Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Promenljivi kondezator (c~1/u ??)

[es] :: Elektronika :: Promenljivi kondezator (c~1/u ??)

[ Pregleda: 2083 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

debakl

Član broj: 72416
Poruke: 10
*.etf.rs.



Profil

icon Promenljivi kondezator (c~1/u ??)06.11.2010. u 13:40 - pre 164 meseci
Pozdrav svima.


Zanima me da li postoji kondezator kome c zavisi od napona pa zakonu c(u)~1/u (varicap je najblize sto sam nasao ali je tu c(u)~1/sqrt(u)) ???
(Inache signal napona zavisi od vremena,pa i c onda zavisi od t,naravno)

Hvala.poz.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3875
adsl-2-101.teol.net.



+334 Profil

icon Re: Promenljivi kondezator (c~1/u ??)10.11.2010. u 07:26 - pre 163 meseci
Pa nema bas takav element ( ili meni nije poznato), ali se moze napraviti relativno lako.
Jedna od ideja bi bila kvadrirati ulazni napon ( sa OP se moze napraviti i ln i e^x) pa gurnuti na element sa karakteristikom c(u)~1/sqrt(u).
Ako bi nam otkrio tajnu za sta treba mozda i pomoc bude konkretnija.
Postoje i kola sa OP koja mogu to da urade, a posto si na etf-u ta materija je tebi bliza ( vremenski ) nego nama.
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-a-2.sezampro.yu.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Promenljivi kondezator (c~1/u ??)10.11.2010. u 09:13 - pre 163 meseci
varikap dioda je jedina koja menja kapacitet u zavisnosti od napona, ostalim kondenzatorima kolicina naelektrisanja tj naboj zavisi od dielektrika koji je u njima i povrsine i materijala nalektrisanih ploca, znaci nikako necete promeniti kapacitet kondenzatoru promenom napona osim na varicap diodi (kapacitivna dioda) , naravno normalno je da cete vise naelektrisanja sabiti u kond ako je veci napon na njemu ali i tu postoje granice dokle moze da se sabije tj koja gustina naelektrisanja da se dostigne , znaci svaki kond ima svoju maksimalnu kapacitivnost koja se ne menja a narocito ne promenom napona...

e sad ako sam pogresno razumeo sta je pisac hteo da kaze , izvinjavam se...

PS: naravno da vreme utice na nivo punjenja kond-a , nista se ne dogadja trenutno, moze samo da se dogodi za zanemarljivo kratko vreme...
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3875
adsl-2-101.teol.net.



+334 Profil

icon Re: Promenljivi kondezator (c~1/u ??)10.11.2010. u 12:14 - pre 163 meseci
Shadow,
nisam PR, ali mislim da se Robert bavio nekim teoretskim razmatranjima.
Npr, ivicni efekti, smanjenje rastojanja ploca uslijed privlacne sile, i jos ponekim efektima koji se zanemaruju u tehnickom pogledu na svijet.
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-a-2.sezampro.yu.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Promenljivi kondezator (c~1/u ??)10.11.2010. u 19:06 - pre 163 meseci
pa mislim da o tome moze da se teoretise, naravno, ali sto se tice gotovih kondenzatora tesko da ce se naci neki kod kojeg ce ovakvi efekti biti dovoljno izrazeni da se ne zanemare, osim ako se naravno namerno konstruise takav kondenzator, a mislim da jos ne postoji u proizvodnji ili slobodnoj prodaji takav
 
Odgovor na temu

debakl

Član broj: 72416
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Promenljivi kondezator (c~1/u ??)09.12.2010. u 18:31 - pre 162 meseci
LJudi, puno HVALA na odgovorima. (Priznajem da sam skroz zaboravio na ovaj svoj post,posto nemam Mreze kuci.A dial up je mucenje, kad se skinite sa brzine od 1MB (download na torrentu))

Taj trik sa kvadriranjem napona nije los. ( Znam za lnx i e^x sheme,kad imas diodu i njenu exp karaketeristiku....).

Radi se da pokusavam nakacit napon, a da mi ne prodje struje kroz element (kondezator u ovom slucaju).To JE NEMOGUCE ,zar ne ?:) Ali nelinearni sistem (kondz.) bi mozda mogao..

POZDRAV.





[Ovu poruku je menjao guja011 dana 10.12.2010. u 09:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-a-3.sezampro.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Promenljivi kondezator (c~1/u ??)10.12.2010. u 10:17 - pre 162 meseci
to bi u teoriji moglo, ali u praksi, hmm, tesko... pitanje je kakav bi ti napona da nakacis ? poznato je da kondenzator provodi jednosmernu struju dok se ne napuni kada prestaje protok jednosmerne struje (naravno ako zanemarimostruju curenja kond-a), e sad, ako bi stvorio linearni kond koji svoj kapacitet menja u beskonacno mali sa porastom napona, onda bi uspeo da ostvaris zamisao, ako sam dobro razumeo sta zelis da uradis, ne znam jel varikap diodama opada kapacitet sa porastom napona ili im raste kapacitet ? jer ako opada , onda bi redna veza odabrane diode (obicne) i odabranog kondenzatora mogla da ti odradi to sto zelis opet kazem ako zanemarimo struju curenja diode i kondenzatora ...

u zavisnosti sta zelis da ostvaris sa ovom zamisli, mogao bi odabrati kond vrlo male kapacitivnosti koji bi se vrlo brzo napunio a propustio bi jako malo struje sto bi se moglo smatrati zanemarljivim u zavisnosti kakav je sklop u kom se nalazi taj kondenzator.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Promenljivi kondezator (c~1/u ??)

[ Pregleda: 2083 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.