Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1111535 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
193.158.111.*



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.03.2012. u 17:33 - pre 147 meseci
Evo jos jednog informativnog foruma, vredi pogledati http://www1.serbiancafe.com/la...7/015388755/svajcarska.html?31
 
Odgovor na temu

Mara Geneve

Član broj: 301215
Poruke: 5
*.w82-122.abo.wanadoo.fr.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.03.2012. u 14:05 - pre 147 meseci
Zdravo svima...
Upravo sam se registrovala i procitala dobar deo foruma ali nisam pronasla informacije koje su meni potrebne :( tako da molim za pomoc.
Ovako, ja zivim u Zenevi nesto vise od dve godine, dosla sam sa muzem koji radi u internacionalnoj organizaciji te tako imamo "carte de legitimation" odnosno "I" permit. Ja sam medicinska sestra i htela bih da nadjem posao u struci ali ne znam sta je tacno potrebno od dokumenata za priznavanje diplome u ovom kantonu i da li uopste imam prava da apliciram za posao sa mojim permitom. Inace, idem u skolu ( ucim francuski ) i trenutno sam B1 nivo.
Ako neko ima slicno iskustvo ili bar informacije bila bih jako srecna da mi napise.
Unapred HVALA
Pozdrav
 
Odgovor na temu

Mara Geneve

Član broj: 301215
Poruke: 5
*.w82-122.abo.wanadoo.fr.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.03.2012. u 14:07 - pre 147 meseci
Inace iz Srbije sam :). Diploma medicinske skole je srpska :). Hvala
 
Odgovor na temu

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.03.2012. u 14:37 - pre 147 meseci
Celo ovo pitanje imalo bi smisla da ti sedis u Srbiji, a ne usred Svajcarske. I ti sad pitas ljude na forumu sta mozes da radis, a pri tome ti je Arbeitsamt ili kako se vec to zove na francuskom (Biro za zaposljavanje) ispred nosa u svakoj opstini. Nije mi jasno zasto ne odes do njih i sve pitas, valjda ce oni bolje sve da ti objasne nego neki forum?
 
Odgovor na temu

Mara Geneve

Član broj: 301215
Poruke: 5
*.w82-122.abo.wanadoo.fr.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.03.2012. u 14:48 - pre 147 meseci
Iskreno, ja ne mislim da gresim sto pitam ovde. Naime, velika je razlika sa permitom koji ja imam. Naravno da sam prvo isla u "Chomage" ( biro za zaposljavanje) ali oni ne zele da saradjuju sa onima koji imaju "I" permit. Jer smo mi dosli ovde zahvaljujuci Ujedinjenim nacijama, Crvenom krstu ili nebitno koje internacionalne organizacije i nismo tretirani isto kao oni sa B ili C permitom. Zapravo, imamo velike olaksice vezane za porez ili imunitet ( to su polu dplomatski statusi ) ali nam je isto tako teze da nadjemo posao. Realno, moze se ziveti od jedne plate ( u mom slucaju plate mog muza) ali ja zelim da radim. Zato me zanimaju tudja iskustva a ne zato sto sam nesposobna da odem u biro i raspitam se. Hvala
 
Odgovor na temu

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.03.2012. u 15:04 - pre 147 meseci
Pa onda je trebalo da kazes da si isla u Chomage i da si pitala, ali da ti tamo nisu dali potrebne informacije.
Konkretno mislim da se tvoj slucaj odnosi na Familienangehörige ohne Anspruch auf Erwerbstätigkeit sa L dozvolom (Spajanje porodice, jer ti muz radi u medjunarodnoj organizaciji).

- Suprug/a i deca bez dozvole za rad mogu da dobiju L dozvolu
- U slucaju da zelis da se zaposlis potrebna ti je radna dozvola koju ti ova L viza ne daje

Evo konkretnije:
Pour tous les autres pays, il est très difficile (parfois impossible) d'obtenir un permis de travail en arrivant de l'étranger. Le fait d'avoir déjà un permis de séjour (par regroupement familial par exemple) n'implique pas dans tous les cas que vous puissiez travailler tout de suite.
 
Odgovor na temu

Mara Geneve

Član broj: 301215
Poruke: 5
*.w82-122.abo.wanadoo.fr.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.03.2012. u 15:29 - pre 147 meseci
Hvala puno,
Kao sto rekoh, ja isla tamo, raspitivala se ali nista. A ovde nema puno Srba narocito nisam upoznala nikog ko je moje struke i u istoj situaciji :(. Ono sto sam uspela da saznam to je da ja mogu da verifikujem diplomu i da idem direktno u bolnicu ( ili neku drugu ustanovu ) i da direktno pitam za posao. E sad, mene jos konkretno zanima koji nivo znanja francuskog mi je potreban ( posto mi svi razlicito kazu) i htela bih da znam kakva iskutva su ljudi imali vezano za verifikaciju diplome. Svejedno, dok god sam ovde, necu da gubim nadu. Iako deluje skoro nemoguce, ja sam sigurna da postoji neki nacin da se nadje posao i za nas.
Tebi hvala jos jednom na informaciji :)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.03.2012. u 10:18 - pre 147 meseci
Sto se tice rada u struci, beh, medicinska struka ti je generalno svugde malo zeznuta. Jeste da se trazi, ali treba sertifikovati diploma, pa onda znanje jezika mora biti perfekt... Ne moze se tek tako upasti kao padobranac. Budi srecna ako sa tom nasom diplomom nadjes i posao negovateljice koji je veoma, veoma tezak...

U Zenevi ima bas dosta Srba. To sam saznao posto poslom idem cesto u Lausanne-u. Uglavnom nase zene rade tamo kao cistacice... Jbg, znam da nije nesto, ali tako je...
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.03.2012. u 11:09 - pre 147 meseci
@mara geneve

Dzaba ti da nostrifikujes diplomu i da ides po bolnicama da pitas za posao, kad nemogu da te zaposle bez radne dozvole.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.03.2012. u 11:15 - pre 147 meseci
pazi majkumu koji prc. Znaci daju ovima extrateritorijalne vize bez prava na rad. A Svajcarska je puna takvih tela.

Svajcarci su najpokvareniji narod sveta.
 
Odgovor na temu

Mara Geneve

Član broj: 301215
Poruke: 5
*.w90-14.abo.wanadoo.fr.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku28.03.2012. u 09:59 - pre 147 meseci
Ja mislim da svajcarci nisu uopste losi, oni samo znaju kako da zastite svoju drzavu od stranaca. Inace,da, ima ovde srba ali znatno manje nego recimo u Baselu, Cirihu... Svejedno, ja cu pokusati da odradim sve da bih radila kao sestra jer drugo me ne zanima. Dobila sam informaciju da mi treba B2 nivo jezika tako da sam blizu :).

Imam par prijatelja ovde ovde isto imaju ovaj permit "I". Razlikuje se od "L" permita jer sa ovim drugim nemas prava da radis. Poenta je da ja smem da radim ali ne preko Chomage-a vec sama da idem i trazim. Onda promene permit u "Bi". To mi je najnovija informacija. Sve je to generalno komplikovano ali verujem da cemo se svi snaci ovde.

hvala vam na odgovorima :)

p.s. ako je neko vec nostrifikovao dipomu medicinske skole ovde molim da mi napise kako to ide. Hvala. Pozdrav
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku28.03.2012. u 14:29 - pre 147 meseci
Citat:
Ja mislim da svajcarci nisu uopste losi


ni ja. Za sebe su cak stavise i idealni. Jedino ne znam dokle ce trajati taj njihov sistem gde oni misle da je ostatak Evrope veverice.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.03.2012. u 10:08 - pre 147 meseci
pa valjda dok tako i bude.
 
Odgovor na temu

zlocesti_bn

Član broj: 287733
Poruke: 192



+18 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku02.04.2012. u 15:27 - pre 146 meseci
Dodao bih samo da je stanove jako tesko naci bar sto se tice Vilnova, Klarena i Montrea.

Takodje treba se cuvati prevara i nikom ne davati pare unapred sto se tice stana :)
 
Odgovor na temu

Abracadabra
Zurich

Član broj: 301503
Poruke: 37
95.180.76.*



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku02.04.2012. u 21:54 - pre 146 meseci
Pozdrav svima.. Pratim ovu temu vec neko vreme i mislim da ako ovde ne pronadjem pomoc nigde necu :)). Naime, moja supruga je vec skoro godinu dana u Svajcarskoj (Cirih) na PhD studijama (ima B vizu). U migracionom su nam rekli da u kalkulaciju za spajanje porodice ulazi stanarina, osiguranje, troskovi zivota,..itd. Ona trenutno rentira sobu u WG-u u Cirihu a posto se prijavljujemo za spajanje porodice ona mora da nadje stan gde bi nam dozvolili da oboje zivimo tj. da budemo prijavljeni. E posto su takvi stanovi jako skupi (Jednosobni idu preko 1000 chf, ako uopste i hoce da izdaju stan nekome ko se preziva na -ic), to dovodi do toga da nam kalkulacija za spajanje porodice premasuje tih njenih 3000 chf i da bi verovatno bili odbijeni. Takodje su nam rekli da sredstva na racunu u Srbiji ne bi vazila prilikom prijave te da se samo racunaju sredstva na racunima svajcarski banaka.

Imate li neki savet ili resenje kako naci najpogodnije resenje a da oboje budemo prijavljeni?
 
Odgovor na temu

zlocesti_bn

Član broj: 287733
Poruke: 192



+18 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku02.04.2012. u 22:33 - pre 146 meseci
Predpostavljam da je trazila stanove u Cirihu. Mozda je za pocetak bolje da nadje u nekom "selu" pored Ciriha gde su stanovi mnogo jeftiniji :)

 
Odgovor na temu

Abracadabra
Zurich

Član broj: 301503
Poruke: 37
95.180.76.*



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku02.04.2012. u 22:43 - pre 146 meseci
Da, vecinom u sirem centru Ciriha... Moze neki link tipa homegate.ch gde se postavljaju oglasi van centra Ciriha. DA li mozda znas koiko se otprilike krecu cente stanova (1-1.5 soba) u tim ''selima''? :)
 
Odgovor na temu

MALAMO
Zurich

Član broj: 282202
Poruke: 14
*.dynamic.hispeed.ch.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku02.04.2012. u 22:52 - pre 146 meseci
Prvo treba da imas u vidu , da za spajanje porodice , moras da imas stan sa minimalno 2 sobe, ne manje, to je 100% tacno... A ti stanovi minimalno kostaju oko 1400 CHF,ako imas ludacku srecu da ga dobijes... jako je to komplikovano, otprilike kao procedura za dobijanje kredita, uzimaju prosecno primanje itd...
 
Odgovor na temu

MALAMO
Zurich

Član broj: 282202
Poruke: 14
*.dynamic.hispeed.ch.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku02.04.2012. u 23:00 - pre 146 meseci
Raspitajte se vi jos jednom , da li ti uopste mozes dobiti vizu, na osnovu njene B vize, to je diskutabilno. A idea za stan, ako tvoja zena ima neke prijatelje u Cirihu , koji imaju veliki stan npr. 4-5 soban stan, i da Vas neko "kao" podstanare primi , naravno to regulisete Ugovorom , a cena za to stanovanje u Ugovoru stoji kao neka minimalna , da ne utice lose na ukupna primanja...
 
Odgovor na temu

zlocesti_bn

Član broj: 287733
Poruke: 192



+18 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku02.04.2012. u 23:03 - pre 146 meseci
Imas na www.anibis.ch

Po selima mozes i trosoban nac za neku cenu od 1300-1400 franaka. Al' onda ces podrazumeva se vise trositi na prevoz, al mora se malo strpit dok ne krene sve kako treba :)

Sad ne znam kakvo je stanje u Cirihu, al evo npr u Montreu dvosoban stan ako nadjes za 1300 mozes da pevas.

Al to na zalost nije sve, kad nadjes stan moras aplicirat za njega.Treba dostavit poslednje tri platne liste, koliko clanova ce biti u njemu, jos svasta nesto i onda da se nadas da ces ga dobiti.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1111535 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.