Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako da namestim da budem administrator?

[es] :: Linux :: Kako da namestim da budem administrator?

[ Pregleda: 3022 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

RMAN
Milan Đukić
student
Knićanin

Član broj: 32492
Poruke: 1166
*.static.zrlocal.net.



+5 Profil

icon Kako da namestim da budem administrator?07.11.2010. u 13:16 - pre 163 meseci
Ja sam jedini korisnik sistema a nisam admin. Ne mogu da pristupim nekim folderima, ne mogu da ih obrisem....
Kako da podesim da sam ja admin?

Inace, pocetnik sam u linux-u i koristim fedoru 14.
Eureka!

MILAN DJUKIC
D J U K A
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Kako da namestim da budem administrator?07.11.2010. u 13:39 - pre 163 meseci
Ko je instalirao Fedoru ?
make love - !war
 
Odgovor na temu

nemesis

Član broj: 270
Poruke: 1788
*.static.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Kako da namestim da budem administrator?07.11.2010. u 13:39 - pre 163 meseci
uloguj se kao root
:) ili za svoj nick podesi da si uid=0,gid=0
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Kako da namestim da budem administrator?07.11.2010. u 13:43 - pre 163 meseci
Otvori terminal i kucaj komandu:

su

Pitace te za administratorsku (root) lozinku, ukucaj je i stisni Enter (dok je kucas ne vidi se sta kucas, to tako treba).

Ako je sve uredu, trebalo bi da imas odzivni znak "#", sto znaci da dalje radis pod root nalogom.


srdjan@Zverko ~ $ su
Password:
Zverko srdjan #



Ne treba da "podesis da si ti admin", da bi bio admin potrebno je da imas admin (root) privilegije,
a da bi ih imao, moras znati lozinku za pristup root nalogu. Znaci postoji root nalog i postoje korisnicki
nalozi. Fedora kod instalacije mozda kreira neki korisnicki nalog pod kojim radis, da ne bi radio pod
root nalogom stalno.

Ukoliko zelis da neke odredjene poslove (procese, programe) mozes odradjivati sa administratorskim
privilegijama uz pruzanje samo korisnicke lozinke, dodaj se u grupu /etc/sudoers i dodaj tamo sta sve
zelis da mozes izvrsavati dajuci samo svoju user lozinku.

Onda samo odradis posao sa:

sudo neka_komanda_koja_zahteva_root_privilegije

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 07.11.2010. u 14:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

RMAN
Milan Đukić
student
Knićanin

Član broj: 32492
Poruke: 1166
*.static.zrlocal.net.



+5 Profil

icon Re: Kako da namestim da budem administrator?07.11.2010. u 13:51 - pre 163 meseci
Ok to, radio sam kao root. Medjutim kako da budem root bez terminala? Radim nesto u eclipse-u pa ne mogu da pokrenem neki projekat ser ne moze da pise u folder (permission denied).

Kako da budem root a da ne ulazim u terminal svaki put?
Eureka!

MILAN DJUKIC
D J U K A
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Kako da namestim da budem administrator?07.11.2010. u 13:59 - pre 163 meseci
Onda ispravi projekat, da ne pokusava da pise po sistemskim direktorijumima.

Ako je program bas takav da treba tamo nesto da pise, onda u samom programu
moras obezbediti da se pita za lozinku i da se onda nesto izvrsava sa povecanim privilegijama
za neku radnju samo, ili da ceo tvoj program trci sa root privilegijama sto je veci rizik.

Naravno da ce ti dati gresku, zamisli da svaki program moze da pise u sistemske foldere... naopako :)

Ali vidi da li ti je zaista to potrebno. Ako nije, pisi negde gde ne trebaju root privilegije, recimo
u svoj /home/korisnik/neki_podaci folder.
 
Odgovor na temu

RMAN
Milan Đukić
student
Knićanin

Član broj: 32492
Poruke: 1166
*.static.zrlocal.net.



+5 Profil

icon Re: Kako da namestim da budem administrator?07.11.2010. u 14:11 - pre 163 meseci
Evo na primer raspakovao sam tomcat i pokrenuo ga, i sad hocu da obrisem sve iz work foldera. Medjutim nema sanse jer nisam root.
E to me ubija. Na fakultetu sa tim nemam problema.
Eureka!

MILAN DJUKIC
D J U K A
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Kako da namestim da budem administrator?07.11.2010. u 17:54 - pre 163 meseci
Djuka, ti studiras softversko inzinjerstvo jel da. Onda sigurno znas sta je elevacija privilegija da bi obavio nesto sto utice na system wide postavke. To je jednostavno tako, za neke stvari moras da se prihvatis terminala. Nije frka, mozes ti sve da radis i kao korisnik, uloguj se kao root, promeni vlasnika direktorijuma na svog usera sa chown i teraj. Samo gledaj da sigurnosno ne kompromitujes svoj sistem.

Ne znam tacno sta te muci, ako mozes malo detaljnije. Ispis od komande ls -la iz direktorijuma koji te muci ili tako nesto.
make love - !war
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Kako da namestim da budem administrator?

[ Pregleda: 3022 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.