Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako spreciti korisnika da menja desktop podesavanja - Gnome - Ubuntu

[es] :: Linux :: Kako spreciti korisnika da menja desktop podesavanja - Gnome - Ubuntu

[ Pregleda: 1449 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

madcama
Valjevo

Član broj: 103936
Poruke: 794
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+184 Profil

icon Kako spreciti korisnika da menja desktop podesavanja - Gnome - Ubuntu12.08.2010. u 22:56 - pre 168 meseci
Na racunaru pod Ubuntuom 10.04 (gnome) imam administratorska prava. Zeleo bih da korisniku sa ogranicenim (nadam se da sam setovao da ima minimalni pristup, tj. definitivno nije u sudo grupi) onemogucim da menja pozadinu desktopa, temu, desktop efekte, menjaju podesavanja panela...
Mislim da su za to kljucni skriveni direktorijumi .gconf, .gconfd, .config i .gnome2.
Kada nad ovim direktorijumima uradim komandu:
Code:
sudo chmod -R 544 .gconf .gconfd .config .gnome2
dobijam ono sto zelim. Korisnik ne moze da podesava desktop po svojoj zelji. Ali, uvek ima to ali. Sto bi rekao Zarko Paspalj trebalo bi ga izbaciti iz recnika. Kako je korisnik i dalje vlasnik nad tim direktorijumima on uvek moze da primeni nad njima:
Code:
chmod -R 744 .gconf .gconfd .config .gnome2
i time vrati sebi pravo podesavanja svog radnog okruzenja.
Bio bih vam zahvalan kada bi ste mi ukazali kako da resim ovo.
Po temi http://www.elitesecurity.org/t385534-0 ja sam terorista.
Use The Force my young Luke Filewalker.
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Kako spreciti korisnika da menja desktop podesavanja - Gnome - Ubuntu12.08.2010. u 23:00 - pre 168 meseci
A ako staviš za vlasnika roota, a običan korisnik (tj. others) da može samo da čita, da l' bi radilo??
 
Odgovor na temu

madcama
Valjevo

Član broj: 103936
Poruke: 794
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+184 Profil

icon Re: Kako spreciti korisnika da menja desktop podesavanja - Gnome - Ubuntu12.08.2010. u 23:40 - pre 168 meseci
Probao sam da stavim da vlasnik bude root
Code:
chown -R administrator .gconf .gconfd .config .gnome2 
, ali tada korisnik ne moze ni da se uloguje u svoje graficko okruzenje (moram probati da li moze da se uloguje u text mode, mada mislim da to nece biti problem jer su oa 4 direktorijuma vezana za gui). Isto se desava i kad stavim da dozvole budu 444.
Po temi http://www.elitesecurity.org/t385534-0 ja sam terorista.
Use The Force my young Luke Filewalker.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Kako spreciti korisnika da menja desktop podesavanja - Gnome - Ubuntu12.08.2010. u 23:50 - pre 168 meseci
Vrati permisije koje si dirao, a onda pokusaj ovako:

sudo chmod 744 /usr/bin/gnome-appearance-properties

Probaj i sa:


sudo apt-get install pessulus

i vidi sta radi taj program, nemam sad vremena da probam, ali mislim da ima veze sa time sto zelis.
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Kako spreciti korisnika da menja desktop podesavanja - Gnome - Ubuntu12.08.2010. u 23:57 - pre 168 meseci
Pročitaj Desktop Administrators' Guide to GNOME Lockdown and Preconfiguration

gconf dozvoljava postavljanje obaveznih ključeva koje korisnik ne može da promeni. Postoje i alatke koje ti omogućavaju potpunu konfiguraciju sesije. Ne igraj se sa dozvolama, polomićeš sistem tako ;)
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Kako spreciti korisnika da menja desktop podesavanja - Gnome - Ubuntu13.08.2010. u 00:30 - pre 168 meseci
Mm.. hvala Gorane za tip - pretpostavljao sam da bi ove opcije negde morale da postoje u gconf-u, ali nisam bio siguran. Izgleda da je to najbolji nacin onda.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Kako spreciti korisnika da menja desktop podesavanja - Gnome - Ubuntu13.08.2010. u 01:44 - pre 168 meseci
Citat:

Lockdown can be done directly using the command line tool gconftool-2. One can also use the graphical application Pessulus to do the lockdown (one of the advantages of Pessulus is that it allows you to lockdown OpenOffice.org as well, apart from the usual GNOME applications.)


Tako da mozes da probas sa Pessulus-om za pocetak, mozda ti bude bilo lakse.
make love - !war
 
Odgovor na temu

madcama
Valjevo

Član broj: 103936
Poruke: 794
93.87.128.*



+184 Profil

icon Re: Kako spreciti korisnika da menja desktop podesavanja - Gnome - Ubuntu13.08.2010. u 20:52 - pre 168 meseci
Srdjane hvala za sudo chmod 744 /usr/bin/gnome-appearance-properties. Cak ako se ne varam ja sam isao i korak nize - 644.
To mi je pomoglo da sprecim korisnika da se igra sa desktop efektima kroz gui, ali i dalje je moguce promeniti pozadinu preko firefoxa i menjati podesavanja i sadrzaj panela.
Tako da kombinacija Srdjanovog predloga i onoga sto sam ja cackao radi ono sto ja hocu, ali moj deo i dalje ima mana. Hocu reci korisnik ipak moze da vrati dozvole kako njemu odgovara jer je on i dalje vlasnik.
Gorane tvoj link sam samo ovlas pogledao. Hvala. Ipak za njega ce biti vise vremena nakon krecenja, roletni, izolacije i ostale gimnastike.
Combuster pesulus mi je poslednja opcija. Nekako mi se cini da je najlakse instalirati neko programce koje ce sve da uradi za mene, a ja za to vreme mozak na ispasu. Ovako mozda nesto i naucim.
Po temi http://www.elitesecurity.org/t385534-0 ja sam terorista.
Use The Force my young Luke Filewalker.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Kako spreciti korisnika da menja desktop podesavanja - Gnome - Ubuntu13.08.2010. u 22:17 - pre 168 meseci
mislim da je ipak najbolje da to odradis kroz gconf po Goranovom predlogu, jer
mi izgleda da je to ono kako "bog nalaze" da se to odradi :)

Previse igranja sa permisijama - stvarno bi mogao da olupas sistem :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Kako spreciti korisnika da menja desktop podesavanja - Gnome - Ubuntu

[ Pregleda: 1449 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.