Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1109895 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aix

Član broj: 331490
Poruke: 186



+32 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku21.12.2015. u 14:37 - pre 101 meseci
moras.
 
Odgovor na temu

Aix

Član broj: 331490
Poruke: 186



+32 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku21.12.2015. u 14:49 - pre 101 meseci
Citat:
zzz030:
Sve zavisi, ako je pogranicni deo bukvalno upola manje ode na hranu.
u CH 80% zivi na max 40km od granice.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku22.12.2015. u 14:50 - pre 101 meseci
Citat:
Arsenije.G:
Elmagico, stariji forumasi i svi koji su isli na DE imam pitanje za vas.

Naime prvi put sam krenuo na Nemacki, sad sam vec pri kraju A1(2) kursa. I nastavnik Nemackog u Migros klubschule mi kaze da bih trebao odmah da predjem na B1 jer je to moj realan nivo. Ja sam sve ovo godine pricao CH Dütch, ZH dialekt, o Hochdeutch bas i nemam mnogo znanja, pricam onako kako sam cuo i nzm zasto je to tako gramaticki itd. Sada vidim da kroz kurs jako brzo ucim, sve mi to deluje logicno i mnogo mi znaci. Problem je u tome sto ja vecinu vremena provodim cekajuci druge da zavrse njihove zadatke, jedino sa nastavnikom mogu da vodim normalnu konverzaciju itd.

Tako da bih voleo da me posavetujete, dal da krenem sve redom kako bih i trebalo ili da se prebacim na B1, ima li tu nekih mnogo znacajnih stvari na celokupnom A2 kursu koje ne bih posle shvatio ako ga propustim.
Opet naglasavam da mi je mnogo pomoglo sto idem na A1, sto se tice nekih osnova gramatike itd i sto ucim Hochdeutch.


Moj savet ti je ako hoces da naucis DE kako treba da nista ne preskaces i ako ti se cini da znas. Ovo kazem iz svog licnog iskustva, jer sam ja tako krenuo kao A1, super mi ide (isto Migros) pa ajde kao da ubrzam, B1 uz to sve vreme ucio sa zenom po malo, vidim ja kao cekam ostale da zavrse (mada ti je Migros najgora skola), prebacim se ja u Inlingva, oni mi daju test kazu ti si izmedju B2 i C1, kao ja ajde onda bolje na C1 da pa cu se vise potruditi. Kad sam taj kurs zavrsio, mislio sam da znam DE. Kad ono poceo da pravim greske koje se uce na A2 i B1, der, die, das, zamenice, mesto reci u recenici. Naravno ovo je moj savet iz iskustva, ti bolje poznajes sebe i svoje znanje.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku22.12.2015. u 14:56 - pre 101 meseci
Citat:
Aix:
jedan od izvora mi je i ovaj forum koji sam ceo procitao, a ti kao iskusniji me slobodno ispravi i pouci.

4clanoj porodici mesecno treba:

oko 1100 za zdravstveno (plus da se ne razbole),
stan ajde neka je 1000 (a sigurno je i vise),
klopa 1000,
rezije, nebenkosten 300
auto ili prevoz 300

bezmalo 4000 znaci za 3-4 meeca ode cca 14,000 fr samo da sede kuci i vrte mobilne za posao i salju prijave i jedu...


ajde da uzmemo da je sve ovo sto si ti napisao "kao" tacno. Sta ta porodica radi u CH, dosla na godisnji odmor. Oni ako imaju 1 godinu radnog staza imaju pravo na "RAF" - Stemplanje gde mogu do 2 naredne godine da primaju 80% od plate. Drugo imaju mogucnost Socialhilfe i to je negde oko 4500-5000 mesecno. Pricamo o ljudima koji imaju papire. Posle 1 godine rada u CH, nemas mnogo problema ako ostanes bez posla.
 
Odgovor na temu

Aix

Član broj: 331490
Poruke: 186



+32 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku22.12.2015. u 14:58 - pre 101 meseci
jel si ti zavrsio C1 ili si ga polozio ?
 
Odgovor na temu

Aix

Član broj: 331490
Poruke: 186



+32 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku22.12.2015. u 14:59 - pre 101 meseci
zar nije negde napisaono da imigranti na B dozvoli ako zatrazebilo kakvu socijalu, automatski im se oduzima dozvola ?

(sve podatke sam prikazao citajuci uglavnom tvoje postove)
 
Odgovor na temu

Arsenije.G
Shef

Član broj: 306804
Poruke: 224
194.230.159.*



+62 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku22.12.2015. u 15:10 - pre 101 meseci
@elmagico

Hvala na savetu, tako ke isto bilo i moje misljenje i ostacu na A2 da idem sve po redu, ja uvek kuci mogu sam za sebe vise uciti ili citati. Kao sto si i sam rekao znao sam da pricam i pisem, ali sam sad naucio gde se sta pise i zasto itd.
I naravno kao i svaki Yugo imam problem sa Der, Die, Das 😂😂😂

Sto se tice Migrosa, ja sam cuo dobre stvari o toj skoli, mada su misljenja sigurno podeljena.
 
Odgovor na temu

Aix

Član broj: 331490
Poruke: 186



+32 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku22.12.2015. u 16:28 - pre 101 meseci
sto se mene tice odlazak u skole jezika danas je prevazidjena stvar, ali ko voli nek izvoli.

Ja sada konkretno ponavljam nemacki i toliko stvari ima i na internetu i na jutjubu da ne mozes pregledati. Ako hoces da vezbas imas internet forume nemacke pa se prijavi, pricaj o kojecemu...

a to 1-2 puta nedeljno, dok odes, pa dok cas pocene, pa se vratis...
 
Odgovor na temu

Aix

Član broj: 331490
Poruke: 186



+32 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku22.12.2015. u 16:36 - pre 101 meseci
pardoniram ako je obavezno za imigrante kao u Norveskoj npr.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.12.2015. u 08:46 - pre 101 meseci
Citat:
Arsenije.G:
@elmagico

Hvala na savetu, tako ke isto bilo i moje misljenje i ostacu na A2 da idem sve po redu, ja uvek kuci mogu sam za sebe vise uciti ili citati. Kao sto si i sam rekao znao sam da pricam i pisem, ali sam sad naucio gde se sta pise i zasto itd.
I naravno kao i svaki Yugo imam problem sa Der, Die, Das 😂😂😂

Sto se tice Migrosa, ja sam cuo dobre stvari o toj skoli, mada su misljenja sigurno podeljena.



Skola nije losa, ali je jedna od najjeftinijih i onda imas u grupi induse, turke, itd, koji nemogu da izgovore pola reci kako treba, i onda i ti dobijas pogresan akcenat. Kad cujem da nasi ljudi pricaju Schen a ne schön, sve ti je jasno.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.12.2015. u 08:53 - pre 101 meseci
Citat:
Aix:
zar nije negde napisaono da imigranti na B dozvoli ako zatrazebilo kakvu socijalu, automatski im se oduzima dozvola ?

(sve podatke sam prikazao citajuci uglavnom tvoje postove)


Izvlacis iz konteksta stvari. Nemas pravo kad dodjes sa HU ili CRO papirima u CH da trazis socijalu, ali ako imas 1+ godina radnog staza onda naravno da imas pravo, jer si to stekao, placanjem doprinosa. Naravno da ce ti to otezati produzenje B ausweis-a, ali imas pravo. Drugo ti kad odes na RAF ili socijalu ti moras da trazis posao, i da to dokazujes, mislim da moras minimum na 15 oglasa da se javis, i da sve to dokumentujes i zasto su te odbili i kako si konkurisao, bas sve, nije to tako jednostavno biti na socijali ili RAF-u. Naravno i tu imas pravila jos dosta, ako imas preko 55 godine onda te nece terati vise da radis tj da trazis posao. Ali te zato salju u penziju sa 62, itd...

Socijalu i RAF treba izbegavati i onaj ko planira to da koristi bolje da ne dolazi u CH.
 
Odgovor na temu

Aix

Član broj: 331490
Poruke: 186



+32 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.12.2015. u 09:58 - pre 101 meseci
Citat:
elmagico: Izvlacis iz konteksta stvari. Nemas pravo kad dodjes sa HU ili CRO papirima u CH da trazis socijalu, ali ako imas 1+ godina radnog staza onda naravno da imas pravo, jer si to stekao, placanjem doprinosa. Naravno da ce ti to otezati produzenje B ausweis-a, ali imas pravo. Drugo ti kad odes na RAF ili socijalu ti moras da trazis posao, i da to dokazujes, mislim da moras minimum na 15 oglasa da se javis, i da sve to dokumentujes i zasto su te odbili i kako si konkurisao, bas sve, nije to tako jednostavno biti na socijali ili RAF-u. Naravno i tu imas pravila jos dosta, ako imas preko 55 godine onda te nece terati vise da radis tj da trazis posao. Ali te zato salju u penziju sa 62, itd...

Socijalu i RAF treba izbegavati i onaj ko planira to da koristi bolje da ne dolazi u CH.


moras me razumeti. Nisam uspeo sve da povezem iz prve.

Negde sam procitao da ne dozvoljavaju socijalu imigrantima (kad kazem socijala mislim na bilo koji vid pomoci). A s obzirom da su u CH ne moze ziveti bez porodice pomislio sam kako gubitak posla moze dovesti do finansijskog sloma i jednostavno ce morati napustiti CH.

Svakako da ne nameravam da zivim na socijali, ali dobro je znati da postoji za svaki slucaj. Nikad se ne zna.

Zasto mislis da RAF i socijalu treba izbegavati ? Cak i ako je to jedina opcija ?
 
Odgovor na temu

varaxi28

Član broj: 331087
Poruke: 64
*.srbijagas.com.



+11 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.12.2015. u 11:33 - pre 101 meseci
Pozdrav drugari,
treba mi savet sa odabirom jezika za učenje.. planiram ići u CH u italijanski kanton tražiti posao sa HU pasošem (kod rodbine)... da li je bolje učiti italijanski jezik ili nemački pre nego što odem tamo? Logično je da je bolje italijanski ali opet nemački je šire rasprostranjen što u CH što u evropi... Ako neko ima iskustva ko već živi tamo značilo bi mi da odlučim za koji jezik da se opredelim...?! hvala
pozz
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
..c32:1430:15a3:1362:d45a:e5b4



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.12.2015. u 11:51 - pre 101 meseci
Citat:
... mislim da moras minimum na 15 oglasa da se javis, i da sve to dokumentujes i zasto su te odbili i kako si konkurisao, bas sve, nije to tako jednostavno ...


Elmagico, kako moze neko da dokaze da je konkurisao i kako, da su ga odbili... Vecina konkursa je samo preko emaila ili WEB forme, obicno ni ne odgovore, ako nije pozitivno?

Aix, moze se ziveti bez porodice. Evo, ja tako zivim.
 
Odgovor na temu

Aix

Član broj: 331490
Poruke: 186



+32 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.12.2015. u 11:58 - pre 101 meseci
Italijanski u CH = Italijanski u Italiji 10%
Francuski u CH = Francuski u Francuskoj 20%

ali problem sa CH je sto 70% govori nemacki a Swiss Deutsch i German Deutsch su pa, kao srpski i slovenacki ako ne i gore.

Jednom recju ne postoji sada neki udzbenuik da naucis nemacki-CH , a jos gore ima ih nekoliko bernski, ciriski, bazel alemanisch....

uglavnom moje iskustvo je da za pocetak, engleski svugde prolazi kao PPZ, a ako savladas ovaj skolski nemacki to je za njih sasvim prihvatljivo. Sto se tice dijalekta to ces polako godinama uciti zavisi vec gde zaglavis, mislim u kom kantonu te zivot odnese. I nikad ga do kraja neces nauciti.

 
Odgovor na temu

Aix

Član broj: 331490
Poruke: 186



+32 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.12.2015. u 12:00 - pre 101 meseci
Citat:
SunnyBoy:
Citat:
... mislim da moras minimum na 15 oglasa da se javis, i da sve to dokumentujes i zasto su te odbili i kako si konkurisao, bas sve, nije to tako jednostavno ...


Elmagico, kako moze neko da dokaze da je konkurisao i kako, da su ga odbili... Vecina konkursa je samo preko emaila ili WEB forme, obicno ni ne odgovore, ako nije pozitivno?

Aix, moze se ziveti bez porodice. Evo, ja tako zivim.


naravno da moze.
 
Odgovor na temu

varaxi28

Član broj: 331087
Poruke: 64
*.srbijagas.com.



+11 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.12.2015. u 12:07 - pre 101 meseci
Onda bolje italijanski pa odande eventualno učiti swish deutch nekako zbog neke perspektive tamo...
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.12.2015. u 12:44 - pre 101 meseci
Citat:
SunnyBoy:
Citat:
... mislim da moras minimum na 15 oglasa da se javis, i da sve to dokumentujes i zasto su te odbili i kako si konkurisao, bas sve, nije to tako jednostavno ...


Elmagico, kako moze neko da dokaze da je konkurisao i kako, da su ga odbili... Vecina konkursa je samo preko emaila ili WEB forme, obicno ni ne odgovore, ako nije pozitivno?

Aix, moze se ziveti bez porodice. Evo, ja tako zivim.


Ti dobijas listu na koju moras da uneses sve adrese i kontakt osobe na koje si slao bewerbung, i da napises da li si dobio ili nisi odgovor od njih. Oni to proveravaju. Ako ih kod jednog zajebees, onda si najebaao
 
Odgovor na temu

keepgoing
Earth

Član broj: 311442
Poruke: 127

Sajt: nemam.rs


+33 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.12.2015. u 12:52 - pre 101 meseci
Nemojte mnogo da se cimate oko tog šviecerduč ovaj - onaj.
Naučiš pošteno hohdojč (u nas poznatiji kao normalan nemački) i nema da te boli glava.

I ta razlika k'o srpski i slovenački... Ja razumem Schweizerdeutsch 10x bolje nego slovenački a nije mi nemački maternji, nego srpski.

@varaxi28
Ako ideš u italijanski kanton, nauči pošteno italijanski.
 
Odgovor na temu

dekibgd

Član broj: 174174
Poruke: 84



+40 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.12.2015. u 13:14 - pre 101 meseci
Pa sad ne bih se bas slozio da je razlika izmedju CH nemackog I DE nemackog toliko mala.

Ja prilicno tecno govorim nemacki,u Nemackoj sam rodjen,pa imam opet problem da razumem svajcarce kada pricaju.

U stranoj firmi u kojoj radim u BG imamo poseban tim koji govori CH dijalektom nemackog,tu ne mogu da rade osobe sa, da kazem,standardnim nemackim.

I u pravu je @aix CH nemacki se moze nauciti samo ziveci odredjeni broj godina u toj sredini,nikako drugacije.

Do tada nema druge nego sluziti se "standardnim" nemackim koji,s druge strane, svajcarci nemaju problema da razumeju.

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1109895 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.