Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

OpenSolaris is Dead.

[es] :: Advocacy :: OpenSolaris is Dead.

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 10450 | Odgovora: 56 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon OpenSolaris is Dead.16.08.2010. u 12:06 - pre 166 meseci
Citat:
OpenSolaris is Dead.

What follows is an email sent internally to Oracle Solaris Engineers which describes Oracle's true intentions toward the OpenSolaris project and the future of Oracle Solaris.

This concludes over four years that I (and many other external contributors) have worked on the OpenSolaris project. This is a terrible sendoff for countless hours of work - for quality software which will now ship as an Oracle product that we (the original authors) can no longer obtain on an unrestricted basis.

I can only maintain that the software we worked on was for the betterment of all, not for any one company's bottom line. This is truly a perversion of the open source spirit.


Leaked email na linku. Izgleda da je Oracle resio da potpuno monetizuje Sun, a vi koji ste bili contributeri fala mnogo za vas trud Ja da sam bio nesto jace invested u Sun-a osecao bi se prilicno silovano u ovim trenutcima. Say bye to SCO, say hi to (SC)Oracle

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: OpenSolaris is Dead.16.08.2010. u 12:12 - pre 166 meseci
Ma da, shakali... Cuo sam i popizdeo. I pravo da ti kazem sa ovakvim ponasanjem uopste nisam siguran u buducnost ni Open Office-a ni VBox-a...
make love - !war
 
Odgovor na temu

mld

Član broj: 156249
Poruke: 274
*.adsl-2.sezampro.yu.



+13 Profil

icon Re: OpenSolaris is Dead.16.08.2010. u 12:16 - pre 166 meseci
Znači li to da treba da brinemo i za PHP i MySQL uskoro.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: OpenSolaris is Dead.16.08.2010. u 12:21 - pre 166 meseci
Ma moguce da od toga nista nece biti - verovatno smatraju da nece mnooogo nadrljati (u marketinskom smislu) ako ubiju OpenSolaris, mysql i php je nesto sasvim drugo, mada opet...
make love - !war
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: OpenSolaris is Dead.16.08.2010. u 12:22 - pre 166 meseci
Pa, ako uzmes u obzir da je Office plugin za ODF sad komercijalan i da besplatni OOo nema inkrementalni patch (za koji moras da calnes valjda $50), jasno je u kom pravcu Oracle ide. N bi me cudilo da krenu da zavrcu ruke contributorima da se odreknu svojih prava u potpunosti. Izgleda da je Sun bio zesca ahilova peta.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: OpenSolaris is Dead.16.08.2010. u 12:24 - pre 166 meseci
Kakve veze ima PHP sa oraklom?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Danijel Krmar
Novi Sad

Član broj: 158660
Poruke: 325
*.adsl.eunet.rs.



+9 Profil

icon Re: OpenSolaris is Dead.16.08.2010. u 12:27 - pre 166 meseci
Da ce se ovo desiti krckalo se odmah nakon kupovine Sun-a. A bilo je sasvim jasno vec nakon sto je Oracle izasao sa strategijom, gde nije spomenut OpenSolaris.

Stvarno je steta, odlican projekat, mnogi su profitirali od njega (DTrace, zfs, itd.). Ali sta je tu je. Ostaje nam Solaris Express, koji je i dalje open-source, ali koji nije community-driven kao OpenSolaris.

Zanimljivo razmisljanje na tu temu dao je Ben Rockwood, poznati OpenSolaris evangelist http://www.cuddletech.com/blog/pivot/entry.php?id=1140.

R.I.P. OpenSolaris :(
 
Odgovor na temu

mld

Član broj: 156249
Poruke: 274
*.adsl-2.sezampro.yu.



+13 Profil

icon Re: OpenSolaris is Dead.16.08.2010. u 12:43 - pre 166 meseci
Moja greška mislim da zasada PHP nema veze sa Oraclom, ali mislim da MySQL ima ako ne grešim.
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: OpenSolaris is Dead.16.08.2010. u 12:44 - pre 166 meseci
Citat:
Izgleda da je Sun bio zesca ahilova peta.


mhm. oracle se ponasa bas dripacki.
a meni ovo nista ne mirise dobro ni za mysql...
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: OpenSolaris is Dead.16.08.2010. u 12:46 - pre 166 meseci
Hm, ne vidim neku štetu što je OpenSolaris mrtav - on već duže vreme smrducka...

Veći problem je šta će biti sa Javom i MySql.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: OpenSolaris is Dead.16.08.2010. u 12:50 - pre 166 meseci
ha, Oracle se ponasa kao okupator, na silu ubaciju svoj logo na stare web strane (groteska), plus menjaju/pokusavaju da menjaju name space-ove(sun->oracle), pa ce neki stari frameworci da pucaju... jednostavno zatiru identitet sun-a, ukratko budale, jer smanjuju vrednost svog asset-a sun-a i jave kao takve.. zarad profita na kratke staze..

..sto se framework-a tice, ima tu pomeranja na losije, nisu ljudi budale( npr. po meni solidan visual web jsf, zamenjuje nedovrsen i marketinski agresivan icefaces)

..ukratko dolazi surovo i sirovo vreme, sto se it-ija tice...
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: OpenSolaris is Dead.16.08.2010. u 12:58 - pre 166 meseci
da, zaboravih na javu. jos gora stvar. eto vec su poceli sa ovom tuzbom protiv google-a...
stvarno se mnogo glupo ponasaju

sreca pa nisam direktno ili neraskidivo vezan za njihove platforme...
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.web.vodafone.de.



+7176 Profil

icon Re: OpenSolaris is Dead.16.08.2010. u 13:00 - pre 166 meseci
Naprotiv,

Oracle se ponasa bas onako kako jedna firma treba da se ponasa. Sun je upravo i dosao do propasti zbog silnog "dobrociniteljstva".

Oracle je database kompanija - kupili su Sun ne zbog Jave ili OpenSolarisa, vec zbog Sun-ovih hw. customera koji koriste Oracle, i koji bi verovanto presli na IBM DB resenja da je IBM kupio Sun.... OS je za njih samo boot-loader za njihovu bazu - i nista vise od toga.

Otvorenost, happy-happy joy joy i sl... Larry-ja i njegovu firmu uopste ne interesuju. Zbog toga je Oracle jedna od najvecih IT firmi a Larry jedan od najbogatijih ljudi.

Svako ko ima problem da to skonta bi morao da skokne do opticara ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: OpenSolaris is Dead.16.08.2010. u 13:04 - pre 166 meseci
Ivane, nisi potpuno u pravu kada govoriš o motivima Oracle kada je kupio Sun.
Četiri glavna asseta su Java, Solaris, MySql i HW. Međutim, HW koji Sun pravi (mislim na UltraSparc platformu) je odavno više kuriozitet nego statistička greška u udelu platformi na serverskom tržištu.
Evo sada, kao top produkt, Oracle gura DB mašinu baziranu na Intel platformi pod Linuxom (a hardver pravi Sun).
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.web.vodafone.de.



+7176 Profil

icon Re: OpenSolaris is Dead.16.08.2010. u 13:17 - pre 166 meseci
Ne radi se o Sun hardveru uopste - on je nebitan tu, vec o KUPCIMA tog hardvera na kojima Oracle zaradjuje mnogo vece pare.

Oracle samo zanimaju ti Tier-1 customeri i sprecavanje IBM-a (i sl..) da ih preotmu. Da je Sun kupio IBM, recimo, vrlo brzo bi preoteli Oracle-ov deo kolaca za DB.

Sun Oracle-u fakticki ne treba ni za sta ostalo osim za sprecavanje glavne konkurencije Oracle-u da se dokopa nekih kupaca... Oracle je bio i ostace enterprise. database kompanija... Jave, MySQL-ovi, OO itd... su za njih najobicniji kikiriki koji ce ispljunuti cim budu mogli.

Mark my words ;-)


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: OpenSolaris is Dead.16.08.2010. u 13:21 - pre 166 meseci
Opet nisi u pravu. Meni su ovde poslali prošle godine ljude iz IBM-a iz Monpeljea da nam pomognu da na IBM Mainframe instaliramo Red Hat i Oracle.
Hardver može relativno lako da se zameni, ali migracija sa Oracle bazu na DB nije baš tako jednostavna. Nije da se IBM ne trudi, bio sam na nekom Live WebCastu gde se pričalo o tome kako je jednostavno migrirati na IBMov DB jer je sada, navodno, 100% kompatibilan sa Oracle bazom, ali nešto ne vidim neke velike migracije.
U međuvremenu, IBM se ne stidi da prodaje hardver Oracle kupcima.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: OpenSolaris is Dead.16.08.2010. u 13:25 - pre 166 meseci
Citat:
Oracle se ponasa bas onako kako jedna firma treba da se ponasa. Sun je upravo i dosao do propasti zbog silnog "dobrociniteljstva".


Sun je krahirao zbog "genijalnih" poteza Jonathan Schwartz-a, skoro da bi mogla da se snimi par epizoda Monthy Payton-a po zivotu i prikljucenijima doticnog CEO-a..

Sto se "dobrocinstva" tice ili open source-a, pa nista ako je fajront, Oracle-ovim programerima ce trebati jedno 15000 godina da prerade npr. Apache.org serijal framework-a, posto se vec godinu dana muce da uspesno zamene string oracle umesto string-a sun u nazivima paketa..

Naveo sam i primer novog icefaces framework-a(za java server faces), posto je web dosta bitno parce java business-a: elem registrovao se, skinuo, plugin djubre, upgrade/downgrade starih projekata lose ide, ali zato na mail stizu mailovi svakih 2 sata od doticne firme o simpozijumima, skijanjima, letovanjima..

super biznis dzasmin...
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: OpenSolaris is Dead.16.08.2010. u 13:30 - pre 166 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Naprotiv,

Oracle se ponasa bas onako kako jedna firma treba da se ponasa. Sun je upravo i dosao do propasti zbog silnog "dobrociniteljstva".

Oracle je database kompanija - kupili su Sun ne zbog Jave ili OpenSolarisa, vec zbog Sun-ovih hw. customera koji koriste Oracle, i koji bi verovanto presli na IBM DB resenja da je IBM kupio Sun.... OS je za njih samo boot-loader za njihovu bazu - i nista vise od toga.

Otvorenost, happy-happy joy joy i sl... Larry-ja i njegovu firmu uopste ne interesuju. Zbog toga je Oracle jedna od najvecih IT firmi a Larry jedan od najbogatijih ljudi.

Svako ko ima problem da to skonta bi morao da skokne do opticara ;-)


jao dimkovicu al ga ti nekad pretjeras..
sun nikad nije bio nikakav dobrocinitelj, on je u OSS pricu upao bas zato ne bi li nekako spasio glavu, al tad je bilo vec kasno.

a ako je tebi razumno da oracle, na ovaj ili onaj nacin ubije javu i mysql, e onda stvarno ne znam sta da ti kazem..
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: OpenSolaris is Dead.16.08.2010. u 13:31 - pre 166 meseci
OK, HW, donekle Solaris i MySQL kao asseti, ali na koji nacin je Sun dobijao ikakvu lovu za Javu? I samim tim sto bi ga cuvao? Verovatno ce da izmuzu sta mogu od googleta i da ispljunu, ko sto rece Ivan.

Mene nekako bas interesuje sta ce biti sa MySQL, ok neko moze da forkuje (al i pitanje je ko ima resurse za to) ali sta je sa patentima ako ih ima. A opet ne vidim da Oracle drzi dva paralelna DB systema u portfolio koja konkurisu jedna drugom.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Danijel Krmar
Novi Sad

Član broj: 158660
Poruke: 325
212.200.65.*



+9 Profil

icon Re: OpenSolaris is Dead.16.08.2010. u 13:34 - pre 166 meseci
Ako me secanje dobro sluzi, najvise Oracle instalacija se vrti na Sun platformama, tako da je stvarno postojala za Oracle velika opasnost da je IBM kupio Sun.

OpenSolaris jeste bio dobra platforma, ali kao sto rece Ben Rockwood, Solaris Express ce i dalje postojati za krajnje korisnike. Gasenjem OpenSolaris-a Oracle u principu gasi komunu i prebacuje sasvim kontrolu nad Solaris razvojom na sebe. Kakav ce biti krajnji ishod toga jos nije sasvim jasno, ali dok posotji SE nije tako strasno.

Sto se MySQL-a tice, nije li EU prinudio Oracle da koristi dual licensing? Ako Oracle i ugasi razvoj MySQL-a, postoje vec forkovi kao sto je Monty-eva MariaDB, tako da mislim da tu nema preterane brige.

A Oracle kao Oracle je uvek bila big bad company, ovaj razvoj je manje-vise bio ocekivan.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: OpenSolaris is Dead.

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 10450 | Odgovora: 56 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.