Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Torus sa procepom

[es] :: Elektronika :: Torus sa procepom

[ Pregleda: 2079 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pepsi007
Stefan Stanković
učenik,PTT škola
Beograd,Srbija

Član broj: 240447
Poruke: 17
95.180.32.*



Profil

icon Torus sa procepom30.10.2010. u 22:45 - pre 164 meseci
Ostala mi je nedoumica jos od prosle godine kada sam isao na republicko takmicenje iz OET-a 1...u zbirci zadataka za takmicenje bilo je par zadataka sa torusom sa procepom...e sad,ono sto meni nije jasno: u resenjima svakog takvog zadatka su davali podatak da je magnetno polje u jezgru torusa razlicito od magnetnog polja u procepu(u procepu se zanemaruju gubici u rasipanje),a da je magnetna indukcija jednaka i u jezgru i u procepu,sto je meni van svake pameti...magnetno polje ne zavisi od sredine u kojoj deluje,pa bi samim tim polje u jezgru i u procepu torusa trebalo da bude jednako,dok bi indukcija koja zavisi od sredine trebala da bude razlicita...ispravite me ako gresim...i ako gresim,molim objasnjenje zasto je tako kao sto su rekli u resenjima?...unapred hvala!
Stefan Stanković
 
Odgovor na temu

ac1bd4
Stara Pazova

Član broj: 76735
Poruke: 437
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+35 Profil

icon Re: Torus sa procepom31.10.2010. u 00:49 - pre 164 meseci
Koliko se ja sećam jačina magnetnog polja (H) zavisi od vektora magnetizacije (M) koji postoji u svim materijama dok u vakuumu (vazduhu) ne postoji pa odatle potiče razlika. Magnetna indukcija (B) je ista jer nema rasipanja, da nije tako kršili bi zakon konzervacije magnetnog fluksa.
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-1.sezampro.yu.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Torus sa procepom31.10.2010. u 11:42 - pre 164 meseci
ne mesaj indukciju sa induktivnoscu, magnetna indukcija zavisi iskljucivo od magnetnog polja koje deluje na jezgro, a megnetna induktivnost jezgra se menja u zavisnosti od sredine tj materijala ( navodim primer za torusni transformator ne pitaj me za formule i jednacine , davno prosla srednja skola ) :)

ne kopcam bas kako ste mogli da zanemarite gubitke i rasipanje, jer sam procep na torusu oslabljenje magnetne induktivnosti torusa, nesto kao osigurac u strujnom kolu za struju, ne mozes imati vecu magnetnu induktivnost jezgra nego sto je induktivnost procepa, isto tako i za struju, ako je osigurac 2A , onda mozes da stavis i provodnike od 100 kvadrata, ali kroz strujno kolo ce ti proci samo 2A maksimalno..

pozz
 
Odgovor na temu

pepsi007
Stefan Stanković
učenik,PTT škola
Beograd,Srbija

Član broj: 240447
Poruke: 17
95.180.32.*



Profil

icon Re: Torus sa procepom02.11.2010. u 14:24 - pre 164 meseci
Citat:
shadow88: ne mesaj indukciju sa induktivnoscu, magnetna indukcija zavisi iskljucivo od magnetnog polja koje deluje na jezgro, a megnetna induktivnost jezgra se menja u zavisnosti od sredine tj materijala ( navodim primer za torusni transformator ne pitaj me za formule i jednacine , davno prosla srednja skola ) :)

ne kopcam bas kako ste mogli da zanemarite gubitke i rasipanje, jer sam procep na torusu oslabljenje magnetne induktivnosti torusa, nesto kao osigurac u strujnom kolu za struju, ne mozes imati vecu magnetnu induktivnost jezgra nego sto je induktivnost procepa, isto tako i za struju, ako je osigurac 2A , onda mozes da stavis i provodnike od 100 kvadrata, ali kroz strujno kolo ce ti proci samo 2A maksimalno..

pozz


kada sam rekao rasipanje,mislio sam na to da se nije smatralo da linije magnetnog polja(indukcije) zahvataju vecu povrsinu u procepu od povrsine poprecnog preseka jezgra torusa(postoje gubici zbog promene sredine,ali ne van zamisljenjog dela torusa koji zapravo cini procep),tj da kada se racuna fluks u jezgru i fluks u procepu,uzimaju se iste povrsine...a ono sto meni nije jasno je to sto se polja razlikuju,a indukcija je ista(a samim tim i fluks,ali to je nemoguce jer ako se uzima ista povrsina,indukcije moraju da budu razlicite bas zbog magnetne permeabilnosti koja se razlikuje u jezgru i procepu)...
Stefan Stanković
 
Odgovor na temu

ac1bd4
Stara Pazova

Član broj: 76735
Poruke: 437
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+35 Profil

icon Re: Torus sa procepom03.11.2010. u 14:49 - pre 164 meseci
U vazduhu važi , a pošto nema rasipanja B je konstantno jer važi zakon konzervacije magnetnog fluksa. Po tebi H je konstantno, a B promenljivo ali je zapravo suprotno.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Torus sa procepom

[ Pregleda: 2079 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.