Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

BLDC drajver bez HAL - a i kontrolera

[es] :: Elektronika :: BLDC drajver bez HAL - a i kontrolera

[ Pregleda: 2387 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-a-2.sezampro.yu.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon BLDC drajver bez HAL - a i kontrolera26.09.2010. u 01:00 - pre 165 meseci
pozdrav kolege, ima li neko sto jednostavniju semu za drajver BLDC motora iz CD ROM-a , ali bez HAL-a i kontrolera

znaci neka jednostavna integrisana varijanta .

unapred hvala
 
Odgovor na temu

Srdjan M
student

Član broj: 265945
Poruke: 72
*.teol.net.



+7 Profil

icon Re: BLDC drajver bez HAL - a i kontrolera26.09.2010. u 12:38 - pre 165 meseci
Pozdrav.
Ne mogu da nadjem onu šemu što si mi predlozio neki dan sa 4017 i 6 MOSFOT-a.
Zar je nisi isprobavao i sta nije u redu sa njom kad trazis jednostavniju?
Čuo sam da se u Zagrebu može naručiti neki sklopić sa kontrolerom koji raspoređuje
inpulse po fazama, vrlo je jednostavan i ne bi ga bio nikakav problem prekopirati.
Problem je u tome sto ne znam ima li nesto slično kod nas i ne znam gdje se to u
Zagrebu nalazi. tada bi bio riješen problem svih obožavalaca BLDC-a.
Što se tiče motora iz DVD-a mora se namotati žicom većeg presjeka da bi mogao da propustiš
veću struju kroz namotaj . Kada sam prikljucio fabrički kontroler na motor iz dvd-a bez prepravki
nije radio. Onda sam motao po 22 namota na svaki pol i radio je izvanredno ali je izgleda zbog
preopterećenja kontroler podlegao. Pokušao sam da ga popravim ali kad sam ga rastavio nisam
našao nikakvih oznaka na integralima pa je sve palo u vodu...
Motor sam viklovao po uputstvu iz časopisa Majstor, ali te stranice ne mogu više da pronađem,
pa ako naletim na nju okačiću je.
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-a-2.sezampro.yu.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: BLDC drajver bez HAL - a i kontrolera26.09.2010. u 12:47 - pre 165 meseci
neces je ni naci jer sam je sam crtao, ali nije pouzdana, radi sa motoricem iz DVD -a ali radi na odredjenom broju obrtaja, tj moras da zavrtis motor kako bi krenuo, a kad predje odredjen br obrtaja onda jedan od mosfet - a eksplodira, treba da ubacim obicne tranzistore pa da probam i da ubacim kontra diode, i da ogranicim frekvenciju generatora frekvencije pa kad razradim semu da radi kako treba onda cu da je okacim...

ne verujem da bi tako lako iskopirao taj drajver jer je najverovanije bez oznaka komponenti ili je zaliven u nesto ili ima kontroler sa kog ne znam da li moze da se skine kod , a u svakom slucaju verujem da ces ga jeftinije kupiti nego napraviti...
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-a-2.sezampro.yu.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: BLDC drajver bez HAL - a i kontrolera27.09.2010. u 15:28 - pre 165 meseci
evo jedan PDF sa datasheetom IC-a koji je pravljen da vozi BLDC-e , a u istom PDF ima gotova sema koja je relativno jednostavna , za povezivanje tog IC i vrednostima eksternih komponenti za BLDC motore koji se voze naponima od 12VDC do 80VDC
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Srdjan M
student

Član broj: 265945
Poruke: 72
*.teol.net.



+7 Profil

icon Re: BLDC drajver bez HAL - a i kontrolera27.09.2010. u 19:09 - pre 165 meseci
Shadow88 svaka čast.
Šema nije teška za izradu i vrlo je zgodna za kućnu upotrebu gdje nam je stalno
pristupačan ispravljač sa 12 i 24 v.
Problem je ako želiš da BLDC koristiš u nekom modelu. Jesi li gledao u vezi cijene i
mogućnosti nabavke ovog kola, i da li ga je moguće modifikovati za rad na 12v.
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-a-2.sezampro.yu.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: BLDC drajver bez HAL - a i kontrolera27.09.2010. u 23:38 - pre 165 meseci
ovo vec radi na 12V , tj od 12 do 80, pa sta nakacis, ima dve seme, prva je od 12V pa do 80V a druga na vise, znaci ako sklepas prvu semu i nakacis na 12V i BLDC iz DC ROM-a radice 100% , a ako ceo sklop izradis u SMD varijanti, onda je to savrseno za RC modele

sto se tice nabavke i cene, nisam se jos raspitivao, ali verujem da se moze nabaviti kod nas i da cene nije preterano visoka , a ako ne, onda sigurno postoji odgovarajuca zamena :)

inace samo kolo je , cini mi se vec u SMD varijanti
 
Odgovor na temu

Srdjan M
student

Član broj: 265945
Poruke: 72
*.pat.bl.ac.yu.



+7 Profil

icon Re: BLDC drajver bez HAL - a i kontrolera29.09.2010. u 10:26 - pre 165 meseci
Da, ali šta predstavlja na šemi napon Vbuss 24V - 80V. I da li bi radilo kada bi tu
priključio 12V, ako si na to mislio. A ako ne znaš li šta je potrebno prepraviti.
A kolo postoji i u PDIP kućištu i SMD varijanti.
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: BLDC drajver bez HAL - a i kontrolera29.09.2010. u 15:27 - pre 165 meseci
ne vidim nista u PDF-u da se pominje Vbuss , a nigde drugde se ni ne pominje 24V vec samo 12V-80V sto lepo pise i ispod seme, osim ako se tu ne misli na neki napon obrnut u fazi, pa kad se meri izmedju tih 12V i napojnih 12V , dobije se 24VDC, ali onda bi to zahtevalo trafo na 24V sa srednjim izvodom pa bi srednji izvod pretstavljao nulu ili ti 0V...

ako je tako, onda ne znam sta bi se moglo staviti da obrce napon u fazi a da ne bude glomazno plus da pegla toliku struju...

mada cenim da je samo greska u kucanju
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: BLDC drajver bez HAL - a i kontrolera

[ Pregleda: 2387 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.