvoda obavezno sklonite bateriju kada se skroz isprazni.


Kao i ovo:

Citat:

Kada se ne koriste baterije, izvadite ih iz fotoaparata i iz punjača i stavite u kutiju za baterije.Fotoaparat i punjač je troše čak i kada su isključeni; Ako se ostavi tu može se istrošiti do tačke kada se više ne može koristiti. Uključivanje isključivanje fotoaparata dok je baterija prazna može rezultovati smanjenjem jačine baterije.

• Punite je makar jednom godišnje i istrošite pre odlaganja.


E sad to mi je kao laiku malo cudno. Sa jedne strane prazna baterija lakse izcuri (kako kazu) a sa druge strane preporucuju kada je ne koristimo da je ispraznimo. Sta fali polu punoj bateriji na odlaganju? Ne vidim nikakvu logiku a to bas potenciraju.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Pravilno odlaganje baterija kada ih ne koristimo09.11.2010. u 20:08 - pre 163 meseci
Citat:
• Punite je makar jednom godišnje i istrošite pre odlaganja.


Ovo je greska. Verovatno u pevodu.

Za LiIon se primenjuje formula po kojoj baterija pre duzeg skladistenja treba da bude 75% napunjena.

Skladisti se na temperaturi od 10 do 15 stepeni C.
 
Odgovor na temu

Blue82
dipl. ecc.

Član broj: 165981
Poruke: 838
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+322 Profil

icon Re: Pravilno odlaganje baterija kada ih ne koristimo09.11.2010. u 20:24 - pre 163 meseci
Jesi li siguran? Posto nije to pisalo na jednom mestu vec na par mesta u vezi baterije i sada sam zbunjen. A pravo da ti kazem ne znam kako ni da je odlozim jer ne koristim cesto aparat, par puta godisnje pa mi je to vrlo bitno.


EDIT
pronasao sam uputstvo i na engleskom, ista stvar:
Recharge the Battery at least once every six months and completely exhaust it before returning it to storage.
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1143
*.ninet.rs.



+26 Profil

icon Re: Pravilno odlaganje baterija kada ih ne koristimo09.11.2010. u 23:02 - pre 163 meseci
Ako hoces da baterija sto duze traje mora se odlagati iskljucivo potpuno puna,a pozeljno je bar u dva meseca isprazniti i ponovo napuniti/zbog takozvanog memory efekta/,sve drugo bar iz moje prakse ne pije vodu.
 
Odgovor na temu

lazarovm
web development
Pančevo

Član broj: 163610
Poruke: 146
94.230.186.*

Sajt: www.bmfoto.rs


Profil

icon Re: Pravilno odlaganje baterija kada ih ne koristimo09.11.2010. u 23:37 - pre 163 meseci
Sve baterije novijeg tipa i Li-ion I NiMh nemaju izražen "memory efekat"!!!
Li-ion baterija se prazni kada se ne koristi, 5-10% na mesečnom nivou, dok NiMh baterije gube 30% snage kada stoje mesečno.
Li-ion baterija koja se ne koristi, a odložena je u punom kapacitetu (pod pretpostavkom da je povremeno dopunjujete) izgubi ~20% kapaciteta (nepovratno) na godišnjem nivou (na sobnoj temperaturi). Baterija koja provede godinu dana skladištena sa 40-60% kapaciteta, na sobnoj temperaturi izgubi nepovratno samo 2-4% kapaciteta.

Naravoučenije: Koristite baterije normalno, bez prevelikog obaziranja da ih stalno punite i praznite, bitno je da im ne prekidate ciklus punjenja (za Li-ion baterije preporučeno do 3h bez obzira na lampicu na punjaču). Ako znate da ih nećete dugo koristiti napunite je do kraja, istrošite do 75% kapaciteta (pod pretpostavkom gubitka 5-10% mesečno) i odložite ih na neko suvo i ne previše toplo mesto i vaša baterija će trajati min. 2god...

poz
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Pravilno odlaganje baterija kada ih ne koristimo

[ Pregleda: 2478 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.