Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS

[es] :: Advocacy :: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 21888 | Odgovora: 106 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
*.rcub.bg.ac.yu.



+16 Profil

icon Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 11:35 - pre 194 meseci
Evo ovako, u moru Linux distribucija izdvojilo se par glavnih, a tu opet postoji podela na desktop i server.

Znaci za obicnog desktop korisnika, izbor bi sveo na:
1. Ubuntu
2. Fedora

Za servere 2 najvece distribucije:
1. Debian
2. CentOS

Znaci sta preporucujute za desktop a sta za server, ali bi molio ljubitelje egzoticnih distribucija (npr slackware) da se uzdrze od komentara, znaci samo mainstream i user friendly.
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.97.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 12:26 - pre 194 meseci
ovo je za Linux, ne za Advocacy
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
91.185.101.*

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 12:45 - pre 194 meseci
momo varas se covek je na pravom mestu, ovo ima opasan advocacy potencijal :)

No OnT prvo slack nije egzotika, i isto tako nije ni user hostile, to sto ne dolaze GUI alati za administraiciju ga svakako ne cini teskim ako je vec do neke administracije, misim valjda znas sta radis kada vec zelis server...

No on svakako ima druge mane pa je ipak centos bolji izbor, a vezano za dokumentovanost :) Sto se debiana tice, malko mi se ne svidja matorost paketa ...

Sto se desktopa tice mislim da ti tom spisku nedostaje open suse.Uz pomenute i on je mainstream, a uopse nije los, evo sada sam na njemu i manje vise zadovoljan sam :)

I da iz spiska se vidi da zelis samo nekomercijalne distroe, mada nisi nigde napomenuo, jer da jesi u server bi odmah uleteli SLES i RHEL :)
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
212.62.47.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 12:53 - pre 194 meseci
Nista te ne sprecava da na Debianu imas nove pakete zar ne?
Njegova snaga i jeste u tome da koristi proverene stable pakete po defaultu.
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 13:22 - pre 194 meseci
Debian.

Koliko su to matori "matori paketi"?
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.otpbanka.co.yu.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 13:35 - pre 194 meseci
U principu sve jedno, ali blaga prednost CentOSu pošto je bolje podržan kod velikih servera (zbog "kompatibilnosti" sa RHELom)... Što se desktopa tiče tako je sve jedno.
 
Odgovor na temu

windows_zakon
nista

Član broj: 97723
Poruke: 27
*.hostxtremdns.com.



Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 13:45 - pre 194 meseci
Desktop:
Debian /testing/

Server:
Debian /stable/

l;)

CentOS je u stvari RHEL, bez supporta. Sama distribucija je za dz (eto, centos), ali kad se kupi isti, placas support, ne pakete.
Mozda je receno, mozda nije, al cisto da bude jasno i glasno.

Nazad na Debian.
Razlika izmedju testing,stable je u verzijama paketa. Testing ima najnovije pakete, stable ima starije.. istestirane, patchovane... sigurne.

Inache, sto se servera tice, ovako:
Servisi, tipa apache, mysql, ... blabla. - Sors
Systemski alati i ostalo: Debian stable .deb (apt-get)
Kernel: latest sors, sa grsec,rsbac, xxx patchevima.

Tako da... skoro ispadne da ni distribucija nije bitna. Bar u mom slucaju.
Isto tako, ovo se odnosi na "servere", ne na desktop.

 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
*.rcub.bg.ac.yu.



+16 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 14:14 - pre 194 meseci
Racunaju se samo nekomercijalne distribucije.

Za desktop je pitanje sta je bolje za obicnog korisnika, a ne sta linux gurui vole.
Znaci sto veca podrska za softwer, user-friendly, grafika, zvuk, izgled...

Kod servera je bitna podrska za pakete, stabilnost, brzina, lakoca instalacije, user-friendly (sto znaci obavezno gui alati, pa ko hoce da ih koristi moze)...
 
Odgovor na temu

windows_zakon
nista

Član broj: 97723
Poruke: 27
*.hostxtremdns.com.



Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 14:25 - pre 194 meseci
Druze, mashish poentu.

U redu, za Desktop si u pravu. U tom slucaju, Ubuntu je izbor.

Sto se servera tice. Na servere se 'obicno' ne stavlja nikakav GUI, niti je poenta "laka administracija", nego je poenta iskoristiti hardverske/softverske resurse maximalno moguce (Izmedju ostalog).
Osim ako si Amerikanac. Oni se razbacuju sa parama, pa to nije problem.

Onaj kome je potreban GUI da "odrzava server" taj ne bi trebao to da radi, ili ne bi trebao da trazi Linux, vec Windows.
Cak su i oni poceli da experimentisu sa izbacivanjem GUI-a iz upotrebe za server ediciju Windowsa.
A i ovo ostalo sto si naveo, isto... procitaj gore.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.67.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 14:32 - pre 194 meseci
Evo, kao neko ko je mnogo vise "korisnik" nego guru, ja sam najzadovoljniji upravo
sa dve desktop solucije koje si naveo: Ubuntu i Fedora.
Bio sam na Fedori, a nedavno stavio novi Ubuntu, i jos nisam nasao razloga da budem nezadovoljan.
openSuSE je jako lep (i moze uci u izbor) i ima taj Yast, ali nekako... ne znam - ipak pre Fedora ili Ubuntu.

Za servere blage veze nemam ;) (ali vidim da je taj CentOS nesto mnogo popularan izbor)
 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
*.rcub.bg.ac.yu.



+16 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 14:36 - pre 194 meseci
Ama mora server da ima GUI, da odmoris oci od shella...

U pitanju je princip, je_es OS bez gui-a.
 
Odgovor na temu

windows_zakon
nista

Član broj: 97723
Poruke: 27
*.hostxtremdns.com.



Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 14:48 - pre 194 meseci
Uh... razocaro si me sad :) Ja mislio bice kul tema... kad ono, gola voda.

Probaj ponovit temu za jedno 4-5 godina, kad shvatis poentu servera.

- Tjao.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.67.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 14:52 - pre 194 meseci
Citat:
Ama mora server da ima GUI, da odmoris oci od shella...

U pitanju je princip, je_es OS bez gui-a.


Da, ovo je totalni promasaj :) - oci odmaras na vikendici pored reke
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.otpbanka.co.yu.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 15:04 - pre 194 meseci
Zadnji put sam video GUI kada sam instalirao server (pošto je sam postupak instalacije iz GUIa). Sve dalje konzola. Na linuxu GUI je uglavnom nepotreban, odnosno toliko retko potreban da ga ni ne koristiš. Jedina korisna stvar je koristiti recimo neki nagios, filemon ili tome slično za monitoring servera i to ti je jedini GUI koji ti je potreban, mada nije neophodan...
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 15:11 - pre 194 meseci
Za servere samo i iskljucivo CentOS. Glavni razlozi su bas 3rd party podrska, kako hardvera (serveri velikih proizvodjaca) tako i softvera (antivirusi, baze podataka....). Uz dobar dodatni repo, kao onaj koji drzi Dag Wieers ne treba ti nista vise. A taj koncept "iskoristi maximum" i "sve iz sorsa" toplo pozdravljam i zelim autoru da samo jednom proba da odrzava preko 200 servera, iz sorsa, kad izadje nesto sto treba da se zakrpi, a sve to da bi ubrzao sistem 3% :D. GUI na serveru jeste nepotreban, osim eventualno web-a za izvestaje.... Znaci, npr. cacti ili tako nesto - to je mnogo lakse citati iz browsera, ali opet "gui" deo, tj. browser ne treba da stoji na serveru vec na dekstopu koji koristis za odrzavanje. Server stoji u reku, uz, eventualno, konzolu za kad nesto podje na zlo, cisto dok se ne osposobi do nivoa da proradi ssh. Idealno, konzola je serijska :D.

Za desktop, meni pre Fedora. Razlozi su bolje resen rad sa Xen-om, i lakse pravljenje rpm paketa i yum repoa za distribuciju na servere. Mada, ja za desktop trenutno ne koristim Linux. :D Ako sve bude OK nadam se da cu totalno prestati da ga koristim.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
*.rcub.bg.ac.yu.



+16 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 15:33 - pre 194 meseci
A sto vama toliko smeta gui, ako ga ne volite jednostavno ga ignorisete.
Drugo kad ste fizicki na serveru iz nekog razloga (ajd da ne nabrajam) zar vam nije lepse da otvorite KDE i radite ko covek.

Jel hocete da kazete da su ovi iz npr RedHat-a budale kad uopste stavljaju KDE i GNOME u svoj ES?
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.67.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 15:52 - pre 194 meseci
Citat:
A sto vama toliko smeta gui, ako ga ne volite jednostavno ga ignorisete.


Pa ima bolja varijanta od ignorisanja = Nemas ga na masini, dakle ustedeo si na prostoru.

 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 15:57 - pre 194 meseci
Poenta je u tome da nikada nisi fizicki na serveru. Ako ti server stoji u reku, cak i ako ne radi imas konzolu, a ne monitor, tastaturu i misa... U NAJBOLJEM slucaju (po GUI najboljem) imaces neki jako mali monitor, plus jako neudobnu tastaturu i misa. Idealno, nikada nisi na njemu.

GUI sluzi za kompatibilnost, za Terminal Server koriscenje i sl. Takodje, ponekad imas graficki softver, pa ti treba da taj softver pokrenes (remote, kroz X, naravno) pa ti trebaju libovi. Ima dosta razloga zasto ti treba GUI softver na serveru, ali to ne znaci da zapravo treba da imas dignem display manager i da se logujes na njega :D.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
*.rcub.bg.ac.yu.



+16 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 16:10 - pre 194 meseci
Usteda na prostoru sa danasnjim hardverom je zanemariva.

Naravno stavis initdefault 3, pa kad ti zatreba "startx &".

A zar nije bolje za servere u rack-u koristiti kvm switch i imas svu udobnost rada kad ti zatreba, za ne daj boze itd...

Ili java aplikacije kako njih instalirate bez GUI? A kako je krenulo bice sve vise jave.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 16:45 - pre 194 meseci
Citat:

A zar nije bolje za servere u rack-u koristiti kvm switch i imas svu udobnost rada kad ti zatreba, za ne daj boze itd...

Nije. Sa KVM-om si ogranicen na x86. Normalni serveri ne mogu na KVM jer nemaju V, tj. graficku kartu.

Citat:
Ili java aplikacije kako njih instalirate bez GUI? A kako je krenulo bice sve vise jave.

Java serverke aplikacije se obicno ne instaliraju kroz GUI. Jednostavno, das aplication serveru paket/komponentu, i onda kroz njega pristupis daljem setupu. A ako ti bas treba instaler kroz GUI, ja i dalje ne vidim zasto taj GUI mora da bude na serveru. Imas X na svojoj masini (desktop), pokrenes X aplikaciju na serveru i preusmeris DISPLAY na svoj comp. Gde je problem?

Nije problem GUI aplikacija koju server izvrsava, to je OK, server izvrsava puno aplikacija, ja samo ne razumem zasto toliko zelis da sama konzola bude na serveru? Kapiras, nadam se, da su to dve razlicite stvari? :D
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 21888 | Odgovora: 106 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.