Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kakvi su nam predavaci, studenti su jos i dobri...

[es] :: Vodič za učenje :: Kakvi su nam predavaci, studenti su jos i dobri...

[ Pregleda: 1403 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.dynamic.sbb.rs.



+768 Profil

icon Kakvi su nam predavaci, studenti su jos i dobri...03.10.2010. u 17:44 - pre 164 meseci
Sobzirom da se na ovom forumu skuplja dosta software developera, hocu da podelim jedan zadatak sa skorasnjeg ispita i da malo prodiskutujemo o tome da li isti ima smisla.

Naime, radi se o zadatku sa ispita projektovanje software-a u ovogodisnjem oktobarskom roku na FON-u:
Citat:

Oktobar 1
19.09.2010.

Napraviti klijent-server program (server i vise klijenata) koji medjusobno komuniciraju preko soketa.
Klijent program predstavlja aplikacija sa grafickim korisnickim interfejsom koja sadrzi glavni meni koji sadrzi stavku (opciju) menija: Izmeni rezultate ispita

SERVERSKI PROGRAM takodje predstavlja Java aplikacija sa grafickim korisnickim interfejsom.

Ekranska forma za unos rezultata ispita sadrzi:
Opadajucu listu iz koje se bira predmet
Tabelu u kojoj se prikazuju sve studenti koji su polozili izabrani predmet
Dugme prikazi
Dugme obrisi
Dugme sacuvaj

Klikom na dugme prikazi u tabelu koja se nalazi na ekranskoj formi prikazuju se svi studenti koji su polozili izabrani predmet. (25 poena)

Klikom na dugme obrise, klijent program brise (iz memorije, ne tabele) selektovanog studenta sa spiska studenata koji su polozili izabrani predmet. (25 poena)

Klikom na dugme sacuvaj, klijent program salje izmenjeni ispitni spisak koji sadrzi podatke o predmetu i svim studentima koji su polozili taj predmet server programu da evidentira izmene koje su nastale u ispitnom spisku (30 poena)

Omoguciti klijentu da moze da vidi samo spiskove koje je on menjao. (20 poena)

Date su tabele:

TStudent (BrInd, Ime, Prezime)
TPredmet (SifraP, Naziv)
TSpisak (SRok, BrInd, SifraP, Ocena, Skorisnik)
TRok (SRok, Naziv)
TKorisnik (SKorisnik, IKorisnik)

Vreme za rad: 2 sata i 15 minuta


Tekst sam ja doslovce prekucao sa originalnog primerka zadatka koji je dobijen na ispitu. Ako ima nekoga ko ne veruje da je tekst ovakav okacicu i skenirani dokument.

Krenimo redom:

U modelu baze se vidi da je TSpisak agregacija koju jedinstveno odredjuju rok, brInd, predmet i ocena. Ispada da u jednom roku, jedan student za jedan predmet moze da ime dve ocene???

Dalje, u zadatku se kaze:

Citat:

Ekranska forma za unos rezultata ispita sadrzi:
Opadajucu listu iz koje se bira predmet
Tabelu u kojoj se prikazuju sve studenti koji su polozili izabrani predmet
Dugme prikazi
Dugme obrisi
Dugme sacuvaj

Klikom na dugme sacuvaj, klijent program salje izmenjeni ispitni spisak koji sadrzi podatke o predmetu i svim studentima koji su polozili taj predmet server programu da evidentira izmene koje su nastale u ispitnom spisku

Omoguciti klijentu da moze da vidi samo spiskove koje je on menjao


Kakav sad ipspit? Ispit ne postoji kao entitet u bazi. Ako su mislili na spisak onda fali odabir roka jer ovako ce se odabirom na primer samo mate1 prikazati svi studenti koji su polozili matu1 u svim rokovima sto je u suprotnosti sa pojmom "spisak" koji predstavlja listu svih studenata sa ocenama koji su polagali odredjeni predmet u odredjenom roku. Drugo, da li se osim brisanja moze jos nesto uraditi sa tim spiskom? Da li se mogu dodavati studenti koji su polozili? Ako da, kako se bira student? Da li treba ubaciti drop down listu kao kolonu u tabelu? Trece, po ovom modelu moguce je da za isti rok, za isti predmet, za dva razlicita studenta, dva razlicita korisnika sistema unesu ocenu:
srok:002; brInd:333/03;sifraP:666;ocena:8;sKorisnik:009
srok:002; brInd:444/04;sifraP:666;ocena:9;sKorisnik:010

Ima li ovo smisla?

Moje misljenje je da su oni pokusali dobri stari zadatak "student-predmet-ispit" da promene, zakomplikuju uvodjenjem roka i kreatora spiska ali se sve to zavrsilo nesrecno. Pretpostavljam da bi odgovarajuci model trebao da bude ovakav:

TStudent (BrInd, Ime, Prezime)
TPredmet (SifraP, Naziv)
TSpisak (SRok, SifraP, Skorisnik)
Tspisak_Ispit(SSpisak, BrInd, Ocena, )
TRok (SRok, Naziv)
TKorisnik (SKorisnik, IKorisnik)


Zakljucak:
Moje misljenje je da ovaj zadatak nije prosao ni inicijalnu proveru (citaj onaj ko ga je osmislio nije ga ni procitao posle toga), a kamoli da ga je neko probao da ga uradi od asistenata. Cisto ono, da vidi da li je isti razumljiv i da li moze za to vreme kompletno da se uradi. Studenti, sa i ovako tankim znanjem nisu imali sanse da poloze ovaj ispit.

Any comments?
 
Odgovor na temu

Ivan.Markovic

Član broj: 97763
Poruke: 330

Sajt: security-net.biz


+19 Profil

icon Re: Kakvi su nam predavaci, studenti su jos i dobri...03.10.2010. u 21:54 - pre 164 meseci
Nisam ulazio u detalje zadatka ali mogu ti reci da je mene profesor (tj asistent) oborio jer mu se linije sa providne folije (na kojoj je njegov primerak algoritma zadatka) nisu poklapale sa linijama u mojoj radnoj svesci :D
Bas univerzalan nacin utvrdjivanja tacnosti programerskih zadataka ...
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama
XIV
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Kakvi su nam predavaci, studenti su jos i dobri...

[ Pregleda: 1403 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.