Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Starija masina - crn ekran

[es] :: Linux :: Starija masina - crn ekran

[ Pregleda: 3231 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vatri
Banja Luka, RS

Član broj: 68697
Poruke: 1006
*.static.stelkom.net.



+18 Profil

icon Starija masina - crn ekran18.08.2010. u 07:58 - pre 165 meseci
Ljudi molim za pomoc.
U pitanju je sledeci komp:

Procesor: PIII;
Graficka: Trident;
RAM: 128MB;
HDD: 20GB;
---
Znaci probavam instalirati Linux na ovo cudo i instalacija prodje ok, ali ni jedan ne moze podignuti DE.
Prvo sam probao sa Arch+Xfce, zatim Lubuntu, Xubuntu i na kraju Puppy 5.10 (za koji sam mislio da ce 100% radit). Imate li jos koju preporuku koji bi mogao raditi? Ima li ko ovu graficku?

Samo da napomenem da sam Win XP 2 puta uspjesno instalirao na njega, nije mi jasno zasto ni jedan Linux nece :(

Evo logovi koje sam uspio u Arch-u sacuvat: http://www.elitesecurity.org/t369492-45#2668567

Bilo kakva pomoc dobrodosla

 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Starija masina - crn ekran18.08.2010. u 08:04 - pre 165 meseci
Prve dve stvari koje mi padaju na pamet je malo RAM-a, i taj Trident...
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Starija masina - crn ekran18.08.2010. u 08:18 - pre 165 meseci
Startuj u konzolu prvo, proveri da li radi stabilno. Onda konfiguriši X za grafičko okruženje. Iz konzole možeš i da pozoveš startx. Vidim u logu da ti X prijavljuje nepostojeći modul fbdev, ne znam da li to možda smeta. Podeli sa dobrim ljudima na forumu X11 config datoteku.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Starija masina - crn ekran18.08.2010. u 10:13 - pre 165 meseci
Pazi, normalno je da isprobava fbdev i vesa module za eventualni fallback na njih - nije tu nista cudno, ja sam mu vec rekao da se njemu ne ocitavaju hsync i vsync sa tog monitora - greska u trident drajveru je sigurno - samo je pitanje da li bi radilo sa nekim novijim lcd monitorom. Ako ima mator monitor morao bi da dodaje rucno hsync i vsync vrednosti u xorg.conf i da mu forsira rezoluciju i broj boja. Ali za hsync i vsync mu je potreban prirucnik koji je dosao uz monitor - ili da kojim slucajem nadje negde na netu te vrednosti. Ide mu out of range garant.
make love - !war
 
Odgovor na temu

vatri
Banja Luka, RS

Član broj: 68697
Poruke: 1006
*.static.stelkom.net.



+18 Profil

icon Re: Starija masina - crn ekran18.08.2010. u 10:27 - pre 165 meseci
Zaboravio sam napisati da je u pitanju lap-top...

Ne znam kako da nadjem podatke za monitor, ali probacu kad dodjem kuci, pa da podesim xorg. Imas kakav savjet gdje da nadjem to?

Da li bi pomoglo kad bi ukljucio externi (normalni) monitor na njega?

Gorane izbrisao sam sve sa hard diska i na kraju sam probao dignuti Puppy u live rezimu (sto nije uspjelo) pa ne mogu poslat config datoteku...

Srdjane mislis da Puppy zahtjeva vise od 128MB ? Ja pretpostavljam da bi trebao raditi sa 128...
 
Odgovor na temu

stanisav
Niš

Član broj: 31366
Poruke: 31
93.184.83.*



+1 Profil

icon Re: Starija masina - crn ekran18.08.2010. u 14:26 - pre 165 meseci
Radi Puppy i na 64MB. Verovatno je grafika. Koji je tačno model lap topa?
Inače, generalno kad imaš malo RAMa, možeš uz pomoć gparted da napraviš swap particiju na nekom USB disku i da je koristiš. Uslov je naravno da kanta s kojom se igraš ima USB.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Starija masina - crn ekran18.08.2010. u 14:45 - pre 165 meseci
Probaj sa externim monitorom - mozda pomogne. Ako upali probaj sa kernel parametrom:

video=LVDS-1:d da bi po default-u skembao ekran na laptopu pa onda mozes da ga koristis i kao desktop replacement :) Mada ja bih ti savetovao da deinstaliras trident-ov drajver i da probas sa xf86-video-vesa. Neces imati 3D akceleraciju ali je velika sansa da ce ti se X podici. Sad kako ovo da uradis zavisi od distribucije do distribucije - pravac na wiki distribucije koju koristis.

U attachement-u ti pokazujem cisto da vidis u cemu je najverovatnije problem. Tebi drajver za graficku ne ocitava EDID sa LVDS-a i ne moze da setuje pravilno rezoluciju - sto bi ti eventualno mogao da odradis rucno prckanjem po xorg.conf-u ali kazem ti opet za pocetak probaj sa VESA drajverom.
make love - !war
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Symbian forever

Član broj: 224158
Poruke: 35
*.exe-net.net.



Profil

icon Re: Starija masina - crn ekran18.08.2010. u 14:54 - pre 165 meseci
Sigurno je graficka tu problem. Preporucio bih ti da probas Knoppix.

/edit: offtopic

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 18.08.2010. u 21:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Symbian forever

Član broj: 224158
Poruke: 35
*.exe-net.net.



Profil

icon Re: Starija masina - crn ekran18.08.2010. u 20:25 - pre 165 meseci
@vatri
Pogledaj ovu adresu
Trident Blade 3D Driver For Linux

[Ovu poruku je menjao Symbian forever dana 18.08.2010. u 22:02 GMT+1]
 
Odgovor na temu

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
cable-89-216-174-29.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: Starija masina - crn ekran18.08.2010. u 21:46 - pre 165 meseci
Probaj opciju sa eksternim monitorom, i to tako da u BIOS-u isključiš LCD panel laptopa, a ostaviš samo spoljni - na bilo koji način, pa i korišćenjem hotkey-ja dok se učitava POST (onaj crni ekran sa bios zadacima na početku).

Slažem se da je moguće da je hsync i vsync out of range, pa zato ne radi.

Ako si u BG-u, i ako imaš mesta za još RAM-a, ja imam jednu 64 i jednu 256 SDRAM, pa čisto da ti zajmim da probaš da nije do malo rama.
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
 
Odgovor na temu

vatri
Banja Luka, RS

Član broj: 68697
Poruke: 1006
*.dynamic.dsl.t-2.net.



+18 Profil

icon Re: Starija masina - crn ekran21.08.2010. u 20:28 - pre 165 meseci
Citat:
stanisav: Radi Puppy i na 64MB. Verovatno je grafika. Koji je tačno model lap topa?
Inače, generalno kad imaš malo RAMa, možeš uz pomoć gparted da napraviš swap particiju na nekom USB disku i da je koristiš. Uslov je naravno da kanta s kojom se igraš ima USB.


E kod mene ne radi iako ima 128MB :) Ne znam tacno, ispod pise Toshiba S1800-804 a mislim da je serija Satellite jer pise iznad "tastature".

---

Danas konacno malo vremena uhvatim i skinem fino Ubuntu 4.10 i instaliram i sve normalno podigne sistem, medjutim, kad otvorim browser, izgleda da mu hvali RAM-a. Poslije sam instalirao novi Lubuntu i naravno ni on ne moze pa sam odustao.

Probavao sam takodje na externi monitor > automatski se prebaci na njega cim pritisnem power na kompu i sve i onaj boot proces ( puppy ) na njemu ispisuje medjutim nece DE da se digne.

===

Mislim da bi rjesenje problema bilo kad bi nasao neki stariji linux ( negdje iz 2003 godine ) sa Xfce ili Lxde (ako su uopste postojali tad).

Zna li mozda neko koje su distribucije tad bile sa neki od ova 2 DE-a ??

p.s. evo sad vidim da je lxde prvi put izdan 2006
 
Odgovor na temu

vatri
Banja Luka, RS

Član broj: 68697
Poruke: 1006
*.dynamic.dsl.t-2.net.



+18 Profil

icon Re: Starija masina - crn ekran22.08.2010. u 20:49 - pre 165 meseci
Evo ponovo sam instalirao Arch i probavao sam i sa xf86-video-vesa i sa trident driverima i na externom monitoru i na normalnom (ovaj LCD od laptop-a). Uvjek ista stvar, pocrni ekran i tako stoji u nedogled. Evo u attachmentu saljem log-ove od X sa trident driver-om - jedan je kad je bio na externom, drugi na LCD-u. Mozda vi nesto korisno nadjete.

Symbian forever: probao sam ovo ali mi ispise neku gresku kao ne moze naci config fajlove...
---
Da li bi pomoglo kad bi probao kompajlirat stariji kernel kao recimo na ovom Ubuntu 4.10 - mislim da je 2.4 ??
Ili bi mozda morao jos isti driver instalirat ? Ili bi mogao na ovaj postojeci Kernel taj driver?

P.S. xfce pokusavam pokrenuti tako sto se logujem u terminal i kucam xfce4, a pre toga sam pratio upustva sa ove 2 strane: http://wiki.archlinux.org/index.php/Xfce#How_to_Install_Xfce

http://wiki.archlinux.org/index.php/Beginners_Guide#Xfce

Jel to OK da nije tu negdje greska?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Starija masina - crn ekran

[ Pregleda: 3231 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.