Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako napraviti cnc masinu?

[es] :: Elektronika :: Kako napraviti cnc masinu?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 25596 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.



+28 Profil

icon Re: Kako napraviti cnc masinu?17.11.2010. u 08:21 - pre 163 meseci
Pa valjda program koji koristis za kontrolu masine ima podesavanje gomile parametara vezanih za kretanje po svakoj osi ponaosob. Mach3, EMC2, TurboCNC, KCAM, .....

To ti nije palo na pamet?

X Osa


Z Osa




[Ovu poruku je menjao Sepa011 dana 17.11.2010. u 09:52 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

gorko
nezaposlen
srbija

Član broj: 252941
Poruke: 53
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Kako napraviti cnc masinu?17.11.2010. u 09:17 - pre 163 meseci
OK sepa nemoj odmah da se ljutis, pretpostavio sam da softver ima podesavanja ali nisam hteo da lupim, zato pitam.

Ajde jos nesto da pitam u vezi vretena. Posto ne planiram da pravim ozbiljnu masinu, mogu li se umesto vretena upotrebiti oni dugacki navoji kojih ima po gvozdjarama?
Pitam jer nigde nisam nasao sta je bitno pri izboru vretena, pretpostavljam da se ne uzimaju otprilike nego ima neko pravilo.
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Kako napraviti cnc masinu?17.11.2010. u 11:08 - pre 163 meseci
moze brezon da se stavi kao vreteno ( narezene sipka ) ali onda stavis dve madice i izmedju njih oprugu da napne natice, jer jedna matica klima 0,3mm levo- desno jer ima lufta pa tu gubis na preciznosti , a mozes i da odradis vreteno ili da ti neko napravi na strugu od mesinga i takodje i klizace ali da nema lufta... problem kod brezona je to sto se pravi sa liftom zbog kasnijeg cinkovanja jer cink nije svuda podjednako nanet pa da bi izbegli zaglavljivanje matice, a to kao sto rekoh mozes da resis sa dve matice i oprugom pa na to stavis setougaonu cev u koju tacno ulaze matice, kako bi zazmak izmedju matica ostao isti, moze i cetvrtasti profil na matice da se navuce, bitno je samo da unutrasnje dimenzije budu takve da drze obe matice kako se ne bi otpustale ili zatezale u odnosu jedna na drugu

takodje moze zupcasti spaner od kola da se uzme (dva komada) a jedan od njih da okrece steper, pa da se na njih zategne zupcasti kais koji ce da poskece CNC ( ovaj princip sam video kod vecih CNC masina za SMD elektroniku ali su kod njih kaisevi dugacki i do 6m a za manje masine bi trebalo da odgovara neki duzi kais od kola)
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Kako napraviti cnc masinu?17.11.2010. u 11:12 - pre 163 meseci
kada smo vec na temi, zna li neko na koji nacin se moze neka 2D slika preneti u neki CNC program pa da to CNC masina isece, ili 3D konstrukcija pa da glodalicom isece to u nekom materijalu ? da li autoCAD kompatibilan sa nekim free softverom ili ?

ne znam da li se konstrukcija/crtez samo exportuje u CNC program i koji, ili se u softver za crtanje ubacuje neki plugin softvera za CNC ?
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.



+28 Profil

icon Re: Kako napraviti cnc masinu?17.11.2010. u 12:03 - pre 163 meseci
Obicno je postupak sledeci:

CAD -> CAM -> CNC kontroler

A dobre stvari nisu Free.
 
Odgovor na temu

gorko
nezaposlen
srbija

Član broj: 252941
Poruke: 53
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Kako napraviti cnc masinu?17.11.2010. u 12:23 - pre 163 meseci
Citat:
shadow88: moze brezon da se stavi kao vreteno ( narezene sipka ) ali onda stavis dve madice i izmedju njih oprugu da napne natice, jer jedna matica klima 0,3mm levo- desno jer ima lufta pa tu gubis na preciznosti , a mozes i da odradis vreteno ili da ti neko napravi na strugu od mesinga i takodje i klizace ali da nema lufta... problem kod brezona je to sto se pravi sa liftom zbog kasnijeg cinkovanja jer cink nije svuda podjednako nanet pa da bi izbegli zaglavljivanje matice, a to kao sto rekoh mozes da resis sa dve matice i oprugom pa na to stavis setougaonu cev u koju tacno ulaze matice, kako bi zazmak izmedju matica ostao isti, moze i cetvrtasti profil na matice da se navuce, bitno je samo da unutrasnje dimenzije budu takve da drze obe matice kako se ne bi otpustale ili zatezale u odnosu jedna na drugu

takodje moze zupcasti spaner od kola da se uzme (dva komada) a jedan od njih da okrece steper, pa da se na njih zategne zupcasti kais koji ce da poskece CNC ( ovaj princip sam video kod vecih CNC masina za SMD elektroniku ali su kod njih kaisevi dugacki i do 6m a za manje masine bi trebalo da odgovara neki duzi kais od kola)


Hvala, tako sam i mislio da radim, ne zelim da se zalecem sa parama pa da nosim strugaru, a iskreno i ne znam sta bih mu rekao da napravi.... koji korak treba na vretenu, kako se to proracunava, nemam pojma.........
Razmisljao sam i sa zupcastim, to je po meni cak i bolja opcija za sitnije poslove ali opet moram prvo nabaviti kais pa onda moram motati nekoga ko moze da mi uradi remenicu
a i kaisevi imaju korak, koji opet ne znam koji bi mi trebao, manjeg ili veceg koraka...
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Kako napraviti cnc masinu?17.11.2010. u 12:29 - pre 163 meseci
ma ne treba mi nesto preterano dobro, vidim po netu da ljudi prave brutalno jednostavne CNC masine za 2D,3D pa cak i "4D" CNC masine, pa zelim da shvatim koncept sto se tice softvera,


sta smatras pod CAM ? moze li neka preporuka za free softver , znaci neki koji ce da radi kompatibilno sa AutoCAD pa da isprebacujem to sve do CNC upravljanja, tj da dobijem gotov proizvod softverski, posle samo nakacim masinu da delje predmet :)
 
Odgovor na temu

gorko
nezaposlen
srbija

Član broj: 252941
Poruke: 53
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Kako napraviti cnc masinu?17.11.2010. u 12:41 - pre 163 meseci
shadow, sto ne pogledas u autocad-u u koje formate se mogu exportovati fajlovi, nemam sad autocad na racunaru ali verovatno se moze exportovati u neki format koji ovi programi za cnc mogu ucitati.
sad opet lupam ali neverujem da free programi mogu da odrade posao kao ovi drugi, zato su verovatno i free.
ja sam naleteo na neki linuxcnc koji je free pa eto pogledaj
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.



+28 Profil

icon Re: Kako napraviti cnc masinu?17.11.2010. u 13:35 - pre 163 meseci
linuxcnc aka EMC2 je poslednja karika u lancu, t.j. CNC kontroler.

Ono sto je tom programu potrebno je G-kod.

Do G-Koda se dolazi pomocu nekog CAM programa, iz, opet nekog njemu pogodnog vektorskog fajla (.dxf, na primer) -> CAM

Do vektorskog fajla se, naravno stize u nekom CAD programu.

@shadow88
CAD = Computer Aided Design
CAM = Computer Aided Manufacturing.

Sto se broja Dimenzija tice, za 2.5D su ti potrebne 3 nezavisne ose dok je za 3D potrebno najmanje 5 nezavisnih osa. 4D, xmmm, jedino ako putujes kroz prostorvreme

Jedan primer za 2D:
* Corel -> eksport u .dxf
* MasterCAM -> import .dxf, podesavanja parametara za obradu -> eksport u .nc ili .cnc (G-Kod)

* Mach3 ili EMC2 ilibilokojidrugi program za kontrolu CNC masine


Jedan primer za 2.5D:
* Bitmapa -> ArtCAM
* ArtCAM (dosta rada u istom) -> G-Kod
* Mach3 ili EMC2 ilibilokojidrugi program za kontrolu CNC masine

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Kako napraviti cnc masinu?17.11.2010. u 15:27 - pre 163 meseci
hvala na odgovorima, puno ste mipomogli, imam jos jedno pitanje, ako napravim neki hardver za upravljanje CNC masinom koji se kaci na paralelni port racunara (znaci kompletan drajver za 3 axis stepere), da li onda mogu da za njegovo upravljanje da koristim bilo koji softver ili ne moze svaki softver da se koristi za paralelni port ?
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.



+28 Profil

icon Re: Kako napraviti cnc masinu?17.11.2010. u 15:56 - pre 163 meseci
Vecina "dzaba" i jevtinih programa moze da upravlja preko paralelnog porta (Mach3, EMC2, TurboCNC, KCAM)

Mach3 je u nelicenciranom stanju ogranicen na 500 linija G-Koda, KCAM, koliko se secam isto ima neku 'zvrcku' i malko je nestabilan pod vindozeom.

EMC2, najnovije 'izdanje' radi pod Ubuntu 10.04 LTS Linux-om (instalira se sa Live CD-a).
 
Odgovor na temu

vladobk
penzija
Loznica

Član broj: 27081
Poruke: 389
*.inffo.net.

Sajt: www.melting.rs/bk


Profil

icon Re: Kako napraviti cnc masinu?17.11.2010. u 16:18 - pre 163 meseci
prog.. KCAM4... ima u .pdf file nacin povezivanja na p.p.
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Kako napraviti cnc masinu?17.11.2010. u 16:51 - pre 163 meseci
super , onda cu definitivno da krenem u izradu 3 axis CNC cim nabavim sve delove
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-a-6.sezampro.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Kako napraviti cnc masinu?17.11.2010. u 17:45 - pre 163 meseci
vladobk sta si ovim hteo da kazes ?
 
Odgovor na temu

vladobk
penzija
Loznica

Član broj: 27081
Poruke: 389
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.melting.rs/bk


Profil

icon Re: Kako napraviti cnc masinu?17.11.2010. u 19:06 - pre 163 meseci
kad instaliras KCAM4 u njegovom folderu ima neki .pdf file gde je objasnjeno kako se povezuje p.port
 
Odgovor na temu

gorko
nezaposlen
srbija

Član broj: 252941
Poruke: 53
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Kako napraviti cnc masinu?17.11.2010. u 19:47 - pre 163 meseci
Mogu li se koristiti dva manja motora istih karakteristika na jednom vretenu (dva motora za jednu osu) u smislu da se poveca obrtni momenat?
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.



+28 Profil

icon Re: Kako napraviti cnc masinu?17.11.2010. u 22:06 - pre 163 meseci
Citat:
gorko: Mogu li se koristiti dva manja motora istih karakteristika na jednom vretenu (dva motora za jednu osu) u smislu da se poveca obrtni momenat?

Jokmori, motori NIKADA nisu istih karakteristika. Nemoj da te neko laze da to moze.
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-a-10.sezampro.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Kako napraviti cnc masinu?21.11.2010. u 14:41 - pre 163 meseci
kod mene u bivsoj firmi na CNC masini za SMD elektroniku su bila po dva motora na svakoj osi ali je pogon bio sa zupcastim kaisevima, a ista osovina na kojoj je bila remenica je prolazila kroz oba motora, ne znam zasto je to ovako bilo reseno ali eto ocigledno da moze dva motora na istu osovinu ali ne verujem da moze da se stavi peko zupcanika da okrecu istu osovinu jer zupcanici imaju lufta pa moze da bude razlika lufta i za jedan korak motora i eto problema
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Kako napraviti cnc masinu?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 25596 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.