Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !

[es] :: Vodič za posao :: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 143365 | Odgovora: 392 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 17:43 - pre 163 meseci
Citat:
MarkoBalkan
i što misliš kuda to sve skupa vodi?


Evo ja cu da kazem "umesto" mmix-a - vodi komoditizaciji sw. dev posla, sto se vec uveko desava.

U vreme kada sam ja pekao zanat za bavljenje sw. dev-vom sredinom do kraja 90-tih, sw. dev pozicije su bile bukvalno raj na zemlji, a privilegije su bile mitskih proporcija - danas je to davno proslo vreme za vecinu ljudi. Ono bukvalno svaki iole OK C++ programer se mogao nadati dostizanju $100K i to ne na kraju karijere... onda se prvo desio dotcom krah, a onda je polako pocelo vreme outsourcinga i vreme kada je menadzeraj konacno poceo da uzima kontrolu nad situacijom ;-)

Naravno uvek mozemo navoditi neke ekstreme danas, mislim par programera koji rade za moje projekte imaju sestocifrene godisnje EUR plate ali oni su specijalni izuzetak i 99% ostalih nema ni najmanju sansu za takav posao. Mislim, mnogi od nas ce sigurno "znati nekog" ko radi u super firmi kao programer/sw. inzenjer i ima platu od 80-90-100-120+ hiljada $/EUR godisnje ali ti ljudi polako izumiru, i ostaju samo oaze za totalne eksperte koji su nezamenljivi za nesto... Prosecan dev tome ne da ne moze da se nada, nego moze samo da sanja.

Takodje, tu ne treba uzimati cenu sata koji se najmi kao renta gde se pominju cifre od $100+ na sat - to je servis, a taj servis je takav da postoje implicitni troskovi koje neko mora da pokrije, nije to plata koja ostane nekom... Cak i ako neko radi kao samostalni konsultant/freelancer i fakticki to jeste njegov prihod, on ne moze ni u teoriji da ima 100% zauzetost tokom godine pa da se satnica ekstrapolira na neku zamisljenu "godisnju platu".

Na kraju ce sw. inzenjering biti kao i svaki drugi - kao masinci, recimo... Tacno, mozes kao super masinac da imas jako dobar posao, ali kao prosecan masinac si tu negde u proseku plata za visoko obrazovane i to je to... isto ce se desiti, tj. vec se desava sa ICT industrijom.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
188.125.11.*



+19 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 18:13 - pre 163 meseci
@Ivan

dosta te pratim na forumu. ali koliko čujem recimo njemačkoj nedostaje kvalitetnih ljudi, a oni prosječni se ne mogu svrstati u tu skupinu,
jer koliko vidim po oglasima nema kvalitetnih ljudi, a u budućnosti će ih trebati sve više, a obrazovanih u tom području bude manje, jer raja je skužila zašto da radim posao za neku malo bolju plaću gdje treba puno razmišljati, kad mogu u ekonomiji ili pravu zaraditi više sa manje razmišljanja.pa imaš hrpu ekonomista i pravnika po burzama, posebno na balkanu.


 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.mbb.telenor.rs.



+395 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 18:13 - pre 163 meseci
Citat:
@mmix
Ako se ne dohvatis mesta arhitekture ili menadzmenta onda se utopis u armiju jeftinih anonimusa.

Ko ti kaze da i to nece postati armija "duvaca u balon:" kadra koji je dosao sa fensi IT akademija
koji ce jos brze zasititi trziste nego trziste programera .

Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

rfe

Član broj: 131188
Poruke: 76
..5-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 19:30 - pre 163 meseci
dobra fora je kad se desi boom u nekoj grani. Onda svi krenu da studiraju to, pa kad zavrse za 5 godina, boom prosao, a oni visak. Onda obicno ulece i outsource pa i oni koji su imali $100k propadaju ili cak gube i posao.

Outsource je najveca katastrofa koja se desila ekonomijama zapada. Meni nije jasno kakav je to argument preneti industriju van zemlje samo zato sto je tamo negde jeftinije ? Pa uvek je nesto negde jeftinije i iduci tom logikom skoro sva industrija bi se trebala izmestiti. Ko bi ostao ? Ostali bi oni koji se ne mogu izmestiti. Recimo policajac, baba-sera i predsednik.

I tako, svaki dan cujes kako se zatvara jedna po jedna fabrika, ljudi se kace drzavi oko vrata jer posla nemaju, drzava to naplacuje od onih koji su jos ostali da rade i "posluju u teskim uslovima" jer ej komplet opala kupovna moc... Da li u takvim uslovima odrziv socijalni model kakav imamo ? Ne verujem. Namece se i jos jedno pitanje.

Recimo italijanski Benetton je sahranio nekada najjacu tekstilnu industriju Italije, seleci fabrike u Aziju. On je i outsource outsourceovao jer ne moze svako ni otici u Aziju i to kosta. Onda je vratio te jeftine krpice u Italiju i pozatvarao sve sto je mogao. Sad ce neko na to slegnuti ramenima, zalim slucaj, nek se preorjentisu i dr. Dosta takvih se vrlo brzo naslo na udaru. Ode tako FIAT, pa onda ode programiranje, a nezaposlenost raste... Problemi se gomilaju... bice veselo.
 
Odgovor na temu

Wi-Fi

Član broj: 260194
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+208 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 20:06 - pre 163 meseci
Pa u najgorem slucaju ce doci do drasticnog smanjenja cene rada (usled rasta nezaposlenosti tj. mnogo vece ponude radne snage) i samim tim outsourcing-a iz Azije u eto npr. Italiju...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 20:32 - pre 163 meseci
Citat:
rfe
dobra fora je kad se desi boom u nekoj grani. Onda svi krenu da studiraju to, pa kad zavrse za 5 godina, boom prosao, a oni visak. Onda obicno ulece i outsource pa i oni koji su imali $100k propadaju ili cak gube i posao.


To je rizik koji imaju svi ljudi koji rade na ovom svetu.

Jedino sto su sw. inzenjeri / developeri imali "medeni mesec" u protekle 2 decenije pa im je sad to novo. Pozdravljaju te svi oni koji su "izgubili poslove" zato sto je njihov profil postao zastareo/zamenjen necim jeftinijim - krojaci, kazandzije, proizvodjaci pisacih masina, itd...

Svi oni su zatvorili radnje i preorijentisali se na nesto drugo.

Ako takva sudbina zadesi i developere... boze moj. Samo to je prilicno dalek scenario i nista trenutno ne ukazuje da potraznja za IT snagom na zapadu pada - stavise, nedostatatak IT kadra je norma i pored svog outsourcinga zato sto se industrija menja, i ti sto su nekad radili poslove koje danas rade Indusi rade nesto drugo.

Citat:

Outsource je najveca katastrofa koja se desila ekonomijama zapada.


Outsource je cinjenica, kao sto je industrijska revoliucija cinjenica - bilo je ljudi koji su smatrali dolazak masina kao katastrofu, a to je podjednako besmislena tvrdnja kao i ta da je outsource "najveca katastrofa koja se desila ekonomijama zapada".

Bas kao sto ces ti kupiti TV ili hleb tamo gde je jeftiniji, tako ce i firma da kupi IT usluge gde su jeftinije.

Nema tu nista cudno ili katastrofalno - bas kao sto danas skoro niko ne ide kod krojaca vec kupi industrijski proizvedenu odecu, tako i IT usluge evoluiraju.

Dokaz - u UK, DE, USA imas nedostatak IT radne snage - zbog toga i daju high-skilled migrant vize (i ekvivalente) - a to su zemlje koje ujedno najvise i outsource-uju. Ocigledno posla ima.

Citat:

Recimo italijanski Benetton je sahranio nekada najjacu tekstilnu industriju Italije, seleci fabrike u Aziju. On je i outsource outsourceovao jer ne moze svako ni otici u Aziju i to kosta. Onda je vratio te jeftine krpice u Italiju i pozatvarao sve sto je mogao. Sad ce neko na to slegnuti ramenima, zalim slucaj, nek se preorjentisu i dr. Dosta takvih se vrlo brzo naslo na udaru. Ode tako FIAT, pa onda ode programiranje, a nezaposlenost raste... Problemi se gomilaju... bice veselo.


Problemi se ne gomilaju - problema je uvek bilo i oni su resavani.

Nece ceo svet stati zato sto se nekom ne svidja sto neko radi njegov posao za manje para.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Crazy shadow
Milos Milic
.Net Software Engineer
Beograd

Član broj: 74894
Poruke: 200
*.adsl-a-2.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 20:47 - pre 163 meseci
Sobzirom da se dosta prica o niskim platama itd.Zanima me kako uopste danas proceniti koliko vredis.?
Sto se tice masovne proizvodnje kadra u takozvanim(IT Akademijama) tacno je da iz njih izlazi puno ljudi koji ne znaju gde biju ali ima i ljudi
koji nesto nauce(ne misleci da su profesionalci) ali su daleko spremniji za rad nego mnogi novopeceni diplomci(cast izuzecima).
Crazy shadow
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 21:04 - pre 163 meseci
Ono sto kaze Ivan

Nazalost, a stvarno nazalost, vi koji sada ulazite u dev world tesko da cete steci moje iskustvo. Ovo sad nije neko busanje u grudi da sam nesto bolji od vas, nisam, niti je problem da ste vi nesposobni da to iskustvo steknte, niste, problem je jednostavno sto vam niko nece pruziti tu sansu, , uglavnom vas ceka to veoma dosadno iskustvo, neprekidan niz malih taskova koji tek tamo nekom cine celinu koje vi niste ni konkretno svesni sem kroz neki psiho babel internog marketinga. A najveci problem u tome je sto vi sigurno ocekujete vise od toga, ocekujete wet dream developera kojima su vam punili glave, brainstorming sesije, vatrogasni otvor, local admin masine gde cete vi puni snage i energije dokazati koliko ste kreativni i sposobni i slicno Bice mnogo razocaranih.

Druga su vremena, kad sam ja pocinjao imao sam kao 16 godisnji junior login na produkcioni server, sad kao senior team leader ne smes da prismrdis u produkcioni data centar a kamoli da si deo tima koji resava non-dev probleme (a koji su meni bar bili veliki izvor real-life iskustva da stvari na papiru i stvari u realnosti skoro nikad nisu isto). A bez tog iskustva realno mislim da ne mozes biti dobar arhitekta i dizajner, dodjavola ne mozes biti ni dobar senior ako cemo iskreno. Kad sam bio mladjan momak ja bilo je sasvim ok da sistem okine (cuveno "pao nam sistem") a danas kad imas downtime > 0.001% neko ostaje bez glave. Da ne pominjem da ko nije proveo dve spojene besane noci cupajuci kosu ne zna sta je software development Tehnologija se koristi masivno da se minimizuje rizik i mogucnost greske, i to je sve super sa stanovista biznisa ali ako nema greske nema se na cemu ni uciti. Just my 2 cents.

Citat:
deerbeer: Ko ti kaze da i to nece postati armija "duvaca u balon:" kadra koji je dosao sa fensi IT akademija
koji ce jos brze zasititi trziste nego trziste programera .

Niko, sta vise ocekujem neki slican rasplet situacije, zato sam se izvukao i iz arhitekture Ako sve prsne uvek su tu shitake pecurke lol
Al ozbiljno, niko ti nista ne moze garantovati u s/w industriji vise, sasvim sigurno ne onu vrstu iskustva kojoj sam recimo ja bio izlozen, kao sto rekoh gore.

Sa druge strane i taj problem koji istices je malo nerealan jer ti fresh-out-of-college duvaci u balon isto nemaju takvo iskustvo i isto ne mogu biti dobre arhitekte, mogu samo da barataju teorijom iza a to opet po meni nije dovoljno, to iskustvo (nedostatak istog) ce se pokazivati. Odgovor za sada nemam, pratim sta se desava u IASA, oni su ubedjeni da ce bas njihova sertifikacija da resi takav problem ali ja nisam bas siguran u to. Kao i ti smatram da je to realan problem (ko ce biti buduce arhitekte). Mozda ce dolaziti sa strane, mozda ce se arhitektura podpuno odvojiti od deva pa ce svezi skolarci prvo biti kalfe kod iskusnih arhtitekata i nece biti regrutovani iz dev poola, ko zna, u ovom trenutku su sve karte na stolu.


[Ovu poruku je menjao mmix dana 04.11.2010. u 22:15 GMT+1]
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 21:49 - pre 163 meseci
IT trziste konstantno evoluira, i kao u drugim industrijama doslo je do tacke kada je IT industrija postala kao i svaka druga masovna industrija, i kada se sve vise ide na optimizaciju troskova i ubijanje cena gde god se moze.

Nekada davno, dakle 1990-2000, u IT industriji je bilo mnogo manje igraca, sama IT industrija je bila manje zasicena konkurencijom i mogle su se lupati astronomske fakture i za razvoj uzimati mnogo vise love nego danas. Takodje, barijere za ulaz su bile daleko vece - sve ozbiljno u softveru je radjeno u C/C++-u ili cak asembleru (ako ne pricamo o bazama)... za to je bilo neophodno ozbiljno znanje i developeri su na konto svega toga mogli da traze velike pare.

Kako stvari idu napred nezadrzivo, stvorila se gomila novih igraca globalno, koji su tu da ubiju matore u ceni tako sto ce optimizovati svoje usluge, seliti se u jeftinije zemlje, a ne treba zaboraviti i sam razvoj IT industrije koji je pojeftinio razvoj RAD alatima i spustanjem praga znanja neophodnog da se napravi funkcionalan IT proizvod/servis. Samim tim, barijere za ulaz su drasticno pale, em sto vise nije potrebno gruvati C++ em sto je zbog jednostavne logistike za trgovinu IP-om sw. razvoj moguce raditi bukvalno bilo gde na zemaljskoj kugli, sto znaci da toj industriji pristup ima ogromna kolicina ljudi sa troskovima zivota daleko nizim od Evrope/Amerike.

To naravno kao posledicu ima konstantan pad cena IT proizvoda i usluga... a samim tim i plata. Bas kao sto danas mozete da razgovarate "koliko hocete" za smesne pare dok ste nekad morali da placate "impuls", tako i neko ko kupuje sw. ili druge IT usluge ima jeftinije alternative - sto znaci da ima manje love za plate na kraju.

Ako neko ne zeli da njegovi prihodi slede taj smer a i dalje da ostane u IT industriji - jedino sto moze da uradi je da ima svoj biznis i da pokusa da se diferencira na neki nacin (kvalitetom servisa, cenom u odnosu na konkurenciju, nekim drugim prednostima za kupca) kako bi uvalio vise licenci / SKU-ova / naloga / cega god...

Ali nemojmo gajiti iluzije - i tu su mesta ogranicena. Prosek ce morati da prati krivu koja ide na dole.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 22:38 - pre 163 meseci
Da, poslednji dasak tog perioda o kojem pripovedate se zavrsio 2001. tj. sahrana 2008-sme bespovratno. Posledice nisu vezane samo za IT vec za veliki broj drugih zanimanja. U stvari postoje veliki kapaciteti za proizvodnju roba i usluga, smanjene narudzbine i veliki deficiti, kao i ozbiljna atrofija sistema drzava-trziste-korporacije.

Inace sto se novih klinaca tice prosek pao, ali zato ima vise pozitivnih ekstrema, doduse u poslednje 2 godine Ameri su zabarakadirali prolaz na MIT za klince/klinceze iz III zemalja..

Takodje klinci sa zapada dobijaju vidno bolje obrazovanje od nasih klinaca, tako da ne vaze vise stare fikcije po tom pitanju.
 
Odgovor na temu

rfe

Član broj: 131188
Poruke: 76
..5-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 23:44 - pre 163 meseci
od outsourcinga ce zapad svakako morati da odustane, ako ne zeli da radi i sam za za njih nezamislivu sicu, druge nema.

Prosto, biracko telo ce naterati vladu da uvede barijere i quote i zastiti na taj sektore koji su pogodjeni oss. Oni koji imaju srece da se ne mogu oss nece moci da zatvaraju oci jer ce ogroman broj uglavnom niskokvalifikovanih stanonistva kao danas u US otici na biro, sto ce imati stravicne posledice na sve.

Socijalna drzava moze da funkcionise ili za sve ili za nikog pa kud koji mili moji.

Sve se moze kad se hoce. Primer. Srpska kompanija ima web sajt. Gde ste ga pravili ? U Bg. Pokazite racun. OK. Radili smo ga u Indiji, ok da vidimo php, mysql, trt cena rada * porez -+ Taj web sajt kosta 1560 evra i duzni ste da platite carinu toliko i toliko... Pri tom carina ne sme biti fiksna vec jednostavno razlika u poznatoj ceni rada izmedju dve zemlje sto se uvek moze naci.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !05.11.2010. u 08:10 - pre 163 meseci
Sto se tice outsoursinga mislim da ce se to sve dovesti na neku stredinu sto se tice kvaliteta i cene. Neke biti u DE ili FR radjeni poslovi vec u CZ, Estoniju, Bugarsku, Rumuniju, za razliku od prethodnih godina kada je sve to slato u Indiju, Kinu i druge zemlje delakog istoka. Razlozi su mnogi, od standardizacije poslovanja (nisu isti zakoni i propisi) do kulturoloskih barijera i shvatanja samog poslovanja. Kostace vise sama radna snaga nego da se angazuje na dalekom istoku ali su benefiti toliki da pokrivaju tu razliku.

Ono sto je moguc izlaz jeste orijentacija sof. dev. na grane koje su usko strucne i koje zahtevaju i obavezno znanje iz drugih oblasti (medicina npr.).
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !05.11.2010. u 08:59 - pre 163 meseci
rfe, ti pricas o protekcionizmu a od toga nema nista, protekcionisticki potezi vode ka bilateralnim trgovisnkim ratovima a isti nikome ne odgovaraju. Ameri Indiji carinu na software contracting, Indija Amerima carinu na avione i telecom opremu. Super za developere, ne bas tako super za boeing i US telco, sva ta indijska lova sad ide Airbusu i Nokiji koji nemaju carine u Indiji.

Taj outsourcing se desava vec duze vreme pa jos uvek nema protekcionistke politike sem medju nekim marginalnim levo/desno ekstremistima. Biracko telo nece pritisnuti vlast u protekcionisticku politiku na birackim mestima, sasvim sigurno ne zbog outsourcinga white-collar poslova. To moze eventualno da uradi samo radnicka klasa "na terenu" a to bas i nije razvoj situacije koji je pozeljan za software industriju. Rulji sa vilama i puskama treba mnogo stosta ali im sigurno ne trebaju softverska resenja


Citat:
Slobodan Miskovic: Ono sto je moguc izlaz jeste orijentacija sof. dev. na grane koje su usko strucne i koje zahtevaju i obavezno znanje iz drugih oblasti (medicina npr.).


Ih, Slobodane, pa to je praksa vec godinama. Vec sad je tesko naci posao u "general development" ako nije junio pozicija. I biva sve zeznutije kako ides na gore, dosta oglasa sam morao da propustim jer jednostavno nemam ni ja iskustva u tim industrijama a za arhitekt menadzment poslove traze vise da to znas nego procese razvoja softvera. To sad meni predstavlja problem da prosirim svoj portfolio jer cu tesko naci poziciju van banking/finance a ta pozicija ce u najboljem slucaju biti dalja specijalizacija u tom sektoru.

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !05.11.2010. u 09:10 - pre 163 meseci
U tvom slucaju koliko je moguce i isplativo angazovati strucnjaka iz neke oblasti kao saradnika na projektu?
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !05.11.2010. u 09:16 - pre 163 meseci
Moguce je, sta vise ja i preferiram takav pristup, ne samo zato sto mi omogucava da radim cross-industry vec iskreno zato sto mislim da nijedan software development specijalista ne moze biti toliko dobar u nekoj industriji koliko moze biti specijalista iz te industrije. Pa ipak ovi oglasi me kanda demantuju, ocigledno se trazi a o razlogu mogu samo da nagadjam, cost-saving verovatno?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.adsl-1.sezampro.yu.



+395 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !05.11.2010. u 09:29 - pre 163 meseci
Nije bas tako crno kako ste poceli da opisujete .
Znam da nekima tesko pada ona jevrejska "imao pa nemao" tj. "imao pa imao dosta manje:)
ali ako napravite paralelu sa nekom drugom ozbiljnom inzenjerskom profesijom situacija i dalje nije toliko losa .

Samo jedan mali reality-check :

Evo npr. gradjevinski inzenjer koji treba prvo da zavrsi teskih 5-7 god. skolovanja da bih mogao da se potpise na projekat .
A koja je odgovornost na taj potpis (mostovi , zgrade itd ) ? Hmm... Ljudski zivoti
I opet taj inzenjer (makar u Srbiji) nema vecu platu od jednog kodera koji je zanat ispekao na internetu , malo od kuce,
malo u skoli ili na nekom kursu , i koji za potpis ne mora bas toliko da brine kao ni vodja projekta
jer ako je bag u softveru - boze moj , nije strasno ispravicemo .


Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !05.11.2010. u 09:42 - pre 163 meseci
Poredjenje ti nije na mestu jer software dev. ne razvija samo aplikacije za FB i pravi sistem za narucivanje pizze iz lokalne pizerije :)

Recimo zamislimo situaciju da si software dev. koji radi na aplikaciji za bolnicu i sistem navodjenja kola hitne pomoci u velikom gradu. Jedna greska, pogresno navodjenje usled greske u kodu ili algoritmu mogu takodje da odnesu zivot.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.teletrader.com.



+10242 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !05.11.2010. u 09:53 - pre 163 meseci
I šta bi na kraju, jel se zaposlio neko u taj Teletrader ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.adsl-1.sezampro.yu.



+395 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !05.11.2010. u 09:56 - pre 163 meseci
Citat:

Poredjenje ti nije na mestu jer software dev. ne razvija samo aplikacije za FB i pravi sistem za narucivanje pizze iz lokalne pizerije :)
Recimo zamislimo situaciju da si software dev. koji radi na aplikaciji za bolnicu i sistem navodjenja kola hitne pomoci u velikom gradu. Jedna greska, pogresno navodjenje usled greske u kodu ili algoritmu mogu takodje da odnesu zivot.

I koji je to procenat ? A koji je procenat devova koji razvijaju web sajtove , baze podataka , knjigovodstvene programe ,
gedzete za mob. telefone FB aplikacije online shopove , a koliko njih razvija softver za medicinske aparate ili taj za rutiranje hitne pomoci ?
Koliko si upoznao jednih a koliko drugih ?

Pa i da svi devovi rade ozbiljno odgovoran posao opet je "neki red" tj. normalno stanje da im plate budu u rangu sa ostalim inzenjerskim poslovima
iste odgovornosti tako da poenta onog sto sam hteo da kazem ipak ostaje.
Naravno mislim na neki prosek .Specijalci u svim profesijama mlate pare :


Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.teletrader.com.



+10242 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !05.11.2010. u 11:01 - pre 163 meseci
Primećujem da je ovde na [es] prisutan jedan prilično jak lobi, relativno rečitih, naizgled veoma pametnih ljudi, a ustvari teških lenština i lezilebovića.

- Nisu zaposleni, naravno, jer nisu ludi da rade za sitnu kintu.
- Ako se zaposle za veliku kintu, onda će neko mnoooogo da se obogati njihovim radom. E, ni to neće. Zašto bi neko zarađivao od njihovog rada.
- Poneki poslodavac (a kao što znamo, svi poslodavci su prosti, glupi, bahati, lakomi, pohotni ...) 'oće ponekad i da otpusti nekog. Zašto da se zapošljavaju, pa da poslodavcu prirede zadovoljstvo da može da ih otpusti !?
- Možda bi se i zaposlili, ali kao što znamo, posla u Srbiji nema ! A kad neko objavi konkurs, onda je konkurs namešten. A kad neko drži stalno otvoren konkurs - tu bogami nisu čista posla !
- Znanje ? "Taj se nije ni rodio, već je jendek preskočio. I to uzduž, ne popreko" Svoje svetski neprevaziđeno ogromno znanje stečeno na forumima, fejsu i na gajbi ispred samoposluge nisu ludi da ponude nekom za sitnu kintu. Ni zato neće da se zaposle.
- Čim čuju da je iz neke firme neko otišao - to je znak da je ta firma živi krš. Jer da valja, makar malo, svako bi u njojzi ostao do penzije.
- Firma je u vlasništvu stranog kapitala ? Ni u ludilu. Da radi za one koji su nas bombardovali ?! Nikad.
- Firma je u vlasništvu Srbina iz Amerike ?! Taman posla. Takvi su najgori !
- Firma je domaća ? Idi begaj, zna svinja šta je dinja. Pa nije lud da radi za gore od sebe.
- Poslodavci koji ne umeju da iskažu neizrecivu sreću što imali priliku da ih zaposle, pa uz to traže i neki razultat - nedostojni su pomena.

Lenjos' je jako teška boles'. Još ako se zakomplikuje kompleksom više vrednosti - neizlečiva je !

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 143365 | Odgovora: 392 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.