Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

OpenOffice fork : LibreOffice

[es] :: Advocacy :: OpenOffice fork : LibreOffice

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 18170 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: OpenOffice fork : LibreOffice29.09.2010. u 08:09 - pre 165 meseci
ma vidis ti tagove ovo je bilo vise upereno prema trademark zakonima nego premaovom problemu. Sta ces, ispliva trol ponekad

Mada, nikad se ne zna. Siguran sam da Oracle nije odusevljen sto komuna ne deli njihovu viziju buducnosti a advokata im sigurno ne fali. Ako fejs moze da tuzi sve *book firme a apple sve *pad firme sto ne bi oracle tuzio sve *office firme
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: OpenOffice fork : LibreOffice29.09.2010. u 08:13 - pre 165 meseci
Citat:
combuster: Pa dobro, ni go-oo nije tu od skoro cini mi se pa nije bilo napada na njega, mada ni Novell nije drvo bez korena.


Cekaj, zar nema MS/Novell patent agreement ? :)

http://www.novell.com/linux/microsoft/faq.html
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: OpenOffice fork : LibreOffice29.09.2010. u 08:17 - pre 165 meseci
Nije mi bas najjasnije zasto je Java problem. OOo nije razvojna platforma, to je proizvod koji za neke komponente koristi java runtime, sto je to problem za OOo a nije problem za bilo koju drugu java aplikaciju (npr jDownloader)?


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: OpenOffice fork : LibreOffice29.09.2010. u 08:20 - pre 165 meseci
Verovatno si za Trola mislio na mene. :D Ono, možda malo i jesam. Ma pričam o Javi generalno sa korisničke strane, jer mi je Open Office mnogo sporiji od MS Officea na kompu, a verujem da je zahvaljujući Javi. No, kao što smatram da nije pametno imati 500000 Linux distribucija, tako smatram da je nepotrebno imati 1000 "slobodnih" Office paketa, pogotovo ne ako je cilj da se MS skine sa trona.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: OpenOffice fork : LibreOffice29.09.2010. u 08:37 - pre 165 meseci
Ma jok, mislio sam na sebe.

a OOo je u C++-u koliko ja znam, Javu koristi samo za Base i za neke opcione funkcije u Writeru i Calcu. Cak ne moras ni da imas instaliranu Javu da bi ti radio OOo (al onda nema Base-a)


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: OpenOffice fork : LibreOffice29.09.2010. u 09:34 - pre 165 meseci
Citat:
bachi: Ja samo jednu stvar primećujem... Kunete se u taj linux i generalno open source kako je to sloboda, vrh bate, kako sa njim možeš da radiš šta hoćeš, a onda na kraju ispada da to baš nije tako i cela ta priča, koja vam je btw najači argument protiv nas Bilijevaca pada u vodu.


Ne znam na šta misliš. Ovakvi primeri pokazuju da sistem funkcioniše. Uvek se može desiti da neko otkupi nešto i hoće to onda da komercijalizuje. Primeri kao što je ovaj samo pokazuju da sistem ima rešenje za to.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: OpenOffice fork : LibreOffice29.09.2010. u 10:49 - pre 165 meseci
@Dejan Lozanovic

Imaju u pravu si. Samo sto document foundation nije Novell, Novell ih samo podrzava kao i mnoge druge kompanije i ne znam koliko ce to spreciti MS da ih tuzi, iako je za sada LibreOffice=Go-OOo + verovatno u buducnosti bits&parts od OO-a (ukoliko dodje do dogovora izmedju DF-a i Oracle-a).

RMS je za to da se odradi code review i da se izbace sumnjivi non-free delovi koda sto me od njega uopste ne cudi :D

Ne znam ni koliko su patenti "enforcable" u Evropi, ma cela ta prica je totalno kompleksna i kao sto mmx rece uopste ne znas sta mozes da ocekujes posle silnih gluposti koje su bile povod za tuzakanje.

Istina je da se Java koristi najvise zbog base-a, ali izborom drugog backend-a i to bi relativno brzo resilo. Za sada ne verujem da ce nista menjati dok ne budu prosli malo ozbiljniji razgovori izmedju DF-a i Oracle-a.
make love - !war
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: OpenOffice fork : LibreOffice29.09.2010. u 11:27 - pre 165 meseci
Ne mogu da se otrgnem utisku da RMS ne zna šta priča.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: OpenOffice fork : LibreOffice29.09.2010. u 11:33 - pre 165 meseci
Pa ja mogu unapred da znam kakva ce njegova govorancija biti :) Free as in Freedom sw, no patents, share, etc...

Mada lik je stvarno mnogo ucinio za FOSS i sta god pricao - sve mu je oprosteno, ja sam mu zahvalan. On, Raymond, Linus i ostatak ekipe, mislim, matorci ruleZ :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: OpenOffice fork : LibreOffice29.09.2010. u 11:41 - pre 165 meseci
Tačno, i ja sa idejom nemam nikakvih problema. Takođe imam razumevanje i za njegovu doslednost iako verujem da bi učinio mnogo više uz malo taktiziranja. Ali kakve to veze ima sa izbacivanjem jave ili monoa iz OpenOffice.orga?

Koji su to sumnjivi non-free delovi u http://hg.services.openoffice.org ? Ili to RMS opet pravi FUD za skupljanje donacija?

Je li misli na link ka http://extensions.services.openoffice.org/ umesto na http://libreplanet.org/wiki/Group:OpenOfficeExtensions/List u početnom ekranu? Je li to poenta OpenOffice.orga i revolucije koju je paket uneo u tržište kancelarijskog softvera? Je li to uvažavanje pobede slobodnih dokument formata, priče koja bi bez OpenOffice.org verovatno drugačije izgledala? Znači sada OpenOffice.org nije slobodan jer treba da linkuje na libreplanet.org?
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: OpenOffice fork : LibreOffice29.09.2010. u 12:30 - pre 165 meseci
Citat:

I'm very pleased that the Document Foundation will not recommend nonfree add-ons, since they are the main freedom problem of the current OpenOffice.org.


Tako je rek'o :D U stvari po njemu to jeste najveci problem... Zna se koliko je i lobirao za otklanjanje binary blob-ova unutar linux kernela itd, dakle po njemu je ili sve ili nista slobodno. Nema sive zone...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2789 Profil

icon Re: OpenOffice fork : LibreOffice29.09.2010. u 12:36 - pre 165 meseci
Niko mi ne reče što je uopšte pokrenut OpenIndiana projekat. Kapiram da su se za ostale projekte ycpali zbog Solarisa, ali koga briga za sam Solaris. Sigurno nije OpenIndiana projekat pokrenut zbog MySQL-a.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: OpenOffice fork : LibreOffice29.09.2010. u 12:37 - pre 165 meseci
Ovo nije isto kao binary blob. OpenOffice.org instalacija ne sadrži ni jedan neslobodan dodatak. Distribucije ne uključuju ni jedan neslobodan dodatak. OpenOffice.org linkuje na sajt gde se objavljuju razni dodaci, kao što Firefox linkuje na sličan sajt.

Na sajtu sa OpenOffice.org dodacima je 90% dodataka slobodno jer je to kultura i duh koji promoviše OpenOffice.org zajednica. To bi bilo isto kao da zabranimo Internet jer promoviše neslobodan softver. Vrsta licence je jasno istaknuta, i postoji posebna stranica koja prikazuje samo slobodne dodatke.

Kada RMS kaže ovo što si citrao, to je u duhu njegove doslednosti, i ja to poštujem iako se možda ne slažem. Kada kaže kako treba ispitati kod i otkloniti sve neslobodne zamke (što si naveo u prethodnoj poruci), onda je to FUD.

@Nedeljko, a da otvoriš posebnu temu? Tri poruke, tri su offtopic.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: OpenOffice fork : LibreOffice29.09.2010. u 12:57 - pre 165 meseci
Mozda je to moj FUD, toliko sam procitao clanaka vezano za ovu temu i cini mi se da je negde pomenuo da treba ocistiti OO od svih ne slobodnih delova, mozda sam ja pogresno shvatio.
make love - !war
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: OpenOffice fork : LibreOffice29.09.2010. u 15:31 - pre 165 meseci
Ma dobro nista strasno realno, i xfree86 je nekada harao i vladao pa se pojavio fork zvani X.org :) sad ne znam da li iko vise koristi xfree86. Sta bude bice :)
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: OpenOffice fork : LibreOffice29.09.2010. u 18:25 - pre 165 meseci
Novi dan, život ide dalje ;)



LibreOffice tim traži pomoć, potrebno je učešće korisnika u procesu kontrole kvaliteta za 3.3 bilo tamo na Freedesktop ili uzvodno u OpenOffice.org.

Tu je i lista laganih zadataka za nove LibreOffice programere.

Svratite na [email protected] sa idejama, tamo je malo utihnulo prošlog meseca ;)
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: OpenOffice fork : LibreOffice29.09.2010. u 18:42 - pre 165 meseci
Kompajliram ga sad iz source-a, videcu sta mogu da uradim, pitacu na #libreoffice...
make love - !war
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: OpenOffice fork : LibreOffice29.09.2010. u 20:04 - pre 165 meseci
U jbt, ovo jos klonira sa git-a, iskompajliracu ja ovo na mom c2d laptopu ali za dva dana... :(

Treba mi jaca masina definitivno...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: OpenOffice fork : LibreOffice01.10.2010. u 15:23 - pre 164 meseci
Jesi li dočekao izgranju? Lepo piše tamo da ooo-build omogućava običnim ljudima da kompiliraju OpenOffice.org, uz pretpostavku da obični ljudi imaju 4GB prostora i veliki višak CPU snage ;)

Postavili smo i poseban sajt LibreOffice — slobodan kancelarijski paket, sa nekim pojašnjenima za nove i postojeće korisnike paketa OpenOffice.org.

Citat:

LibreOffice se zasniva na desetogodišnjem razvoju paketa OpenOffice.org i potpuno je sa njim kompatibilan, zasnovan na istom izvornom kodu. Trenutno LibreOffice je zanimljiv programerima, dok krajnji korisnici nemaju razloga za prelazak sa OpenOffice.org koji nastavlja svoj razvoj po planu za izdanja 3.3 i 3.4 dostupna na srpskom, engleskom i drugim jezicima. Postojećim i novim korisnicima preporučuje se da nastave sa korišćenjem najpopularnijeg slobodnog kancelarijskog paketa OpenOffice.org. Ako se LibreOffice vremenom pokaže kao uspešan naslednik i donese brži razvoj, kao potpuno kompatibilan paket lako će zameniti OpenOffice.org na računaru i u srcima korisnika.

http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: OpenOffice fork : LibreOffice01.10.2010. u 18:51 - pre 164 meseci
U frci sam sad, naleteo sam na nasty bug u xserver-u 1.9, tako da nemam viska cpu snage a i pitanje je da li cu uspeti da kompajliram LO sa ovom masinom :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: OpenOffice fork : LibreOffice

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 18170 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.