Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !

[es] :: Vodič za posao :: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 144062 | Odgovora: 392 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

srdjandakic

Član broj: 11297
Poruke: 430
*.dynamic.sbb.rs.



+14 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 12:14 - pre 164 meseci
@dimkovic,

Nisam gledao u digitron, figurativno sam rekao "da ne kazem 50x" , mozda je 37x tacan rezultat :)

Raspon ide od $150/h u Americi (priznajem, ovo sam video za IPhone) do $10/h u Indiji.

Da ne bude zabune -- posto i sam radim ovaj posao -- ne mislim uospte da je "Android programer" neka velika nauka za koju moras biti lik iz "The Big Bang Theory" :)

Ali i dalje mislim da je 400 EUR plata mizeran iznos za nesto sto se *trenutno* mnogo vise placa, pa cak i da je u pitanju samo junior pozicija.

Ako je dobar Android programer, sve i da ne zna detaljno C/C++/PHP :) , to je neko znanje koje kosta vise, a cak i u Srbiji.
 
Odgovor na temu

VladaSu

Član broj: 31634
Poruke: 1099
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+218 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 13:00 - pre 164 meseci
@srdjandakic
Pa ako je plata 400 evra ti se onda neces ni javiti na taj oglas jer na 100 drugih mesta mozes da nadjes bolji posao.
A ko ce se onda javiti na taj oglas? Pa onaj ko i zasluzuje toliku platu.






[Ovu poruku je menjao VladaSu dana 14.06.2003. u 11:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

rfe

Član broj: 131188
Poruke: 76
..5-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 13:07 - pre 164 meseci
Citat:
To je oglas za junior programera . Firme koje se tako oglasavaju stavljaju te mambo/jambo predispozicije
da bi oterali totalno neozbiljne kandidate . A kad odes na testiranje i intervju skapiras da si konkurisao za junior poziciju
pa samim tim i takvu platu ili da ipak ne insistiraju da bas znas sve sto su naveli u konkursu


lukavo, nema sta.

Sto se tice cene rada, tu bi trebao da postoji neki minimalni iznos, ne znam kako je u Srbiji i da li postoji neki granski sindikat ?

Inace sto se tice juniorske pozicije ja ne znam da li je to kod vas ujedno i Entry Level ili odvojeno ? Ako je to razdvojeno onda se neko moze primiti i kao pripravnik ili cak i kao volonter. U slucaju druge varijante osoba bi bila kompenzovana kroz iskustvo i mogucnost prednosti u zaposljavanju ukoliko se otvori pozicija. Kod pripravnika mogla bi drzava da uskoci pa da mu ona plati doprinose umesto firme pri tom:

6 meseci pripravnicki pa ako ga ne prime ili neka ne mogu vise primati pripravnicke povlastice ili nek plate njegove doprinose pa prime novog, a ne da bude da neko samo prima pripravnike koji zapravo rade, a ne obucavaju se, pa posle 6 meseci opet i tako u krug...

Slazem se sa venturom da radno mesto kosta i ne bih sad sekao dlaku da li treba 3kvm/radniku ili 10 ili mozda 100 (ako seku limove u hali npr) ili 0 ako je terenac, poenta je da uglavnom kosta. Medjutim isto tako poenta je da je to problem vlasnika i niciji drugi.

Dakle, ako neki vlasnik ocekuje povecanje obima posla i nove fakture on sa racunovodjom moze odmah da izracuna (jer zna cenu radnika na trzistu) da li mogu i trebaju primiti novog radnika. Sta je problem staviti sve na papir ? A ne da se desava da se firma vodi tarzanski, da se primaju radnici a da nema posla, pa onda mnogo mu je i 400 (kad mi vredi samo 300) i onda se naravno sve srozava...

 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 13:25 - pre 164 meseci
Meni se sve nesto cini da vi vidite radna mesta kao nesto na sta vi kao potencijalni zaposleni polazete apsolutno pravo pod uslovima koji vama odgovaraju? I onda vas ljuti kad neki poslodavac ne postupi po toj direktivi? :)

I kakvi crni granski sindikati, sta ce on da radi, da propisuje kolektivni ugovor za developere? Da imam ISV firmu u Srbiji i da mi neko dodje sa sindikatom zarvorio bih vrata u roku od jednog biznis dana i otvorio novu firmu bez sindikatlija. Nema toga u software developmentu, plod tvog rada je IP u vlasnistvu firme i vlasnika, za njega radis i stavaras u zamenu za platu, ne postoji nista za sta bi sindikat mogao da se uhvati i da blokira sindikalnom akcijom. Jedini minimalac koji postoji je onaj koji propisuje drzava koja moze ako hoce poslodavcu da sedne za vrat, sve ostalo regulise market. Jbg, kad developeri nisu kukali kad nije mogao da se nadje senior u beogradu za manje od 2000e onda nema ni sad kukanja. NIsam cuo da se tad neko sazaljevao na stanje nacije i prosecnu kolektivnu platu od 200e.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

rfe

Član broj: 131188
Poruke: 76
..5-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 13:29 - pre 164 meseci
Citat:
I kakvi crni granski sindikati, sta ce on da radi, da propisuje kolektivni ugovor za developere? Da imam ISV firmu u Srbiji i da mi neko dodje sa sindikatom zarvorio bih vrata u roku od jednog biznis dana i otvorio novu firmu bez sindikatlija. Nema toga u software developmentu, plod tvog rada je IP u vlasnistvu firme i vlasnika, za njega radis i stavaras u zamenu za platu, ne postoji nista za sta bi sindikat mogao da se uhvati i da blokira sindikalnom akcijom.


bravo, tako je. Samo onda nemojte da se pitate zasto vozac u mlekari koji je bezao iz skole ima vecu platu od developera i zasto vam radnici beze iz firme cim pre.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7177 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 13:40 - pre 164 meseci
Pa sa obzirom ko sve danas u vreme miki-maus programskih jezika i "platformi" moze biti "junior developer" ne treba da cudi da vozac u mlekari moze imati vecu platu od nekog takvog ako radi dobro posao.

Sindikati tu nista ne bi promenili jer su sindikati irelevantna stvar u IT biznisu u kome je vrlo jednostavno moguce restrukturirati firmu ili otvoriti novu u roku od odmah sto rece mmix - a plus kojekakvih "developera" ima ko kusih pasa, i naravno da ce imati nisku platu u zemlji gde je prosecna plata manja od te plate.

Opet, gotovo svi ljudi koje ja znam u Srbiji koji su sw. developeri / sw. inzenjeri sa iskustvom imaju solidne plate za srpsko trziste, dakle problema ocigledno nema - samo je pitanje da li je neko ono sto zaista misli da jeste.

--

Ako firma nudi male pare za ono sto vi smatrate da vredite, zaobidjite je i to je to.... Mozda ta firma pravi gresku, sto ce je kostati - a mozda i vi pravite gresku i propustate da vidte da postoje ljudi koji odgovaraju tom profilu i koji ce raditi za te pare.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 13:54 - pre 164 meseci
Pa eto, ko se ne boji posla moze da bude vozac, sta ocekujes da ti kazem? Da ima veca potraznja za radno sposobnim developerima nego vozacima? Hmm, da se razmisliti oko toga.
Meni radnici ne beze, ja firmu ovde nemam a ljudi koji primaju instrukcije od mene nisu u Srbiji i deluje im sasvim ok nacin na koji ih moj poslodavac placa posto se ne bune. Ja iskreno ni ne znam koliko niti me interesuje, to je izmedju njih i firme. Ali ako neko od njih hoce da ode moze slobodno, IP transfer je deo radne obaveze i razvojnog procesa, moj poslodavac bi se snasao i bez mene a kamoli bez njih. Jbg, tako je, zasto ja bezim iz developmenta vec neko vreme, nije to uopste vise tako magicno ko sto je nekad bilo. Apstrakcija i pojednostavljivanje su spustili prag i omogucili i ljudima ispod prosecnih mentalnih sposobnosti da uspesno rade taj posao, proizvodni procesi i kontrola su sve izrazeniji, sve se nekako urotilo da od jednog developera napravi veoma beznacajno radno mesto sljakatora. Ako se ne dohvatis mesta arhitekture ili menadzmenta onda se utopis u armiju jeftinih anonimusa. Zato dobro osmisljenoj i usemljenoj firmi turnover developera nije problem, jedino sto izgleda niko nije obavestio developere o tome pa isti smatraju da mogu da ucenjuju firme i da se ljute sto nece da im daju pare koje oni traze. Naravno, jos uvek ima firmi koje rade adhoc, sa manje sposobnim menadzmentom u kojima senior developer moze da formria power base i da ucenjuje, ali to se obicno desi jodnom po karijeri menadzera pa je i toga sve manje.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 13:57 - pre 164 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa sa obzirom ko sve danas u vreme miki-maus programskih jezika i "platformi" moze biti "junior developer" ne treba da cudi da vozac u mlekari moze imati vecu platu od nekog takvog ako radi dobro posao.


Upravo tako. Vozač u mlekari stvara svojoj firmi veliku zaradu, a i radi dosta odgovoran i naporan posao. Večitih junior programera sam se nagledao čija je plata čist gubitak za firmu (bez računanja kvadrature i ostalih kancelarijskih troškova), pa im opet nije bilo teško da se svakog meseca cenkaju sa "gazdom" za povišicu.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

rfe

Član broj: 131188
Poruke: 76
..5-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 14:05 - pre 164 meseci
po meni, veliki poraz za vlasnika firme je da ne moze radnicima da isplati platu, pa onda izmislja kojestarije tipa, ima vas ko sase, ne donosite mi vrednost i slicne GLUPOSTI.

Drugo, to dalje ima posledice i po njega. To je tako u poslovnom svetu gde nema foliranja. Kada neka firma trazi uslugu od druge ona uvek moze da pogleda da li je predracun uredu. Nase vrle gazde su spicili prosek u sektoru na 400, a koliko zele da fakturisu i uzmu za sebe ? Kako i zasto bih mu ja platio websajt 3000 evra, da mu dajem ceparac ? To se nece desiti. Mozda i nadju nekog kretena tako, ali na tom se ne moze bazirati ozbiljno poslovanje medju ozbiljnim ljudima.

Vidim da ste se uhvatili vozaca koji je jako ozbiljan i odgovoran, a PHP developer je nista. Niste culi za vozaca koji je prevrno kamion cisternu, koji je netacan pa vam otkazuju klijenti i sl...

Ako cemo bas...
 
Odgovor na temu

rfe

Član broj: 131188
Poruke: 76
..5-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 14:08 - pre 164 meseci
Citat:
Upravo tako. Vozač u mlekari stvara svojoj firmi veliku zaradu, a i radi dosta odgovoran i naporan posao. Večitih junior programera sam se nagledao čija je plata čist gubitak za firmu (bez računanja kvadrature i ostalih kancelarijskih troškova), pa im opet nije bilo teško da se svakog meseca cenkaju sa "gazdom" za povišicu.


kojesta. Vozac firmi ne stvara nikakvu zaradu on je tu samo izvrsitelj. Zaradu stvara menadzment koji je osigurao fakture tj nasao posao pa onda na osnovu toga zaposlio radnika. Ako radnik stvara svoju vrednost, on onda neka sam reg. svoju firmu i kupi cisternu i nek bude savestan i nek se javi onda koliko je stvorio.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 14:23 - pre 164 meseci
Citat:
rfe: kojesta. Vozac firmi ne stvara nikakvu zaradu on je tu samo izvrsitelj. Zaradu stvara menadzment koji je osigurao fakture tj nasao posao pa onda na osnovu toga zaposlio radnika. Ako radnik stvara svoju vrednost, on onda neka sam reg. svoju firmu i kupi cisternu i nek bude savestan i nek se javi onda koliko je stvorio.


No kontam dal hoces nesto da kazes ili si samo sarkastican?

Citat:
rfe: po meni, veliki poraz za vlasnika firme je da ne moze radnicima da isplati platu, pa onda izmislja kojestarije tipa, ima vas ko sase, ne donosite mi vrednost i slicne GLUPOSTI.
Drugo, to dalje ima posledice i po njega. To je tako u poslovnom svetu gde nema foliranja. Kada neka firma trazi uslugu od druge ona uvek moze da pogleda da li je predracun uredu. Nase vrle gazde su spicili prosek u sektoru na 400, a koliko zele da fakturisu i uzmu za sebe ? Kako i zasto bih mu ja platio websajt 3000 evra, da mu dajem ceparac ? To se nece desiti. Mozda i nadju nekog kretena tako, ali na tom se ne moze bazirati ozbiljno poslovanje medju ozbiljnim ljudima.
Vidim da ste se uhvatili vozaca koji je jako ozbiljan i odgovoran, a PHP developer je nista. Niste culi za vozaca koji je prevrno kamion cisternu, koji je netacan pa vam otkazuju klijenti i sl...


Ko je rekao ista za ovo prvo. Ako si se ti dogovorio sa poslodavcem nesto, za svoj posao i platu i ti posteno odradis svoj posao itekako je poslodavac duzan da ti plati onoliko koliko ste se dogovorili. Pa makar bilo milijardu nezaposlenih developera. Ali mi ne pricamo o tome, zar ne, pricamo o procesu ugovaranja, dakle PRE nego sto je poslodavac pristao na tvoje uslove i ti na njegove.

A PHP dev ne moze da prevrne cisternu? Da bude netacan? Da budfe bahat i dozvoli da mu ozbiljan bug udje u produkciju jer ga boli doope? Mojne me te price, nisam ja poceo da radim posle poslovne skole, moji koreni su u developmentu, mene ne mozes da farbas tim fazonima.

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7177 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 14:26 - pre 164 meseci
Citat:
rfe
po meni, veliki poraz za vlasnika firme je da ne moze radnicima da isplati platu, pa onda izmislja kojestarije tipa, ima vas ko sase, ne donosite mi vrednost i slicne GLUPOSTI.


O cemu ti pricas?

Ima oglas, pise trazi se takav i takav profil, plata tolika i tolika.

Aplicirace onaj ko smatra da je to dobra ponuda za ono sta on ima da ponudi. Ako ne aplicira niko, znaci da firma nudi manje para nego sto trziste trazi i to ce firmu kostati vremena dakle novca, jer ce morati da daje nove oglase sa povecanom ponudom. Prosto k'o pasulj.

Sve ostalo su prazne price. Nisam primetio da firme u oglasima pricaju o nekakvim "vrednostima" koje radnici donose - vec nude XYZ EUR za takav i takav posao, bas kao sto i radnici traze NNN EUR za ono sto nude.

Ako ima mesta za dogovor - firma dobija radnika a radnik dobija posao, a ako nema mesta... firma je bacila pare na oglas i to je to.

Citat:

Nase vrle gazde su spicili prosek u sektoru na 400, a koliko zele da fakturisu i uzmu za sebe ?


Ovaj... nema problema, izvoli napravi svoju firmu pa budi "vrli gazda", i onda imas slobodu sta ces i kako ces raspolagati sa parama kada ih zaradis. Sve dok to ne uradis, ti mozes samo da prihvatis ili odbijes ponudu za posao - ali ne mozes da odredjujes vlasniku firme kako ta ponuda treba da izgleda.

A plata ima raznih, kao sto i pozicija ima raznih - ako ti se ponuda ne svidja, produzis dalje.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 14:36 - pre 164 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Ima oglas, pise trazi se takav i takav profil, plata tolika i tolika.- ako ti se ponuda ne svidja, produzis dalje.

Plata je objavljena u manje od 5% oglasa.
 
Odgovor na temu

rfe

Član broj: 131188
Poruke: 76
..5-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 14:38 - pre 164 meseci
Citat:
A PHP dev ne moze da prevrne cisternu ?


da budem iskren, nisam razmisljao o toj mogucnosti.

Ovde je rec sto je neko uobrazio da je vozac super tacan i odgovoran, a PHP dev je, pa njih ima svakakvih. Vi ne razumete o cemu ja govorim. Kada padne cena radnika u sektoru onda ceo taj sektor gubi jer ne moze se naplatiti posao. To su malo komplikovani mehanizmi, a ne samo stvar poste ponude i potraznje posto i drustvo u kojem zivimo odavno nije liberalno kapitalisticko.

Evo vam dva primera. Ja sam bio letos u Srbiji i hteo sam da servisiram auto i mehanicar kad je video tablice odvali mi cenu skoro kao da smo u italiji. I ja kazem to ne moze, mi smo u Srbiji... pa kao sta je to za tebe... ali ja znam da njegov mehanicar ima max 500, a u Italiji 1500 i zasto da mu dam isto ? Kad budes delio plate brate deli i fakture...
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
178.160.0.*



+19 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 15:09 - pre 164 meseci
Citat:
mmix: Pa eto, ko se ne boji posla moze da bude vozac, sta ocekujes da ti kazem? Da ima veca potraznja za radno sposobnim developerima nego vozacima? Hmm, da se razmisliti oko toga.
Meni radnici ne beze, ja firmu ovde nemam a ljudi koji primaju instrukcije od mene nisu u Srbiji i deluje im sasvim ok nacin na koji ih moj poslodavac placa posto se ne bune. Ja iskreno ni ne znam koliko niti me interesuje, to je izmedju njih i firme. Ali ako neko od njih hoce da ode moze slobodno, IP transfer je deo radne obaveze i razvojnog procesa, moj poslodavac bi se snasao i bez mene a kamoli bez njih. Jbg, tako je, zasto ja bezim iz developmenta vec neko vreme, nije to uopste vise tako magicno ko sto je nekad bilo. Apstrakcija i pojednostavljivanje su spustili prag i omogucili i ljudima ispod prosecnih mentalnih sposobnosti da uspesno rade taj posao, proizvodni procesi i kontrola su sve izrazeniji, sve se nekako urotilo da od jednog developera napravi veoma beznacajno radno mesto sljakatora. Ako se ne dohvatis mesta arhitekture ili menadzmenta onda se utopis u armiju jeftinih anonimusa. Zato dobro osmisljenoj i usemljenoj firmi turnover developera nije problem, jedino sto izgleda niko nije obavestio developere o tome pa isti smatraju da mogu da ucenjuju firme i da se ljute sto nece da im daju pare koje oni traze. Naravno, jos uvek ima firmi koje rade adhoc, sa manje sposobnim menadzmentom u kojima senior developer moze da formria power base i da ucenjuje, ali to se obicno desi jodnom po karijeri menadzera pa je i toga sve manje.


istina, samo je pitanje koje kvalitete su te aplikacije/programi koje rade ispod prosječni programeri?

misliš da bi takvi mogli raditi na nekim većim sustavima gdje se traži preciznost, znanje sposobnost? mislim da ne.

razlog zašto je programiranje u jednu ruku slabo plaćeno je to što imaš stotine firmi koje štrikaju knjigovodstvene aplikacije.
što ima kod knjigovodstvenih aplikacija komplicirano?
ništa

sve se više manje svodi na insert, select, update, forme, prikazivanje podataka na formi i spremanje u bazu.
jedino što osoba mora biti i malo nadarena za šminku, boje i sl i da zna raditi po uputama.

isto tako ako pogledaš koliko ljudi se bavi web dizajnom i php-om, a zašto se bave time, pa zato jer je kao to najlakše i onda imaš svakakvih mamlaza i idiota koji rade web i aplikacije.


recimo aplikacije tipa za banke ili trading sigurno ne rade ispod prosječni programeri.
nalazio sam oglase gdje za python programera za trading nude 7000 eura brutto u švicarskoj.
koliko ispod prosječnih bi zadovoljilo s uvjetima ili prosječnih?
isto tako prosječni i ispod prosječni gledaju što se traži pa to uče i jednog dana će se natjecati s indijcima.

situacija je sad takva u hrvatskoj da nema skoro ništa što se tiče posla u IT-u, kod vas ima više oglasa.
pa je i konkurencija malo veća, pa se slabo plaća.

 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
178.160.0.*



+19 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 15:34 - pre 164 meseci
pitanje za ovu dvojicu što rade u FMB, da li se primaju python juniori bez iskustva u pythonu sa znanjem OOP?

vidio sam da su imali prije oglas za mysql dba, za što sam se interesirao, ali mi je bio problem engleski, a uskoro ću imati položen A2, mada usmeno izražavanje mi je još uvijek malo problem.

kako se odvija interview-u? chat ili telefonski?

i još jedno pitanje za ekipu iz FMB, kako su se ljudi zaposlili u dotičnoj firmi sa neznanjem?




 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 15:43 - pre 164 meseci
Citat:
istina, samo je pitanje koje kvalitete su te aplikacije/programi koje rade ispod prosječni programeri?
misliš da bi takvi mogli raditi na nekim većim sustavima gdje se traži preciznost, znanje sposobnost? mislim da ne.


Uz dobro procese, kontrolu i testiranje istog ili veceg kvaliteta kao i oni u kojima seniori sami sebe podlezu vecem standardu (i najbolji grese). Problem je sto je sa jedne strane uvodjenje procesa kvaliteta trajni once-off trosak a senior developer ti je veliki recurring trosak :) Znam, zvuci odvratno i okrutno ali to se sada desava u appdevu. Jbg, ako cemo iskreno ne postoji industrija u kojoj su zaposleni uzivali toliko nekontrolisane slobode kao sto je appdev. Biznisu se to smucilo i biznis mozda ne zna da kodira ali je prilicno dobar kad su u pitanju polise i procedure. A i sve je vise "izdajnika" kao sto sam ja :) koji im u tome pomazu. Developeri se ljute kad im to kazem, ali s/w development je sad posato zidarski posao. Dobijes plan, dobijes cigle i malter i tuci. Ko vise cigli na dan a da zid nije kriv i ne padne, taj bolji :)


Ok je ta ponuda od 7000e za pythondziju ali to je sad jedna na nekadasnjih ko zna koliko, juce sam bas i video ponudu u UK za 100k funti za C++ developera, i za taj posao ti treba skill, ali to su poslovi koji odumiru, bar u masovnom zaposljavanju. Jbg, C++ programeri su prvi osetili kako to izgleda pojavom jave i posle .neta, ne znam nijednog C++ programera, narocito seniora koji ne gaji animozitet prema nacinu na koji je C++ pao sa konja za biznis line aplikacije. :) Pa se svet nije prepolovio na pola niti je C++ iscezao, samo je obezvredjen u smislu stimuliacije. Covek bi rekao da ce taj pad potraznje da podigne cenu ali djavola, izuzev te jedne ponude svi ostali C++ poslovi koje samvideo su bili manje placeni od C# poslova, sto meni govori da su ti developeri i dalje tu, rade c# ili ko zna sta a prijavljuju se na C++ poslove u potrazi za starom slavom :)



Citat:
Ovde je rec sto je neko uobrazio da je vozac super tacan i odgovoran, a PHP dev je, pa njih ima svakakvih. Vi ne razumete o cemu ja govorim. Kada padne cena radnika u sektoru onda ceo taj sektor gubi jer ne moze se naplatiti posao. To su malo komplikovani mehanizmi, a ne samo stvar poste ponude i potraznje posto i drustvo u kojem zivimo odavno nije liberalno kapitalisticko.


Pa nece biti bas :) Rizici koje industrijski sektor (bilo koji) nosi su brojni ali plate radnika (osim drzavno propisanog minimalca ili kolektivnog ugovora) nisu medju njima van okvira dugorocnih ugovora i teskoca koje firma ima da smanji plate trenutnim radnicima. Ja koliko vidim PHP sektor ne propada, samo pojeftinjuje na plecima jeftine radne snage. PHP firme, ko PHP firme ce i dalje praviti pare. Sucks za php devove ali je tako.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 15:55 - pre 164 meseci
Citat:
Shadowed: Plata je objavljena u manje od 5% oglasa.

Glupo je objavljivati platu u oglasu.

Npr, firma obavi oglas za programera i kaže:
- bla bla bla
- bla bla bla
- Početna plata 800 evra

I šta se dešava, oni koji su dobri i koji vrede više od toga će automatski preskočiti oglas (a ti bi možda nekom vrhunskom dao i 1500 evra platu) tako da tu gubiš potencijalno vrhunske kandidate... Sledeće šta se dešava, na konkurs će se neminovno javljati i ljudi koji nemaju apsoluto nikakve veze sa tim.. Od nekih koji nikad nisu seli za računar, do nekih koji u CV-u imaju "poznavanje interneta, worda i excela" pa misle da je to nešto slično i da mogu da prođu, ali kad staviš 800 evra platu, koja je izuzetno atraktivna, tebi će se faktor budala uvećati x10 najmanje... Javljaće ti se i oni koji ti se možda ne bi ni javili tipa neka tetkica ili burek majstor, čisto da vide da li imaju neke šanse za tu platu..
Kada isfiltriraš sve te budale, ostaju ti samo osrednji/ok kandidati... Ako imaš sreće da se javio neko ko baš vredi 800 evra super, ali takav je verovatno preskočio oglas.. Znači imaćeš nekoga ko ne vredi 800 evra, ti bi mu možda dao 600, a da nisi stavio cifru u oglasu on bi verovatno bio super zadovoljan sa tih 600, ali pošto u oglasu stoji 800 ti moraš da mu daš toliko (plaćaš ga više nego što vredi) ili mu platiš 600, on će prihvatiti ali će u startu biti nezadovoljan jer će osećati da si ga 'zaj*bao' za tih 200 evra...

Dakle zbog scenarija koji je isključivo loose-loose, ne vidim razlog zašto bi iko u oglasu napisao kolika je potencijalna plata.
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
178.160.0.*



+19 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 15:57 - pre 164 meseci
@mmix

i što misliš kuda to sve skupa vodi?

u igri su sad i indijci kao konkurencija ili barem milse da su konkurencija, ali kako oni rade, njih ne bi zaposlio.
ima stvarno dobrih, ali to su izuzeci, u prosjeku 0.


@ventura

najrealnija cifra u oglasu je 0-cifra eura.
gdje varijabla cifra može biti i do 3000 eura na našim prostorima.
i napišeš plaća ovisi o znanju, sposobnosti i radnom iskustvu.

recimo vani ima dosta oglasa gdje je objavljena cifra.
od 0-nešto ili od x-3x.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !04.11.2010. u 16:08 - pre 164 meseci
@Ventura, i ne kazem da treba da bude napisana plata u oglasu nego je Ivan rekao da jeste napisana pa rekoh da je to retko kad slucaj.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 144062 | Odgovora: 392 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.